سلامت

10 راه حل دور کردن استرس در هنگام خواب شب

افزایش بازدید در گوگل

نحوه دور کردن استرس در هنگام خواب

امروزه با توجه به اینکه بیشتر افراد درگیر مشکلات مختلفی هستند و دغدغه های متفاوتی دارند، اختلالات مربوط به خواب به یکی از شایع ترین مشکلات آن ها تبدیل شده است.

پیش از هرچیز باید بدانید که استرس از مهم ترین مواردی است که می تواند نظم خواب تان را بهم بزند و کیفیت آن را تحت تاثیر قرار دهد، زیرا استرس به راحتی سیستم بدن شما را مختل کرده و خواب تان را خراب می کند.

بنابراین شما باید به دنبال راهی باشید که اضطراب و استرس را از خودتان دور کنید تا بتوانید خواب راحتی را تجربه کنید. این کار روش های متفاوتی دارد که باید خودتان تشخیص دهید که کدامش برای تان جواب گو خواهد بود.

💥🩺 بهترین سایت های پزشکی 🩺 💥
❤️ نگران بیماری خود نباشید، مقالات آموزشی، مشاوره و خدمات پزشکی ❤️

اگر شما هم در این زمینه اطلاعات زیادی ندارید و ترجیح می دهید راهکارهای مربوط به آن را فرا بگیرید، پس با ما همراه باشید تا شما را با ۱۰ راه حل دور کردن استرس در هنگام خواب شب، آشنا کنیم تا بتوانید از آن ها استفاده کنید.

استرس در موقع خواب,استرس در هنگام خواب,استرس هنگام خواب

۱۰. در طول روز استراحت را فراموش نکنید

بسیاری از افراد در طول روز آن قدر درگیر کارهای شان هستند که استراحت کردن را کاملا فراموش می کنند. باید بدانید که این کار می تواند تعادل بدن تان را به هم بزند و در نتیجه آن  روی خواب شبانه تاثیر بگذارد.

برای اینکه بتوانید از این مشکل جلوگیری کنید، لازم نیست که حتما مدتی طولانی استراحت کنید، بلکه استراحت های کوتاه و در حد ۱۵ دقیقه در روز نیز کافی هستند تا کمی آرامش بیشتری داشته باشید.

به خاطر داشته باشید که زیاد سخت گرفتن به خودتان هیچ نتیجه ای جز استرس بیشتر و خواب نامتعادل تر نخواهد داشت، پس تلاش کنید بین کار و استراحت تعادل برقرار کنید تا دچار این موارد نشوید.

۹. از روش های درمانی یا یوگا کمک بگیرید

بدون شک امروزه راه های زیادی برای دور کردن استرس در موقع خواب شب و مدیتیشن وجود دارد که در زمینه داشتن خوابی آرام، کمک های بزرگی به شما خواهند کرد.

علاوه بر آن شما می توانید از تشک های طب فشاری استفاده کنید و یا ویدیوهای مربوط به یوگای ماهیچه را تماشا کنید. این کار باعث می شود که به آرامی ریلکس شوید و کنترل بیشتری روی بدن تان داشته باشید.

جدا از این موارد، روش های درمانی دیگری نیز هستند که می توانند برای تان پاسخ گو باشند، فراموش نکنید که این شما هستید که باید مناسب ترین شان را انتخاب کنید.

دور کردن استرس,نحوه دور کردن استرس,استرس در موقع خواب

۸. دوش گرفتن را امتحان کنید

بدون شک استفاده از دوش آب گرم پس از یک روز طولانی می تواند بسیار لذت بخش باشد و حسابی شما را ریلکس کند. علاوه بر آن شما می توانید مدتی را در وان آب گرم نیز دراز بکشید.

برای اینکه احساس آرامش بیشتری داشته باشید، چند قطره روغن اسطوخودوس را به همراه نمک اپسوم (حدود نصف فنجان) به آب اضافه کنید، زیرا منیزیم موجود در آن می تواند به راحتی جذب پوست تان شده و شما را ریلکس کند.

علاوه بر آن همانطور که خودتان هم بارها شنیده اید، نمک در تصفیه انرژی های اطراف تان نیز بسیار موثر بوده و برای پاکسازی گزینه بسیار فوق العاده ای خواهد بود.

۷. تنظیم نور و صدای اطراف

بدون شک بدن تمامی افراد دارای عادت ها و روتین های خاصی است که با رعایت کردن آن ها بهتر خوابیده و آرامش بیشتری  هم دارند. یکی از راهکارهای ممکن دور کردن استرس در هنگام خواب شب این است که بتوانید با ریتم طبیعت هماهنگ شوید.

به طور مثال برای خواب با کیفیت تر یا چرت زدن در طول روز، محیط اطراف تان را تاریک تر کنید و یا از چشم بندهای نرم استفاده کنید. بهتر است که کم کردن نور را پیش از زمان اصلی خواب انجام دهید تا بدن تان به خوبی با آن هماهنگ شود.

علاوه بر آن صداهای اطراف نیز از مهم ترین عوامل تاثیر گذار روی خواب به شمار می روند که باید به آن ها توجه کنید.

اگر با صداهای آرام موجود در پس زمینه بهتر می خوابید، از فن و پنکه و یا یک موسیقی آرام استفاده کنید و یا اگر به سکوت مطلق علاقه دارید، استفاده از گوش گیر برای تان مناسب خواهد بود.

استرس در موقع خواب,استرس در هنگام خواب,استرس هنگام خواب

۶. از فکر کردن در مورد خواب دست بردارید

اگر از دسته افرادی هستید که معمولا با اختلالات مربوط به خواب دست و پنجه نرم می کنید، احتمالا پیش از آماده شدن برای خواب نگران این هستید که کیفیت خواب تان چگونه خواهد بود؟ آیا خواب تان می برد یا باز درگیر خواهید بود؟

پیش از هر چیز باید بدانید که فکر کردن به خواب و یا داشتن دیدگاه های ترسناک و ناآرام در مورد آن نه تنها به شما کمکی نمی کند، بلکه بدتر باعث می شود که آرامش نداشته باشید و خواب تان نبرد و دچار استرس در موقع خواب شوید.

به جای اینکه این تنش ها را در خودتان تقویت کنید یا دائما در حال کش مکش کردن باشید، سعی کنید افکارتان را کنترل کرده و به موضوعات مثبت و آرامش بخش فکر کنید تا تاثیرات فوق العاده آن را تجربه کنید.

۵. از ساعت ۱۰:۳۰ به بعد نورهای اطراف تان را کم کنید

پیش از هرچیزی باید بدانید که الگوی خواب ما به صورت طبیعی در ساعات بین ۱۰ شب تا ۶ صبح، بهترین عملکرد را خواهد داشت، بنابراین توصیه می شود که قبل از این زمان، نورهای اطراف تان را کم کنید.

این کار باعث می شود تا بدن تان به آرامی دریابد که زمان خواب و استراحت است و باید با آن هماهنگ شود.

تحقیقات نشان داده است که بین ساعات ۱۰ شب تا ۲ صبح بهترین زمانی است که بدن ما شروع به احیا و بازیابی انرژی اش می کند، بنابراین به جای آنکه تا دیر وقت بیدار بمانید، ساعت خواب منظمی داشته باشید.

مطمئن باشید که این روتین منظم به شدت به کیفیت خواب تان کمک خواهد کرد و تنها پس از مدت کوتاهی از انجام آن تاثیرات فوق العاده اش را خواهید دید.

استرس در موقع خواب,استرس در هنگام خواب,استرس هنگام خواب

۴. در وعده شام از مواد غذایی خواب آور استفاده کنید

یکی از تکنیک های بسیار موثر نحوه دور کردن استرس که می تواند به شما کمک کند که آرام تر بخوابید آن است که همراه وعده شام از مواد مغذی با اثر خواب اور استفاده کنید.

از جمله این مواد می توانیم به تریپپتوفان، ملاتونین و منیزیم اشاره کنیم. شما می توانید از کربوهیدرات های پیچیده یا پروتئین های دیر هضم نیز در وعده شام استفاده کنید تا بتوانید خواب راحت تری را تجربه کنید.

به طور مثال سینه مرغ به همراه سبزیجات و دانه های مغذی مانند دانه های کدو تنبل می تواند یک انتخاب فوق العاده باشد. برای دسر هم ماست میوه ای یا شیر نارگیل از بهترین موادی هستند که می توانید استفاده کنید.

۳. از سمت چپ بینی تان تنفس کنید

شاید این راهکار استرس در هنگام خواب کمی برای تان تازه و عجیب باشد، اما باید بدانید که تنفس از سمت چپ اثری آرامش بخش بر روی ذهن تان خواهد داشت و یکی از تکنیک های خاص یوگا محسوب می شود.

برای اینکه بیشترین استفاده را از این راهکار ببرید، پیشنهاد می شود که کشیدن حدود ۲۶ نفس عمیق و آرام را از سمت چپ بینی تان امتحان کنید تا به آرامی خستگی های ذهن تان را در کرده و آرامش بیشتری داشته باشید.

استرس در موقع خواب,استرس در هنگام خواب,استرس هنگام خواب

۲. قبل از خواب از مدیتیشن کمک بگیرید

بدون شک هیچ چیزی مثل مدیتیشن و ریلکس کردن نمی تواند استرس را از شما دور کند و چه بهتر که این تمرین را به یکی دو ساعت پیش از خواب تان موکول کنید و از تاثیرات فوق العاده اش بهره مند شوید.

علاوه بر آن لازم نیست که حتما یوگا کار کنید یا تمرین خاصی داشته باشید، بلکه همین که تنش ها و تحرکات را تا حد امکان کم کنید نیز بسیار سازنده خواهد بود.

به طو مثال می توانید از یک گفتگوی آرام با همسرتان لذت ببرید و یا با یک دوش آب گرم آرامش را به بدن تان هدیه کنید. سعی کنید کارهای تان را به آهستگی و با آرامش بیشتری انجام دهید تا خواب بهتری داشته باشید.

۱. مراقب مصرف کافئین باشید

یکی از دلایل استرس قبل از خواب و یا خواب بی کیفیت و سطحی می تواند به این دلیل باشد که شما کافئین زیادی مصرف می کنید، و یا ساعات نامناسبی را برای نوشیدن آن انتخاب کرده اید.

پیش از هر چیز باید بدانید که کافئین و اثرات مربوط به آن حدود ۸ تا ۱۲ ساعت بعد از مصرف در بدن شما باقی می مانند، بنابراین زمان مصرف آن ها را تا حد امکان به قبل از ظهر منتقل کنید تا مشکلات کمتری داشته باشید.

البته اگر احساس می کنید که اختلال خواب تان حسابی اذیت کننده شده است، حدود یک ماه مصرف کافئین را کاملا قطع کنید و اگر شاهد تغییرات مثبتی بودید از آن ها استفاده نکنید.

نکته ای که باید مد نظر قرار دهید این است که منشاء کافئین تنها قهوه نیست، بلکه چای و شکلات هم مقادیری کافئین دارند که می تواند تعادل بدن تان را به هم بزند، پس در مصرف آن ها نیز احتیاط کنید.

به جای این دسته از نوشیدنی ها و خوراکی ها شما می توانید از دمنوش های آرامش بخش استفاده کنید یا چای های گیاهی را جایگزین شان کنید تا احساس بهتری داشته باشید.

اگه دنبال یه سایت خوب برای خرید فالوور واقعی میگردی؟ اگه میخوای با خرید لایک به اکسپلورر اینستاگرام راه پیدا کنی؟ حتما یه سری به سایت دیجی فالوور بزن

خرید فالوور ایرانی اینستاگرام 100K با 25% تخفیف خرید تیک آبی اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا