سلامت

10 نکته که در عوض کردن پوشک نوزاد باید بدانید

خلاصه نوشته
  • تعویض پوشک نوزاد، معمولا یکی از کارهای بسیار سختی است که در مراقبت از کودک انجام می شود و اگر درستی صورت نگیرد احتمال سوختگی و حساسیت های پوستی را افزایش خواهد داد! در این میان والدینی که تجربه مراقبت از نوزاد را هم ندارند این کار برای شان سخت تر خواهد بود!

همه چیز درباره زمان عوض کردن پوشک بچه

برای هر پدر و مادری تولد نوزاد بهترین و شیرین ترین اتفاق خواهد بود. با ورود فرزند به کانون خانواده مجموعه ای از وظایف نیز به لیست مسئولیت های والدین اضافه می شود، که تعویض پوشک یکی از آن هاست. عوض کردن پوشک نوزاد به عنوان یکی از مشکل ترین امور مراقبت از کودکان به شمار می رود. والدین کم تجربه همواره از زمان تعویض پوشک با نام پراسترس ترین لحظات یاد می کنند.

اما فراموش نکنید که فرد مقابل شما فقط یک نوزاد است با توانایی و قدرت بسیار پایین، پس چیزی برای نگرانی و ترسیدن وجود ندارد. فقط کافی است کمی صبر و حوصله به خرج داده و با مدیریت امور را به دست بگیرید. ما 10 مورد از نکات ضروری برای سهولت کار تعویض پوشک را گردآوری کرده ایم و در این مقاله به شما ارائه می دهیم، امیدواریم بتوانیم شما را در امر مراقبت از فرزند دلبندتان یاری نماییم.

تعویض پوشک نوزاد,تعویض پوشک نوزاد دختر,تعویض پوشک نوزاد در خواب,

10. با کودک بازی کنید تا سرگرم شود

هر چه نوزاد بزرگ تر شود، بیشتر در مواقع تعویض پوشک بدقلقی کرده و قطعا همکاری نخواهد کرد. بهترین کار در این مواقع، سرگرم کردن و بازی با کودک می باشد. هر اندازه حواسش را از اتفاقی که در جریان است پرت کنید، راحت تر می توانید پوشک را عوض نمایید. برایش شعر بخوانید، اورا قلقلک بدهید، اسمش را صدا کرده و با حرکات سر دالی بازی کنید، هر اندازه با محبت و مهربانی با کودک برخورد کنید، او شما را کمتر اذیت می کند.

9. ترس و وسواس را از خود دور کنید

والدین کم تجربه به خصوص پدران، در زمان عوض کردن پوشک دچار استرس شده و گمان می کنند به خوبی نمی توانند از عهده این کار بر بیایند. برخی از آن ها با تصور اینکه پوشک را به درستی نبسته اند، دوباره سعی می کنند از ابتدا تمام موارد را تکرار نمایند. نگرانی را از خود دور کنید، حتی اگر پوشک نوزاد خوب و صحیح بسته نشده، کافی است یک نفس عمیق بکشید و دوباره امتحان کنید. هر بار تکرار، حکم آزمون و خطا را داشته و شما را در تعویض پوشک به مهارت بالایی خواهد رساند. کودکان قدرت قضاوت کردن را ندارند، پس گمان نکنید که اشتباهات شما آن ها را کلافه می کند. با آرامش به کار خود بپردازید.

تعویض پوشک نوزاد پسر,زمان عوض كردن پوشك بچه,عوارض دير عوض كردن پوشك بچه,

8. مراقب پوست حساس نوزاد باشید

یکی از شایع ترین عوارض پوشاندن پوشک ، ایجاد کهیر و حساسیت های پوستی در بدن نوزاد می باشد. پوست کودکان از لطافت خاصی برخوردار بوده که با کوچک ترین عوامل محیطی دچار مشکل یا آلرژی خواهد شد. سعی کنید هر بار که نوزاد نیاز به تعویض پوشک داشت، او را بشویید و به خوبی خشک کنید. اگر پوستی که در نواحی درگیر با پوشک قرمز یا متورم شده، از لوسیون یا پمادهای مخصوص نوزادان استفاده نمایید. رطوبت مهمترین عامل در بروز کهیراست. مراقب باشید پوست کودک را از رطوبت و نم دور نگه دارید.

این مطلب را از دست ندهید
10 تا از بهترین ویتامین ها برای بانوان که لازم است بدانید

7. سایز پوشک را در نظر بگیرید

بر روی جلد پوشک سایزش مشخص شده که متناسب با وزن و سن کودک طراحی شده اند. اما الزامی در استفاده از پوشک توصیه شده وجود ندارد، شما به عنوان والدین، بهتر می دانید چه سایزی برای فرزندتان مناسب تر بوده و او با آن پوشک حس راحتی بیشتری خواهد داشت. زمانی که پوشک را دور بدن نوزاد بستید، آن قسمت را که به انتهای ران ها ختم می شود را بکشید، اگر به راحتی از بدن نوزاد جدا شد پس می توانید، از اندازه درست پوشک اطمینان داشته باشید. توجه داشته باشید، پوشک نباید خیلی تنگ یا گشاد باشد. چون در هر دو صورت پوست نوزاد را دچار کهیر یا سوختگی می کند.

عوض كردن پوشك نوزاد,عوض كردن پوشك نوزاد در شب,تعویض پوشک نوزاد,

6. از پوشک های استاندارد استفاده کنید

پوشک های استاندارد دارای دو لایه چین خوردگی به موازات هم می باشند. چین های داخلی به بدن نوزاد می چسبند و چین های بیرونی باید به سمت خارج باشند، زیرا مانع از بیرون زدگی رطوبت داخل پوشک می باشند. عدم نم زدگی از داخل پوشک یکی از موارد ارجحیت پوشک نسبت به کهنه های قدیم بوده و سرعت و سهولت تعویض نیز آن را محبوب تر می کند.

5. اگر به بوی بد پوشک حساس هستید از اسانس استفاده کنید

یکی از موارد ناخوشایند در زمان تعویض پوشک، بوی نامطبوع آن است. شما می توانید برای این که بوی پوشک را کمتر احساس کنید، مقداری عطر یا پماد ویکس را به ناحیه بینی خود بمالید. مقداری اسانس نعنا را به پوشک بمالید تا موقع عوض کردن، کمتر حس تهوع به سراغ تان بیاید. راه دیگر استفاده از پوشک های معطر است، این پوشک ها حاوی عطرهای سازگار با پوست های حساس می باشند، که پوست نوزاد را آزار نمی دهد.

تعویض پوشک نوزاد دختر,تعویض پوشک نوزاد در خواب,تعویض پوشک نوزاد پسر,

4. از پوشک نهایت استفاده را ببرید

هر 4ساعت یک بار باید پوشک نوزاد را عوض کرد، حتی اگر کاملا تمیز باشد. اگر پوشک تمیز بود بعد از باز کردن، آن را زیر بدن نوزاد قرار دهید تا مانند تشک تعویض عمل کند. اگر نوزاد مدفوع کرده بود، با قسمت انتهایی، بدن نوزاد را تمیز کرده سپس بشویید. گاهی نوزاد به محض باز کردن پوشک ادرار می کند، شما می توانید از همان پوشک برای جلوگیری از پاشیدن ادرار به اطراف استفاده نمایید.

3. دستمال مرطوب را فراموش نکنید

زمانی که نوزاد مدفوع می کند، ممکن است به سایر قسمت های بدنش نیز سرایت کند. در چنین مواقعی دستمال مرطوب بهترین گزینه برای نظافت می باشد. به یاد داشته باشید که دستمال را از سمت جلو به عقب بدن کودک بکشید، قسمت های تا خورده بدن را فراموش نکنید. مراقب باشید در زمان تمیز کردن مدفوع ، دستمال را طوری بر پوست بکشید که علاوه بر پاکیزگی، خراش یا کشیدگی ایجاد نکند.

این مطلب را از دست ندهید
10 حقیقت جالب درباره ویژگی های خارق العاده بدن زنان

زمان عوض كردن پوشك بچه,عوارض دير عوض كردن پوشك بچه,عوض كردن پوشك نوزاد,

2. همیشه آمادگی تعویض پوشک را داشته باشید

نوزاد زمان یا ساعت مشخصی برای دستشویی کردن ندارد، پس یک پدرو مادر حرفه ایی همیشه برای تعویض کودک در هر زمان یا مکانی آمادگی کامل دارند. هروقت از منزل بیرون می روید، حتما برای نوزاد پوشک تمیز، دستمال مرطوب، نایلون برای پوشک کثیف، لوسیون و ژل بهداشتی را به همراه ببرید. ژل بهداشتی برای ضدعفونی کردن دستان خود شما پس از تعویض پوشک می باشد، ویا می توانید دستکش یک بار مصرف بردارید تا پس از اتمام کار به راحتی دور بیاندازید.

1. در مواقع ضروری مسلط و حرفه ای عمل کنید

تعویض پوشک در منزل و با در دسترس بودن امکانات بسیار راحت می باشد. اما زمانی که بیرون از خانه هستید و مکان خاصی برای تعویض در اختیار ندارید، کافی است که با کمی صبر و آرامش موقعیت مناسب را برای خود و نوزاد فراهم آورید. مثلا اگر خودرو دارید، بهتر است نوزاد را روی صندلی عقب بخوابانید تا راحت تر، کار تعویض را انجام دهید. چنانچه پد مخصوص تعویض پوشک را به همراه ندارید، از هر چیزی که بتوان به عنوان زیرانداز استفاده کرد، بهره بگیرید. اگر ناچارید در مکانی مانند دستشویی رستوران نوزاد را تمیز کنید، به یاد داشته باشید در تمام مدت با یک دست نوزاد را بگیرید و با دست دیگر کار تعویض پوشک را به اتمام برسانید.

کلام آخر

در پایان توصیه می کنیم از هرگونه استرس و ترس دوری نموده و با آرامش خاطر به فرزند دلبندتان رسیدگی نمایید. سعی کنید زمان تعویض را طولانی نکرده تا نوزاد را کلافه و بدقلق نکنید. هر اندازه سرعت بیشتری در عوض کردن پوشک داشته باشید، کمتر دچار سردرگمی می شوید. بچه ها بازی و شادی را بسیار دوست دارند، بهترین کار سرگرم کردن آن ها است، چنانچه فرزندان دیگری دارید از آن ها برای بازی با نوزاد کمک بگیرید. کودکان به خوبی بلدند چگونه با هم ارتباط برقرار کنند، قطعا خواهر یا برادر بزرگتر همچون یک فرشته نجات به دادتان خواهد رسید.

پیشنهاد می کنم همین حالا از خدمات سایت دیجی فالوور استفاده کنید. اگر به دنبال فالوور ایرانی اینستاگرام هستید برای ورود به این سایت روی “خرید فالوور اینستاگرام” کلیک نمایید

برای خرید فالوور اینجا کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

دکمه بازگشت به بالا