سلامت

10 علت پیری بدن که قبل از چین و چروک نمایان می شود

خلاصه نوشته

  • نشانه های پیری پوست و افزایش سن، از جنبه های جدا نشدنی زندگی در این عالم است و شاید نتوان برخی تغییراتی که این روند برای فرد ایجاد می کند را نادیده گرفت و یا سعی در حل و از بین بردن آن داشت. مساله ای که دارای اهمیت است، قبول کردن این شرایط به عنوان یکی از مراحل زندگی است.

علائم پیری بدن که پیش از چروک شدن پوست ظاهر می ‌شوند

یکی از مسائلی که بین تمام موجودات جاندار جهان مشترک است، پیری و  افزایش سن است. با افزایش سن و پیری تغییرات ظاهری در هر موجود پدیدار خواهد شد، اما شاید به جرات بتوان گفت تنها موجودی که گاهی از شروع این دوره زمانی در زندگی خویش راضی نباشد، انسان است؛ بنابراین در صدد برخواهد آمد تا بتواند از بروز این علائم جلوگیری کند و یا حتی در از بین بردن آن، تلاش‌ های زیادی از خود نشان خواهد داد.

البته، گاهی برخی از نشانه ها وجود دارند که در صورت مشاهده، شما متوجه خواهید شد که این برهه از زمان نیز آغاز شده است. ناگفته نماند در کنار آن بروز  این نشانه ها، راهکارهایی وجود دارد که با استفاده از آنها بتوان این روند را به تاخیر انداخت. البته شما باید از نشانه های شروع این دوران اطلاعی کامل داشته باشید تا بتوانید با استفاده از آنها، روند تغییرات جسمی و ظاهری خود را تا حد زیادی کاهش دهید.

افزایش سن,علائم پیری بدن,علت پیری بدن

10. کاهش سرعت عکس العمل در برابر اتفاقات

با افزایش سن، معمولا افراد در پاسخ به اتفاقاتی که برایشان می افتد، با سرعت کمتری واکنش نشان می دهند. در سنین جوانی این سرعت معمولا بیشتر بوده و هرچه سن بالاتر می رود، توانایی شما در کنترل اتفاقات و جلوگیری از بروز وقایع کاهش پیدا می کند.

اما اگر موقعیتی پیش آمد و شما با کاهش سرعت واکنش خود روبرو شدید، اصلا نگران نشوید، راه هایی وجود دارد که شما می توانید از آن ها استفاده کرده و متوجه شوید که آیا روند پیری و افزایش سن در شما آغاز شده است یا خیر. برای اطمینان از این موضوع به روش زیر عمل کنید:

  • یک خط کش 50 سانتی متری آماده کرده و آن را در دستان خود بگیرید.
  • کف یکی از دستان خود را باز کنید.
  • سپس از یکی از اعضای خانواده یا دوستانتان بخواهید تا خط کش را بالای دست شما قرار دهد و بدون اینکه به شما بگوید، ناگهان خط کش را رها کند. شما باید سعی کنید در نهایت سرعت، آن را در دست بگیرید و اجازه ندهید که خط کش سقوط کرده و با زمین برخورد کند.

سعی کنید این آزمایش را در سه مرتبه متوالی انجام دهید و عددی را دست شما بر روی آن قرار گرفته را حتما در جایی بنویسید.

اگر عدد به دست آمده، 25 سانتی متر باشد، این یعنی شما در بازه سنی 20 تا 30 ساله بوده و کاملا در شرایط عادی زندگی می‌ کنید و از نظر سلامتی سالم و نرمال هستید. اما اگر عدد بدست آمده 40 بوده، این به آن معنی است که شما در بازه سنی بین 40 تا 50 سال قرار دارید.

نشانه های پیری پوست,افزایش سن,علائم پیری بدن

9. التیام یافتن دیر هنگام محل زخم

همان طور که اطلاع دارید پوست بدن انسان توانایی خارق العاده ای در جهت ترمیم خود دارد؛ اما چنانچه شما با دیر خوب شدن جای زخم مواجه شدید، این خود می تواند به شما دو هشدار بدهد. اولین هشدار مربوط به برخی از بیماری هایی است که یکی از نشانه های آن کاهش سرعت التیام پوست است. اما هشدار دوم مربوط به زمانی است که شما کاملا اطمینان دارید که از نظر سلامتی در شرایط بسیار کاملا نرمالی زندگی می کنید. در این صورت، اگر  زخم یا جای سوختگی در بدن شما ایجاد شد و شما مشاهده کردید که پوستتان مانند قبل در التیام دادن خود سرعت عمل کافی نشان نمی دهد، این  حتمال نیز وجود دارد که شما وارد دوران افزایش سن و پیری شده باشید.

علت پیری بدن,نشانه های پیری پوست,افزایش سن

8. کاهش توان برای جابجایی اجسام سنگین

یکی از اتفاقاتی که در بدن با افزایش سن می افتد کاهش فشردگی و انسجام بافت هایی است که در بدن انسان وجود دارد. وقتی فردی به این دوران می رسد، دیگر مانند قبل نمی تواند اجسام سنگین را بلند کرده و جابجا کند و این مورد لزوم رعایت احتیاط بیشتر را به شما یاد آوری می کند که دیگر نباید وسایل سنگین منزل را به تنهایی بلند کنید و آن ها در محلی دیگر قرار دهید.

این مطلب را از دست ندهید
10 علت عمده مرگ و میر در جهان

علائم پیری بدن,علت پیری بدن,نشانه های پیری پوست

7. کاهش میزان حس بینایی

یکی دیگر از قسمت های بدن انسان که با افزایش سن، دچار پیری می شود، چشم است. در سنین بالا چشم دچار بیماری هایی مانند پیر چشمی خواهد شد و به خوبی گذشته و دوران جوانی نخواهد توانست اجسام را به صورت کاملا واضح ببیند. اما برای امتحان میزان قدرت چشم می توانید در منزل تان آزمایشی را انجام دهید؛ برای انجام آن یک کتاب یا مجله را آماده کنید و آن را  مقابل چشمان خود قرار داده و فاصله ای که می توانید به راحتی نوشته ها را بخوانید اندازه گیری کنید. هنگامی که شما در دهه 20 سالگی از دوران زندگی خود هستید، این فاصله 10 سانتی متر است اما موقعی که سن شما به 40 می رسد این عدد افزایش پیدا کرده و به عدد 25 سانتی متر خواهد رسید.

افزایش سن,علائم پیری بدن,علت پیری بدن

6. افزایش میزان چاقی در افراد

یکی از علائم پیری بدن، چاقی است. با بالا رفتن سن، میزان سوخت و ساز در بدن کاهش پیدا کرده و این مورد باعث می شود که فرد با اضافه وزن و چاقی مواجه شود و چاقی نیز در قسمت هایی مانند شکم و ران بیشتر اتفاق خواهد افتاد. البته برای فرار از این عارضه راهکاری وجود دارد؛ شما می توانید با شروع ورزش از دوران جوانی، این مساله را به تعویق انداخته و یا کلا آن را از زندگی خود حذف کنید.

نشانه های پیری پوست,افزایش سن,علائم پیری بدن

5. کاهش سرعت انجام کارها

با تغییراتی که در بدن به وجود خواهد آمد، سرعت انجام فعالیت ها در انسان با ورود او به دوران پیری کاهش پیدا خواهد کرد. بنابراین اگر دیدید بدون هیچ علتی اطرافیان از شما می خواهند که کارهایتان را با سرعت بیشتری انجام دهید، این ممکن است علامتی باشد که به شما می گوید وارد دوران جدیدی از زندگی خود شده اید.

علت پیری بدن,نشانه های پیری پوست,افزایش سن

4. کاهش تمرکز هنگام ورزش

کاهش یافتن میزان تمرکز نیز یکی از علائمی است که با بالا رفتن سن در انسان بروز پیدا می کند. اگر شما از یک فرد 80 ساله بخواهید که بر روی یکی از پاهایش بایستد، او از انجام این کار سر باز می زند؛ زیرا توانایی انجام آن را ندارد.

برای اینکه از میزان تمرکز خود اطلاع پیدا کنید و متوجه شوید که آیا شما نیز وارد دوران پیری شده اید یا خیر، می توانید آزمایشی را انجام دهید:

  • سطحی صاف پیدا کرده و روی آن قرار بگیرید و پاهایتان را بهم نزدیک کنید و چشم هایتان را نیز بسته نگه دارید.
  • اگر با دست راست خود می نویسید پای چپ و اگر با دست چپ خود می نویسید پای راست را بالا آورده از ناحیه زانو خم کنید.
  • سپس لحظاتی که می توانید به این صورت باقی بمانید را اندازه گیری کنید.

در سنین 30 سال، افراد می توانند تقریبا 20 ثانیه می توانند پای خود را بالا نگه دارند اما در کسانی که سن بالاتری دارند شاید حتی 10 ثانیه نیز نتوانند بدین صورت تعادل خود را حفظ کنند.

علائم پیری بدن,علت پیری بدن,نشانه های پیری پوست

3. صاف شدن قسمت پیشانی

معمولا در سنین قبل از پیری، پیشانی کاملا صاف نبوده و انحنای کمی دارد اما با بالا رفتن سن، به دلیل آن که بافت های چربی موجود در این قسمت، ضعیف می شوند، پیشانی نیز به سمت صاف شدن پیش خواهد رفت و انحنای خود را از دست خواهد داد. البته لازم به ذکر است که این کاهش انحنا ممکن است بدون ایجاد چروک در قسمت پیشانی باشد.

افزایش سن,علائم پیری بدن,علت پیری بدن

2. صاف شدن گودی موجود در بالای لب

یکی دیگر از قسمت هایی که در دوران پیری از نظر ظاهری تغییراتی می کند، لب است. در این سنین، لب ها تازگی خود را از دست می دهند و ممکن است این تغییر از نظر زیبایی بعضی از افراد را دچار تشویق و نگرانی کند.

این مطلب را از دست ندهید
10 ورزش مناسب برای تناسب اندام بانوان

نشانه های پیری پوست,افزایش سن,علائم پیری بدن

1. کمتر شدن لذت از زندگی

اگر به بیماری افسردگی مبتلا نبوده، اما هیچ میلی و شادی برای زندگی ندارید و هیچ سرگرمی و هیچ لذتی مانند قبل شما را به وجد نخواهد آورد، ممکن است پا به دوران پیری خود گذاشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن