سلامت

10 روش جلوگیری از حواس‌ پرتی

افزایش بازدید در گوگل

برای جلوگیری از حواس پرتی چه باید کرد؟

جلوگیری از حواس پرتی هنگام مطالعه باعث می شود تمرکز شما برای یادگیری بیشتر شود. روش های مختلفی چون داشتن برنامه ریزی منظم، دور کردن گوشی تلفن همراه از خود و … باعث می شود که تمرکز بیشتری داشته باشید.

حواس ‌پرتی همراه با خواب ‌آلودگی از عوامل مهمی هستند که راندمان یادگیری و مطالعه را کاهش می دهند به‌ خصوص زمانی‌ که امتحانات دانشجویان و دانش ‌آموزان فرا می‌ رسد تمرکز از اهمیت بیشتری واقع می‌ شود.

اگر بتوانید یک مکان مناسب را انتخاب کنید و برنامه ‌ریزی ‌های لازم را انجام دهید و به بررسی روش ‌های جلوگیری از حواس ‌پرتی بپردازید به‌ راحتی مشکلات شما برطرف می ‌شود .

موارد مختلفی وجود دارد که می‌ تواند باعث حواس ‌پرتی شما شود، به‌ عنوان مثال اعلان ‌های تلفن و شبکه ‌های اجتماعی، افکار مزاحم در مورد کارهای عقب افتاده، صداهای اطراف و … همگی از مواردی هستند که می ‌توانند هنگام آزمون یا انجام کاری تمرکز شما را با تداخل مواجه کند، بنابراین بهتر است یک مکان بدون صدا و بدون وجود تلفن همراه برای خود انتخاب کنید. از طرفی برای این ‌که راندمان خوبی داشته باشید در ادامه مطالب ۱۰ روش جلوگیری از حواس‌ پرتی را برای شما شرح می‌ دهیم.

جلوگیری از حواس پرتی هنگام مطالعه,راه های جلوگیری از حواس پرتی,راهکار برای جلوگیری از حواس پرتی

۱۰. داشتن برنامه‌ ریزی منظم و بدون تغییر

داشتن برنامه‌ ریزی اصولی در طول روز می‌ تواند هنگام امتحانات بر روی مطالعه‌ شما تاثیر زیادی بگذارد، بنابراین اگر می‌ خواهید تمرکز خود را افزایش دهید و از حواس‌ پرتی دور باشید بهتر است برنامه ای بدون تغییر را برای خود فراهم آورید.

این برنامه شامل تمامی کارهایی که در ۲۴ ساعت شبانه ‌روز انجام می‌ دهید می شود و باید مشخص کنید که برای انجام هر کاری به چقدر زمان نیاز دارید در این‌ صورت زمان مطالعه به کارهای بعدی خود فکر نخواهید کرد.

۹. یادداشت کردن افکار مزاحم

اگر با رعایت موارد گفته‌ شده هم نمی‌ توانید افکار مزاحم را از خود دور کنید بهتر است افکار منفی که در ذهن شما وجود دارد را بر روی صفحه یادداشت کنید و بعد از اتمام مطالعه و درس ‌خواندن به آن‌ ها فکر کنید به این صورت دیگر دچار حواس‌ پرتی نخواهید شد.

جلوگیری از حواس پرتی هنگام مطالعه,راه های جلوگیری از حواس پرتی,راهکار برای جلوگیری از حواس پرتی

۸. انتخاب مکان و محیط مناسب

محیطی که برای مطالعه و درس‌ خواندن خود انتخاب می‌ کنید باید از امکان و شرایط خوبی هم برخوردار باشد به ‌عنوان مثال اگر در فصل زمستان مشغول مطالعه می شوید باید به وسایل گرمایشی دسترسی داشته باشید، همچنین داشتن تهویه کافی و نور مناسب از الزاماتی است که می‌ تواند به بهره‌ وری یادگیری شما کمک زیادی کند و برای این ‌که خواب ‌آلودگی خود را کنترل کنید بهتر است مقداری آب به‌ صورت خود بپاشید.

۷. خاموش کردن گوشی تلفن همراه

یکی از مواردی که می ‌تواند باعث حواس ‌پرتی شما در زمان مطالعه شود صدای تلفن همراه می‌ باشد، بنابراین بهتر است هنگام درس خواندن کاملا از شبکه‌ های اجتماعی دور شوید و برای مدت زمانی‌ که قرار است مطالعه کنید گوشی تلفن همراه را کاملا از خود دور نگه دارید، چرا که مهم‌ ترین عامل حواس پرتی در زمان درس خواندن می‌ باشد در نتیجه به شما کمک می‌ کند که تمرکز خود را فقط بر روی مطالعه قرار دهید.

جلوگیری از حواس پرتی هنگام مطالعه,راه های جلوگیری از حواس پرتی,راهکار برای جلوگیری از حواس پرتی

۶. به‌ همراه داشتن مواد خوراکی به‌ عنوان میان وعده

خوردن میان وعده و مواد خوراکی زمان مطالعه می‌ تواند از گرسنه شدن شما جلوگیری کند و همین مورد هم بر روی مطالعه مفید تأثیر بسیار زیادی دارد، بنابراین مواد خوراکی چون آجیل کارایی مغز را بهبود می ‌بخشند و می ‌توانند باعث توانایی یادگیری شود.

۵. از گوش دادن به موسیقی خودداری کنید

یکی از بهترین راه‌ های جلوگیری از حواس پرتی هنگام درس‌ خواندن این است که از گوش دادن به صداهای اضافه خودداری کنید. بسیاری از افراد تصور می‌ کنند که گوش دادن به موسیقی ملایم هنگام درس‌ خواندن می‌ تواند از حواس ‌پرتی جلوگیری کند، اما باید بگوییم که هر نوع صدایی هنگام مطالعه می‌ تواند بر روی تمرکز شما تاثیرات منفی به‌ همراه داشته باشد، چرا که مغز به‌ صورت ناخودآگاه به موسیقی علاقه بیشتری نشان می ‌دهد.

جلوگیری از حواس پرتی هنگام مطالعه,راه های جلوگیری از حواس پرتی,راهکار برای جلوگیری از حواس پرتی

۴. مطالعه درسی که امتحان آن را دارید

بسیاری از افراد تصور می‌ کنند که در طول روز باید چندین کتاب را مطالعه کنند، اما شما باید تنها درسی را بخوانید که فردای همان روز آن را امتحان دارید، زیرا ممکن است حواس شما پیش امتحان ‌های دیگر پرت شود و نتواند روی درسی که دارید تمرکز مورد نیاز را داشته باشید. شاید امتحان بعدی شما در سختی مثل فیزیک باشد اما بهتر است اگر امتحان ادبیات دارید به‌ خوبی خود را برای این امتحان آماده کنید.

۳. استراحت هنگام مطالعه

اگر مدت زمان زیادی را به مطالعه اختصاص می‌ دهید بهتر است برای ‌اینکه راندمان یادگیری شما بالا رود حدود ۳۰ دقیقه برای استراحت خود در نظر بگیرید، چرا که خستگی زیاد می‌ تواند باعث حواس‌ پرتی شود و تمرکز شما را از بین ببرد در نتیجه ذهن خسته هم نمی‌ تواند بر روی مطالب درسی به ‌درستی تمرکز داشته باشد.

جلوگیری از حواس پرتی هنگام مطالعه,راه های جلوگیری از حواس پرتی,راهکار برای جلوگیری از حواس پرتی

۲. تنظیم برنامه مطالعه با برنامه خانواده

اگر در منزل می‌ خواهید برنامه‌ امتحانی خود را پیش ببرید بهتر است برنامه‌ ریزی خود را همراه با برنامه خانواده تنظیم کنید. به ‌عنوان مثال اگر می‌ خواهید شام و نهار کنار خانواده باشید بهتر است درس خواندن خود را به ‌نحوی تنظیم کنید که زمان‌ های مدنظر مطالعه شما به اتمام رسیده باشد.

۱. آماده کردن وسایل مناسب برای مطالعه

یک راهکار جلوگیری از حواس پرتی این است که مکانی را برای مطالعه خود انتخاب کنید و از قبل به فکر تهیه وسایل مورد نیاز برای مطالعه باشید و برای اینکه بهره وری مطالعه بالا رود مقداری خوراکی و آب با خود ببرید که زمان استراحت از آن ها استفاده کنید.

اگه دنبال یه سایت خوب برای خرید فالوور واقعی میگردی؟ اگه میخوای با خرید لایک به اکسپلورر اینستاگرام راه پیدا کنی؟ حتما یه سری به سایت دیجی فالوور بزن

خرید فالوور ایرانی اینستاگرام 100K با 25% تخفیف خرید تیک آبی اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا