خبری

10 روش مراقبت از لپ تاپ و افزایش طول عمر آن

خلاصه نوشته
  • مطالعه  روش های مراقبت از لپ تاپ، به شما کمک می کند تا طول عمر لپ تاپ خود را افزایش دهید و از خطرات و آسیب های سخت افزاری و نرم افزاری احتمالی به آن جلوگیری نمایید. لپ تاپ یک وسیله کار آمد و مهم و البته گران قیمت است که برای نگهداری از آن باید روش های مختلفی را در نظر بگیرید.

چگونه از لپ تاپ مراقبت کنیم؟

در وضعیت اقتصادی اکنون که قیمت لوازم الکتریکی و هوشمند سر به فلک کشیده است، نگهداری از آن ها بسیار اهمیت دارد، چراکه شاید نتوانید پس از خراب شدن آن وسیله، با توجه به قیمت بالایی که دارد، یک دستگاه دیگر تهیه کنید! حال یکی از این دستگاه های مهم و ارزشمند لپتاپ است که شاید اولین باری است که تجربه داشتن چنین دستگاهی را دارید و به همین خاطر نمی دانید که چگونه از او مراقبت کنید تا خراب نشود. نه تنها لپ تاپ بلکه هر وسیله را که به درستی نگهداری و استفاده نکنید، زود خراب خواهد شد چه برسد به این دستگاه ظریف و حساس که نمی دانید باید چگونه از آن به نحو درستی استفاده نمایید! ما در این مطلب قصد داریم تا شما را با نحوه مراقبت از لپ تاپ آشنا کنیم در ادامه با ما همراه باشید.

راه های مراقبت از لپ تاپ,روش مراقبت از لپ تاپ,روش های مراقبت از لپ تاپ,

10. از نصب نرم افزارهای فیک خود داری نمایید

توصیه اصلی و مهم ما در خصوص نگهداری از لپ تاپ این است که اگر قرار است نرم افزارهای مختلفی را روی آن نصب کنید، حتما از نرم افزارهای اورجینال استفاده نمایید، خصوصا آنتی ویروس ها! در غیر این صورت امکان اینکه سیستم تان به زودی خراب شود و هزینه های سنگینی برای تعمیر روی دست تان بگذارد وجود دارد.

مراقبت از لپ تاپ,نحوه مراقبت از لپ تاپ,نکات مراقبت از لپ تاپ,

9. پیش از اینکه صفحه لپ تاپ را ببندید حتما آن را چک کنید

ممکن است در حین کار با لپ تاپ غذا میل کنید و خرده ریزهای غذا در میاد دکمه های کیبورد برود البته توصیه می کنیم که هیچوقت در حین کار با لپ تاپ چیزی ننوشید و یا میل نکنید! احتمال این موضوع وجود دارد که لیوان نوشیدنی تان بر روی لپتاپ سرازیر شود و یا سس ساندویچ بر روی صفحه بریزد! یک احتمال دیگری که وجود دارد این است که در حین کار از لوازم تحریری مانند خودکار استفاده نمایید و هنگامی که در لپ تاپ را می بندید در وسط آن گیر کرده و به صفحه آن آسیب سخت افزاری جدی وارد شود.

چگونه از لپ تاپ مراقبت کنیم,راه های مراقبت از لپ تاپ,روش مراقبت از لپ تاپ,

8. وسایل سنگین روی لپ تاپ نگذارید!

یکی از نکات مراقبت از لپ تاپ این است که نباید وسایل سنگین بر روی لپ تاپ قرار دهیم. شاید تصورتان از وسایل سنگین چیزهای خیلی سنگین باشد و با خودتان بگویید که چه کسی لوازم سنگین را بر روی دستگاهی به این ظریفی قرار می دهد؟! اما حتی وزن یک کتاب و یا یک جزوه دانشجویی هم برای لپ تاپ سنگین است و احتمال دارد که سیستم تان به زودی خراب شود!

روش های مراقبت از لپ تاپ,مراقبت از لپ تاپ,نحوه مراقبت از لپ تاپ,

7. هر چند وقت یک بار لپ تاپ را غبار روبی کنید

در هر فضایی که لپتاپ قرا بگیرد، احتمال اینکه بر روی آن گرد و غبار بنشیند وجود خواهد داشت پس یکی از راه های مراقبت از لپ تاپ تمیز نگهداشتن آن است! پس به محض اینکه رد گرد و خاک را مشاهده نمودید آن را پاک کنید. البته منظور ما از پاک کردن یعنی تمیزی اصولی نه اینکه لپتاپ را بشویید! از اسپری های مخصوص صفحه LCD استفاده کنید و برای پاک کردن صفحه یک دستمال مخصوص کنار بگذارید که جنسش از حوله یا چیزی ظریف و پرز دار باشد که خط و خشی بر روی صفحه نیندازد. برای تمیزی گرد و غباری که به زیر دکمه های کیبورد می روند، می توانید از یک قلم نقاشی ظریف استفاده کنید و آن را به آرامی در زیر دکمه های کیبورد فرو کرده و طوری بیرون بکشید که اگر ذرات ریز در زیر آن جا خوش کرده اند به آرامی جدا شده و در بیایند. نکته آخر و مهم تر اینکه برای تمیز کردن لپ تاپ حتما چک کنید که دستگاه خاموش باشد و به هیچ وجه هنگامی که روشن است آن را تمیز نکنید.

این مطلب را از دست ندهید
10 حقایق جالب درباره زمان

نکات مراقبت از لپ تاپ,چگونه از لپ تاپ مراقبت کنیم,راه های مراقبت از لپ تاپ,

6. مدام لپ تاپ را در شارژ نگذارید

از دیگر روش های مراقبت از لپ تاپ استفاده نکردن مدام از باطری می باشد. یکی از عادات بد و مخربی که اکثر لپ تاپ دار ها انجام می دهند، این است که شارژ دستگاه را مدام به آن متصل می کنند حتی زمانی که خاموش است. باتری لپ تاپ ها از جنس لیتیوم بوده و اگر به صورت طولانی مدت در شارژ بماند خراب خواهد شد و از آن جایی که قیمت این باتری ها بسیار زیاد است، هزینه زیادی هم روی دست تان خواهد گذاشت. پس لپ تاپ را در صورتی به شارژ بزنید که باتری آن رو به اتمام است و پس از شارژ کامل دستگاه را از شارژر جدا کنید. جدا از این ها ماندن شارژر در پریز برق باعث می شود که هزینه مصرف تان در برق هم افزایش یابد آن هم بدون اینکه استفاده ای از آن داشته باشید و از همه مهم تر کابل شارژر لپ تاپ هم پس از مدتی خراب خواهد شد.

روش مراقبت از لپ تاپ,روش های مراقبت از لپ تاپ,مراقبت از لپ تاپ,

5. در زمانی که دراز می کشید لپ تاپ را درون تخت نبرید!

درست است که لپ تاپ در مقایسه با کامپیوترها راحت تر است و می توانید بدون هیچ دغدغه ای آن را حمل کنید اما دلیل نمی شود که آن را درون تخت ببرید! انجام کارها آن هم پشت میز راحت تر است تا اینکه به حالت دراز کش با آن کار کنید. این کار نه تنها به ارگونومی بدن تان آسیب می زند، بلکه باعث می شود لپ تاپ هم پس از مدتی خراب شود. علت این خرابی هم این است که وقتی لپتاپ را روی پاهای تان و یا روی تخت می گذارید فن نمی تواند به درستی هوا را تهویه کند و مدام ذاغ کرده و لپتاپ را به حالت خفگی می رساند. بنابراین اگر می خواهید طول عمر دستگاه تان افزایش یابد، بهتر است که یک دستگاه فن خارجی هم برای زیر لپتاپ تهیه کنید پس اگر توانایی تهیه فن خارجی را ندارید، حداقل از دستگاه به خوبی استفاده کرده و آن را مدام جابجا نکنید.

نحوه مراقبت از لپ تاپ,نکات مراقبت از لپ تاپ,چگونه از لپ تاپ مراقبت کنیم,

4. پیش از نصب لوازم جانبی از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید

برای خرید لوازم جانبی مخصوص لپ تاپ حتما از اصل بودن آن اطمینان حاصل کنید! بهتر است این لوازم را از مغازه ها و وب سایت های فروش لوازم جانبی موبایل و لپ تاپ تهیه کنید که دارای گارانتی و نماد اعتماد اکترونیکی هستند. اما نکته مهم تر این است که در حین نصب لوازم به درستی و به آرامی این کار را انجام دهید. برای مثال اگر قرار است یک فلش به دستگاه وصل کنید و یا آن را از دستگاه خارج نمایید، این کار را با احتیاط انجام دهید، چراکه در یک لحظه غفلت امکان اینکه پین ها و سوکت های دستگاه خراب شوند وجود دارد.

این مطلب را از دست ندهید
صفر تا صد شرایط پرداخت خسارت به مسافران قطار

راه های مراقبت از لپ تاپ,روش مراقبت از لپ تاپ,روش های مراقبت از لپ تاپ,

3. در حین کار با لپ تاپ خوراکی نخورید!

نوشیدن یک لیوان چای یا قهوه در حین انجام کارها، لذت بسیاری دارد اما نه به قیمت اینکه با یک لحظه حواس پرتی لیوان تان بر روی دستگاه سرازیر شود و مجبور شوید کلی هزینه بابت تعمیرش بپردازید! اگر هم می خواهید چیزی بنوشید، بهتر است برای مراقبت از لپ تاپ کمی از میز کار و قسمتی که لپ تاپ بر روی آن وجود دارد فاصله بگیرید و یا از لیوان های در دار استفاده کنید مانند ماگ های استارباکس که درب محافظ و مخصوص دارند. جدای از نوشیدنی توصیه می کنیم که در نزدیکی میزکار غذا هم میل نکنید!

مراقبت از لپ تاپ,نحوه مراقبت از لپ تاپ,نکات مراقبت از لپ تاپ,

2. از در آوردن باتری خودداری کنید

به هیچ وجه لپ تاپ را بدون باتری مستقیم به برق متصل نکنید، اگر احساس می کنید که باتری دستگاه، دچار مشکل است سریعا آن را تعویض کنید اما از اینکه ار لپتاپ بدون اینکه باتری داشته باشد استفاده نمایید امتنا کنید. برخی از افراد فکر می کنند که بهتر است برای طول عمر بیشتر باتری آن را از دستگاه خارج کرده و بدون باتری از آن استفاده کنند، اما سوال ما این است که آیا باتری ارزش بیشتری دارد یا لپ تاپ که نگران خراب شدنش هستید؟! برای تعویض باتری خراب هم حتما به مراکز معتبر و نمایندگی هایی که از آن لپ تاپ را خریداری کرده اید بروید.

چگونه از لپ تاپ مراقبت کنیم,راه های مراقبت از لپ تاپ,روش مراقبت از لپ تاپ,

1. لپ تاپ را در یک مکان مشخص بگذارید تا به دمای محیط عادت کند

اگر به هر دلیلی مجبورید که لپ تاپ را مدام با خودتان حمل کنید و به جایی دیگر ببرید، به این موضوع توجه داشته باشید که هر مکانی دارای دمایی متفاوت است و زمانی که مدام شما جای لپ تاپ را تغییر می دهید ممکن است دچار مشکل شود. برای همین پیشنهاد می کنیم که پس از تغییر مکان نیم الی یک ساعت صبر کنید تا دستگاه به محیطی که در آن قرار گرفته است عادت کند و دمایش متعادل با محیط شود و سپس روشنش کنید. همسان سازی دمای مکانی که لپتاپ در آن قرار می گیرد باعث طول عمرش می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا