سرگرمی

10 نکته عجیب کتاب خواندن در طول هفته بدون اتلاف وقت

خلاصه نوشته
  • چگونه در یک هفته یک کتاب بخوانیم؟ این سوالی است که شاید ذهن اکثر کتاب بازها را به خود مشغول کرده است. بسیاری از افراد وقت کافی برای اتمام یک کتاب را ندارند و شاید خواندن آن ماه ها به طول بیانجامد! از این رو ترفندهایی ساده برای کتابخوانی وجود دارد که با رعایت آن ها می توان در کمترین زمان ممکن چندین کتاب خواند.

چگونه در یک هفته یک کتاب بخوانیم؟

مطالعه کتاب تنها برای سرگرمی نیست! کتاب غذای روح انسان است و متاسفانه بسیاری از مردم این موضوع را نادیده می گیرند. اما در این میان افرادی هم وجود دارند که بی نهایت عاشق کتابخوانی و مطالعه هستند ولی وقت کافی برای خواندن ندارند!

این موضوع شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که یک کتاب را شروع کرده اید و با اینکه قطر آن چندان زیاد نیست اما ماه ها و یا هفته ها طول کشیده تا آن را تمام کنید! اما سوال ما از شما این است که آیا وقت کافی نداشتن برای مطالعه تنها بهانه ای است تا خواندن کتاب را به تعویق بیندازید و یا نمی دانید که چگونه برای کارهای تان برنامه ریزی داشته باشید تا به مسائل شخصی روزمره تان همچون کتابخوانی هم برسید؟

طبق بررسی، برای خواندن هر صفحه کتاب تنها یک الی دو دقیقه زمان کافیست و اگر روزی 10 دقیقه از وقت خود را خالی کنید می توانید حداقل 5 صفحه کتاب بخوانید. همه چیز به نوع برنامه ریزی شما بر می گردد. اما این نوع کتابخوانی به نوعی از روی تفریح و گذراندن وقت است درحالیکه ممکن است بعضی از افراد به هر دلیلی مجبور به خواندن یک کتاب در مدت زمان کوتاهی باشند. مانند دانشجویان که در فرجه امتحانی زمانی محدود دارند.

به هر حال هر دلیلی که برای خواندن کتاب در یک هفته داشته باشید وجود دارد و از آن طرف هم با اطمینان قطعی به شما می گوییم که خواندن هر کتابی در مدت یک هفته کاملا امکان پذیر است به شرط آنکه از قواعدی که برای تان بازگو می کنیم، به خوبی پیروی کنید.

اما خواندن کتاب در یک هفته بستگی به نوع کتابی دارد که قرار است آن را مطالعه کنید یکی از برجسته ترین استادان تاریخ آمریکایی به نام مایکل جیمنز می گوید: مهم خواندن کل کتاب ها نیست!

اهمیت مطالعه کتاب,روش صحیح مطالعه کتاب,كتاب خواندن,

مهم این است که شما متوجه داستان و روایتی که در آن درج شده شوید. با دنیای کتاب پیش بروید و بتوانید به خوبی تک تک قسمت های آن را متصور شوید. مثلا برای خواندن کتاب هایی که به صورت رمان هستند باید آن ها کلمه به کلمه بخوانید تا چیزی که نویسنده خلق کرده را به خوبی درک کنید، درحالی که برای خواندن کتاب های تجاری نیازی نیست که اینگونه عمل کنید. به طور کلی ممکن است خواندن یک کتاب آن هم کتابی سخت و قطور در یک هفته کاری دشوار به نظر برسد اما یادتان باشد که برای رسیدن به هر نوع موفقیتی چه از نوع کتابخوانی گرفته تا سخت ترین کارها باید تلاش کنید.

به هر حال نکته مهمی که در مورد کتاب هایی که قرار است آن ها در مدت زمان یک هفته تمام کنید وجود دارد و آن هم این است که باید موضوع کتاب هایی که می خواهید سریعا بخوانید را به خوبی درک کنید. یادتان باشد که خواندن کتاب در یک هفته اهمیت دارد اما نباید کتاب را سرسری و بی دقت مطالعه کنید چراکه هدف شما این است که با خواندن آن کتاب یک چیزی دستگیرتان شود و به قول معروف به بار معلومات خود بیفزایید. پس مدام به این موضوع فکر نکنید که کتاب را سریعا بخوانید، یاد بگیرید که از خواندن آن لذت ببرید.

مطالعه کتاب,نحوه صحیح مطالعه کتاب,کتاب خواندن,

10. پیش زمینه ای در مورد کتاب در ذهن تان ایجاد کنید

این خاصیت همه انسان هاست که معمولا کارهایی که دوست دارند را با علاقه بیشتری انجام می دهند و در نهایت خروجی آن کار هم با کیفیت تر خواهد بود. برای ایجاد علاقه در کارهایی مانند کتابخوانی آن هم در مدت زمانی مشخص، بهتر است یک پیش زمینه از آن در ذهن خود ایجاد کنید، آن هم به این صورت که در مورد کتاب مذکور یک سری اطلاعات به دست آورید.

مثلا مقدمه کتاب را بخوانید و در مورد نویسنده آن تحقیق کنید و به سراغ انجمن های کتابخوانی آنلاین بروید و نظرات کابران و نقدهای مختلف در مورد کتاب را بخوانید. به طور کلی هدف این است که خودتان پیش از شروع خواندن کتاب کنجکاو کنید. بهتر است قبل از شروع بدانید که کتاب به چه موضوعی پرداخته است با این کار ذهن شما آمادگی و انگیزه لازم را پیدا می کند تا کتاب را راحت تر بخوانید. هر چقدر در مورد کتاب کنجکاوی بیشتری به خرج دهید، سریع تر می توانید آن را بخوانید.

اهمیت مطالعه کتاب,روش صحیح مطالعه کتاب,كتاب خواندن,

9. هر روز زمان مشخصی را برای کتابخوانی معین کنید

برنامه ریزی جزء اصلی ترین کارها برای رسیدن به اهداف است. وقتی که شما به صورت منظم در ساعات مشخصی از روز خود را به خواندن کتاب اختصاص دهید، ذهن تان به مرور زمان به این وضعیت عادت می کند به گونه ای که اگر یک روز خواندن کتاب را به تعویق بیندازید، از اینکه به برنامه روزانه خود به خوبی عمل نکرده اید، عذاب وجدان می گیرد و قطعا به فکر جبران خواهید افتاد.

این مطلب را از دست ندهید
10 تا از مشهور ترین رمان های عاشقانه جهان

پیشنهاد می کنیم که برای تعیین زمان کتابخوانی روزانه آلارم گوشی تان را تنظیم کنید. می توانید آلارم را چند دقیقه قبل از زمان اصلی تنظیم کنید و در طی چند دقیقه ای که تا شروع زمان کتابخوانی تان فرا می رسد شرایط محیطی را برای خود فراهم کنید. برای مثال خواندن کتاب در محیطی آرامشبخش تاثیر بیشتری روی شما خواهد گذاشت می توانید یک شمع یا عود روشن کنید و یک لیوان قهوه یا چای با عطر هل برای خود دم کنید و در حین مطالعه بنوشید. با این روش انگیزه شما چندین برابر خواهد شد.

مطالعه کتاب,نحوه صحیح مطالعه کتاب,کتاب خواندن,

8. بوکمارک های فانتزی برای انگیزه بیشتر

هنر یکی از تاثیرگذار ترین و انگیزه دهنده ترین محرک های اصلی در انسان هاست. اگر اهل کتاب خواند باشید خوب می دانید که این روزها افراد هنرمند چه بوکمارک های زیبایی برای نشانه گذاری کتاب ها طراحی کرده اند. بوکمارک هایی که از جنس چوب، پارچه و کاغذ هستند و بر روی شان جملات انگیزشی نابی نوشته شده است تا شما در حین مطالعه با عشق و ذوق بیشتری این کار را انجام دهید. برای تهیه این بوکمارک ها می توانید به وب سایت های فروش لوازم التحریر سری بزنید قیمت شان هم بسیار مناسب است در اکثر شهرهایی که شهر کتاب دارند هم یک قسمت گالری فروش لوازم هنری وجود دارد که در آن جا می توانید طیف گسترده ای از بوکمارک ها را در رنگ ها و جنس های مختلف انتخاب کنید.

علاوه بر این داشتن یک نشانگر کتاب به شما کمک می کند که صفحه ای که خوانده اید را گم نکنید و از همه مهم تر از تا کردن صفحات برای نشانه گذاری استفاده نکنید. به کتاب های تان احترام بگذارید، شاید انجام چنین کارهایی به نظر سطحی و کوچک باشد اما تاثیرش را وقتی خواهید دید که به آن عمل کنید! اگر در تهیه بوکمارک موفق نشدید، می توانید خودتان با کمی خلاقیت و کمک از ایده های زیبایی که در اینترنت وجود دارد چند نشانگر کتاب طراحی کنید. حتی می توانید بر روی آن ها جملاتی انگیزشی بنویسید تا به شما روحیه بیشتری بدهد.

اهمیت مطالعه کتاب,روش صحیح مطالعه کتاب,كتاب خواندن,

7. در حین مطالعه تنها بر روی کتاب تمرکز داشته باشید

مهم ترین اصل برای اتمام کتاب در یک موعد مشخص این است که تمرکز داشته باشید. در واقع تمرکز یکی از مهم ترین اصول برای انجام هر کاری است. هنگامی که حواس تان جمع چیزهای دیگر باشد نمی توانید به خوبی از کتاب درک مطلب داشته باشید و شاید مجبور شوید به خاطر عدم تمرکز بارها و بارها به صفحه های قبل برگشته و از نو مطلاعه کنید! در حین کتاب خواندن تمامی چیزهایی که باعث از بین رفتن تمرکزتان می شود را از خودتان دور کنید حتی تلفن همراه تان را!

در صورت امکان بهتر است آن را روی حالت بی صدا گذاشته تا چیزی مزاحم مطالعه کردن تان نشود و یا می توانید برای مدت زمانی که در حال کتاب خواندن هستید گوشی را خاموش کنید. در هر خانه نقطه ای آرامش بخش و دوست داشتنی وجود دارد. نقطه امن شما کجاست؟ اتاق تان؟ حیاط؟ تراس و یا پشت پنجره؟ فرقی نمی کند که کجا باشد، پیشنهاد می کنیم به نقطه امن تان بروید تا با آرامش بیشتری کتاب را مطالعه نمایید.

مطالعه کتاب,نحوه صحیح مطالعه کتاب,کتاب خواندن,

6. هنگامی که خسته و خواب آلود هستید به سراغ کتاب نروید!

چنین وضعیتی بیشتر برای دانشجویان و دانش آموزانی پیش می آید که در فرجه امتحانی به سر می برند! بدون شک این مشکل در زمانی که تحصیل می کرده اید برای شما هم اتفاقا افتاده است. کافیست کتاب درسی و یا جزوه ها را در دست بگیرید و قصد خواندن شان را داشته باشید تا خواب تمام دنیا در چشم تان بریزد! اما در برخی از مواقع علت اصلی خواب آلودگی در هنگام خواندن کتاب این است که شما یک روز خسته کننده و طولانی را پشت سر گذاشته اید.

بنابراین بهتر است به مغزتان استراحت دهید و به هیچ وجه کتاب را در دست نگیرید. اما اگر دلیل اول باعث خواب آلودگی تان می شود، بهتر است رک و صادقانه بگوییم که هیچ علتی جزء تنبلی ندارد! بله تنبلی را کنار بگذارید یک آب به صورت تان بزنید و پنجره ها را باز کنید و کمی اکسیژن تازه وارد ریه های خود کنید و سپس کتاب را در دست گرفته و شروع به مطالعه کنید. اما با این وجود بهتر است زمان کتاب خوانی دقیقا وقتی باشد که سطح هشیاری تان بیشتر است. مثلا بعضی از افراد نمی توانند صبح ها کتاب بخوانند و برخی دیگر نمی توانند شب ها مطالعه کنند.

این مطلب را از دست ندهید
10 ترفند برای عکاسی با موبایل

اهمیت مطالعه کتاب,روش صحیح مطالعه کتاب,كتاب خواندن,

5. کتاب را به از چند هفته قبل تهیه کنید

این بخش تا حدودی مربوط به همان بخشی است که پیشنهاد کردیم برای خواندن کتاب کنجکاو باشید و انگیزه به وجود آورید! بهتر است از یک هفته قبل کتابی که قرار است بخوانید را تهیه کنید، چراکه این امکان وجود دارد که نتوانید به موقع کتاب را بخرید و از تمامی برنامه هایی که ریخته اید عقب بمانید. این اتفاق در ایام امتحانات بسیار رخ می دهد پس اگر کتابی که قرار است در یک هفته تمام کنید، جزء کتاب های درسی است، زودتر اقدام نمایید. خوشبختانه در عصر حاضر با وجود تکنولوژی های پیشرفته و وب سایت های خرید و فروش آنلاین، تهیه هر کتابی به صورت اینترنتی امکان پذیر است و از این بابت هم جای هیچ نگرانی وجود ندارد.

مطالعه کتاب,نحوه صحیح مطالعه کتاب,کتاب خواندن,

4. قرار است تا چه اندازه در روز برای کتابخوانی وقت بگذارید؟

یکی از دلایلی که به شما پیشنهاد کردیم کتاب را از یک هفته قبل تهیه کنید این است که پیش از شروع برای خواندن آن برنامه ریزی داشته باشید، آن هم به این صورت که زمان بندی کنید که در طول روز قرار است چند صفحه کتاب بخوانید. برای این کار ابتدا ببینید که تعداد صفحات کتاب به چه اندازه است و سپس آن با هفت روزی که قرار است به اتمام برسانید تخمین زده و مشخص کنید که در طول هر روز باید چند صفحه از کتاب را مطالعه کنید.

برای مثال ممکن است که بر اساس محاسبه شما روزی 20 صفحه کتاب بخوانید. از طرف دیگر می توانید این 20 صفحه در روز را به گونه ای تقسیم کنید که 10 صفحه از آن صبح و 10 صفحه بعد را شب ها بخوانید! به طور کلی زمان بندی اتمام کتاب و سرعت عمل تان در خواندن، بستگی به سهمیه روزانه ای دارد که برای خود معین می کنید.

اهمیت مطالعه کتاب,روش صحیح مطالعه کتاب,كتاب خواندن,

3. صفحه های کتاب را چک کنید

مصلما تعداد کلمات، سایز صفحه ها در هر کتابی متفاوت است و حتی ممکن است کتاب در برخی از قسمت ها به صورت مصور باشد یعنی در آن از تصاویر و عکس ها استفاده شده باشد. پس خودتان را گول نزنید! ممکن است بر اساس سهمیه بندی روزانه از صفحاتی که قرار است بخوانید چند صفحه ای تعداد کلمات و پارگراف های شان کمتر باشد و یا اینکه در صفحه های آن تصاویری درج شده باشد که تمامی این ها باعث می شود که سهمیه روزانه تا زودتر تمام شود. پس اگر قرار است سرعت خود را بالا ببرید و در مدت یک هفته کتاب را تمام کنید، با وجود این موضوعات سر خودتان را شیره نمالید، خواندن چند صفحه بیشتر در ازای صفحاتی که کم بودن به شما در سرعت عمل تان کمک می کند.

مطالعه کتاب,نحوه صحیح مطالعه کتاب,کتاب خواندن,

2. کتاب های صوتی در یک هفته

اگر خواندن یک کتاب معمولی یک هفته طول بکش، البته با توجه به برنامه ریزی یک هفته ای شما، احتمال اینکه خواندن یک کتاب صوتی و یا بهتر است بگوییم گوش کردن به کتاب صوتی کمتر از یک هفته تمام شود، وجود دارد، دلیلش هم این است که در کتاب صوتی شما با دقیقه ها سر و کار دارید نه صفحه ها! برای خواندن کتاب معمولی باید وقت خود را آزاد کنید و شرایط را برای مطالعه آماده نمایید، در حالیکه کتاب صوتی را می توان در هر حالتی گوش کرد در حال کارهای منزل، رانندگی، آشپزی و حتی استراحت. پس پیش از شروع کتاب صوتی بررسی کنید و ببینید که هر یک از فایل های آن حاوی چند دقیقه هستند و تعدادش را تقسیم روز های هفته کنید.

اهمیت مطالعه کتاب,روش صحیح مطالعه کتاب,كتاب خواندن,

1. محاسبه صفحه ها، مهم ترین اصل برای کتابخوانی در یک هفته

مهم ترین و اصلی ترین اصل برای اینکه بتوانید کتابی را در یک هفته تمام کنید، این است که تعداد صفحه های آن را تقسیم بر روزهایی هفته کرده و مشخص کنید که قرار است در هر روز چند صفحه کتاب بخوانید. اگر این کار را انجام ندهید، این امکان وجود دارد که در زمان مشخص کتاب را به پایان نرسانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا