اعزام دانشجو

شرایط اعزام دانشجو به خارج از کشور

پیشنهاد ویژه بست فارسی

اگر دنبال بهترین سایت برای اعزام دانشجو و مهاجرت به ترکیه می گردی بزن رو دکمه پایین

قیمت لیر ترکیهاعزام دانشجوتحصیل در ترکیهمهاجرت به ترکیه

بسیاری از کشورهای اروپایی، استرالیا، کانادا و به طور کلی کشورهای جهان اول و برتر، معمولا از محبوب ترین مقاصد مهاجرتی به شمار می روند.

این کشورها نه تنها دارای امکانات بالایی برای تحصیل دانشجویان هستند، بلکه جاذبه های گردشگری و تاریخی و همچنین تنوع فرهنگی آن ها باعث شده تا بسیاری از دانشجویان برای مهاجرت به این کشورها گرایش داشته باشند.

مورد دیگری که باعث شده دانشجویان به مهاجرت علاقه مند شوند، اعتبار علمی دانشگاه های خارج از کشور و همچنین شرایط بهتر زندگی است.

چنانچه شما هم قصد دارید که در کشورهای پیشرفته تحصیل کنید، پیش از هر چیز بهتر است بدانید که اعزام دانشجو در هر مقطع شرایط کاملا مختلفی دارد.

ما در ادامه مطلب قصد داریم تا شرایط کلی مورد نیاز برای اعزام دانشجو به خارج از کشور و همچنین شرایط لازم در هر مقطع تحصیلی را برای تان توضیح دهیم.

شرایط اخذ مجوز اعزام دانشجو به خارج,شرایط اعزام دانشجو به خارج,شرایط اخذ مجوز اعزام دانشجو به خارج

شرایط کلی اعزام دانشجو به خارج از کشور

یکی از اصلی ترین شرایط اعزام دانشجو به خارج از کشور، داشتن مدرک تحصیلی مقطع پیشین می باشد. به عنوان نمونه اگر شما خواستار تحصیل در مقطع کارشناسی هستید باید مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی را ارائه داده و اگر خواستار مقطع کارشناسی ارشد هستید، باید مدرک لیسانس را ارائه دهید. به همین ترتیب برای مقاطع دکترا و بالاتر هم باید مدرک تحصیلی پیشین تان را ارائه دهید.

در کنار موارد ذکر شده، تمکن مالی یکی دیگر از مهم ترین مواردی است که برای اخذ پذیرش نیاز خواهید داشت. در واقع تمکن مالی نشان می دهد که شما توان مالی کافی برای پرداخت هزینه های زندگی و تحصیل در کشور مقصد را خواهید داشت.

اگر بخواهیم به طور کلی مدارک لازم برای اخذ پذیرش را ذکر کنیم مهم ترین موارد به شرح زیر خواهد بود:

 • داشتن پاسپورت با حداقل ۶ ماه اعتبار
 • ارائه ترجمه آخرین مدارک تحصیلی به همراه ریز نمرات به صورت ترجمه شده و همراه با تاییدیه وزارت دادگستری و امور خارجه
 • رزومه تحصیلی، شغلی و علمی فرد متقاضی
 • ارائه مدارک زبان معتبر مانند تافل، آیلتس و.. جهت اثبات مهارت زبان انگلیسی
 • شناسنامه و سایر مدارک هویتی به همراه ترجمه آن ها

شرایط اعزام دانشجو در مقطع کارشناسی

همانطور که پیش از این گفتیم؛ شرایط اعزام دانشجو به خارج با توجه به مقطع تحصیلی بسیار متفاوت خواهد بود.

متقاضی تحصیل در مقطع کارشناسی یا لیسانس، برای اخذ پذیرش باید ابتدا مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی اش را دریافت کرده باشد.

در دانشگاه های اروپایی تحصیل در دوره لیسانس حدود ۳ تا ۴ سال می باشد و برای پذیرفته شدن در برخی از آن ها نیاز به شرکت در آزمون های ورودی خواهید داشت. در واقع هر دانشگاه بر اساس شرایط خاصی که دارد، آزمون مربوطه را برگزار خواهد کرد.

برای اعزام دانشجو به به دانشگاه های خصوصی، معمولا معدل دیپلم و پیش دانشگاهی و همچنین مدرک زبان انگلیسی مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

هر چند که برخی دانشگاه ها بدون نیاز به مدرک زبان اقدام به پذیرش خواهند کرد، اما این پذیرش در صورتی است که دانشجو پیش از آغاز تحصیل در دوره های آمادگی زبان دانشگاه مربوطه شرکت کند.

شرایط اخذ مجوز اعزام دانشجو به خارج,شرایط اعزام دانشجو به خارج,شرایط اخذ مجوز اعزام دانشجو به خارج

شرایط اعزام دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد

دانشگاه های کشورهای خارجی و پیشرفته، به دلیل بالا بودن کیفیت خدمات آموزشی و همچنین رنکینگ بالای جهانی برای ادامه تحصیل در مقطع تحصیلات تکمیلی بسیار محبوب هستند.

مدت زمان تحصیل در این مقطع در بیشتر کشورها بین ۱ تا ۲ سال خواهد بود و یکی از امتیازات فوق العاده برای پذیرش فرد متقاضی، دارا بودن مدرک مهارت زبان انگلیسی می باشد.

به خاطر داشته باشید که برای پذیرش دانشجو در رشته های کارشناسی ارشد که با زبان انگلیسی ارائه شده اند، داشتن مدرک زبان انگلیسی الزامی خواهد بود.

برخی از دوره ها نیز هستند که برای پذیرش مصاحبه های علمی انجام می دهند و سطح علمی متقاضی را می سنجند.

دانشجو برای آن که بتواند در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه های معتبر پذیرفته شود، باید مدارک متفاوتی را ارائه کند که از جمله مهم ترین آن ها می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • مدرک تحصیلی لیسانس با ترجمه رسمی
 • ریز نمرات دوره لیسانس همراه با ترجمه
 • نامه تاییدیه از دانشگاه
 • پاسپورت معتبر با ۶ ماه اعتبار
 • ارائه انگیزه نامه
 • ارائه توصیه نامه
 • مدرک مهارت زبان انگلیسی مانند آیلتس یا تافل
 • ذکر مقاله های تحقیقی چاپ شده در ژورنال های علمی معتبر جهان
 • ارائه سوابق علمی و رزومه حرفه ای
 • کپی شناسنامه و کارت ملی همراه با ترجمه های رسمی شان

شرایط اخذ مجوز اعزام دانشجو به خارج,شرایط اعزام دانشجو به خارج,شرایط اخذ مجوز اعزام دانشجو به خارج

شرایط اعزام دانشجو در مقطع دکترا

یکی از مهم ترین شرایط اعزام دانشجو به خارج از کشور در مقطع دکترا آن است که رشته تحصیلی لیسانس و فوق لیسانس شما، باید با رشته تحصیلی موردنظرتان در مقطع دکترا مرتبط باشد.

از ملاک های پذیرش قطعی در این دوره می توانیم به دارا بودن مدرک زبان انگلیسی، معدل بالا در دوره کارشناسی ارشد و داشتن مقاله در ژورنال های علمی و معتبر جهان اشاره کنیم.

به خاطر داشته باشید که نمره زبان انگلیسی مورد پذیرش در اکثر دانشگاه های خارجی معمولا مدرک آیلتس با حداقل نمره ۵.۶ خواهد بود.

مدت زمان تحصیل در این مقطع نیز بین ۳ تا ۵ سال می باشد. جالب است بدانید که چنانچه دانشجو متقاضی ادامه تحصیل در اروپا بوده و دوره های تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشدش را هم در این کشورها گذرانده باشد، کار پذیرش او بسیار راحت از سایرین خواهد بود.

دانشجویان متقاضی تحصیل در مقطع دکترا معمولا برای مصاحبه حضوری دعوت می شوند. آن ها برای اخذ پذیرش باید مدارک مختلفی را ارائه کنند که از جمله مهم ترین های شان می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • ارائه مدرک کارشناسی ارشد و ریز نمرات این مقطع به همراه ترجمه
 • ارائه مدرک دوره کارشناسی و ریز نمرات آن به همراه ترجمه
 • ارائه مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی و ریزنمرات آن ها به همراه ترجمه
 • ارائه مقاله های چاپ شده در ژورنال های علمی معتبر و یا ارائه تحقیق و پژوهش های علمی انجام شده
 • ارائه فرم های مربوط به درخواست پذیرش
 • ارائه سوابق و رزومه حرفه ای و شغلی فرد
 • ارائه پروپوزال پژوهشی و تحقیقی
 • ارائه رزومه تحصیلی
 • کپی پاسپورت
 • ارائه انگیزه نامه
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی

شرایط اخذ مجوز اعزام دانشجو به خارج,شرایط اعزام دانشجو به خارج,شرایط اخذ مجوز اعزام دانشجو به خارج

اعزام دانشجو به خارج از کشور به همراه بورسیه

شرایط اعزام دانشجو به خارج به همراه بورسیه یکی از پرطرفدارترین مباحثی است که این روزها ذهن کاربران را به خودش مشغول کرده است.

در واقع دانشجویانی که در مقاطع مختلف تحصیلی در دانشگاه های خارج از کشور مشغول هستند، برای تامین هزینه های زندگی و یا پرداخت شهریه می توانند از کمک هزینه های دانشجویی و یا بورسیه بهره بگیرند.

این روش برای افرادی که تمکن مالی بالایی نیز ندارند بسیار مناسب خواهد بود. بنابراین تعجبی ندارد که دریافت بورسیه ها بسیار رقابتی بوده و با توجه به شرایط داوطلبان انجام شود.

بورسیه ارائه شده در کشورهای متفاوت معمولا طیف وسیعی از هزینه ها را پوشش می دهد و از این طریق برای دانشجویان خارجی بسیار کمک خواهد بود.

از دیگر مزایای اعزام دانشجو به خارج به همراه بورسیه تحصیلی می توانیم به رایگان شدن شهریه و همچنین ارائه خوابگاه با هزینه مناسب اشاره کنیم.

یکی از مهم ترین مواردی که برای دانشجویان خارج از کشور مطرح می باشد، دسترسی به خدمات درمانی و بیمه است. باید بدانید که دانشجویان بورسیه نیازی به پرداخت هزینه های بیمه سلامت نخواهند داشت و با این کار بار هزینه ها از روی دوش شان کمتر خواهد شد.

شرایط اعزام دانشجو به کشورهای آسیایی

این روزها وجود کشورهای فوق پیشرفته در آسیا باعث شده تا افراد زیادی به دنبال اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشورها باشند. از بهترین کشورهای آسیایی می توانیم به مالزی، کره جنوبی، ژاپن و عمان اشاره کنیم.

شرایط اعزام دانشجو به این کشورها نیز به ارائه مدرک زبان احتیاج داشته که نمره آن با توجه به مقطع تحصیلی مورد نظرتان متفاوت خواهد بود.

شهریه های تحصیلی نیز به تفکیک کشورها میزان متفاوتی دارد که باید آن ها را در نظر بگیرید. به عنوان نمونه در کشور کره جنوبی هزینه ها حدود ۱۰ تا ۱۵ هزار دلار، در کشور ژاپن ۷ تا ۱۵ هزار دلار و در کشور مالزی بین ۲ تا ۱۰ هزار دلار خواهد بود.

شرایط اخذ مجوز اعزام دانشجو به خارج,شرایط اعزام دانشجو به خارج,شرایط اخذ مجوز اعزام دانشجو به خارج

شرایط اعزام دانشجو به آمریکا و کانادا

تحصیل در کشورهای فوق العاده ای مانند آمریکا و کانادا باعث شده تا بسیاری از مهاجران به فکر اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های این کشورها باشند.

همانطور که خودتان هم می دانید، کشورهای آمریکا و کانادا سالیان طولانی است که بهترین و تاپ ترین دانشگاه های جهان را به خودشان اختصاص داده اند.

یکی از مهم ترین مدارکی که باید برای اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از این کشورها ارائه دهید، مدرک زبان می باشد.

برای مقطع لیسانس آیلتس با حداقل نمره ۶ و یا تافل با نمره ۷۳، برای مقطع فوق لیسانس و دکترا آیلتس با حداقل نمره ۵.۶ و یا تافل با نمره ۷۹ مورد تایید می باشد. همچنین اگر خواستار پذیرش در مقاطع فوق لیسانس و بالاتر هستید باید برای برخی رشته ها مدارک GRE و GMAT هم ارائه دهید.

بهتر است بدانید که متقاضیان تحصیل در این کشورها باید خودشان را برای پرداخت مبلغی بین ۱۰ تا ۵ هزار دلار به صورت سالیانه آماده کنند. البته فرصت هایی برای دریافت بورسیه نیز وجود دارد که در صورت نیازمی توانید از آن ها کمک بگیرید.

شرایط اعزام دانشجو به کشور‌های نیوزلند و استرالیا

نیوزلند و استرالیا از کشورهای خوش آب و هوا و جذابی هستند که قوی بودن سیستم آموزشی در آن ها باعث شده تا میان مهاجران محبوب شوند.

همانطور که می دانید یکی از اصلی ترین شرایط اعزام دانشجو به خارج از کشور داشتن مدرک زبان است.

در این کشورها برای تحصیل در مقطع لیسانس به آیلتس ۶، در مقطع فوق لیسانس به آیلتس ۵.۶ و در مقطع دکترا به آیلتس بالای ۷ احتیاج خواهید داشت. همچنین به خاطر داشته باشید که سایر مدارک زبان مانند تافل یا PTE نیز برای دانشگاه های نیوزلند و استرالیا مورد تایید خواهد بود.

اگر در مورد طول مدت تحصیل در این کشورها کنجکاوید باید بگوییم که مقطع لیسانس بین ۳ تا ۴ سال، فوق لیسانس حدود ۱۸ ماه و مقطع دکترا نیز بین ۳ تا ۵ سال خواهد بود.

متقاضیان تحصیل در کشورهای استرالیا و نیوزلند باید بدانند که متوسط شهریه در این کشورها بین ۱۰ تا ۲۵ هزار دلار می باشد.

در کشورهای نیوزلند و استرالیا نیز فرصت های متفاوتی برای دریافت بورسیه و کمک هزینه های دانشجویی در نظر گرفته شده که بسته به شرایط، رشته تحصیلی و مقطع تحصیلی می توانید برای آن ها درخواست دهید.

اگه دنبال یه سایت خوب برای خرید فالوور واقعی میگردی؟ اگه میخوای با خرید لایک به اکسپلورر اینستاگرام راه پیدا کنی؟ حتما یه سری به سایت دیجی فالوور بزن

خرید فالوور ایرانی اینستاگرام 100K با 25% تخفیف خرید تیک آبی اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا