سلامت

10 حقیقت علمی درباره بوی بدن تان که باید بدانید!

خلاصه نوشته
  • حال که به فصل تابستان و گرمای کلافه کننده آن رسیده ایم، یکی از مشکلاتی که بیشتر از همیشه به چشم می آید، بوی بد بدن افراد به خصوص در محیط های شلوغ می باشد بنابراین دانستن علت بوی بدن می تواند از بروز این مشکل جلوگیری کند.

درباره ی بوی بدن بیشتر بدانید!

بوی بد عرق یکی از مشکلاتی است که امروزه بسیاری از افراد درگیر آن هستند و در تلاش اند تا راهی برای رهایی از آن پیدا کنند. جدا از مشکل بوی بدن، عرق یکی از مکانیسم های بدن برای دفع سموم می باشد که در سلامتی شما بسیار موثر هستند.

بنابراین بد نیست که به جای نفرت از آن ها، در موردشان اطلاعات بیشتری کسب کنید تا راحت تر بتوانید از بوی بد بدن تان جلوگیری کنید. با بست فارسی همراه باشید تا در این مطلب 10 حقیقت مهم در مورد عرق بدن و غدد تعریق را برای تان توضیح می دهیم که شاید برای تان جالب باشند.

از بین بردن بوی بدن,بوی بدن هر شخص,درباره ی بوی بدن,

10. استفاده از دئودورانت ها و خوشبو کننده ها

احتمالا یکی از اولین و در دسترس ترین راه هایی که افراد برای خلاص شدن از بوی بد عرق انجام می دهند خرید انواع دئودورانت ها و خوشبو کننده های بدن است. این محصولات که در اصطلاح مام نامیده می شوند، به روش های مختلفی عمل می کنند.

برخی از آن ها باکتری های موجود در ناحیه تعریق را از بین می برند، دسته ای دیگر با عطر قوی بوی بد را کاور می کنند و یا غده های عرق شما را مسدود می کنند.

نکته ای که باید در مورد این محصولات بدانید این است که آن ها معمولا شامل مواد مضر و سرطان زایی مانند آلومنیوم ها می باشند که مصرف مداوم آن ها می تواند باعث مشکلات خطرناکی شود.

بنابراین به جای استفاده از این محصولات می توانید دوش گرفتن را امتحان کنید تا مجبور نباشید هر روز از آن ها استفاده کنید و سلامتی تان را به خطر بیاندازید.

9. عرق و رایحه های متفاوت!

شاید این تیتر حال تان را به هم زده باشد اما این امر حقیقتی است که باید بدانید. هر فردی دارای باکتری های متفاوتی در نواحی مختلف بدنش می باشد که مکانیسم عمل های متفاوتی هم دارند.

همین تفاوت هاست که در نهایت باعث می شود که علت بوی عرق بدن افراد با یکدیگر متفاوت باشد و شدت آن هم فرق کند. بنابراین سری های بعد که با بوهای متفاوت و زننده ای رو به رو شدید بدانید که مقصر اصلی باکتری ها هستند!

علت بوی بدن,علت تغییر بوی بدن,از بین بردن بوی بدن,

8. شاخص انزجار از بوی بدن!

جالب است بدانید این روش که با نام اختصاری BODS هم شناخته می شود، یکی از مقیاس هایی است که توسط محققان طراحی شده است تا مانند اسمش میزان انزجار و زننده بودن بوی بدن را تخمین بزند.

باید بدانید که بوی عرق کردن بدن یکی از عواملی است تحت شرایط تغییر می کند و یکی از مهم ترین موقعیت های تغییر آن به هنگام بیماری و مریضی است، بنابراین بوی عرق یکی از شاخص های مهم برای سلامتی به شمار می رود.

جالب است بدانید که زنان به مردهایی با بوی عرق زننده جذب نخواهند شد و در واقع این یکی از مکانیسم های طبیعی بدن ماست که ما در لحظه از نحوه ساز و کار و دلیل آن خبر نداریم اما برای بقای ما مهم خواهد بود! می پرسید چگونه؟!

این مطلب را از دست ندهید
10 روش عالی نگهداری موها برای زیباتر نشان دادن شما

تحقیقات نشان داده است بوی بد و زننده تاثیر مستقیمی با آسیب پذیری بدن ما در مقابل بیماری ها دارد، بنابراین طبیعی است که فردی را با بوی بدن معمولی انتخاب کنیم تا احتمال بیشتری برای بقا داشته باشیم.

7. تخمین بوی عرق از روی رنگ پوست!

جالب است بدانید که محققان در یافته اند که از روی رنگ پوست می توان میزان تاثیر و جذابیت بوی عرق مردان بر روی زنان  را تخمین زد. یکی از این شاخص های تعیین کننده میزان زردی پوست شماست، زیرا هرچه پوست زرد تری داشته باشید نشان دهنده آن است که رژیم غذایی سالم تری دارید و از میوه و سبزیجات بیشتری استفاده می کنید.

در واقع این رنگ زرد نتیجه وجود کاروتنوئیدها می باشد که به مقدار فراوانی در میوه و سبزیجات وجود دارند و تنها محصول غیرگیاهی که دارای این ماده است تخم مرغ می باشد.

بوی بدن هر شخص,درباره ی بوی بدن,علت بوی بدن,

6. عرق و خداحافظی با سلول های تان!

باید بدانید که هر مقدار که عرق می کنید، به همان میزان هم از سلول های حاضر در بخش غدد تعریق تان از دست می دهید. در واقع همراه با عرق کردن شما محتوای سلولی تان را هم از دست خواهید داد!

اما لازم نیست نگران باشید زیرا این امری کاملا طبیعی است که برای تمام انسان ها اتفاق می افتد.

5. عرق؛ تعیین کننده جذابیت شما!

جالب است بدانید که تحقیقات انجام شده نشان می دهد که تاثیر بوی عرق بدن یکی از فاکتور های تعیین کننده جذابیت است که در جذاب واقع شدن مردان  برای زنان بسیار مهم می باشد.

شاید وجود این فاکتور یکی از دلایلی است که باعث شده بویایی و شامه زنان بسیار قوی تر از مردان باشد.

علت تغییر بوی بدن,از بین بردن بوی بدن,بوی بدن هر شخص,

4. نحوه عملکرد عرق در جذابیت و بقا!

شاید بیشتر مواردی که خواندید نشان دهنده تاثیر عرق بر جذابیت و همسریابی بوده باشد، اگر برای تان سوال است که این مکانیسم چگونه عمل می کند باید بدانید که تاثیر گذاری بوی بدن شما دلایل مهمی دارد که در ابتدا به فکرتان نمی رسد.

طبق بررسی ها و تحقیقات انجام گرفته نشان داده است که بوی عرق هر فردی می تواند تکامل سیستم ایمنی و دفاعی آن را از نظر ژنی بیان کند. علاوه بر آن همانطور که گفتیم بوی بدن و عرق شما در صورت وجود هر گونه اختلال و یا بیماری تغییر می کند بنابراین یکی از عوامل مهم و هشدار دهنده در سلامت شماست.

بنابراین حالا بهتر می توانید متوجه شوید که در تاثیر بوی بدن چیزی فراتر از جذابیت پنهان شده است که همانند هر نوع مکانیسم طبیعی به دنبال بقا شکل گرفته است.

3. تغذیه؛ از عوامل مهم بر بوی بدن شما!

باید بدانید که مواد غذایی که روزانه استفاده می کنید بر بوی بدن تان تاثیر گذارند. علاوه بر آن بوی عرق مردانی که سویا، پنیر، تخم مرغ، میوه و سبزیجات مصرف می کنند برای زنان قابل تحمل تر و جذاب تر از بوی بدن مردانی است که مقدار زیادی گوشت قرمز مصرف می کنند.

این مطلب را از دست ندهید
10 نکته برای کمک به مراقبان خانواده برای جلوگیری از فرسودگی شغلی

بنابراین اگر می خواهید بوی عرق تان زننده نباشد از غذاهای سالم تری استفاده کنید و یک رژیم غذایی سرشار از سبزیجات و میوه را انتخاب کنید.

درباره ی بوی بدن,علت بوی بدن,علت تغییر بوی بدن,

2. بوی بد عرق بدن ما از کجا می آید؟

یکی از اصلی ترین سوال هایی که ممکن است بپرسید در مورد منشاء بوی بدن هر شخص است.

در واقع باید به شما بگوییم که بوی بد عرق می تواند دلایل مختلفی داشته باشد اما مکانیسم عمل آن در بدن ما یکسان است. جالب است بدانید که خود عرق به تنهایی ترکیبی بدون بو می باشد که از غدد تعریق بدن ما به اسم آپوکراین ترشح می شود.

این ترکیب اولیه که شامل آمینواسید ها، چربی ها و فرومون هاست، پس از ترشح به وسیله فعالیت باکتری ها دچار تغییر و یا به اصلاح متابولیزه شده و در نهایت به عرقی بد بو تبدیل می شوند.

علاوه برغدد آپوکراین، غده های دیگری نیز با نام اکراین ها در بدن ما وجود دارند. اکراین ها از منابع تولید عرق به شمار می روند که بیشتر از آپوکراین ها عرق تولید می کنند اما خوبی این غده ها این است که عرق بی بو ترشح می کنند.

اگر در مورد تفاوت این دو نوع غده کنجکاو هستید باید به شما بگوییم که تفاوت آن ها در این است که هرکدام توسط بخش خاصی از سیستم عصبی فعال می شوند که برای اکراین ها، کولینرژیک، و برای آپوکراین ها، آدرنرژیک نام دارد.

1. غدد تعریق بدن ما در کجا واقع شده اند؟

ممکن است فکر کنید که غدد عرقی تنها در زیر بغل ما وجود دارند و دلیل آن هم این است که معمولا افراد بیشتر از این ناحیه عرق می کنند، اما دلیل آن چیز دیگری است.

بزرگ ترین غده های تولید عرق در بدن انسان، در زیر بغل واقع شده اند که پس از رسیدن افراد به سن بلوغ شروغ به فعالیت می کنند. شاید جالب باشد که بدانید این غدد در مردان بزرگ تر از غدد عرقی در زنان می باشد و به همین علت است که معمولا مردان بوی عرق زننده تری دارند!

اما باید بدانید که این ها تنها غده های تعریق ما نمی باشند بلکه انسان ها در پوست سر، منطقه بین ناحیه تناسلی و مقعد، پشت پلک ها، پستان ها و حتی در سوراخ گوش شان هم غدد عرق دارند.

علاوه بر آن این غده ها در نواحی مانند شکم و و صورت تان هم وجود دارند اما فعالیت شان کمتر از غدد زیر بغل شماست چون از آن کوچک تر هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا