سلامت

10 نکته مهم درباره کمردرد که باید بدانید!

افزایش بازدید در گوگل

درباره کمردرد بیشتر بدانید

کمردرد معمولا از بیماری های شایعی می باشد که بیشتر ما دست کم یک بار با آن دست و پنجه نرم کرده ایم. این مشکل در صورت بی توجهی به آن می تواند حسابی برای افراد دردسرساز شود. این مشکل معمولا با افزایش سن بیشتر شده و خودش را به صورت شدیدتری نشان می دهد.

بهتر است بدانید که این درد می تواند منشاء های مختلفی داشته باشد، از زیاد کار کردن گرفته تا انجام حرکت های غیر اصولی و بیماری های مختلف همگی می توانند از دلایل کمردرد شما باشند.

💥🩺 بهترین سایت های مقالات پزشکی 🩺 💥
❤️ نگران بیماری خود نباشید، مقالات آموزشی، مشاوره و خدمات پزشکی ❤️

شناخت ین بیماری و یادگیری نکات مختلف در مورد آن می تواند در درمان و بهبودتان نقش موثری داشته و اطلاعات بیشتری به شما بدهد.

بنابراین اگر شما هم در این مورد کنجکاو شده اید، با ما همراه باشید تا به شما ۱۰ تا از نکات مهم کمر درد را توضیح دهیم.

درباره کمردردها,نکات مهم کمر درد,نکات کمردرد

۱۰. فشار وارده به ستون فقرات تان روی سطحی کوچک پخش می شود

پیش از هر چیز بهتر است بدانید که فشار وارده به ستوان فقرات شما، روی غضروف های بین مهره های تان اعمال می شود. این غضروف ها حدودا سطحی به اندازه ۴ سانتی متر دارند.

فشار وارد شده به این نواحی، بر حسب حرکت های مختلفی که انجام می دهید مقدار متفاوتی خواهد داشت.

برای آنکه بتوانید این موضوع را بهتر درک کنید، برای تان یک مثال می زنیم. به عنوان نمونه زمانی که شما به پشت دراز می کشید، فشاری معادل با ۲۰ کیلوگرم روی تمام ستون فقرات تان وارد می کنید!

و یا زمانی که ایستاده اید، فشار وارده به ستوان فقرات شما به بزرگی ۱۰۰ کیلوگرم می باشد. بنابراین حدس می زنید که حمل کردن وزنه های سنگین و یا غیر اصولی جا به جا کردن شان می تواند چه آسیب های بزرگی به کمرتان وارد کند!

۹. جراحی ستون فقرات باید انتخاب آخرتان باشد

یکی از مهم ترین نکات کمردرد که باید از آن آگاه باشید این است که انجام جراحی های مختلف در این ناحیه باید آخرین انتخاب شما باشد.

طبق تحقیقات انجام شده در دو دانشگاه آلمانی توبینگین و فرایبورگ، انجام جراحی های ستون فقرات در بسیاری از موارد اصلا ضروری نیست! این تحقیقات کاملا معتبر بوده و از بررسی های انجام شده روی ۱۲۴۴ داوطلب که از درد ستون فقرات رنج می برده اند، حاصل شده است.

نتایج حاصل از این مطالعات نشان می دهد که درد ۷۵ درصد از این بیماران بدون نیاز به جراحی قابل درمان بوده است.

کمردردهای این افراد تا دو سال بعد از شروع درمان به طور کامل محو شده و حتی عکسبرداری های انجام شده نیز دیگر مشکل تحلیل غضروفی را نشان نمی داده است.

درباره کمردردها,نکات مهم کمر درد,نکات کمردرد

۸. معمولا تشک شما عامل کمردردتان نیست

بدون شک شما هم بارها شنیده اید که تشک نامناسب از اصلی ترین دلایل کمر درد می باشد، هر چند که این مورد بسیار مهم بوده و حائز اهمیت می باشد، اما تحقیقات نشان می دهد که افراد بالغ معمولا ۴۰ تا ۶۰ بار در طول خواب جا به جا می شوند و نیمی از شب را به سمت پهلوهای شان می خوابند.

با این وجود می توان گفت احتمال آنکه تشک شما باعث کمر دردتان شود تقریبا کم است، اما به هر حال بی تاثیر نیست.

بدون شک استفاده از یک تشک مناسب که فرم بدن تان را در وضعیت بهتری قرار دهد، نه تنها در خواب تان موثر است بلکه روی سلامتی ستوان فقرات تان نیز تاثیرگذار خواهد بود.

۷. منشاء اصلی درد شما از کمرتان نیست

شاید شنیدن این مورد کمی برای تان عجیب باشد اما یکی از نکات مهم کمردرد که دانستنش به شما کمک های زیادی خواهد کرد این است که گاهی کمردردها به علت دردهای پخش شونده ایجاد می شوند.

دردهای پخش شونده به نوعی از درد می گویند که علاوه بر محل اصلی اش تا نقاط دیگر نیز کشیده شده و در بخش های دیگر هم احساس می شود. در این صورت معمولا پیدا کردن محل اصلی درد به شدت دشوار خواهد بود.

بنابراین ممکن است که کمردرد شما ناشی از درد شانه، ستون مهره ها، و یا حتی از درد دست های تان ایجاد شده باشد.

درباره کمردردها,نکات مهم کمر درد,نکات کمردرد

۶. نباید از کیف های سنگین و یک طرفه استفاده کنید

امروزه کیف های بزرگ و یک طرفه به خصوص در میان خانم ها طرفداران زیادی پیدا کرده اند، غافل از اینکه همین کیف های ساده می توانند از علل اصلی کمردردتان باشند.

جالب است بدانید که این کیف ها در حالت پر ممکن است وزنی بالغ بر ۴ تا ۵ کیلوگرم داشته باشند و در این صورت حمل کردن آن ها روی شانه آن هم به صورت یک طرفه، می تواند آسیب های زیادی به ستوان فقرات تان بزند.

از قبیل دردهای ناشی از این کار می توان به دردهای شانه، کمر، گردن و همچنین التهاب مفاصل اشاره کرد.

۵. ویتامین E یک التیام بخش فوق العاده است

پیش از هر چیز بهتر است بدانید زمانی که بخشی از بدن شما درگیر التهاب می شود، سلول های آسیب دیده آن محل شروع به آزاد کردن رادیکال های آزاد می کنند.

این رادیکال ها به سلول های سالم دیگر بدن تان حمله کردن و با آسیب رساندن به آن ها باعث می شوند تا رادیکال های آزاد بیشتری در بدن تان تولید شود.

ویتامین E یکی از عناصری است که می تواند این چرخه را در بدن خنثی کرده و به بهبودی تان کمک کند. از بهترین منابع حاوی این ویتامین می توانیم به انواع آجیل، سبزیجات مختلف و همچنین روغن زیتون اشاره کنیم.

درباره کمردردها,نکات مهم کمر درد,نکات کمردرد

۴. تقویت عضلات شکم در کاهش کمردرد موثر می باشد

یکی از مهم ترین نکات کمردرد که احتمالا تا کنون در مورد آن نشنیده اید، تاثیر قدرت عضلات شما بر روی این بیماری است. بهتر است بدانید که معمولا در ۸۰ درصد موارد علت درد شما ضعف عضلات تان می باشد.

باید بدانید که در کنار نقش مهم عضلات کمر، عضلات ناحیه شکمی تان نیز در این زمینه موثر هستند و نقش مهمی در حفظ سلامت ستون فقرات تان دارند.

یکی از راه های موثر برای آنکه بتوانید درد کمرتان را کاهش دهید آن است که عضلات شکم تان را از طریق راه ها و ورزش های مختلف تقویت کنید.

برای رسیدن به این هدف می توانید از تمرین های فیزیوتراپی، انجام پیلاتس و یا حرکات یوگا استفاده کنید.

۳. سیگار کشیدن باعث تشدید کمردرد خواهد شد

همانطور که پیش از این گفتیم، کمردرد می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شده باشد. تاثیر ژن ها در این زمینه تا حدود ۳۰ درصد تخمین زده شده است. در کنار این مورد عوامل دیگری همچون سبک تغذیه، ورزش و تحرک فرد نیز نقش مهمی ایفا می کنند.

بد نیست بدانید که سیگار کشیدن می تواند دردهای شما را تشدید کند. زیرا نیکوتین موجود در سیگار میزان مواد غذایی و املاح مورد نیاز غضروف را کاهش داده و باعث می شود که آن ها به مرور زمان تحلیل روند.

بنابراین می توان گفت که پیروی کردن از یک برنامه غذایی سالم و کنار گذاشتن دخانیات یکی از نکات مهم کمر درد می باشد که برای بهبودی سریعتر باید رعایتش کنید.

درباره کمردردها,نکات مهم کمر درد,نکات کمردرد

۲. سشوار کشیدن می تواند از دلایل اصلی کمردردتان باشد

شاید دیدن این مورد به عنوان یکی از نکات کمردرد کمی برای تان عجیب و خنده دار باشد، اما باید بدانید که سشوار کشیدن علاوه بر صدمه زدن به موها می تواند به ستوان فقرات تان نیز آسیب وارد کند.

نگه داشتن سشواری با وزن یک کیلوگرم می تواند معادل ۷۰ درصد از وزن بدن به شانه تان فشار وارد کند! این فشار می تواند به ستون فقرات تان آسیب زده و باعث ایجاد درد در ناحیه کمر شود.

برای آنکه بتوانید مقایسه صحیحی در این باره داشته باشید بهتر است بدانید که بلند کردن یک جعبه نوشابه به شکل صحیح، نزدیک به ۱۵ درصد از وزن بدن به ستون فقرات تان فشار وارد خواهد کرد.

بنابراین برای بهبودی باید به کوچک ترین موارد نیز توجه داشته و سعی در اصلاح آن ها داشته باشید.

۱. کمردرد در رابطه جنسی افراد تاثیرگذار است

بد نیست بدانید که طبق بررسی ها این مشکل نه تنها در زندگی شخصی تان تاثیر دارد، بلکه روی ارتباط با شریک تان نیز اثرات منفی خواهد گذاشت.

تحقیقات انجام شده توسط پژوهشکده پزشکی دانشگاه وین نشان می دهد که حدود ۶۳ درصد از مردانی که از درد کمر رنج می برند، ناتوانی جنسی نیز دارند. این در حالی است که آن ها اظهار داشته اند پیش از این بیماری چنین مشکلی نداشته اند.

طبق این تحقیقات مشخص شده است که ۹۱ درصد زنان و ۸۱ درصد از مردانی که گرفتار کمردرد هستند، به رابطه جنسی علاقه ای نشان نمی دهند.

اگه دنبال یه سایت خوب برای خرید فالوور واقعی میگردی؟ اگه میخوای با خرید لایک به اکسپلورر اینستاگرام راه پیدا کنی؟ حتما یه سری به سایت دیجی فالوور بزن

خرید فالوور ایرانی اینستاگرام 100K با 25% تخفیف خرید تیک آبی اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا