سلامت

10 بهترین روش کاشتن سبزی در خانه

خلاصه نوشته
  • برای داشتن تغذیه سالم به راحتی می توانید سبزیجات سالم و ارگانیک را با یاد گرفتن یک سری نکات در منزل خود پرورش داده و از کیفیت بی نظیر آن ها بهره مند شوید. با کاشتن بذر سبزیجات و داشتن گلدان مناسب و کود، بدون این که یک کشاورز حرفه ای باشید می توانید سبزیجات خود را در منزل پرورش دهید.

نکات کلی در پرورش سبزیجات در منزل

  • اصلی ترین موضوع در انجام هر کاری در اختیار داشتن ابزار و مواد لازم است. برای کاشت سبزی در منزل به ابزار و مواد پیچیده ای نیاز نیست و فقط داشتن یک گلدان مناسب و خاک مخصوص و آبیاری به موقع کافی است.
  • خاک و کود لازم برای کاشت سبزیجات در گل فروشی ها موجود می باشد ولی شما برای شروع کار کاشت سبزی در منزل می توانید از خاک میکس استفاده کنید که شامل خاک ارگانیک و کود مخصوص کاشت سبزیجات می باشد.
  • برای کاشت سبزیجات اگر فضای گلخانه ای یا پاسیو نورگیر در منزل دارید که کار شما راحت است اگر هم این فضا را در اختیار ندارید می توانید گلدان را در پشت پنجره ای نورگیر قرار بدهید که فضای گرمی هم داشته باشد. اگر به این مورد هم دسترسی نداشتید می توانید از لامپ های مخصوص بر روی گلدان استفاده کنید تا نور و گرمای مورد نیاز برای رشد گیاه را فراهم کند.

روش کاشت سبزی در منزل,كاشت سبزي در منزل,كاشتن سبزي در خانه,

  • برای رشد گیاهان معمولاً به 8 تا 15 درجه سانتیگراد گرما لازم است اما باز هم توصیه می شود پیش از کاشت سبزی در منزل آپاراتمان ابتدا نسبت به شرایط خاصی که دارد بررسی و تحقیق انجام دهید و در نهایت اقدامات لازم اجراء شود.
  • چنانچه در ساختمان های آپارتمانی زندگی می کنید و باغچه شخصی در اختیار ندارید می توانید برای کاشت هر نوع سبزی از انواع گلدان ها، باکس های پلاستیکی و یا جعبه های چوبی کمک بگیرید ولی دقت کنید که انتخاب این محفظه ها تنها با توجه به نوع بذر صورت می گیرد برای مثال هویج به گلدانی عمیق نیاز دارد اما سیب زمینی به جعبه ای پهن و بزرگ.

کاشت سبزی در خانه,کاشت سبزی در خانه آپارتمانی,کاشت سبزی در منزل,

10. کاشت ریحان در خانه

ریحان یکی از محبوب ترین سبزیجات برای ایرانی ها است و از خواص درمانی بسیاری مانند خاصیت ضد التهابی برخوردار می باشد. برای کاشت ریحان در خانه به گلدانی نیاز دارید که حداقل 10 سانت متر پهنای آن باشد. گلدان را با خاک مناسبی که پیشتر راجع به آن توضیح دادیم تا حدی پر کنید که لبه گلدان 2 سانتی متر خالی بماند. بذر را روی خاک پاشیده و بعد روی بذرها را خاک بریزید.

ریحان گیاهی است که به نور و گرما علاقه زیادی دارد و حداقل 6 ساعت در روز نور مستقیم نیاز دارد. در فصول گرم آبیاری را به صورت روزانه انجام دهید اما در فصل های سرد سال آبیاری یک روز در میان برای رشد گیاه کافی است. بعد از اینکه ریحان به اندازه کافی رشد کرد و بزرگ شد برای برداشت گیاه از هر شاخه چند برگ جدا کنید و هرگز به صورت کامل برگ های یک شاخه را نچینید.

کاشت سبزیجات در منزل,کاشتن سبزی در خانه,کاشتن سبزی در منزل,

9. کاشت شوید در گلدان

شوید یک گیاهی مقوی و پرکاربرد است که در برابر سرما می تواند مقاوت خوبی داشته باشد. برای آن که بتوان شوید را در منزل پرورش دهید لازم است فضای خنک و مرطوبی را انتخاب کنید. در جهت انتخاب خاک مناسب لازم است ذکر کنیم که این گیاه برای آن که رشد بیشتری داشته باشد به خاک نیمه سنگین نیاز دارد اما هرگز در خاک رس که مانع نفوذ آب می شود نمی تواند بازدهی مناسبی داشته باشد.

شوید پس از آن که رشد کافی داشته و جهت مصرف چیده شود می تواند مجدد شاخه و برگ جدیدی ایجاد کند و به رشد خود ادامه دهد تنها کافیست برای چیدن آن از چندین سانت بالاتر از خاک اقدام نمایید.

برای کاشت شوید در گلدان باید بذر آن را به صورت ردیفی در خاک بکارید. دقت کنید برای کاشت سبزیجات در منزل باید برای ابعاد هر متر مربع به 1.5 گرم بذر شوید استفاده نمایید. ادامه مراحل رسیدگی به گیاه شوید دقیقاً همانند جعفری و گشنیز انجام می شود و سختی دیگری به دنبال ندارد. می توانید برای فصل پاییز از این گیاه در مناطقی که زمستان سردی ندارد بکارید و محصول آن را در زمستان به مصرف برسانید.

روش کاشت سبزی در منزل,كاشت سبزي در منزل,كاشتن سبزي در خانه,

8. کاشت گشنیز و جعفری در گلدان

گشنیر منبع بسیار غنی از ویتامین A است که برای جلوگیری از بیاری های قلبی و سکته و سرطان مفید است و جعفری نیز منبعی غنی از ویتامین A و C می باشد همچنین آنتی اکسیدان بسیاری در آن یافت می شود. برای کاشت گشنیز و جعفری به گلدان عمیق نیاز دارید. گلدانی که حداقل 20 سانتی متر عمق آن باشد، بذر گیاه را مانند روش های قبل در گلدان بکارید و آن را آبیاری کنید سپس روی گدان را با یک کیسه پلاستیکی بپوشانید و اطراف کیسه را به خوبی به بدنه گلدان بچسبانید تا هوا وارد آن نشود و تا زمانی که گیاه گشنیز و جعفری رشد نکرده و به لبه پلاستیک نرسیده روی آن را بر ندارید.

این مطلب را از دست ندهید
10 درمان خانگی برای پاکسازی صورت

بعد از اینکه گیاه به اندازه کافی رشد کرد و جوانه زد پلاستیک را برداشته و به صورت روزانه آن را آبیاری نمائید و در مکانی که نور کافی برای رشد گیاه داشته باشد قرار دهید. برای چیدن برگ های گشنیز و جعفری مانند ریحان عمل کرده و از هر ساقه تعدادی برگ جدا کنید.

کاشت سبزی در خانه,کاشت سبزی در خانه آپارتمانی,کاشت سبزی در منزل,

7. کاشت نعناع در خانه

کاشتن سبزی در منزل مخصوصا نعناع می تواند برای شما آرام بخش باشد و به هضم غذا کمک کند. نعنا دارای طبع گرم بوده که برای بدن بسیار مفید و لازم می باشد. کاشت نعناع در حانه هم مانند گشنیز بوده و لازم است تا از یک گلدان عمیق استفاده کنید و به صورت روزانه آن را آبیاری نمائید. گلدان را در مکانی که نور کافی برای رشد گیاه داشته باشد قرار دهید و برای چیدن سبزی مانند ریحان عمل نمائید.

کاشت سبزیجات در منزل,کاشتن سبزی در خانه,کاشتن سبزی در منزل,

6. کاشت گوجه فرنگی در خانه

کاشتن سبزی در خانه مانند گوجه فرنگی سرشار از لیکوپن و آنتی اکسیدان بوده و برای پیشگیری از بیماری های قلب و عروق مفید می باشد. برای کاشت هر نشاء گوجه فرنگی به 15 سانتی متر فضا نیاز دارید و برای انتخاب گلدان مناسب لازم است به تعداد نشاء توجه شود تا ابعاد با تعداد بوته گوجه فرندگی مورد نیاز همخوانی داشته باشد. بذر را در جای مناسب بکارید و آن را در جای پر نوری قرار دهید به طوری که همه ی گیاه نور بگیرد.

اگه فضای قرار گیری گلدان به صورتی بود که فقط یک طرف آن را نور می گیرد باید به صورت روزانه آن را در تمامی ابعاد بچرخانید تا تمام گیاه در برابر نور قرار گرفته و تغذیه شود. برای اینکه گیاه مرتب میوه بدهد لازم است هر دو هفته یکبار یک بذر جدید در گلدان بکاریم تا نشاء جدید رشد کرده و میوه دهی ادامه داشته باشد. پس از گذشت زمان تقریبی دو هفته گیاه رشد کرده و می توانید جوانه ها را به وضوح ببینید. با توجه به اینکه میوه ی گیاه سنگین است و ممکن است شاخه را بشکند باید برای آن تکیه گاه مناسب در نظر گرفت. در پایان لازم است آبیاری گیاه به صورت منظم در زمان هایی دقیق انجام شود ولی دقت شود آب زیادی به گلدان داده نشود تا مواد مغذی خاک به همراه آبی که از زیر گلدان خارج می شود از بین نرود.

روش کاشت سبزی در منزل,كاشت سبزي در منزل,كاشتن سبزي در خانه,

5. کاشت پیاز و پیازچه در گلدان

برای کاشت پیازچه در گلدان به هیچگونه بذری نیاز ندارید و تنها لازم است یک دسته پیازچه تهیه کنید و بدنه پیازچه را ببندید سپس آن را از سمت ریشه درون یک لیوان شیشه ای آن هم تا حدی که ریشه ها درون آب قرار بگیرد بگذارید و داخل لیوان را هم پر آب کنید. هر روز باید آب داخل لیوان را عوض کنید تا گیاه به خوبی رشد کند. زمانی که ریشه گیاه از گذشته بزرگ تر شد و به حدود دو برابر سابق رسید کم کم جوانه نمایان می شود و پس از آن باید گیاه را به داخل خاک منتقل کنید. گلدان بایستی حتما در معرض نور مناسب قرار داشته باشد و به صورت روزانه آبیاری شود. برای برداشت گیاه زمانی که ارتفاع آن به 15 سانتی متر رسید می توانید آن را به آرامی از خاک خارج کرده و از ریشه سفید آن را برای پخت و پز استفاده کنید و یا در صورت تمایل داشتن آن را به صورت مجزا و خام در کنار غذاها میل کنید. در صورتی که فقط ساقه سبز رنگ آن را لازم دارید با حفظ فاصله حدوداً 5 سانتی از خاک می توانید برگ را ببرید.

اما اگر لازم باشد پیاز و پیازچه را همراه هم کشت کنید بایستی در مرحله اول نسبت به تهیه بذر آن اقدام نمایید؛ سپس کاشت بذر را همانند دیگر گیاهان به صورت خطی اما با فاصله بیشتر انجام دهید. متناسب ترین فاصله برای کاش بذر های پیاز در خطوط 20 سانتی متری و فاصله بذر 3 سانتی متری می باشد تا پیاز فضای کافی برای رشد کردن در اختیار داشته باشد و از زیر زمین دچار آسیب دیدگی نشود. پس از آن که سبزی پیاز به اندازه 40 % پژمرده شد آبیاری خاک را متوقف کنید تا خاک کاملاً خشک شود و پیاز آماده برداشت شود.

برای کاشت پیاز نیز همانند پیازچه به نور زیادی برای رشد کافی نیاز است و همچنین برای آن که بتوانید محصول خوبی از بذر های پیاز برداشت کنید لازم است خاک آن نیمه سنگین و مقوی باشد. با فراهم آوردن این شرایط می توانید همانند تحصیل کرده گان رشته های کشاورزی محصولاتی عالی در منزل شخصی خود کشت کنید و از مصرف آن در غذا ها و یا به همراه غذا لذت ببرید

این مطلب را از دست ندهید
10 خاصیت شگفت انگیز پیاده روی در طبیعت برای سلامتی

کاشت سبزی در خانه,کاشت سبزی در خانه آپارتمانی,کاشت سبزی در منزل,

4. کاشت سیب زمینی در منزل

برای کاشت سیب زمینی در منزل شخصی آن هم بدون کمک شخصی با تجربه لازم است دقت زیادی به خرج داده شود. در وهله اول غده های سیب زمینی را در جهت کاشت در خاک تهیه کنید حال که تمامی مواد لازم مانند گلدان یا جعبه ای بزرگ، خاک سبک و بیلچه در اختیار دارید؛ خاک را در درون محفظه ی در نظر گرفته تخلیه کرده (این محفظه می تواند به باغچه هم اطلاق گردد) و سپس بر روی آن ردیف هایی با فواصل 40 سانتی متری تعیین کنید. بر روی هر یک از این ردیف ها برای کاشت سیب زمینی با فاصله هر غده در حدود 20 سانت اقدام نمایید. پیش از کاشت سیب زمینی خاک آن را مرطوب کرده و دیگر تا زمان گل دادن بذر آن را آبیاری نکنید. پس از گل دادن نیز لازم است هر 3 روز یک بار نسبت به آب دادن خاک آن هم به میزان کم اقدام شود. این ویژگی کم آب بودن سیب زمینی باعث شده که این گیاه از دیگر سیزیجات متفاوت باشد و نتوان آن ها را در یک مکان نگهداری کرد و پرورش داد.

کاشت سبزیجات در منزل,کاشتن سبزی در خانه,کاشتن سبزی در منزل,

3. کاشت سیر در گلدان

کاشتن سبزی در خانه مانند سیر برای بدن بسیار مفید بوده و آنتی اکسیدان بالائی دارد. استفاده از برگ سبز و تازه سیر بسیار خوب بوده و به همین جهت می توان آن را در خانه کاشت ولی کاشت سیر نسبت به سایر سبزیجات زحمت بیشتری دارد. برای کاشت سیر باید از گلدانی استفاده کرد که کف آن سوراخ دارد؛ گلدان را از خاک پر کنید و حبه های سیر را با فاصله کمی از هم و به شکلی که نوک تیز سیر رو به بالا باشد به مقدار دو سانت درون آن قرار دهید؛ سپس گلدان در مکانی که نور کافی داشته باشد قرار داده و به طور منظم آبیاری کنید.

تقریباً با گذشت یک هفته جوانه ها قابل دید می شوند و به وضوح رشد آن مشاهده می شود. بعد از اینکه گیاه به اندازه کافی رشد کرد می توان با فاصله از خاک برگ های آن را برای مصرف چید. هر حبه سیر تنها یکبار جوانه می زند به همین دلیل برای اینکه مرتب سیر تازه برای استفاده داشته باشید باید هر چند روز یکبار حبه های جدیدی در خاک بکارید و خاک را مجدداً برای رشد صحیح سیر تقویت کنید.

روش کاشت سبزی در منزل,كاشت سبزي در منزل,كاشتن سبزي در خانه,

2. کاشت هویج در گلدان

برای کاشت هویج به گلدانی نیاز دارید که عمق آن بسیار زیاد باشد و معمولاً تا حدود 45 سانتی متر برسد. خاک مناسب برای کاشت هویج خاک ترکیبی است؛ که از ترکیب خاک گل با گیاخاک درست می شود. گلدان را تا نزدیک لبه با خاک پر کرده و بذر ها را  به صورتی که از هم 2 سانتی متر فاصله داشته باشند روی آن بریزید و مجدد روی بذر را خاک ریخته و در نهایت آن را آبیاری کنید.

هویج برای رشد به نور زیاد نیاز دارد بنابراین گلدان آن را باید در یک فضای پر نور قرار دهید. خاک گیاه باید همیشه مرطوب باشد و از آبیاری زیاد یا کم خودداری شود. تقریبا پس از دو هفته می توان جوانه ها را دید اما برای برداشت هویج باید صبر کرد تا وقتی که 1 سانتی متر از خود هویج از زیر برگ هایش نمایان شود و بعد به آرامی هویج را از خاک خارج می کنید. برای حفظ کیفیت و طعم هویج از پیر شدن آن جلوگیری کرده و زمانی که میوه به رشد مناسب رسید آن را برداشت نمود.

کاشت سبزی در خانه,کاشت سبزی در خانه آپارتمانی,کاشت سبزی در منزل,

1. کاشت خیار در منزل

خیار یک گیاه حساس است که برای نگهداری به دقت و توجه فراوان نیاز دارد. این گیاه در برابر سرما خیلی زود از بین می رود و توانایی تحمل خاک خیلی سرد و یا خیلی گرم را ندارد. مناسب ترین فصل برای کاشت خیار اول بهار و ابتدای مرداد ماه می باشد. این گیاه برای جوانه زدن به گرمای 12 درجه سانتیگراد نیاز دارد و در غیر این صورت توانایی رشد و جوانه زدن را از دست می دهد به همین علت بهتر است این گیاه در گلخانه پرورش یابد.

برای کاشت خیار در وهله اول بر روی خاک حفره هایی ایجاد کنید سپس داخل آن را با سه دانه بذر پر کنید و در نهایت روی بذر ها را با 3 الی 4 سانتی متر خاک سبک پر کنید. علت آن که گفته می شود در هر حفره 3 بذر کاشته شود این است که ممکن است بعضی بوته ها رشد خوبی نداشته باشند و از بین بروند اما بوته دیگر می تواند جایگزین خوبی برای آن باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا