سرگرمی

10 مزایای قصه گویی برای کودکان

خلاصه نوشته

  • فواید قصه گویی برای کودکان بی شمار است چراکه، قصه ها و داستان هایی که برای فرزندان مان تعریف می کنیم باعث می شود تا نیمی از شخصیت آن ها در کودکی شکل بگیرد. اهمیت قصه گویی برای کودکان آنقدر زیاد است که در بیشتر کشورها آن را یک روش آموزشی در مدارس شان می دانند.

فواید قصه گویی برای کودکان

این روز ها کودکان مان کمتر با قصه و کتاب داستان آشنایی دارند و دلیلش هم مادران و پدرانی شاغل و پر مشغله هستند، والدینی که حسابی از کمبود وقت رنج می برند و حتی نمی توانند ساعاتی مفیدی را در کنار فرزندان خود بگذرانند و این یک زنگ خطر است. در این میان بسیاری از والدین، کودکان را به تماشای فیلم و کارتون تشویق می کنند تا آموزش های لازم را ببینند اما متاسفانه باید بگوییم که تماشای بیش از حد تلویزیون و برنامه های مختلف، کودکان را به اعتیاد دچار می کند به طوریکه دیگر از بازی با هم سن و سال های شان لذتی نمی برند و دلشان نمی خواهد که حتی با اسباب بازی های شان بازی کنند! شما می توانید اگر وقت و حوصله کافی کتاب خواندن را ندارید، به هنگام انجام کارها قصه ای که حفظ هستید را برای دلبندتان تعریف کنید، فراموش نکنید که حتما با صدایی ملایم باید قصه خواند تا بتوانید توجه کودک را جلب کنید.

شادمانی، حس طبیعی می باشد که در وجود هر یک از ما نهفته است و این حس را می توان با خواندن کتابی مناسب برای کودک نهادینه ساخت. مطالعات گسترده نشان داد که با خواندن قصه برای کودکان مان می توانیم 50% از شخصیت او را تحت تاثیر قرار دهیم. از فواید قصه گویی برای کودک می توان به افزایش قدرت تخیل و هوش کودک اشاره کرد، چراکه این باعث می شود تا در دوران بزرگسالی خاطرات جذابی از قصه هایی که برایش خوانده اید را به یاد بیاورد و حتی بعد ها وقتی که خودش صاحب فرزندی شد تمام آن قصه های شیرین و قدیمی که شما برایش گفته بودید را برای نوه های تان تعریف کند! شما در واقع با قصه گویی به یک نسل کمک می کنید و شاید تا به حال اینگونه به این قضیه نگاه نکرده بودید! در ادامه با ما همراه باشید تا از مهم ترین مزایای قصه گویی برای کودکان مواردی را بازگو کنیم.

فواید قصه گویی برای کودک,فواید قصه گویی برای کودکان,فواید قصه گویی کودکان

10. با قصه ها واقعیت و مشکلات را به کودک یاد دهید

شما با قصه گویی برای کودکتان این موضوع را شرح خواهید داد که اگر در یک شرایط بحرانی گیر افتاد و با اتفاقاتی حل نشدنی روبرو شد چه واکنش و عکس العملی از خود نشان دهد، در واقع شما باعث می شوید تا فرزندتان درک بهتری نسبت به شرایط پیدا کند. سعی کنید قصه هایی با مضمون رنج و سختی یا خوشی و سرزندگی تعریف کنید داستان های واقع گرایانه و با مفهوم که هم کودک را جذب کند و هم اینکه مفهوم آن را به خوبی درک نماید. پیشنهاد می کنیم که برای خرید کتاب قصه فرزند خود را هم به کتابفروشی ببرید و چند کتاب قصه با سلیقه خود او برایش تهیه نمایید تا با ذوق و شوق بیشتری به داستان های تان گوش کند. اگر هم وقت رفتن به کتابفروشی و یا تهیه کتاب قصه را ندارید، می توانید از اینترنت استفاده کنید و داستان های کودکانه ای که در سایت های مختلف وجود دارد را برای فرزند خود بخوانید.

قصه گويي براي كودكان,قصه گویی برای کودکان,مزایای قصه گویی

9. با داستان ها مهارت های اجتماعی و ارتباطی کودک را تقویت کنید

کودکان در سنین 2 تا 6 سالگی بسیار کنجکاو و جستجو گر هستند، گاهی از پرسش سوال های گوناگون‌ شان از بزرگ ترها اجتناب می کنند زیرا طرز بیان پرسش را به خوبی نمی دانند و از پاسخ وا می مانند. شما می توانید با خواندن قصه برا کودکان به آنان نحوه پرسش، بیان نظرات و خواسته های شان را آموزش دهید چراکه وقتی فرزند شما به خوبی بتواند ارتباط برقرار کند اعتماد به نفس و عزت نفسش چندین برابر می شود.

مزایای قصه گویی برای کودکان,فواید قصه گویی برای کودک,فواید قصه گویی برای کودکان

8. تشویق برای تحصیل

با قصه گویی به طور غیر مستقیم آموزش های درسی و مفهومی را با کودک تکرار می کنید. با خواندن داستان های آموزشی درک و لذت بهتری از چیزهایی که باید یاد بگیرند پیدا می کنند. بسیاری از بچه ها از خواندن درس بی زارند و علاقه ای به درس ندارند و متاسفانه برخی از والدین فکر می کنند که کودک شان چندان هوش و استعدادی برای درس خواندن ندارد! غافل از اینکه کودکان بسیار باهوش هستند. شما با خواندن قصه های پند آموز و حتی معرفی بزرگان و دانشمندانی که با سختی به موفقیت رسیده اند می توانید برای کودک تان یک الگوی مناسب خلق کرده و او را به اینکه در آینده فردی مفید باشد تشویق خواهید کرد.

این مطلب را از دست ندهید
10 ترفند برای عکاسی با موبایل

فواید قصه گویی کودکان,قصه گويي براي كودكان,قصه گویی برای کودکان

7. تغییر نگرش و دیدگاه های کودک

از مزایای قصه گویی برای کودک می تواند تغییر نگرش او نسب به محیط و اطرافیانش باشد. کودکان شرایط کافی برای رفتن و دیدن همه جای جهان را ندارند آن ها نمی دانند مانند شما با هرگونه شرایطی چگونه خود را وفق دهند و این شما هستید که با روش های تربیتی و یا با خواندن قصه هایی واقعی از شخصیت ها و ملیت های مختلف، معنی زندگی را به آن ها می فهمانید. بهتر است چند کتاب مختلف در زمینه آشنایی با کشورها و ملیت های مختلف که قصه های شان کودکانه محور است تهیه کنید و آن ها را با آداب رسوم، فضا و وضعیت اقلیمی کشور و شهرهای مختلف آشنا نمایید. با قصه گویی برای کودکان و خواندن چنین قصه هایی واقع بینانه قدرت درک و تفکر کودک را بالا خواهید برد و به درک او از پیرامون خود وسعت می بخشید.

مزایای قصه گویی,مزایای قصه گویی برای کودکان,فواید قصه گویی برای کودک

6. قصه گویی روشی موثر برای اینکه حافظه کودک تقویت شود

 قصه گویی برای کودکان سبب می شود که آن ها همیشه ذهن شان درگیر یک داستان باشد و مدام از خلاقیت های خود برای تغییر یا گسترش داستان استفاده کنند. پیشنهاد می کنیم که در اواسط خواندن داستان از کودک بخواهید شخصیت ها و رفتارهای شان را تحلیل کند و نام شان را تکرار کند با این کار شما به تقویت حافظه و یادگیری او کمک کرده اید. از او بخواهید برخی از عنوان ها را دوباره و دوباره تکرار کند. این بهترین ترفند و آموزش غیر مستقیم برای بهبود و تقویت حافظه کودک شماست.

فواید قصه گویی برای کودکان,فواید قصه گویی کودکان,قصه گويي براي كودكان

5. تقویت قوه تخیل

از دیگر مزایای قصه گویی برای کودکان می تواند تقویت قوه تخیل آنها باشد. هنگامی که شما برای کودک خود قصه می گویید، او تمامی شخصیت ها، مکان ها و ریز به ریز اتفاقات درون قصه را در ذهن خود مجسم می کند. بسیاری از والدین به جای قصه برای کودک شان انیمیشن های مختلف می گذارند، اما هیچ چیز نمی تواند به اندازه قصه گویی برای کودکان، قدرتخیل آن ها را قلقلک دهد!

قصه گویی برای کودکان,مزایای قصه گویی,مزایای قصه گویی برای کودکان

4. کودک شنونده خوبی می شود

شنونده خوب بودن یکی دیگر از فواید قصه گویی برای کودک است. برخی کودکان علاقه شدیدی به حرف زدن دارند، اصلا صدای شما را نمی شنود و اصلا  توجهی به شما ندارند! و یا اینکه آنقدر بازیگوش و سر به هوا هستند که نمی توانند یک جا بنشینند و به حرف های بزرگترها گوش کنند. کودکان با اینکه هوشی سرشار دارند به خوبی آموزش پذیر نیستند و باید برای آموزش آن ها از متدهای مختلفی استفاده نمایید. و قطعا یکی از روش ها قصه گویی است، البته قصه هایی که کودک ژانر آن ها را دوست داشته باشد و او را در یک گوشه میخکوب کند. با خواندن قصه برای چنین بچه هایی به مرور زمان تمرکز شان بالاتر رفته و مهارت های شنیداری شان هم تقویت می شود.

فواید قصه گویی برای کودک,فواید قصه گویی برای کودکان,فواید قصه گویی کودکان

3. تقویت دایره لغات و زیباتر حرف زدن

قصه سرایی با صدایی رسا و گیرا کمک می کند کودکان با کلمات و واژه های جدید آشنا شود همچنین کودک را با تلفظ صحیح و ادای درست کلمات به خوبی آشنا می کند. این یکی از روش های کارآمد مونته سوری می باشد که در برخی از مهد کودک ها از آن استفاده می شود و نتایجی قابل قبول دارد.

قصه گويي براي كودكان,قصه گویی برای کودکان,مزایای قصه گویی

2. آشنایی آن ها با فرهنگ ها و ریشه های خانوادگی

قصه سرایی های با مضمون خاطرات کودکی خودتان یا یکی از اقوام جذابیت خاصی برای کودکان دارد. اینکه قهرمانان داستان واقعی هستند او را مجذوب تر و مُسِر تر برای شنیدن داستان های خانوادگی ‌تان می کند. گفتن چنین قصه های آن ها را با ریشه و پیشینه شما آشنا خواهد کرد و از دیگر مزایای قصه گویی می باشد.

این مطلب را از دست ندهید
10 بازی محبوب Google Play در سال 2020

مزایای قصه گویی برای کودکان,فواید قصه گویی برای کودک,فواید قصه گویی برای کودکان

1. پایه ریزی ارزش های درونی

بچه ها در تمام اقسا نقاط دنیا شیفته‌ قصه و داستان هستند. اغلب کودکان کارها و رفتار شخصیت های مورد علاقه ‌شان را تقلید و به قول معروف آن ها را الگو یا قهرمان خود قرار می دهند. شما با خواندن قصه هایی با مضمون: راستگویی، مهربانی، جسارت، عشق، دانایی و… در کودکی تمام این اخلاق و رفتارها را در ناخود آگاه آنان  نهادینه خواهید کرد و این اتفاق خوبی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن