خبری

10 زن ماندگار تاریخ در پیشرفت علم

خلاصه نوشته
  • با شناخت زنان موفق جهان در علم، متوجه این موضوع خواهید شد که زنان هم به اندازه مردان در تبدیل جهان به جایی بهتر برای زندگی تاثیرات فروانی داشته اند! این زنان سختی های زیادی را به خاطر جنسیت و نوع دید جامعه و افکار اشتباه مردم تحمل کرده اند اما سر انجام به اهداف خود دست یافته اند!

معرفی زنان موفق جهان در پیشرفت علم

تاریخ علم و اندیشه پر از چهره های شناخته شده و ناشناخته ای است که در پیشرفت علم و دنیای پر تلاطمش نقش به سزایی داشته اند. چهره هایی که اغلب در زمان حیات شان به دلیل افکار و دانشی که حاصل تجربیات علمی و تحقیقاتی شان بوده مهجور مانده و یا طرد شده بودند یا اینکه از طرف سران حکومت و ادیان، کافر و مجنون نامیده می شدند! در این میان بانوانی هستند که با وجود تمام سختی های این عرصه و ناملایمتی های جامعه به خوبی درخشیدند و گام های بزرگ و موثری در جهش علم برداشتند. با ما همراه شوید تا با برخی از این چهره ها و اکتشافات و موفقیت های شان آشنا شویم زنانی که ثابت کردند با وجود محدودیت های اجتماعی می توان قدرتمندانه با موانع جنگید و قله های افتخار را درنوردید.

زن ماندگار تاریخ در پیشرفت علم,زن موفق جهان,زنان برجسته دنیا,

10. هایپشیا | Hypatia

هایپشیا یا هیپاتیا زنی اندشمند، فیلسوف و ریاضی دان و از زنان برجسته دنیا بود که در اواسط قرن چهارم میلادی در شهر اسکندریه متولد شد. در دورانی که رهبران دینی آن زمان هم صحبتی با زنان را گناه نابخشودنی می دانستند هایپشیا در زیر سایه تاریکی و جهالت قد می کشید و روز به روز به آموزش علوم ستاره شناسی و ریاضیات علاقه بیشتری پیدا می کرد. او تمام عمرش را صرف تعلیم مشتاقان علم کرد و کسی بود که با تمرکز بر علم دقیقه ها به اکتشافات مهمی در طراحی اسطرلاب دست پیدا کرد. اسطرلاب یکی از ابزار ستاره شناسی می باشد و ریشه اصلی آن را کلمه ستاره یاب می دانند و منجمان با استفاده از آن به بررسی مقیاس های اندازه گیری و یا طول فاصله ی مداری ستارگان و سیاره ها می پردازند. هایپشیا موفق به طراحی نمونه بدون نقص تر اسطرلاب شد و همین امر حسادت ستاره شناسان هم دوره او را برانگیخت و در حالی که 45 سال بیشتر نداشت از سوی کلیسا مرتد شناختنش و به اعدام محکوم شد و جسدش را سوزاندند!

زنان ماندگار تاریخ در پیشرفت علم,زنان موفق,زنان موفق تاریخ,

9. لیز مایتنر | Lise Meitner

در نوامبر سال 1878 در شهر وین پایتخت اتریش دختری متولد شد که توانست دریچه های علم فیزیک هسته ایی را به دنیای ناشناخته های بشری بگشاید. لیز مایتنر زنی نابغه و با پشتکار بالایی بود و در دوران انزوای زنان در علم که همیشه در زیر سایه سنگین مردان نوابغ شان نادیده گرفته می شد، توانست بدرخشد. او یک فیزیکدان و محقق در زمینه علوم رادیواکتیویته بود که توانست به هسته اتم دست پیدا کند. تحصیلات لیز در مقطع دکترا از دانشگاه وین بود که مدرکش را در سال 1905 دریافت کرد. لیز بسیار به تدریس علاقه داشت و به بسیاری از دانشگاها تقاضای پذیرش به عنوان استادیار را فرستاده بود اما با عدم موافقت آنان روبرو شد چون در آن زمان هنوز زنان اجازه تدریس در دانشگاه را نداشتند، به همین خاطر لیز تصمیم گرفت به آلمان سفر کند و در آنجا به تدریس علم فیزیک بپردازد!

با گذشت سال ها و با شروع جنگ جهانی دوم هیتلر فرمانی را مبنی بر خروج یهودیان از آلمان صادر کرد و چون لیز مایتنر هم یهودی بود به ناچار آلمان را ترک کرد تا آن روز دانشمندان بزرگی همچون ارنست رادرفورد و اتو هان به بررسی هسته اتم پرداخته بودند اما هر بار با شکست در آزمایش های خود مواجه می شدند. بعد ها اتوهان با مایتنر به همکاری پرداخت و چون ورود زنان به آزمایشگاه تحقیقاتی دانشکده ی شیمی برلین را نداشتند آن ها یک کارگاه کوچک نجاری را در کنار آزمایشگاه اجاره کردند و به تحقیقات شان در آنجا ادامه دادند. با پیشرفت همکاری هان و مایتنر موفق به چاپ و انتشار مقاله ایی در زمینه شکافت هسته اتم شدند و این اولین بار بود که نام مایتنر در یک مقاله علمی به چشم می خورد. پس از 4 سال تلاش بی وقفه بالاخره آن دو موفق به شکافتن هسته اتم شدند اما در کمال ناباوری این کشف فقط به نام اتوهان ثبت شد و او موفق به دریافت جایزه ارزشمند نوبل شیمی گردید و سال ها بعد بالاخره نام مایتنر به عنوان زن دانشمند علم فیزیک ثبت شد و دستاورد هایش مورد تقدیر قرار گرفت.

زنان موفق جهان,زنان موفق جهان در علم,زن ماندگار تاریخ در پیشرفت علم,

8. ایدا لاولیس | Ada Lovelace

آگوستا ایدا کینگ، کنتس لاو لیس بایرون از زنان موفق جهان در علم بود که در سال 1815 در لندن به دنیا آمد و تنها دختر لرد بایرون شاعر مشهور انگلیسی بود! ایدا ریاضی دان و نخستین برنامه نویس علوم کامپیوتری است او به علوم ماوراالطبیعه بسیار علاقه داشت و از آنجا که به ذوق شاعری پدرش علاقع زیادی داشت یاد داشت های خود را در زمینه علم ماورا الطبیعه  “علوم شاعرانه ” نامید. او بعدها با چالز ببیج از ریاضی دانان بزرگ بریتانیا آشنا شد و با ترجمه مقاله “لویجی منابریا” که در زمینه علوم مهندسی ارتشی ایتالیایی بود توانست مقالات خود را تکمیل کرده و اولین الگوریتم برنامه نویسی برای رایانه را پایه گذاری کند. امروزه در زمینه برنامه نویسی رایانه مقاله های ایدا بسیار با اهمیت و کاربردی هستند و وزارت دفاع ایالت متحده آمریکا  از متد برنامه نویسی ایدا در جهت ساخت ابر رایانه هایش استفاده کرده و نام ایدا را برای سازمان خود انتخاب نموده است.

این مطلب را از دست ندهید
10 صدای آزار دهنده در دنیا

زن موفق جهان,زنان برجسته دنیا,زنان ماندگار تاریخ در پیشرفت علم,

7. جوسلین بل بورنل | Jocelyn Bell Burnell

سوزان جوسلین بل برنل از زنان موفق تاریخ است که در 15 ژوییه سال 1922 در ایرلند شمالی به دنیا آمد. پدرش معمار رصدخانه مشهور آرما در ایرلند بود و زمانی که جوسلین کودک بود یکبار به همراه پدرش به آنجا رفت و همین اولین دیدار موجب علاقه مندی او به علم گسترده ستاره شناسی شد و با تحصیل در رشته های فیزیک و الکترونیک موفق شد که مدرک دکترایش را در علم فیزیک از دانشگاه کمبریج دریافت کند.

جوسلین با همکاری یک گروه 5 نفره موفق به ساخت رادیو تلسکوپ برای رویت ” شبه ستاره ها” شد، و به عنوان عضو ارشد رصد خانه سلطنتی ادینبورگ انتخاب گردید. جولسین موفق به کشف یک تپ اختر شد، تپ اختر ها در واقع ستاره گانی نوترونی هستند که در حالیکه به دور خود می چرخند اشعه های تابشی مغناطیسی بسیار قوی را از خود ساطع می کنند، اما در کمال ناباوری این کشف بزرگش به نام شاگرد او آنتونی هویش ثبت گردید و آنتونی در آن سال موفق به دریافت جایزه نوبل شد! این اتفاق در آن زمان با موجی از انتقادات تند سایر دانشمندان و محققان علم نجوم مواجه شد اما خود جوسلین از این اتفاق دلگیر نشد و اعلام کرد همین امر موجب شناخته شدنش و دیده شدن دستاوردها و زحماتش در عرصه دانش فیزیک و نجوم شده است.

زنان موفق,زنان موفق تاریخ,زنان موفق جهان,

6. ماری کوری | Marie Curie

ماریا اسکلودوسکا کوری معرف به ماری کوری از دیگر زنان موفق جهان در علم متولد نوامبر 1867 در ورشو لهستان یکی از بانوان نابغه علم فیزیک و شیمی است که تمام زندگی خود را صرف تحصیل علم و دانش نمود و در حوزه علم رادیو اکتیو بسیار درخشید. او تنها زنی است که موفق به دریافت دو جایزه نوبل گردیده است! ماری در تحقیقاتی که بر روی رادیواکتیو انجام می داد سعی در پیدا کردن راهی برای جداسازی ایزوتوپ ها داشت و با کشف دوعنصر پولونیوم و رادیوم تاثیر بسزایی درعلم پزشکی برای درمان تومورهای بدخیم داشت.

ماری کوری با کمک همسرش توانست درجات علمی را به سرعت طی کرده و جایگاه بالایی در بین دانشمندان پیدا کند. این دانشمند بزرگ بدون توجه به خطرات تشعشعات اکتیویته، مواد مورد آزمایش خود را همه جا به همراه می برد و از بروز عوارض وحشتناک این مواد بی خبر بود! ماری در سال 1934 براثر قرار گرفتن در برابر اشعه های پرتو ایکس دچار بیماری کم خونی آپلاستیک شد و جان خود را از دست داد.

زنان موفق جهان در علم,زن ماندگار تاریخ در پیشرفت علم,زن موفق جهان,

5. والنتینا ترشکوا | Valentina Tereshkova

والنتینا ولادیمیرونا ترشکوا فضانورد اهل روسیه و اولین زنی که به فضا سفر کرد، یکی دیگر از مهم ترین زنان برجسته در دنیای علم است. او متولد 6 مارس سال 1937 می باشد . بسیار به پرواز و پرش با چتر علاقه داشت. ولنتینا با تجربه ایی که در این زمینه داشت توانست به جمع فضانوردان روسیه بپیوندد و در آن جا دوره های پرواز با فضاپیما را گذراند.

والنتینا ترشکوا از بین 40 داوطلب پرواز به فضا انتخاب شد و توانست در سال 1963 با فضاپیمایی به نام وستوک 6 به فضا پرواز کند! اما به دلیل نقص فنی در سیستم برنامه ریزی فضاپیما متاسفانه از مدار زمین خارج شد ولی تیم برنامه ریز فضایی روسیه توانست با تغییر الگوریتم  برنامه جدیدی را بر سیستم کامپیوتر فضاپیما وارد کنند و فضا پیمای وستوک را به مدار زمین برگردانند و سرانجام ولنتینا بعد از 70 ساعت و 50 دقیقه دوباره به زمین برگشت. اما نکته ی جالب توجه این است که ولنتینا در طول مدت سردرگمی فضاپیما توانست از چرخش فضاپیما به دور زمین استفاده کرده و عکس ها و الگوهای مفیدی از محور و مدار زمین جمع آوری کند که بسیار درجهت پیشرفت و ارتقا سیستم فضاپیماها موثر بود.

این مطلب را از دست ندهید
10 تا از با ارزش ترین برندهای جهان سال 2020

زنان برجسته دنیا,زنان ماندگار تاریخ در پیشرفت علم,زنان موفق,

4. ریتا لوی مونتالچینی | Rita Levi-Montalcini

ریتا لوی مونتالچینی عصب شناس بزرگ اهل ایتالیا که موفق شد در سال 1986 جایزه نوبل بخش پزشکی را از آن خود کند یکی از مهم ترین زنان تاثیر گذار در علم است. او نیز همچون بسیاری از دانشمندان یهود زندگی و کارش دستخوش اتفاقات حاصل از جنگ جهانی دوم شد. در آن زمان موسولینی محدودیت هایی برای یهودیان ساکن ایتالیا ایجاد کرد و همین امر باعث شد ریتا نتواند در آزمایشگاه ملی ایتالیا فعالیت کند و تنها با یک میکروسکوپ و چند ظرف ساده آزمایشگاهی ، آزمایشگاه کوچکش را در خانه خودش برپا کرد! اما با وقوع بمباران شدید نیروهای نازی، ریتا مجبور به مهاجرت به نقاط دورتر جنوب ایتالیا شد و با پایان یافتن جنگ، تحقیقات ریتا هم به بار نشست و موفق به ایزوله کردن بافت عصب شد و به فاکتورهای رشد عصب دست یافت. ریتا لوی مونتالچینی در سال 2012 و در سن 103 سالگی چشم بر جهان بست.

زنان موفق تاریخ,زنان موفق جهان,زنان موفق جهان در علم,

3. مارگاریتا سالاس | Margarita Salas

از جمله محققان موفق علم ژنتیک به خصوص در حوزه تحقیقات بر دی ان ای مارگاریتا سالاس دانشمند اهل اسپانیاست. او با تحقیق بر روی ساختار مولکولی خون توانست به شناخت کامل اطلاعات ژنتیکی آن دست یافته و به بررسی تاثیر ویروس های باکتریایی بپردازد. مارگاریتا در طول دوران علمی خود موفق به کسب جوایز بسیاری همچون محقق برتر اروپا در سال 1999 شد او همچنین به عنوان رییس موسسه اسپین انتخاب شد و همه آکادمی های سلطنتی اسپانیا را متحد و متمرکز کرد. اکنون به خاطر یاد بود این زن قدرتمند و برجسته یکی از دانشگاه های اسپانیا را با نام او ثبت کرده اند.

زن ماندگار تاریخ در پیشرفت علم,زن موفق جهان,زنان برجسته دنیا,

2. ایرن ژولیو کوری | Irène Joliot-Curie

شیمی دان و فیزیک دان فرانسوی و فرزند ماری و پیر کوری دانشمندان بزرگ علم فیزیک کسی نیست جز ایرن ژولیو کوری متولد سپتامبر 1898 که به خاطر کشف رادیو اکتیو مصنوعی در سال 1935 موفق به کسب جایزه ارزشمند نوبل شیمی گردید. او پس از گذراندن مراحل تحصیلی در کنار مادرش ماری کوری به تحقیق در زمینه رادیو اکتیو پرداخت.

ایرنه با فردریک ژولیو که در آزمایشگاه مادرش به فعالیت مشغول بود ازدواج کرد و با کمک یکدیگر موفق شدند پرتو آلفا آلومینیوم را شکافته و با تجزیه یک نوترون آن را به فسفر تبدیل کنند و این همان رادیو اکتیو مصنوعی بود. او همچنین اولین زنی بود که توانست به کابینه فرانسه ورود پیدا کند و به سمت ریاست آموزش و پرورش وقت فرانسه منسوب گردید. ایرنه و همسرش فردریک توانستند اولین پیل اتمی فرانسه را نیز بسازند و فعال کنند. ایرنه در سال 1956 به خاطر اینکه در معرض اشعه های اکتیویته قرار داشت به بیماری سرطان خون دچار شد و پس از تحمل رنج بیماری دار فانی را وداع گفت.

زنان ماندگار تاریخ در پیشرفت علم,زنان موفق,زنان موفق تاریخ,

1. هیدی لامار | Hedy Lamarr

هدویگ اوا ماریا کیسلر هنرپیشه و کاشف آمریکایی- اتریشی در سال 1914 در اتریش متولد شد. حوزه فعالیت هیدی لامار در زمینه شناخت و ساخت ابزارهای ارتباط رادیویی و بی سیم بود یعنی چیزی که ما امروزه آن را به عنوان وایفای می شناسیم! لامار با همکاری موزیسین معروف جورج آنتایل موفق به ساخت شیوه جدید رمزگذاری به نام  پرش فرکانسی شدند اما این همکاری خیلی دوام نداشت زیرا همسر لامار با فعالیت های او به عنوان بازیگر به شدت مخالف بود به حدی که او را در منزل برای مدتی حبس کرد!

البته بعد از مدتی لامار موفق شد بگریزد و به فرانسه برود در آن جا با مدیر یک موسسه  فیلم سازی آشنا شد و به فعالیت در هالیوود پرداخت. با تلاش های فراوانی که کرد توانست حقوق ساخت اثرش را به نام خود به ثبت رساند و آن را برای استفاده نیروهای متفقین در اختیار ارتش قرار دهد با اینکه خدمات شایسته ایی در زمینه علم ارتباطات رادیویی انجام داد اما هرگز از او تقدیر نشد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا