سلامت

10 تا از مهمترین نشانه های سرطان

مهمترین علائم سرطان که حتما باید بدانید

علائم سرطان این خوبی را دارد که تا قبل از اینکه این بیماری در بدن قوی تر و فراگیرتر شود، آن را شناسایی کرده و به دنبال راه درمان باشیم. تنها باید با علائم سرطان آشنایی داشته باشیم. در این مطلب با علائم و نشانه های سرطان که خطر ابتلا به سرطان را گوشزد می‌کنند آشنا می‌شویم.

هنگامی که صحبت از سرطان به میان می‌ آید نکته مهمی که به فکرمان خطور می‌ کند این است که کاش می‌ توانستیم این بیماری را هرچه سریع تر شناسایی کنیم؛ هیچ کسی دقیق تر از خودتان قادر نیست که علائم متفاوتی را که جدیدا در بدن‌ تان نمایان شده را بشناسد.

علائم سرطان خون,علائم سرطان رحم,علائم سرطان روده,

در ادامه مطلب یک فهرست از ده علائم هشدار دهنده نشانه های سرطان برای شما عزیزان آورده شده، اگر هر یک از این ده نشانه را در خود احساس کردید به هیچ وجه نترسید و اضطراب را از خود دور کنید و بلافاصله به پزشک متخصص در این زمینه مراجعه نمایید. به خود یادآور شوید که دوستان و خانواده تان در کنار شما خواهند بود.

علائم سرطان ریه,علائم سرطان معده,نشانه های سرطان,

10. توده یا غده

اگر هرنوع غده یا برآمدگی را در بدن خود دیدید و حس کردید که مدام در حال بزرگ شدن است یا باعث آزار شما می‌ شود باید قطعا به پزشک مراجعه‌ کنید. احتمال دارد این غده یا تورم جزو دسته های خوش خیم قرار بگیرد. اما از طرف دیگر می‌ توان آن را به عنوان نشانه ای از یک وضعیت بد دانست. این نوع غده ها عموما در اکثر نقاط زیرپوستی می‌ توانند رشد کنند مانند، زیربغل، سینه ها، سینه ها، گردن و چانه و…

9. خون ریزی غیرطبیعی

اگر در هر عضوی از بدنتان مانند دهن، انتهای روده، واژن و مجاری ادرار و.. دچار خون ریزی غیر معمول شدید، بلافاصله نزد پزشک بروید. اگر پس از جراحی سزارین یا مابین 2 قاعدگی دچار خون ریزی شدید، باید به وجود سرطان رحم شک کرد.
اگر در ادرار شما خون وجود داشته باشد، باید به وجود تومور در مجرای ادراری یا مثانه شک کرد. اگر همراه با سرفه یا استفراغ، خون مشاهده کردید، باید به آزمایشات مربوط به سرطان دستگاه تنفسی یا دستگاه گوارشی را انجام دهید.

علائم سرطان خون,علائم سرطان رحم,علائم سرطان روده,

8. خال

وجود خال غیرمعمول با سایز، رنگ و اشکال نا معقول و دارای قطر بزرگ تر از هفت میلی متر نشان دهنده احتمال وجود سرطان پوست می‌ باشد. خال های سرطانی باعث ایجاد خارش می‌ شوند. رنگ این نوع خال ها عموما صورتی، قرمز، قهوه ای، سیاه و سفید است. به طور معمول سایز و خصوصیات خال های بدخیم، دائما در حال تغییر است.

7. خشونت صدا

یکی دیگر از علائم سرطان می‌تواند مربوط به بم شدن یا گرفتگی صدا باشد، اگر این گرفتگی صدا بیشتر از اندازه طبیعی و خطرناک محسوب می‌ شود.

این مطلب را از دست ندهید
10 علت عمده مرگ و میر در جهان

علائم سرطان ریه,علائم سرطان معده,نشانه های سرطان,

6. درد

اگر سر درد یا کمر درد داشته باشید و بعد از درمان های مکرر همچنان ادامه داشته باشد، می‌ تواند نشان دهنده بروز مشکلی جدی باشد، مشکلی در حد سرطان که احتمال می‌ رود مدتی به آن مبتلا شده اید.

5. تب

تب را می‌ توان به عنوان یک علامت تقریبا همیشگی در سرطان دانست. اکثر کسانی که به سرطان مبتلا شده اند در طول دوره بیماری تب زیادی دارند.

علائم سرطان خون,علائم سرطان رحم,علائم سرطان روده,

4. خستگی

اگر به اندازه کافی استراحت داشته باشید اما باز هم خستگی بر شما چیره باشد، ممکن است علائم سرطان خون یا علائم سرطان معده باشد. باید یادآور شد که این نوع خستگی می‌ تواند دلایل زیادی داشته باشد.

3. کاهش وزن ناگهانی

کاهش وزن خود به خود و بی دلیل نشانه ای از وجود سرطان است. اگر در طی 2 ماه گذشته وزن زیادی را از دست داده باشید، سریعا برای چک آپ و پیدا کردن دلیل آن نزد پزشک خود بروید.

علائم سرطان ریه,علائم سرطان معده,نشانه های سرطان,

2. تغییر اجابت مزاج

اگر بی هیچ دلیلی به اسهال یا یبوست دچار شدید و یا در مدفوع خود متوجه وجود خون شدید، حتما به پزشک مراجعه کرده و علائم خود را برای وی شرح دهید.

1. سرفه، درد قفسه سینه و تنگی تنفس

اگر مدت زمان سرفه هایتان بیش‌ تر از سه هفته به طور مداوم به طول انجامید یا در خلط سینه نشانه هایی از وجود خون را دیدید، به پزشک مراجعه نمایید. اختلال در تنفس و وجود دردهای قفسه سینه به دلیل وجود این سرفه ها، احتمال وجود سرطان را افزایش می‌دهد. به این نکنه توجه نمایید که عفونت دستگاه تنفسی یا بعضی از بیماری ها هم چنین نشانه های هم شکلی دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا