سلامت

10 علائم بیماری پارکینسون که باید جدی گرفته شود

خلاصه نوشته
  • پارکینسون یکی از بیماری هایی است که معمولا افراد بالای 60 سال به آن مبتلا می شوند! برای اینکه بهتر با علائم بیماری پارکینسون آشنا شوید، توصیه می کنیم که حتما سطح اطلاعات و آگاهی خود را در این زمینه افزایش دهید و علائم آن را در افراد مسن مانند پدر بزرگ ها و مادر بزرگ های تان جستجو نمایید!

علائم بیماری پارکینسون چیست؟

بیماری پارکینسون چیست؟ بیماری پارکینسون یک اختلال عصبی است که عمدتا بر نورون های تولید کننده دوپامین، که نقشی اساسی بر کنترل حرکات بدن دارد، اثر می گذارد. اگرچه هنوز دلیل مشخصی برای مبتلا شدن به پارکینسون بیان نشده اما پزشکان مهم ترین عامل بروز بیماری پارکینسون را کمبود دوپامین می دانند. در برخی از مطالعات نیز عوامل ژنتیکی و محیطی را در ابتلا به این بیماری دخیل دانسته اند. پارکینسون علائم متفاوتی دارد که گاها این نشانه ها در افراد به صورت یکسان بروز نمی کند و درمان مشخصی ندارد اما گاهی از برخی داروها مانند لوودوپا، آمانتادین، بی پریدن و سلژیلین برای کنترل و یا متوقف کردن پیشرفت پارکینسون استفاده می شود.

امروزه محققان دریافته اند خوراکی هایی که حاوی نیکوتین هستند مانند فلفل و گوجه فرنگی، امکان ابتلا به این بیماری را کاهش می دهند. در برخی از موسسات تحقیقاتی بیماران مبتلا به پارکینسون را بر سطحی که با نمک دریا پوشانده شده بود می خواباندند و به نمک حرارت وارد می کنند با اینکه هنوز به طور یقین به اثرات نمک دریایی پی نبرده اند اما با کمال تعجب دیدند که این روش 40 درصد حرکات افراد مبتلا را بهبود بخشیده است. سازمان غذا و دارو آمریکا از داروهای درمان مالاریا برای کنترل و توقف پارکینسون بهره می گیرد که به طور قابل توجهی نیز موثر بوده اما هنوز به تولید و مصرف جهانی نرسیده است.

آیا پارکینسون فقط مختص به پیرمردهاست؟

نظر قطعی و متقنی مبنی بر اختصاص بیماری پارکینسون به مردان وجود ندارد، اما طبق آمار به دست آمده آقایان مبتلا به این بیماری 40 درصد بیشتر از خانم ها بوده اند. پارکینسون یک بیماری مربوط به عصب های نخاعی عضلات است که معمولا افراد بالای 60 سال را درگیر می کند. در این میان افرادی که در خانواده فردی مبتلا را داشته اند، معمولا 25 درصد بیشتر در معرض ابتلا قرار می گیرند. اگرچه علائم زیادی برای بیماری مذکور شناخته شده است اما معمولا 10 مورد از آن را قابل استناد تر می دانند. ما این 10 نشانه و علائم بیماری پارکینسون را به شما معرفی می کنیم، پس با ما همراه باشید.

بیماری پارکینسون,بیماری پارکینسون چیست,علائم بیماری پارکینسون,

10. پس از مدتی قامت تان خمیده می شود!

چنانچه احساس می کنید راست قامتی سابق را ندارید و یا علی رغم تلاش نمی توانید صاف بایستید، حتما با یک پزشک متخصص مشورت کنید. توجه داشته باشید که هر خمیدگی نشانه و علائم بیماری پارکینسون نیست مثلا اگر اخیرا مورد جراحی ، بیماری یا جراحت خاصی قرار گرفته اید کاملا طبیعی ست که نتوانید برای مدتی راست بایستید. این خمیدگی منوط به شرایط خاصی همچون سن بیشتر از 60 سال است و یا به صورت کاملا غیرعادی و در زمان کوتاه دچار این عارضه شده باشید.

9. صورت ماسکی

صورت ماسکی چیست؟ به حالتی از صورت گفته می شود که شما اخمو و عبوس به نظر برسید در حالیکه اصلا اخم نکرده باشید. یکی از روش های تشخیص پارکینسون این است که بخواهید فرد با صورتش حالات مختلفی همچون غم، شادی، عصبانیت و یا خنده را نشان بدهد. فردی که به بیماری پارکینسون مبتلا باشد در انجام این حرکات ناتوان است. معمولا برخی از پزشکان این حالت را نشانه تضعیف عصب صورت می دانند و گاها با مصرف دارو درمان می شود اما چنانچه پس از مصرف همچنان مشکل تان برطرف نشده بود حتما به پزشک مراجعه کنید.

این مطلب را از دست ندهید
10 تا از بهترین شامپو بدن های موجود در ایران

علائم بیماری پارکینسون در مردان,علائم پارکینسون,بیماری پارکینسون,

8. سرگیجه شدید خصوصا در حین برخاستن

سرگیجه در زمان برخاستن یکی دیگر از نشانه های و علائم پارکینسون می باشد. خیلی از بیماری ها ممکن است علامت سرگیجه را داشته باشند مانند کم خونی، انواع تومورهای مغز، عفونت های شایع و حتی فشار خون. اما سرگیجه های بیماری پارکینسون معمولا با احساس ضعف شدید همراه بوده و به صورت طولانی مدت می باشد. چنانچه این علامت را مشاهده کردید سریعا به پزشک مراجعه نمایید.

7. تن صدا تغییر می کند

گاهی ممکن است تغییراتی در تن صدای تان بوجود بیاید مانند ضعیف و ملایم شدن و یا ضمخت و خشن شدن و یا گاهی اشکال در تکلم و بیان کلمات. تمام این نشانه ها می تواند زنگ هشداری در ابتلا به پارکینسون باشد. زمانی که تغییرات در صدای تان رخ می دهد ممکن است خودتان متوجه شان نشوید و گمان کنید که اشکال در شنوایی اطرافیان تان باشد، برخی از بیماری ها مانند سرما خوردگی و آلرژی های فصلی نیز ممکن است این اختلالات صوتی را ایجاد کنند اما همگی زود گذر و مقطعی می باشند. اما در مورد پارکینسون مدت زمان طولانی را به خود اختصاص می دهد و با گذشت زمان شدت می یابد.

بیماری پارکینسون چیست,علائم بیماری پارکینسون,علائم بیماری پارکینسون در مردان,

6. مشکلات بیرون روش

افرادی که به بیماری پارکینسون مبتلا می شوند در دفع ادرار و مدفوع به شدت دچار مشکل هستند. اگر در برنامه غذای تان به اندازه کافی فیبر نمی گنجانید یا عادت به خوردن روزانه 8 لیوان آب ندارید، چنانچه داروهای مسکن مصرف می کنید اشکال در اجابت مزاج در شما کاملا طبیعی است و جای نگرانی ندارد. اما اگر با رعایت تمام موارد تغذیه سالم همچنان در دفع دچار مشکل هستید ممکن است در خطر بروز بیماری پارکینسون قرار گرفته باشید، پس مشورت با یک پزشک متخصص را در صدر برنامه های درمانی خود قرار دهید.

5. تکان خوردن بیش از حد در خواب

همه ما ممکن است زمانی که در خوابی عمیق هستیم به دلایل مختلفی با پرش دست و پا مواجه شویم و یا زمانی که هنوز به خواب عمیق فرو نرفته باشیم غلت بزنیم که کاملا طبیعی است و اصلا جای نگرانی ندارد. اما اگر این حالات بسیار زیاد اتفاق بیوفتد در حالیکه خودتان توجه نمی شوید و اطرافیان تان به شما در مورد آن تذکر می دهند، توصیه می کنیم در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید. حرکات ناگهانی با تکرار بالا در خواب نشان دهنده اختلال در نخاع و عصب عضلات تان است که یکی از نشانه های بیماری پارکینسون به شمار می رود.

علائم پارکینسون,بیماری پارکینسون,بیماری پارکینسون چیست,

4. اختلال در تحرک بدن

اگر در انجام کارهای معمولی روزانه مانند راه رفتن، بلند شدن، برگشتن به سمت دیگر، پلک زدن، صحبت کردن و یا چرخاندن سر دچار مشکل یا کندی شده اید، ممکن است به پارکینسون مبتلا شده باشید. افرادی که با این بیماری دست و پنجه نرم می کنند معمولا از سنگینی در عضلات پا، باسن و شانه ها می نالند، گویی که به بدن شان وزنه ای سنگین آویزان شده باشد و سرعت عمل شان در انجام حرکات را گرفته باشد. این حالات یکی از علائم بسیار هشدار دهنده در مورد پارکینسون می باشد که باید جدی گرفته شود. اما باز هم توصیه می کنیم چنانچه مورد جراحت یا آسیب دیدگی قرار گرفته اید و یکی از این علائم و یا تورم در مفاصل دارید، نباید نگران و مضطرب شوید زیرا این حالات مقطعی و زود گذر است.

این مطلب را از دست ندهید
10 باور غیر علمی در زندگی

3. کم رنگ شدن حس بویایی

یکی از اولین علائم نشان دهنده ابتلا به پارکینسون از دست دادن حس بویایی است. اگر بوهای خاصی که معمولا تند و تیزتر از سایر رایحه ها است مانند بوی سرکه، میخک، سیر و ترشی را نمی توانید حس کنید یعنی عصب بویایی شما دچار اختلال شده و نیاز به مشورت و معاینه فوری دارید. توجه داشته باشید این علائم شامل زمانی که شما به آنفولانزا مبتلا شده اید، نمی شود و همانطور که در موارد قبل اعلام کردیم علائم پارکینسون زودگذر نیستند و متاسفانه حتی با دارو بهبود پیدا نمی کنند!

علائم بیماری پارکینسون,علائم بیماری پارکینسون در مردان,علائم پارکینسون,

2. لرزیدن بدن مانند چانه یا دستان

هر انسانی ممکن است بر اثر عواملی همچون ورزش سنگین، ناراحتی، اضطراب، ضعف و خستگی، آسیب و ضربه یا مصرف برخی داروها دچار لرزش در دست و چانه شود. این نوع لرزش ها معمولا نگران کننده نیست و به سرعت از بین می رود، اما اگر زمان بروز نشانه های لرزش طولانی مدت باشد و موجب عدم توانایی در انجام فعالیت های روزمره شود به عنوان مهمترین و آشکار ترین نشانه بیماری پارکینسون بسیار نگران کننده است.

در پایان باید بیان کنیم که هر کدام از این علائم به تنهایی نمی تواند نشان دهنده ابتلا به پارکینسون باشد، نکته مهم و قابل توجه این است که بیماری در سنین بالای 60 سال رخ می دهد و معمولا علائم به تنهایی بروز نمی کند، پس هر زمان که در خود یا اطرافیان نمونه این نشانه ها را مشاهده کردید بهتر است فورا به یک پزشک متخصص مراجعه نمایید.

1. ریز شدن دستخط

“میکروگرافیا” یکی از اختلالات عصبی است که در نیم کره چپ مغز اتفاق می افتد و عوارضی همچون ریزشدن دستخط، نوشتن نامفهوم، خطوط درهم و برهم و یا عدم توانایی نوشتن در روی خط صاف را به دنبال دارد، و همین علائم از جمله نشانه های نگران کننده ابتلا به بیماری پارکینسون می باشد. همه انسان ها به مرور زمان و با بالا رفتن سن دستخط شان تغییر می کند که سیری کاملا طبیعی محسوب می شود اما در مبتلایان به پارکینسون این تغییر به شیوه ای کاملا نا متعارف اتفاق می افتد که به راحتی قابل تشخیص است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا