سرگرمی

10 بازی مهیج برای تقویت ذهن و سلامت مغز کودکان

خلاصه نوشته
  • بازی برای رشد مغز کودکان بسیار ضروری و مهم است، چراکه این بازی ها نه تنها به تقویت ذهنی کودک کمک می کنند، بلکه در رشد جسمانی او هم تاثیر گذاشته و از همه مهمتر اینکه در شکل گیری شخصیت و تربیت کودک هم بسیار موثر هستند.

بهترین بازی برای رشد مغز کودکان

دنیای شیرین کودکی پر از رنگ ، نور، شادی، عشق، قصه و بازی است. این جهان رنگارنگ و دوست داشتنی با وجود کوچولوهای بامزه و خستگی ناپذیر معنا می گیرد. دنیای کوچک اما پیچیده کودکان را فقط بازی و شادی پر می کند. بچه ها در هر زمان، مکان یا حالی باشند همیشه برای بازی کردن آماده و مشتاق اند. شاید گاهی انرژی مضاعف کودکان پس از پایان یک بازی و شروع بازی جدید برای تان شگفت آور و جالب باشد. واقعیت این است که کودک هرگز از بازی خسته نمی شود یا در واقع بهتر است بگوییم او با بازی خستگی هایش را از تن بدر می کند.

بهترین وسیله برای رشد ذهن و جسم بچه ها بازی است. شاید فکر کنید چه بازی برای سرگرم کردن و تقویت ذهن و جسم فرزندان تان مناسب است، Bestfarsi 10 بازی فوق العاده را به شما معرفی می کند تا اوقات شاد و لذت بخشی را در کنار کوچولوهای دوست داشتنی و شیرین تان سپری کنید.

بازی برای رشد مغز کودکان,بازی فکری,بازی فکری کودکان,

10. بازی نقطه و خط

یکی دیگر از بازی هایی که به تقویت حافظه و تمرکز کودکان کمک شایانی می کند بازی نقطه و خط است. برای این بازی باید یک برگه را با نقاطی که فاصله های منظم و یکسانی از هم دارند پر کنید، سپس هر نفر با یک خط دو نقطه را به هم وصل کند. خطوط باید طوری کشیده شوند که به هم اتصال نداشته باشند تا زمانی که یک نفر بتواند با تکمیل خطوط به مربع های کوچک دست پیدا نماید. هر بازیکنی که چهارگوش های بیشتری را به نام خود ثبت کند، برنده است.

9. بازی ببین و بگو

بازی ببین و بگو از جمله فعالیت هایی است که برای تقویت حافظه و ذهن فرزندان تان بسیار نقش اساسی را ایفا می کند. به این صورت است که شما تعدادی وسیله یا تصویر را به کودک نشان می دهید و زمان یک دقیقه را برای به خاطر سپردن تصاویر در نظر می گیرید. سپس از کودک بخواهید بدون نگاه کردن به تصاویر هرچه را به ذهن سپرده بیان کند. با این کار او یاد می گیرد با دقت بیشتری به محیط اطرافش بنگرد و جزئیات را به خاطر بسپارد.

بازی مهیج برای کودکان,بازی مهیج در خانه,بازی مهیج و فکری,

8. حباب بازی

بازی ساخت حباب از جمله مفرح ترین و کم هزینه ترین بازی های مورد علاقه کودکان می باشد. برای این کار تنها به مقداری مایع دستشویی کمی آب و یک نی یا چنگال و یا لوله خودکار نیاز دارید. مایع را با مقداری آب رقیق کنید بعد با یک نی مایع را هم بزنید. در زمان هم زدن کمی از محلول به داخل نی راه پیدا می کند و موقعی که از سر دیگر نی به آرامی در آن بدمید حباب تشکیل می شود. اگر نی در اختیار ندارید همین کار را با یک چنگال براحتی می توانید انجام دهید. حباب بازی موجی از نشاط و سرزندگی را به کودکتان هدیه خواهد کرد.

7. بازی نبین و بده

در این بازی تعدادی وسیله کوچک یا بزرگ مانند تیله، مداد، میوه، گردو، کاغذ، لیوان و قاشق را در اختیار کودک قرار بدهید. سپس از او بخواهید چشم هایش را ببندد و با لمس اشیاء نام آن ها را بگوید. یا اینکه شما تعیین کنید با دست زدن به وسایل گزینه مورد نظرتان را به شما بدهد. به طور مثال لیوان یا گردو را پیدا کند و به شما تحویل دهد. این بازی برای تقویت حس لامسه و قدرت تصویر سازی کودک بسیار مفید است.

این مطلب را از دست ندهید
10 مکان اسرار آمیز دنیا

بازی مهیج کودکانه,بهترین بازی فکری کودکان,بازی برای رشد مغز کودکان,

6. بازی اسم فامیل

بازی اسم فامیل جزء فعالیت هایی است که برای تمام سنین قبل یا بعد از مدرسه می تواند به عنوان یک تفریح هیجان انگیز به شمار برود حتی بزرگسالان هم از این بازی لذت می برند! کودکانی که به مدرسه نرفته اند با انجام این بازی به تقویت حضور ذهن و وسعت بخشیدن به دایره لغات و اطلاعات شان می پردازند. اگر کودک هنوز سواد نوشتن ندارد، این بازی را به صورت شفاهی با او انجام دهید.

به این صورت که یک حرف را در نظر بگیرید و از او بخواهید هر تعداد اسم بلد است را نام ببرد. چون کودکان تا قبل از سن مدرسه درک واضحی از شهر، نام خانوادگی، اشیا و یا حیوانات ندارد، بهتر است بازی را به صورت تک گزینه ایی در آورید. مثلا فقط در مورد اسامی دختر یا پسر و یا فقط از انواع حیوانات نام ببرد. شما با این بازی می توانید ساعات طولانی کودکان را سرگرم نمایید.

5. بازی کلمات

بازی کلمات برای سنین زیر3 سال بهترین تمرین در جهت تقویت فن بیان و یادگیری اسامی و لغات جدید محسوب می گردد. شما با تهیه فلش کارت ها و یا تصاویر کتاب داستان نام هر شکل را از کودک بپرسید و یا با نشان دادن تصویر حیوانات از او بخواهید نام و صدای آن را بگوید. در بسیاری از آموزشگاه های زبان خارجی از این روش برای آموزش نام حیوانات، میوه ها، وسایل نقلیه و حتی عناصر موجود در طبیعت استفاده می شود.

بازی فکری,بازی فکری کودکان,بازی مهیج برای کودکان,

4. بازی لی لی

یکی دیگر از بازی های خاطره انگیز و پرطرفدار برای کودکان قدیم و کودکان حال حاضر دنیای امروز لی لی می باشد. همه ما در کودکی تجربه بازی و پرش های لی لی را داشته ایم و ساعت ها در فضای حیاط یا کوچه در کنار هم سن و سال هایمان به بازی و شادی پرداخته ایم. لی لی با پرش های منظم بر روی یک پا علاوه بر تقویت عضلات ساق پا به حفظ تعادل او نیز کمک می کند.

این بازی بدین صورت انجام می پذیرد که کودک با استفاده از یک پا باید  مربع های کوچکی که بر روی زمین کشیده شده است را طی کرده، و در زمان بازگشت با پرش پا را عوض نماید و به پایان مسیر برسد. در این بازی کودک تان بیشتر سعی بر جمع کردن تمرکزش خواهد داشت، چراکه باید با دوستانش برای برنده شدن رقابت کند!

3. صدای اسباب بازی یا اشیا

بازی تشخیص صدای محیط نیز برای سنین 1 تا 3 سال به کار می رود. به این صورت که مثلا شما تصویر یک حیوان را به کودک نشان می دهید و از او می خواهید بعد از شما صدایش را تکرار کند و یا با شنیدن صدای یک وسیله مانند جاروبرقی  نام آن را بگوید. این بازی برای شناخت و درک بهتر کودک از محیط پیرامونش طراحی شده و موجب می شود که با شناخت صداها از ترس های شایع دوران کودکی نیز دور شود، به طور مثال ممکن است فرزندتان با روشن شدن آبمیوه گیری بترسد اما زمانی که وسیله را ببیند و چند بار صدایش را بشنود دیگر از آن به عنوان یک صدای ترسناک یاد نخواهد کرد.

این مطلب را از دست ندهید
10 اسباب بازی جالب کودکان که می توانید همین حالا با فرزندان خود بسازید

بازی مهیج در خانه,بازی مهیج و فکری,بازی مهیج کودکانه,

2. آب بازی

بدون شک آب بازی بهترین و لذت بخش ترین سرگرمی در بین کودکان و بزرگسالان شناخته می شود. این بازی یکی از تفریحات ثابت ایام تابستان می باشد. کودکانی که به سرعت عصبانی می شوند و یا زود رنج هستند با انجام آب بازی آستانه تحمل شان بالا می رود و از تنش های هیجانی دور خواهند شد. آب به عنوان عنصر آرامش بخش در طبیعت به شمار می رود و زمانی که کودکان آب بازی می کنند به راحتی می توانند بر برخی احوالات شان مانند ترس، استرس، حس خجالت و یا عدم اعتماد به نفس غلبه کنند.

روانشناسان از آب بازی به عنوان بازی شهامت یاد می کنند. کودک با پرتاب آب به سوی همبازی هایش حس قدرت پیدا می کند. در کودکان زیر یکسال نیز برای آموزش مفاهیم سرد، گرم ، خشک و خیس از آب بازی بهره می گیرند.

1. خمیر بازی و گل بازی

از دیر باز برای تقویت عضلات دست کودکان از گل بازی استفاده می کرده اند. امروزه با تولید خمیرهای بازی و گل های بهداشتی این امکان فراهم شده تا کودکان در هر محیطی به راحتی بتوانند تجربه شیرین ساخت را با دستان شان حس کنند. خمیر بازی علاوه بر جنبه سرگرمی بسیار در رشد ذهن و خلاقیت کودک موثر است. زمانی که فرزندتان ماده نرم گل یا خمیر را دردست می گیرد، با قوی شدن انگشتان و مچ دستش براحتی می تواند فعالیت های دیگری همچون غذا خوردن، نقاشی کشیدن، بلند کردن اسباب بازی های سنگینش و توپ بازی را به بهترین وجه انجام دهد.

زمانی که کودک تان عصبانی است یک تکه خمیر یا گل به او بدهید، بعد خواهید دید که چگونه بر خشمش مسلط شده و به آرامش می رسد. او با فشار وارد کردن به تکه های خمیر عصبانیت اش را تخلیه کرده و از یک جایی به بعد ذهنش درگیر ساخت یک اثر هنری خواهد شد. اگر می خواهید کودک تان مهارت های حرکتی بالایی داشته باشد و یا ذهنی خلاق و سازنده پیدا کند تا می توانید با او بازی کنید. اگر زمان یا حوصله بازی با او را ندارید بهتر است به پارک یا مکان هایی که برای بازی کودکان طراحی شده بروید تا فرزندتان از روزهای شیرین و بدون بازگشت کودکی اش نهایت لذت را ببرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا