سلامت

10 نکته تغذیه ای پزشکان برای پیشگیری از بیماری کرونا

خلاصه نوشته
  • پیشگیری از کرونا این روزها به یکی از دغدغه های اصلی تمامی افراد جامعه تبدیل شده است و توصیه های پزشکی فراوانی در این زمینه وجود دارد که با توجه به آن ها و رعایت نکات بهداشتی می توان از ابتلا به بیماری کرونا جلوگیری نمود. مصرف مواد غذایی مناسب موجب تقویت و افزایش سیستم ایمنی بدن در برابر ابتلا به بیماری های ویروسی می گردد.

تغذیه مناسب در دوران کرونا

تا کنون بیش از 210 کشور دنیا درگیر این مهمان ناخوانده یا همان ویروس کرونا “کویید 19” شده اند. با توجه به روند گسترش و شیوع بیماری کرونا رعایت نکات و توصیه های بهداشتی به منظور پیشگیری از ابتلا به کرونا تنها کاری است که می توانیم انجام دهیم. از جمله این توصیه ها می توان به حضور نیافتن در اماکن عمومی و اجتماعات، تقویت سیستم ایمنی بدن و رعایت بهداشت فردی و اجتماعی اشاره نمود.

بیماری کرونا,جلوگیری از بیماری کرونا,درمان بیماری کرونا,

به همین منظور مدیریت تغذیه دفتر بهبود تغذیه جامعه طبق دستورالعمل پزشکان 10 توصیه تغذیه ای با هدف تقویت سیستم ایمنی بدن و همچنین پیشگیری از ابتلا به کرونا منتشر نموده است که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم. توجه داشته باشید که هیچگونه مواد غذایی که دارای تاثیرات مثبت و ثابتی در رابطه با پیشگیری از علائم کرونا باشد وجود ندارد، اما قوی بودن سیستم ایمنی بدن برای پیشگیری از ابتلا به کرونا بسیار مهم است و در صورتی که فردی به کرونا مبتلا شود و سیستم ایمنی قوی داشته باشد بیماری خیلی خفیف تر خواهد بود و راحت تر می تواند از این دوره به سلامتی عبور کند.

پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا,پیشگیری از ابتلا به کرونا,پیشگیری از بیماری کرونا,

10. چگونه از آجیل استفاده نماییم؟

مهم ترین توصیه پزشکی برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا توجه در انتخاب مواد غذایی و خرید مواد غذایی بهداشتی و مطمئن می باشد. استفاده از مواد غذایی فله ای مخصوصا آجیل و خشکبار به هیچ عنوان توصیه نمی شود. استفاده از آجیل و مغزها و قرار دادن آن ها در برنامه غذایی به دلیل خواصی که دارند می تواند در تقویت سیستم ایمنی بدن و جلوگیری از ابتلا به بیماری های مزمن موثر باشد. مناسب ترین آجیل در شرایط کنونی آجیل های بدون نمک و بسته بندی شده می باشد.

پیشگیری از علائم کرونا,بیماری کرونا,جلوگیری از بیماری کرونا,

9. آیا سیر و زنجبیل می تواند در پیشگیری از بیماری کرونا موثر باشد؟

تمامی مواد غذایی مانند سیر و زنجبیل به علت ترکیبات و خواص درمانی که دارند در برابر عفونت های باکتریایی و ویروسی می توانند موثر باشند ولی تاثیری در درمان بیماری کرونا نخواهند داشت. سیر و زنجبیل می تواند در تقویت سیستم ایمنی بدن موثر باشد اما در مصرف آن نباید زیاده روی صورت گیرد.

درمان بیماری کرونا,پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا,پیشگیری از ابتلا به کرونا,

8. نوشیدن چند لیوان آب توصیه می شود؟

به طور کلی همیشه برای داشتن بدنی سالم و با نشاط نوشیدن 6 الی 8 لیوان آب آشامیدنی سالم و سایر مایعات در طول شبانه روز توصیه می شود. در این شرایط نیز مصرف آب کافی در تقویت سیستم ایمنی بدن و  پیشگیری از بیماری کرونا موثر است.

پیشگیری از بیماری کرونا,پیشگیری از علائم کرونا,بیماری کرونا,

7. آیا سوپ و غذاهای مایع می تواند در پیشگیری از کرونا مفید باشد؟

مصرف غذاهایی مانند سوپ و آش به همراه لیمو ترش مخصوصا در صورتی که علائم سرماخوردگی نیز داشته باشید توصیه می شود. با استفاده از مواد غذایی گرمی مانند شیر، شربت آبلیمو و عسل و زنجبیل می توان سیستم ایمنی بدن را تقویت نمود.

این مطلب را از دست ندهید
آموزشگاه پرورش زالو طبی

جلوگیری از بیماری کرونا,درمان بیماری کرونا,پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا,

6. سبزیجات موثر در تقویت سیستم ایمنی بدن کدامند؟

استفاده از سبزیجاتی مانند هویج، کدو حلوایی، شلغم و لبو و همچنین جوانه های گندم، شبدر و ماش در برنامه غذایی روزانه می تواند در تقویت سیستم ایمنی بدن به منظور جلوگیری از ابتلا به بیماری کرونا موثر باشد.

پیشگیری از ابتلا به کرونا,پیشگیری از بیماری کرونا,پیشگیری از علائم کرونا,

5. استفاده از کدام میوه ها و جوشانده ها برای تقویت سیستم ایمنی بدن توصیه می شود؟

استفاده از تمامی میوه های فصل می تواند در تقویت سیستم ایمنی بدن موثر باشد. از جمله این میوه ها می توان به گریپ فروت، پرتغال، لیمو ترش، نارنگی، لیمو شیرین، نارنج و سیب اشاره نمود. نکته مهم در رابطه با مصرف میوه ها توجه به پروتکل ضدعفونی کردن آن ها می باشد. برای این منظور باید ظرف بزرگی را پر از آب کرده و چند قطره مایع ظرفشویی به آن اضافه نمایید، سپس میوه ها به مدت 2الی 3 دقیقه در آن قرار دهید. پس از این مدت باید به کمک یک اسکاچ تمیز سطح میوه را کاملا کف مالی نمایید و با دقت با آب بشویید و اجازه دهید خشک شود. این کار را در سینک ظرفشویی نیز می توانید انجام دهید. برای تقویت سیستم ایمنی بدن و پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا استفاده از جوشانده آویشن و پونه کوهی نیز می تواند موثر باشد.

بیماری کرونا,جلوگیری از بیماری کرونا,درمان بیماری کرونا,

4. فست فود چه تاثیری بر بدن دارد؟

توصیه می شود که این روزاها از مصرف مواد غذایی چرب و پر نمک و همچنین سوسیس و کالباس و سایر فست فود ها خودداری شود، زیرا باعث ایجاد التهاباتی در مجاری تنفسی و مسیرهای هوایی می گردد.

پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا,پیشگیری از ابتلا به کرونا,پیشگیری از بیماری کرونا,

3. مناسب ترین غذاها برای تقویت سیستم ایمنی بدن کدامند؟

مصرف منابع پروتئینی مانند ماهی، انواع گوشت، حبوبات و تخم مرغ در صورتی که کاملا پخته شده باشند (70 درجه سانتی گراد) می تواند در تقویت سیستم ایمنی بدن و نیز پیشگیری از بیماری کرونا موثر باشد. محصولات گوشتی که پخت کاملی داشته اند و دست ها نیزدر هنگام آماده سازی آن ها تمیز و شستشه شده باشند همچگونه منعی برای مصرف ندارند و سالم هستند اما باید از خوردن محصولات حیوانی مثل شیر، تخم مرغ، گوشت قرمز، مرغ و ماهی خام یا پخته نشده جدا خودداری نمایید.

پیشگیری از علائم کرونا,بیماری کرونا,جلوگیری از بیماری کرونا,

2. آیا بسته های مواد غذایی نیز به ضدعفونی نیاز دارند؟

ویروس کرونا می تواند از طریق بسته های مواد غذایی نیز منتقل شود بنابراین پیش از استفاده از آن ها باید حتما با آب گرم و مایع ظرفشویی به خوبی ضدعفونی و سپس خشک کنید. همچنین توجه داشته باشید اگر یکی از اعضای خانواده سیستم ایمنی ضعیفی دارد و یا کودک خردسال در منزل دارید باید بیشتر دقت کنید قبل و بعد از غذا دادن به افراد خانواده حتما دست ها را با آب و صابون به خوبی بشویید. علاوه بر این نیاز است که فرد بیمار و کودک نیز مرتبا دست های خود را بشویند و ضد عفونی کنند.

این مطلب را از دست ندهید
10 تا از بهترین خواص شگفت انگیز روغن کنجد که نمی دانید!

درمان بیماری کرونا,پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا,پیشگیری از ابتلا به کرونا,

1. استفاده از مکمل های غذایی توصیه می شود؟

تامین ویتامین های مورد نیاز بدن به منظور افزایش سیستم ایمنی بدن و همچنین جلوگیری از بیماری کرونا امری ضروری است اما باید در مصرف مواد غذایی در هر شرایطی حتی در زمان شیوع بیماری اعتدال را رعایت نمود. تمامی ویتامین ها و منابع غذایی باید در حد کافی استفاده شوند و استفاده بیش از حد از آن ها اصلا توصیه نمی شود و تصور کاملا اشتباهی است که مصرف دوزهای بالای این ویتامین ها در پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا موثر است. ویتامین های محلول در چربی مانند ویتامین D حتما باید طبق نظر پزشک و پس از انجام آزمایش خون باید مصرف شوند و پزشک باید تعیین کنید که چه دوزی از این ویتامین چند بار در ماه مصرف شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا