سلامت

10 خطر بسیار جدی لنز گذاشتن برای دختران

خلاصه نوشته
  • چشم یکی از حساس ترین نقاط صورت هر انسان است و کوچکترین آسیبی به آن، ممکن است حتی تا آخر عمر شما را درگیر کند! از این رو بسیاری از خانم های جوان برای زیبایی بیشتر از لنز های رنگی و غیر طبی استفاده می کنند، غافل از اینکه از خطرات لنز گذاشتن، آن هم لنزهای غیر طبی اطلاعی ندارند!

مهمترین خطرات گذاشتن لنز چشم

همه دختران جوان طبیعتا به زیبایی علاقه مند هستند و به همین منظور گاهی اوقات از لنزها برای تغییر رنگ چشم خود استفاده می کنند. اگر چه لنزها موجب تغییر چهره و زیبایی می شوند اما سلامت چشم ها بسیار اهمیت دارد و باید به نکاتی توجه نمایند تا آسیبی به چشم های شان وارد نشود. اگر شما نیز از علاقمندان به لنز چشم هستید و قصد دارید که از لنز استفاده نمایید به شما پیشنهاد می کنیم که حتما تا پایان با ما همراه باشید تا با خطرات لنز گذاشتن آشنا شده و اطلاعات مفیدی در این زمینه کسب نمایید. لزوما تمامی افراد با هدف زیبایی از لنز استفاده نمی کنند و برخی از افراد برای افزایش وضوح بینایی به استفاده از لنز چشم روی می آورند. بنابراین تفاوتی ندارد که با چه هدفی از لنز استفاده می کنید اما باید به نکات و توصیه های لازم برای مصرف لنز توجه و آن ها را رعایت نمایید.

خطر لنز,خطر لنز برای چشم,خطر لنز چشم,

10. هنگامی که آرایش می کنید

قطعا در کیف آرایش شما وسایل بسیاری وجود دارد که برخی از آن ها ممکن است موجب تحریک و حساسیت چشم شما گردد. بنابراین سعی کنید که همیشه از لوازم آرایش خودتان استفاده نمایید و به هیچ عنوان این وسایل را در اختیار دوستان خود و یا سایر افراد قرار ندهید زیرا چشم ها خیلی حساس هستند. همچنین به یاد داشته باشید در مواقعی که چشم شما در حالت عادی قرار ندارد و دچار اشک ریزی و تورم شده است نباید از لوازم آرایشی مانند ریمل، سرمه، خط چشم و مداد ابرو استفاده کنید.

بهترین ریمل ممکن در هنگام استفاده از لنز، ریمل واترپروف می باشد، علاوه بر این مرطوب کننده هایی که بر پایه آب هستند نیز برای استفاده دور چشم مناسب تر هستند. زیرا این کرم ها حساسیت کمتری ایجاد می کنند در حالی کرم ها و فونداسیون هایی که بر پایه روغنی و کرمی هستند موجب تحریک چشم می شوند.

در هنگام آرایش به نوع لنز توجه داشته باشید، زیرا لنزهای نرم باید پیش از آرایش در چشم قرار بگیرند، اما لنزهای منعطف باید پس از آرایش چشم در چشم گذاشته شوند. در هر دو صورت اگر بخواهید لنز را از چشم خارج نمایید ابتدا باید لنز را بیرون آورده و بعد برای پاک کردن آرایش اقدام کنید.

9. هنگامی که به استخر می روید و شنا می کنید

یکی از خطرات گذاشتن لنز چشم هنگام شنا کردن است. اگر می خواهید لنز به چشم داشته باشید از شیرجه زدن به داخل آب پر از کلر و شاید آلودگی بپرهیزید و عینک را به نحوی محکم روی چشم های خود قرار دهید که از چشم تان جدا نشود. همچنین از قرار دادن لنز در چشم تا یک ساعت پس از شنا بپرهیزید.

این مطلب را از دست ندهید
10 تا از عادت های بد خواب که بسیار مضر هستند

خطرات لنز,خطرات لنز چشم,خطرات لنز گذاشتن,

8. هنگامی که در حال مصرف دارو هستید

شاید تصور کنید که برای محافظت از چشم تنها خارج نمودن لنز در هنگام ریختن قطره در چشم کافی است. اما باید بدانید که داروهای بسیاری وجود دارد که می تواند چشم های شما را حساس تر نماید و استفاده از لنز در هنگام استفاده از آن داروها مشکلاتی را برای شما به وجود آورد. به عنوان مثال قرض های ضد حساسیت و آنتی هیستامین سبب خشکی چشم و کاهش میزان اشک می شوند یا داروهای ضد آکنه که خارش چشم را به دنبال دارند. همچنین مصرف قرص های ضد بارداری نیز به خاطر استروژنی که در آن ها وجود دارد چشم ها را به شدت حساس و خشک می کند در نتیجه با قرار دادن لنز در چشم احتمال آسیب دیدن چشم ها افزایش می یابد.

7. هنگامی که می خواهید به آرایشگاه بروید

یکی از مکان هایی که باید به خطرات لنز چشم توجه بیشتری داشته باشید سالن های زیبایی هستند. در سالن های زیبایی به دلیل اسپری ها و مواد شیمایی که مرتبا استفاده می شود ذرات معلق بسیاری در هوا وجود دارد بنابراین بهتر است در هنگام مراجعه به آرایشگاه از لنز استفاده نکنید و یا اگر باید استفاده کنید حتما عینک به چشم داشته باشید تا به این ترتیب از ورود این ذرات به چشم جلوگیری نمایید. همچنین در صورتی که لنز به چشم دارید و می خواهید سشوار بکشید بهتر است مرتبا پلک بزنید.

خطرات گذاشتن لنز چشم,خطر لنز,خطر لنز برای چشم,

6. در مواقعی که چشم تان خیلی خشک است

قطعا اگر تا به حال از لنز چشم استفاده کرده باشید تا حدودی تجربه خشکی چشم داشته اید، زیرا لنز با قرار گیری بر روی سطح چشم از رسیدن اکسیژن کافی به چشم جلوگیری می کند. بنابراین اگر از لنز استفاده می کنید همیشه چند بسته اشک مصنوعی به همراه داشته باشید. مخصوصا اگر داروهایی مثل آنتی هیستامین مصرف می کنید و یا در آب و هوای خشک زندگی می کنید یا قصد سفر هوایی دارید. زیرا در این شرایط میزان خشکی چشم ها بیشتر افزایش می یابد.

5. مواقعی که سیگار می کشید

مصرف سیگار به طور کلی سلامت افراد را تحت تاثیر قرار می دهد حال اگر فرد سیگاری لنز نیز در چشم هایش داشته باشد احتمال آنکه به عفونت چشم و زخم قرنیه مبتلا شود 8 برابر نسبت به سایر افراد افزایش می یابد.

خطر لنز چشم,خطرات لنز,خطرات لنز چشم,

4. هنگامی که لنزها ساعات زیادی در چشم تان هستند

استفاده طولانی مدت از لنزها می تواند بدترین خطر لنز برای چشم باشد. در بسیاری از مواقع افراد فراموش می کنند و یا حوصله ندارد که در هنگام خواب لنزها را از چشم خود خارج نمایند و این مسئله می تواند موجب زخم شدن قرینه و حتی کوری فرد شود. به همین دلیل است که چشم پزشکان معمولا مخالف استفاده از لنز هستند.

این مطلب را از دست ندهید
10 خاصیت شگفت انگیز برنج و مضرات آن

3. هنگامی که می خواهید به فضایی آزاد بروید

در هوای آزاد معمولا ذرات معلق، گرد و غبار و دود و سایر آلاینده ها وجود دارد که موجب تحریک و حساسیت چشم ها می شوند و در صورتی که فردی در چشم خود لنز گذاشته باشد چشم هایش بیشتر تحریک می شود و میزان ریزش اشک آن افزایش می یابد. در واقع اشک ریزی نوعی حالت دفاعی است که چشم در برابر این تحریکات انجام می دهد و اگر فرد لنز داشته باشد این اتفاق برای او آزار دهنده و اذیت کننده می باشد. بنابراین بهتر است که در فضای باز که آلوده به ذرات معلق گوناگون است از قرار دادن لنز در چشم بپرهیزید و یا از عینک برای بیرون رفتن استفاده نمایید. هر چند که توصیه می شود در چنین شرایط هوایی از بیرون رفتن و قرار گرفتن در فضای باز خود داری کنید و در محیط های سربسته و پوشیده بمانید.

خطرات لنز گذاشتن,خطرات گذاشتن لنز چشم,خطر لنز,

2. هنگامی که در حال قرار دادن یا خارج کردن لنز از چشم هستید

زمان قرار دادن یا خارج کردن لنزها از چشم می تواند بهترین فرصت برای ورود میکروب ها به چشم از طریق تماس دست شما به لنز و سطح چشم باشد. بنابراین حتما قبل از این کار دست های تان را کاملا بشویید و ضد عفونی کنید تا مانع از ورود میکروب ها به چشم شوید. همچنین در صورتی که مرتبا لنز مصرف می کنید سعی کنید که ناخن های تان را کوتاه نمایید تا مانع از ایجاد خراش بر روی سطح پلک و لنز شوید. بهتر است که لنزها را در محلول های نگهدارنده لنز قرار دهید و از قرار دادن و شستشو لنز با آب معمولی یا جوشیده بپرهیزید.

1. توجه به محلول نگهدارنده ای که استفاده می کنید

برای نگهداری لنزها از انواع و اقسام محلول های نگهدارنده از برندهای مختلف استفاده می کنند. اما باید توجه داشته باشید که این محلول ها دارای تاریخ هستند و اگر تاریخ مصرف آن ها گذشته باشد فاسد می شوند و مشکلات فراوانی را برای چشم شما به وجود می آورند. علاوه بر این تعویض محلول نگهدارنده لنز و یا انتقال آن به ظرفی دیگر یا باز گذاشتن درب ظرف حاوی محلول می تواند موجب آلوده شدن محلول و آسیب رسیدن به چشم ما شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا