اعزام دانشجو

اخذ بورسیه تحصیلی در ترکیه با مجوز رسمی

پیشنهاد ویژه بست فارسی

اگر دنبال بهترین سایت برای اعزام دانشجو و مهاجرت به ترکیه می گردی بزن رو دکمه پایین

قیمت لیر ترکیهاعزام دانشجوتحصیل در ترکیهمهاجرت به ترکیه

شرایط بورسیه تحصیلی در ترکیه چگونه است؟

امروزه افراد زیادی تصمیم به ادامه تحصیل در کشور های خارجی از جمله کشور ترکیه می گیرند. تحصیل در کشور های خارجی مختلف باعث پیشرفت در آینده شغلی افراد خواهد شد. اما گذراندن دوره تحصیل در کشور بیگانه بسیار سخت خواهد بود و هر کسی توان انجام آن را نخواهد داشت. کشور ترکیه یکی از پر طرفدار ترین کشور ها برای تحصیل ایرانیان می باشد و برای اخذ بورسیه تحصیلی در ترکیه با مجوز رسمی اقدام می کنند. این کشور از نظر های مختلفی؛ برای ایرانیان متقاضی تحصیل در دانشگاه های ترکیه ویژگی های مثبت زیادی دارد که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

 • نزدیکی ترکیه به ایران و رفت و آمد آسان اولین و مهم ترین ویژگی برای تحصیل در این کشور می باشد. همچنین نزدیکی کشور مبدا و کشور مقصد برای تحصیل دانشجو باعث کاهش هزینه های رفت و آمد نیز خواهد شد.
 • نزدیک بودن فرهنگ مردم این کشور به فرهنگ ایرانیان نیز از دلایل دیگر انتخاب اکثر افراد برای تحصیل در این کشور محسوب می شود. زیرا متناقض بودن فرهنگ کشور مقصد می تواند ارتباطات را برای دانشجو سخت نماید.
 • رفت و آمد ایرانیان به این کشور بدون ویزا انجام می شود و این موضوع دیگر شما را درگیر امور اداری تمدید ویزا جهت تحصیل در ترکیه نخواهد کرد.
 • آب و هوای این کشور بسیار معتدل است و افرادی که جهت تحصیل در این کشور زندگی می کنند از نظر آب و هوایی اذیت نخواهند شد.
 • با توجه به قیمت لیر نسبت به ریال ایران می توان گفت هزینه های تحصیل و زندگی در کشور ترکیه نسبت به هزینه کشور های دیگری که واحد پولی آن ها دلار است برای دانشجو مقرون به صرفه تر خواهد بود.

بورس تحصیلی در ترکیه,بورسیه تحصیلی ترکیه,بورسیه تحصیلی در ترکیه

گرفتن بورسیه تحصیلی در ترکیه با مجوز رسمی نیاز به مدارک و شرایطی دارد که باید آن را داشته باشید تا درخواست شما پذیرفته شود. تمامی متقاضیان تحصیل در ترکیه و افرادی که قصد اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه از دانشگاه های این کشور را دارند می بایست در آزمون یوس شرکت نمایند. این آزمون یک آزمون اختصاصی جهت تحصیل در دانشگاه های ترکیه است که می بایست متقاضیان در این آزمون شرکت و قبول شوند. البته نا گفته نماند که برخی از دانشگاه ها نیز که معمولا جزو دانشگاه های خصوصی هستند دانشجویانی را بدون در نظر گرفتن آزمون یوس با دریافت مبلغی می پذیرند.

بورس تحصیلی در ترکیه,بورسیه تحصیلی ترکیه,بورسیه تحصیلی در ترکیه

دانشگاه های ترکیه

با توجه به این موضوع گفته شده که کشور ترکیه در مجموع حدود ۵۰۰۰ بورسیه تحصیلی در اختیار دانشجویان خارجی قرار می دهد. اخذ بورسیه تحصیلی در ترکیه با مجوز رسمی در برخی از دانشگاه های این کشور در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا امکان پذیر است. بورسیه تحصیلی این کشور شامل بیمه فرد دانشجو، هزینه های تحصیل و زندگی و هزینه های رفت و آمد می شود. از جمله دانشگاه هایی که دانشجوی خارجی می پذیرند در زیر نام برده شده است:

 • دانشگاه باهچه شهیر
 • دانشگاه آلتینباش
 • دانشگاه کوچ
 • دانشگاه سابانجی
 • دانشگاه اقتصاد ازمیر
 • دانشگاه آیدین استانبول و…

افرادی که قصد تحصیل در این کشور را دارند می توانند با پرداخت مبلغی مشخص مشغول به تدریس در دانشگاه مورد نظر شوند. پذیرش دانشجو در دانشگاه های خصوصی و برخی از دانشگاه های دولتی بدون شرکت در آزمون یوس دارای شرایطی است که فرد می بایست آن ها را داشته باشد. این شرایط از جمله موارد زیر می باشد:

 • دانشجو جزو افراد خارجی و مهاجر در کشور های دیگر باشد. این افراد می توانند شهروند کشور ترکیه محسوب شوند اما هویت و محل تولد آن ها می بایست خارج از ترکیه باشد.
 • در صورتی که تحصیل افراد خارجی در کالج های کشور ترکیه در مقطع دبیرستان بوده است.
 • مدرک مقطع تحصیلی قبلی خود را کسب نموده باشند.
 • دانش آموزان خاصی که موفق به قبولی در آزمون GCE AL شده اند.
 • دانشجو می بایست به زبان ترکی استانبول تا حدودی تسلط داشته باشد.

بورس تحصیلی در ترکیه,بورسیه تحصیلی ترکیه,بورسیه تحصیلی در ترکیه

انواع بورسیه تحصیلی ترکیه

دولت ترکیه برای افرادی که قصد تحصیل در دانشگاه های معتبر این کشور را دارند بورسیه تحصیلی هر ساله در نظر می گیرد. این بورسیه کمک مالی برای دانشجویان متقاضی تحصیل در ترکیه است که از طرف بودجه در اختیار دولت پرداخت می شود. این حمایت مالی باعث می شود دانشجویان در طول تحصیل دغدغه کم تری برای هزینه های تحصیل و زندگی خود داشته باشند و با خیال راحت به تحصیلات خود بپردازند. بورسیه های دانشگاه های این کشور انواع مختلفی هستند که شرایط متفاوتی با یکدیگر دارند. از جمله بورسیه های رایج این کشور در ادامه شرح داده خواهد شد:

بورسیه ترک زبانان

این بورسیه شامل افرادی می شود که در کشور های ترک زبان زندگی می کنند. کشور هایی مانند ازبکستان، قرقیزستان، ترکمنستان، قبرس و…هستند. برای اخذ بورسیه تحصیلی در ترکیه با مجوز رسمی کافی است تبعیت یکی از کشور های نام برده شده را داشته باشید. در غیر این صورت نمی توانید این بورسیه تحصیلی ترکیه را دریافت نمایید.

 • بورسیه تحصیلی دریای سیاه: این بورسیه اختصاص داده شده به دانشجویانی که ساکن اطراف دریای سیاه هستند. مناطق اطراف دریای سیاه نظیر استونی، گرجستان، لتونی، رومانی، روسیه، ارمنستان، اوکراین، لهستان، بلاروس و… می باشند. لازم به ذکر است که هر بورسیه ای مقطع خاصی را شامل می شود که این بورسیه مخصوص مقطع کارشناسی است. همچنین دانشجویان در هر رشته ای که باشند می توانند از این بورسیه بهره ببرند.
 • بورسیه تحصیلی بالکان: منطقه بالکان شامل کشور هایی مانند بلغارستان، مقدونیه، کوزوو و… می باشد که شامل بورسیه تحصیلی منطقه بالکان می شوند. این بورسیه دانشجویان متقاضی تحصیل در ترکیه از این مناطق را تحت حمایت مالی قرار می دهد. دانشجویان متقاضی بورسیه تحصیلی فقط در مقطع کارشناسی می توانند از این بورسیه استفاده کنند.
 • بورسیه تحصیلی KATIP: این بورسیه به جهت یادگیری زبان ترکی و فرهنگ و آداب و رسوم این کشور می باشد. شامل افراد خاصی می شود که جهت تحقیقات یا موضوعات سیاسی به این کشور قصد سفر دارند. این بورسیه حقوق ماهیانه ای برای متقاضیان در نظر گرفته و همچنین هزینه اقامت و رفت و آمد آن ها را نیز می پردازد.

بورس تحصیلی در ترکیه,بورسیه تحصیلی ترکیه,بورسیه تحصیلی در ترکیه

بورسیه فول فاند

این نوع از بورسیه تحصیلی ترکیه تمام هزینه های لازم برای تحصیل و زندگی دانشجو را در طول زمان تحصیل فراهم می نماید. اخذ بورسیه تحصیلی در ترکیه با مجوز رسمی از نوع فول فاند یکی از بهترین بورسیه هایی است که دانشجویان بین المللی مشتاق به اخذ آن هستند. در ادامه به این نوع بورسیه های تحصیلی در کشور ترکیه اشاره می شود.

 • بورسیه تحصیلی ترکیه بورسلاری (Burslari): در این نوع بورسیه تحصیلی دولت جمهوری ترکیه بودجه ای برای تحصیل دانشجو در نظر می گیرد. یکی از اهداف این بورسیه و کمک های مالی ارتباط متقابل ترکیه با کشور های دیگر در زمینه های مختلف است. این بورسیه شامل تمامی هزینه هایی که دانشجو در طول تحصیلش خواهد داشت می شود و یکی از تکمیلی ترین بورسیه های فول فاند محسوب می شود. علاوه بر پرداخت هزینه هایی از دانشجو مبلغی مشخصی را نیز هر چند وقت به حساب دانشجو واریز می نماید. برای اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه بورسلاری می بایست دانشجو در آزمون اسکالرشیپ شرکت نموده و قبول شود.
 • بورسیه دانشگاه بیلکنت (بورسیه درصدی): دانشجویان متقاضی بورسیه از این دانشگاه پس از ارزیابی بر اساس آزمون ها یا معدل آن ها در ۵ سطح دست بندی می شود. شهریه این دانشجویان با توجه ب سطحی که در آن قرار دارند از ۲۰ در صد تا ۱۰۰ درصد توسط دانشگاه پرداخت خواهد شد. حمایت مالی اقامت دانشجویانی که موفق به کسب این بورسیه تحصیلی شده اند شامل دانشجویان برترمی شود. دانشجویان جهت اخذ این بورسیه می بایست در یکی از آزمون های یوس و sat شرکت نموده و قبول شده باشند. در غیر این صورت می بایست در آزمون ورودی این دانشگاه شرکت نمایند.
 • بورسیه شورای تحقیقات علمی ترکیه: این بورسیه شامل دانشجویانی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری می شود همچنین شامل افرادی می شود که از تیم های تحقیقاتی جهت تحقیق به این کشور سفر می کند. اخذ بورسیه تحصیلی در ترکیه با مجوز رسمی از شورای تحقیقات علمی و فناوری ترکیه بسیار پر طرفدار می باشد. این ارگان برای دانشجویان دکترا و کارشناسی ارشد حقوقی نیز در نظر می گیرد. دوره کارشناسی ارشد در این دانشگاه دوسال و دوره دکترا حدود ۴ سال زمان می برد.
 • بورسیه بانک توسعه اسلامی: این بورسیه فول فاند شامل دانشجویان از مقطع کارشناسی تا پست دکترا را مورد حمایت مالی خود قرار می دهد. این بورسیه شامل کشور های مسلمان می شود و تمامی هزینه های یک دانشجو از شهریه تا لوازم مورد نیاز برای تحصیل آن ها را فراهم می نماید. افراد متقاضی تحصیل در ترکیه از ۴ قاره آسیا، آمریکا، آفریقا و اروپا می توانند جهت اخذ این بورسیه اقدام نمایند.
 • بورسیه دانشگاه سابانجی: اخذ بورسیه تحصیلی در ترکیه با مجوز رسمی در دانشگاه سابانجی شامل دانشجویان بین المللی می شود. این بورسیه شامل دانشجویان برتری است که تحصیلات تکمیلی و تمامی سوابق تحصیلی آن ها مورد ارزیابی قرار گرفته می شود. همچنین دانشجویانی که متقاضی بورسیه تحصیلی از این دانشگاه هستند می بایست در آزمون های ورودی این دانشگاه نیز شرکت نموده و نمره قبولی را کسب نمایند.

اگه دنبال یه سایت خوب برای خرید فالوور واقعی میگردی؟ اگه میخوای با خرید لایک به اکسپلورر اینستاگرام راه پیدا کنی؟ حتما یه سری به سایت دیجی فالوور بزن

خرید فالوور ایرانی اینستاگرام 100K با 25% تخفیف خرید تیک آبی اینستاگرام

دکمه بازگشت به بالا