سلامت

10 عوارضی که سیگار و قلیان برسر زیبایی و پوست شما خواهد آورد

خلاصه نوشته
  • مضرات قلیان و سیگار به حدی زیاد است که تا به اکنون بسیاری از افراد جامعه به خاطر این دو ریه های خود را از دست داده اند! متاسفانه برخلاف تصورات عموم مردم قلیان حتی بیشتر از سیگار مضر و اعتیاد آور می باشد و موجب بروز مشکلات جسمی بسیاری می شود.

مضرات سیگار و قلیان برای پوست و سلامتی

امروزه قلیان به یک پای ثابت میهمانی ها و تفریحات اکثر خانواده های ایرانی تبدیل شده است. متاسفانه همه افرادی که به استعمال قلیان عادت کرده اند، گمان می کنند که مانند سیگار مضر و یا همچون پیپ پرهزینه نبوده، و از آن جا که اعتیاد آور نیست، پس می توان به راحتی استفاده کرد. بسیاری از پزشکان همواره توصیه اکید بر مضرات قلیان و سیگار داشته اند، اما متاسفانه هرگز نه جدی گرفته می شوند و نه اقدام موثری در جهت محدود نمودن این تفریح دردسر ساز از سوی مسئولین صورت می پذیرد.

تفاوت مضرات سیگار و قلیان,ضرر سیگار و قلیان,عوارض سیگار و قلیان,

تاریخچه قلیان

شاید جالب باشد بدانید که قلیان قدمتی 400 ساله دارد. اولین کسی که این وسیله دود زا را ابداع و استعمال نمود، فردی هندی تبار به نام “حکیم عبدل فتح” می باشد. در دهه 90 میلادی کشورهای حوزه دریای مدیترانه و سپس تمام دنیا، قلیان را به سرزمین خود بردند. در گذشته مردم از توتون و تنباکو برای قلیان کشیدن بهره می گرفتند، اما امروزه تنباکوهای مصنوعی که با اسانس های متنوع معطر می شوند، یکی از بزرگترین عوامل ایجاد سلول های سرطانی در بدن به شمار می روند.

خیلی ها گمان می کنند که قلیان بی ضرر است، اما متاسفانه باید بگوییم هر پک قلیان برابر با 20 نخ سیگار، بر ریه و شش ها اثر منفی گذاشته و سم های آرسنیک، کروم، کبالت، کادمیوم، نیکل، فرمالدئید، استالدئید و سرب را به بدن سپس به خون وارد می کند. از جمله بیماری هایی که از استعمال قلیان بوجود می آید؛ سرطان دهان، سرطان ریه، سرطان معده، سرطان مری، بیماری های قلبی، تنگی نفس، عفونت های ریه و کلیه، ناباروری و یرقان چشمی را نام برد.

مضرات سیگار و قلیان,مضرات مصرف سیگار و قلیان,تفاوت مضرات سیگار و قلیان,

آیا پیپ هم ضرر دارد؟

سوالی که همیشه ذهن ما را درگیر می کند، این است که آیا پیپ هم مضر است؟ باید به طور قطع بگوییم؛ بله! پیپ نیز به مانند هم خانواده های معروفش پر از بیماری، دود و زیان است. از سویی دیگر پیپ به لحاظ هزینه از سیگار و قلیان بسیار گران تر بوده که علاوه بر ضررهای جانی، مضرات مالی را نیز به همراه خواهد آورد.

اکنون Bestfarsi به 10 آسیب جدی که سیگار، قلیان و پیپ بر سلامت افراد می گذارد، می پردازیم. لطفا با ما همراه شوید.

ضرر سیگار و قلیان,عوارض سیگار و قلیان,مضرات سیگار و قلیان,

10. بیماری پوستی پسوریازیس

پسوریازیس نوعی بیماری پوستی است که با ایجاد لک های قهوه ایی، قرمز، سفید و یا نقره ای روشن بر روی پوست موجب زشتی بدن می شود. نقاطی از بدن که بیشتر در معرض بروز این بیماری هستند عبارتند از؛ سر زانوها، آرنج، دست ها، پاها و کمر بوده و گاها با خارش یا سوزش عمیقی همراه است. از دود قلیان و سیگار به عنوان یکی از مهمترین عوامل ابتلا به این عارضه پوستی نام برده می شود.

این مطلب را از دست ندهید
فروش عمده فیلتر تصفیه آب با تخفیف شگفت انگیز در بازار داخلی

9. آب مروارید

چشم به عنوان بی حفاظ ترین عضو بدن در برابر دود قلیان و سیگار محسوب می شود. سرب موجود در این دو عنصر دود زا مستقیما به چشم وارد شده و به مرور زمان موجب ابتلا به بیماری چشمی به نام آب مروارید می گردد. به یاد داشته باشید این آسیب تنها شامل افرادی که قلیان را استعمال می کنند نبوده و چنانچه شما در فضایی که مملو از دود است حضور داشته باشید نیز 20 درصد احتمال ابتلا به آب مروارید را به جان خریده اید.

مضرات مصرف سیگار و قلیان,تفاوت مضرات سیگار و قلیان,ضرر سیگار و قلیان,

8. اگر سیگاری هستید منتظر ریزش موهای تان هم باشید!

نازک شدن و ریزش مو امری طبیعی است که با روند افزایش سن ایجاد می شود. اما افرادی که قلیان یا سیگار می کشند خیلی سریع تر پیازچه و رنگدانه موهای خود را از بین برده و به ریزش مو دچار می گردند. سربی که از دود قلیان به ریه ها و خون وارد شده به تمام قسمت های بدن به ویژه مویرگ های خون رسان به ریشه مو انتقال می یابد و با سوزاندن لایه های پروتئین، طاسی سر را به همراه خواهد آورد.

7. زرد شدن ناخن و پوست

زردی ناخن و پوست دست افراد سیگاری را خیلی از شماها به عینه دیده اید. دودی که از استعمال قلیان به وجود می آید، مستقیما به پوست دست، ناخن ها و چشم نفوذ کرده و با ایجاد یک لایه قارچ مانند موجب تغییر رنگ آن ها می گردد. همین لایه تشکیل شده به مرور زمان به عفونت های چشمی نیز خواهد انجامید.

عوارض سیگار و قلیان,مضرات سیگار و قلیان,مضرات مصرف سیگار و قلیان,

6. آسیب به دندان ها و پوسیدگی

ذرات سرب، آرسنیک و کروم حاصل از عوارض سیگار و قلیان با آنزیم های ترشح شده در بزاق دهان ترکیب شده و به جداره دندان ها می چسبد. همین ذرات مضر با ایجاد پلاک موجب زردی و پوسیدگی بافت لثه و دندان ها می گردد. قندی که در بزاق دهان تولید شده چسبندگی بالایی را به وجود می آورد، که حتی با مسواک زدن نیز به صورت کامل پاک نمی شوند. همچنین بخشی از بزاق که توسط فرد قورت داده می شود، یکی دیگر از عوامل انتقال عفونت ها به داخل بدن می باشد.

5. پیر شدن زودتر از موعد!

با افزایش سن و از سویی دیگر در معرض تابش نور خورشید قرارگرفتن ، لک های قهوه ایی بر پوست ایجاد می شود، که نشان دهنده فرسودگی و پیری در پوست می باشد. افرادی که قلیان یا سیگار می کشند، این روند پیری را در جوانی برای خود به وجود می آورند. سم های موجود در دود دخانیات به سرعت کلاژن ها و پروتئین های لازم برای ترمیم و جوان سازی پوست را از بین برده و علاوه بر ایجاد لک ، چهره ایی نا زیبا را به همراه می آورد.

این مطلب را از دست ندهید
10 فایده ی خوردن تخم مرغ و تاثیر آن روی بدن شما

تفاوت مضرات سیگار و قلیان,ضرر سیگار و قلیان,عوارض سیگار و قلیان,

4. چروک شدن پوست و دور لب

پوست دور لب نیز یکی دیگر از قسمت های بدن می باشد که مستقیما با دود قلیان و سیگار درگیر است. با هر بار پک زدن به سیگار، نواحی دور لب جمع شده و با اثرات مخربی که دود بر پوست می گذارد، دیگر چروک های ایجاد شده بهبود نمی یابد. اگر به افراد سیگاری دقت کرده باشید، اطراف دهان و چشم های شان پر از چروک های ریز است.

3. افتادی عضلات خصوصا بازوها

سرب و کروم موجود در دود سیگار و قلیان مستقیما به خون وارد شده و از طریق رگ ها به تمام نقاط بدن منتقل می شود. در این میان بازوها که عضلات کند انقباض دارند به شدت آسیب پذیر شده و عضلاتش از حالت منقبض خارج می شود. بافت عضلات به صورت شل و آویزان در آمده که همین سنگین شدن دست ها موجب کشیدگی و شل شدن پوست بازوها نیز می گردد.

مضرات سیگار و قلیان,مضرات مصرف سیگار و قلیان,تفاوت مضرات سیگار و قلیان,

2. از بین رفتن یا عفونت ریه

قلیان و سیگار حاوی 400 نوع سم می باشند. هر کدام از سموم تواید شده در دود دخانیات به تنهایی قادرند بدترین بیماری ها را به وجود بیاورند. فردی که سیگار می کشد با هر پک حجم زیادی از این سموم را به داخل ریه ها منتقل کرده و از آن جا که داخل ریه نسبتا مرطوب است، به سرعت سموم و ذرات معلق در دود را به خود جذب می نماید. وجود ذرات سمی بر جداره داخلی ریه به مرور قارچ ها و عفونت های خطرناکی را ایجاد کرده و زمینه تولید سلول های سرطانی را فراهم می سازد.

1. بیماری های قلبی

پیش تر بیان کردیم که دود تولید شده از قلیان و سیگار، با حجم زیادی از سموم خطرناک از راه تنفس به داخل بدن و خون منتقل می شوند. ذرات سمی از رگ ها به قلب وارد شده و با هر بار پمپاژ به تمام بدن ارسال می گردند. سربی که از طریق عروق به قلب وارد شده است، در دهانه دریچه ها رسوب کرده و با از بین بردن عصب آن ها بیماری های قلبی را به دنبال خواهد آورد. ضمن اینکه دود قلیان محیط قلب را سرد کرده و بافت چربی را گرداگرد قلب ایجاد می کند. تجمع چربی ها یکی از عوامل گرفتگی رگ ها و زمینه ساز سکته های قلبی و مغزی می شود.

به نظر شما دیگر عوارض سیگار و قلیان می تواند چه مواردی باشد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا