سلامت

10 راهکار فوق العاده برای خلاص شدن از سکسکه

خلاصه نوشته
  • سکسکه یکی از عارضه های ساده اما آزاردهنده ای است، که قطعا برای همه ما پیش آمده. آیا با ترفندهای درمان سکسکه آشنایی دارید؟ با ما تا پایان این مطلب همراه شوید تا نکات قابل توجهی را از شیوه های درمانی دریابید.

راهکارهای درمان خانگی و فوری سکسکه

هر فردی از آغاز تولد یکبار هم که شده به سکسکه مبتلا شده و این پدیده یک امر طبیعی در بدن به شمار می رود. شاید برای تان جالب باشد بدانید شدت یا ضعف سکسکه به صورت وراثتی از نسلی به نسل دیگر نیز قابل انتقال می باشد.

در برخی عقاید قدیمی بر این باور بودند زمانی که نوزادان سکسکه می کنند یعنی در سلامت کامل به سر برده و درحال اضافه وزن هستند، اما این مقوله خیلی به لحاظ علمی سندیت ندارد.

سکسکه چیست؟

سکسکه در واقع حاصل از حبس و گیر افتادن حباب های هوا در دریچه دیافراگم بوده و از آنجا که ماهیچه های شکم در پی آزاد کردن حجم هوای محبوس هستند، با شوک به عضلات موجب ایجاد انقباضات آنی شده، و علت سکسکه را پدید می آورند.

در ادامه با بست فارسی همراه باشید تا 10 تا از بهترین راه های درمان سکسکه را برای شما بیان کند.

درمان سکسکه,سکسکه چیست,علت سکسکه,

10. نوشیدن یک لیوان آب سرد

آب سرد یکی از عواملی است که همچون شوک به عضلات دیافراگم رسیده و به راحتی می تواند سکسکه را در کوتاه ترین زمان درمان نماید. شما با نوشیدن یک لیوان آب سرد به صورت یک نفس از شر سکسکه خلاص خواهید شد.

9. بالا کشیدن زانوها به داخل سینه

حفره شکمی بر اثر حبس هوا دچار انقباض شده و بهترین راه برای رفع این مشکل بالا کشیدن زانوها به داخل سینه می باشد. فشار زانو حفره دیافراگم را به داخل فشار داده و به راحتی از شر سکسکه خلاص تان خواهد کرد.

درمان سکسکه,سکسکه چیست,علت سکسکه,

8. خوردن یک تکه نان خشک

جویدن نان خشک و بلعیدن آن نیز می توان راهی ساده و کاربردی برای درمان سکسکه باشد. خوراکی های خشک عضلات معده را به تحرک وا داشته و هوای بین حفره های شکمی را خارج می سازد، که با شل شدن دیافراگم سکسکه را بند می آورد.

7. خوردن یک قاشق سرکه

خوردن سرکه با ایجاد حالت اسیدی برای معده نقشی موثر در کاهش و رفع علت سکسکه را ایفا می کند.

درمان سکسکه,سکسکه چیست,علت سکسکه,

6. خوردن یک قاشق شکر

خوردن شکر نیز یکی دیگر از ترفندهای کاربردی درمان سکسکه به شمار می رود. زمانی که شکر را در انتهای زبان بریزید، انقباضات زبان حالت ارتجاعی عضلات شکم را ایجاد می نماید، و همین امر موجب خلاصی شما از شر سکسکه می گردد.

5. نوشیدن یک لیوان آب در حالیکه خمیده اید

به حالت خمیده بایستید و یک لیوان آب را بنوشید، این کار دیافراگم را آزاد کرده و سکسکه شما را بند می آورد.

درمان سکسکه,سکسکه چیست,علت سکسکه,

4. حبس نفس به مدت 10 ثانیه

زمانی که به سکسکه مبتلا شدید، کافی است به مدت 10 ثانیه نفس خود را حبس کنید و به آرامی تا 10 بشمارید، بعد به آرامی هوا را از دهان خارج سازید. این کار درمانی قطعی برای سکسکه به شمار می رود.

این مطلب را از دست ندهید
10 دلیل برای ضرورت مصرف آهن که اهمیت بسیاری دارد

3. چسباندن زبان به سقف دهان

چسباندن زبان به سقف دهان جریان هوا را حفره های شکمی راحت تر می کند و باعث شل شدن دریچه دیافراگم می شود؛ که راهی ساده برای درمان سکسکه محسوب می گردد.

درمان سکسکه,سکسکه چیست,علت سکسکه,

2. گاز زدن لیمو ترش

گاز زدن لیمو ترش موجب ایجاد شوک به عضلات چشایی زبان و مری شده و به سرعت سکسکه را بند می آورد.

1. پرت کردن حواس فرد مبتلا

اگر تمرکز فرد مبتلا به سکسکه را به موضوعی متفاوت جلب کنید، با تنظیم خودکاری که در حالت تنفسش پدید می آید، بدون آنکه متوجه شود از شر سکسکه خلاصی می یابد.

کلام آخر

موارد ذکر شده همگی درمان های خانگی سکسکه به شمار می روند، که بدون عارضه نیز هستند. برخی پزشکان درمان های دارویی را برای افرادی که به سکسکه های بسیار طولانی و زجرآور ابتلا پیدا می کنند در نظر می گیرند، که از جمله آن ها می توان به “متوکلوپرامید” و” کلرپرومازین” اشاره نمود. البته به یاد داشته باشید، مصرف خودسرانه دارو روش درستی نبوده و حتما باید با مشورت و تجویز پزشک مورد استفاده قرار بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا