سرگرمی

10 مدل بازی برای کودکان تا 4 سال

معرفی بازی برای کودکان 4 ساله

تعداد بازی برای کودک 4 ساله بسیار متنوع هستند اما بازی هایی که کودکان انجام می دهند، باید باعث رشد شخصیت و تعالی روح آن ها گردد. در این مطلب 10 مدل بازی برای کودکان 4 ساله همانند کلاژ سازی، بازی با چوب، پخت کیک، اجرای نمایش، کشیدن نقاشی با استفاده از سیب زمینی، بازی با توپ، بازی با استفاده از خمیر و بازی سنگ، کاغذ و قیچی را معرفی می کنیم.
کودکان 4 ساله انجام دادن بازی های متفاوت و گوناگون را دوست دارند و از آن لذت می برند. این کودکان احتمالا یک بازی را به طور دائم انجام نمی دهند و پس از مدتی به بازی جدید و تازه دیگری روی می آورند. شخصیت کودکان در 4 سالگی شروع به شکل گیری می کند و بازی هایی که کودکان در این سن انجام می دهند، سبب آشکار شدن این موضوع می شود.

تفاوت بازی های کودکان 4 ساله با کودکان کوچکتر در چیست؟

بازی های سخت و پیچیده: در سن 4 سالگی کودکان به انجام بازی های سخت و دشوار گرایش پیدا می کنند و از توانایی ها و مهارت هایشان بهره بیشتری می برند، تصاویری که در نقاشی هایشان می کشند واضح تر می شوند؛ به دلیل اینکه کودک در سنی قرار دارد که تقریبا نزدیک مدرسه رفتن او است، بازی هایی در مورد مدرسه از او مشاهده می شود.

بازی های مدرن و پیشرفته: مشاهده بازی ها و رفتارهای فیزیکی خشن در کودک 4 ساله به خصوص در پسرها به صورت دائمی و همیشگی نیست. این موضوع نشان دهنده رشد و پیشرفت عواطف اجتماعی و احساسی کودک است.
در بازی هایی که کودکان انجام می دهند، کتاب ها و تصویرها نقش حیاتی دارند چرا که دنباله رو اشتیاق و علاقه مندی آن ها هستند. به بیان دیگر کتاب ها به نوعی زبان کودکان محسوب می شوند و سخنان آن ها را بیان می کنند.

بازی با دیگر افراد: در 4 سالگی بازی های تخیلی کودکان محو می گردند و آن ها با همسالان خود بازهایی با قوانین شگفت آور و عجیب خلق می کنند. بازی با دوستان در این سن نقش مهم و حیاتی برای کودک ایفا می کند و این موضوع تنها شامل برادر و خواهر نمی شود، بلکه او علاقه دارد با تعداد بیشتری از دوستان خود به بازی بپردازد.

بهترین بازی برای کودکان 4 ساله کدامند؟

بازی آموزشی برای کودکان 4 ساله,بازی برای کودک 4 ساله,بازی برای کودکان 4 ساله,

10. کلاژ سازی ( تکه چسبانی)

تصاویر مجلات کهنه و کارت های تبریک را قیچی کنید و آن ها را بر روی سطح کاغذ سفید یا در صورت تمایل رنگی بچسبانید و به این طریق یک کلاژ درست کنید. کلاژ سازی یک بازی فکری برای کودکان 4 ساله بوده و بسیار عالی و سرگرم کننده است.

9. بازی با چوب و پریدن از جوی کوچک آب

در حال حاضر نیز بازی هایی که در گذشته انجام می شدند، برای کودکان مناسب و عالی می باشند. شما می توانید از جوی کوچکی بپرید و پس از پیروز شدن، آن را به کودک خود نیز یاد دهید. تنها باید مراقب کودک و جوی های آب باشید.

این مطلب را از دست ندهید
10 تا از پرفروش ترین رمان های تاریخ

بازی فکری برای کودکان 4 ساله,بازی کامپیوتری برای کودکان 4 ساله,بهترین بازی برای کودکان 4 ساله,

8. پخت کیک

در 4 سالگی پخت کیک با همراهی و کمک دیگران برای کودک می تواند به عنوان بازی لذیذ و سرگرم کننده در نظر گرفته شود. می توانید به کودکان اجازه دهید که مسئولیت اندازه گیری برخی از مواد ساده ای که در کیک به کار می رود، همانند شکر، آرد و تخم مرغ را برعهده بگیرند و این مواد را با یکدیگر مخلوط کرده و کیک کوچکی بپزند. باید هنگامی که کودک کیک را درون فر قرار می دهد به او کمک کنید و بعد از اینکه کیک آماده شد، مسئولیت تزئین آن را به کودک بسپارید.

7. بازی سنگ، کاغذ و قیچی

برای آشنایی کودکان 4 ساله با قوانین و مقررات می توانید از بازی سنگ، کاغذ، قیچی استفاده کنید زیرا این بازی برای آن ها بسیار مناسب است و شرط برنده شدن در این مسابقه رعایت این قوانین است. برای ساختن این اشکال از دست استفاده می شود، به این صورت که دست مشت شده نشان دهنده سنگ، کف دست نمایانگر کاغذ و دو انگشت باز که مانند حرف انگلیسی V است، قیچی را نشان می دهند. می توانید بازی را آغاز نمایید. قوانین این بازی به این شکل است که کاغذ بر سنگ، قیچی بر کاغذ و سنگ بر قیچی پیروز می شود.

بازی آموزشی برای کودکان 4 ساله,بازی برای کودک 4 ساله,بازی برای کودکان 4 ساله,

6. اجرای نمایش

کودکان در چهار سالگی می توانند به اجرای نمایش هایی همانند پریدن، تعریف کردن جوک، ژیمناستیک و غیره بپردازند. این بازی از بهترین بازی برای کودکان 4 ساله است چراکه این نمایش ها باعث سرگرم شدن خود کودک، دیگر همسالان و کودکان و نیز والدین آن ها می شوند.

5. کشیدن نقاشی با استفاده از سیب زمینی

نقاشی با سیب زمینی سبکی ارزان و آسان برای تولید شکل ها و نگارگری های گیرا بر روی کارت، کاغذ و نیز پارچه می باشد. روش نقاشی کردن با سیب زمینی اینگونه است که ابتدا آن را از وسط به دو قسمت تقسیم می کنید، باید دقت کنید که باید بخش صاف سیب زمینی را ببرید و پس از آن شکل دلخواه خود مانند ستاره یا یک مثلث را بر روی سطح آن حک کنید. بدلیل اینکه کودک 4 ساله هنوز نمی تواند از چاقو درست استفاده کند و احتمال دارد به خودش آسیب برساند، این قسمت باید توسط والدین انجام شود. بعد از آن سیب زمینی را به رنگ آغشته کنید و روی کاغذ فشار دهید تا طرح آن چاپ گردد.

بازی فکری برای کودکان 4 ساله,بازی کامپیوتری برای کودکان 4 ساله,بهترین بازی برای کودکان 4 ساله,

4. بازی با توپ و پرتاب آن

برای بسیاری از کودکان 4 ساله بازی با توپ بسیار سرگرم کننده و لذت بخش است. روش های متفاوتی برای این کار وجود دارد به عنوان مثال می توان همه توپ ها را جمع کرده و داخل سبد بریزد یا توپ را از یک فاصله به سمت شما یا دوستان خود پرتاب کنند و در مراحل بعد این فاصله را زیادتر کنند.

این مطلب را از دست ندهید
10 کودک شبیه چهره های مشهور دنیا

3. اجرای نقش مغازه دار

در این سن بچه ها تمایل دارند که اکثر رفتارهای والدین خود را تکرار کنند و اجرای نمایش خرید از مغازه یا فروشگاه ممکن است برای کودکان در 4 سالگی مهیج باشد. کودک می تواند در نقش مغازه دار یا مشتری با والدین یا همسالان و دوستان خود به ایفای نقش بپردازد.

بازی آموزشی برای کودکان 4 ساله,بازی برای کودک 4 ساله,بازی برای کودکان 4 ساله,

2. بازی با استفاده از خمیر

یک بازی آموزشی برای کودکان 4 ساله، درست کردن خمیر و انجام بازی با آن است. می توانید خمیر را در خانه درست کنید. طرز دست کردن آن به این شکل است که 3 پیمانه آرد، 1 پیمانه نمک و دو قاشق کوچک چایخوری روغن را در کاسه ای ریخته و با هم مخلوط نمایید، پس از آن برای رنگ کردن خمیر از چند قطره رنگ مخصوص خوراکی استفاده کنید و در نهایت یک پیمانه آب سرد به مخلوط اضافه کنید. اکنون کودک می تواند با این خمیر خانگی بازی کند.

1. برگزاری المپیک های کوچک

در این سن کودکان تمایل دارند از لحاظ جسمانی با دیگران وارد چالش شوند و مبارزه نمایند. شما برای رفع این نیاز کودک خود می توانید یک المپیک کوچک را در حیاط یا مکان دیگری برگزار نمایید؛ به عنوان نمونه می توانید برای دو یا دیگر مسابقات مکانی را در نظر بگیرید. این رقابت را در زمانی که کودک یا همسالانش درخواست کنند، اجرا نمایید و زمان هایی که می توانید، آن ها را به مسابقه و رقابت تبدیل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا