راهنمای سفر به ایرانگردشگری

بهترین زمان سفر به سمنان شهری میان کویر و کوه

خلاصه نوشته
  • سفر به سمنان جزء یکی از اولویت های اکثر گردشگران ایرانی می باشد‌، زیرا این استان از لحاظ موقعیت مکانی در بهترین جا قرار گرفته و علاوه بر داشتن دو شاهراه اصلی با استان های مازندران و گلستان همسایه می باشد.

راهنمای سفر به سمنان

سمنان کجاست؟ سمنان در نزدیکی استان خراسان رضوی قرار دارد و با شهرهای گلستان و مازندران همسایه است. سمنان دارای اقلیم و آب و هوایی بسیار متنوع است و زیباترین جاذبه های گردشگری را در خود جای داده. موقعیت جغرافیایی این شهر از خیلی جهات مناسب است و جزء استان هایی محسوب می شود که بر سر دو شاه راه اصلی قرار دارد یکی از این شاه راه ها به مشهد ختم می شود و دیگری به شهرهای شمالی. این استان از هر سو به یکی از بهترین شهرهای ایران متصل می شود، مثلا از سمت شمالی به گلستان و مازندران از مشرق به مشهد مقدس، از جنوب هم به اصفهان زیبا و یزد و در نهایت از سمت غربی هم به تهران منتهی می گردد.

سمنان استانی وسیع و پهناور است که می توانید در آن ترکیب طبیعت را به بهترین شکل ممکن ببینید. در این شهر، هم دشت و دمن وجود دارد و هم کویر و جنگل و همین پدیده های شگفت انگیز است که سبب شده سالانه بسیاری از گردشگران سمنان را برای گشت و گذار انتخاب کنند. در ادامه با ماه همراه باشید تا شما را با بهترین زمان سفر به سمنان آشنا کنیم.

بهترین زمان برای سفر به سمنان,بهترین سوغاتی سمنان,بهترین فصل سفر به سمنان,

آب و هوای سمنان

در سمنان هم کویر وجود دارد و هم کوه و جنگل! پس می توان حدس زد که این شهر آب و هوایی بسیار متنوع دارد. مثلا در قسمت شمالی استان آب و هوایی کوهستانی و معتدل دارد، زیرا در مجاور کوهستان قرار گرفته است و قسمت جنوبی آب و هوا بسیار خشک و گرم است خصوصا در فصل تابستان.

راهنمای سفر به سمنان,سفر به سمنان,هزینه سفر به سمنان,

بهترین فصل سفر به سمنان

سفر به سمنان در فصل بهار

بهترین فصل سفر به سمنان فصل بهار می باشد، زیرا در این فصل سمنان از آب و هوای خوبی برخوردار است. گل های انار که به نارگل شهرت دارند در فصل بهتر زیبایی خاصی برای این شهر به ارمغان می آورد و بهترین منظره برای عکاسی می باشد. اگر قصد سفر به سمنان را دارید فصل بهار بهترین زمان است.

سفر به سمنان در فصل تابستان

تابستان های سمنان بسیار گرم است و شاید سفر در این فصل کمی آزار دهنده باشد خصوصا اگر قصدتان از چنین مسافرتی، تفریح و گشت و گذار باشد! این فصل برای سفر به سمنان توصیه نمی شود اما در اواخر تابستان که به فصل پاییز نزدیک می شویم این شهر خوش آب و هوا تر می شود و برای افرادی که از سرما فراری هستند بهترین گزینه می باشد.

 بهترین زمان برای سفر به سمنان,بهترین سوغاتی سمنان,بهترین فصل سفر به سمنان,

سفر به سمنان در فصل پاییز

از اوایل مهر تا اواسط آبان بهترین زمان برای سفر به سمنان است، چراکه در این فاصله زمانی هوای سمنان از حالت گرمی در آمده و با اینکه فصل پاییز از راه رسیده خبر چندانی هم از بارندگی های شدید و سردی هوا نیست.

سفر به سمنان در فصل زمستان

همانطور که در قسمت آب و هوای سمنان ذکر کردیم، این شهر دارای زمستان های سرد می باشد و مسافرت در این فصل اصلا توصیه نمی شود زیرا در زمستان به علت سرمای زیاد، کمتر می توانید به اماکن دیدنی و تفریحی سمنان بروید.

این مطلب را از دست ندهید
10 جشنواره عجیب در اروپا، شب جادوگران تا پرتاب کیف دستی

راهنمای سفر به سمنان,سفر به سمنان,هزینه سفر به سمنان,

بهترین غذاهای سمنان

گولاچ

گولاچ سمنان یک خمیر خاص و سبک با زردچوبه فراوان می باشد که داخل روغن داغ پخته شده و با شکر و دارچین میل می شود. مردمان سمنان این غذای سنتی را در ماه های مخصوصی از سال قمری به عنوان خیرات برای سفرکردگان و درگذشتگان درست می کنند.

نان سمنانی

نان سمنانی یک نان سبک است که همراه آرد سبوس دار و در تنورهای داغ سنتی پخته می شود سپس بعد از آماده شدن در مجاورت هوا قرار می دهند تا خشک بشود. اگر به سمنان سفر کردید از خوردن نان سمنانی غافل نشوید.

بهترین زمان برای سفر به سمنان,بهترین سوغاتی سمنان,بهترین فصل سفر به سمنان,

مانی پلوی دامغانی

مانی پلو دامغانی یکی از معروف ترین غذاهای استان سمنان است. این غذا ترکیبی از پلو و آجیلی است و در آن از موادی همچون پیاز داغ، لپه، کشمش زرشک و زیره فراوان استفاده می شود و با گوشت یا مرغ سرو می گردد.

 راهنمای سفر به سمنان,سفر به سمنان,هزینه سفر به سمنان,

بهترین ترین زمان خرید در سمنان

بهترین زمان سفر به سمنان فصول بهار و تابستان می باشد زیرا در این فصول مسافران و گردشگران زیادی به این شهر می آیند و فروشگاه ها کالکشن های پاییزه و بهاره جدید و متنوع تری را عرضه می کنند و سعی می کنند پاسخگوی تمام سلیقه ها باشند اما شاید فکر کنید که با وجود سیل عظیم گردشگران در این فصول، قیمت اجناس چند برابر شود! باید بگوییم که اینگونه نیست، زیرا اکثر کسبه و مغازه دارها برای جذب مشتری بیشتر تخفیفات خوبی بر روی اجناس شان می زنند.

هزینه سفر به سمنان

همه ما به خوبی می دانیم ارزان ترین و بهترین زمان برای سفر به سمنان زمانی است که مسافران کمتری به آن شهر بروند. پس قطعا هرچه مسافر کمتر باشد قیمت های سفر هم رو به کاهش می رود. در فصل هایی چون زمستان که علاوه بر سردی هوا بسیاری از خانواده ها به خاطر درس و مدرسه بچه های شان شرایط سفر را ندارند، تقریبا اکثر شهرها از لحاظ گردشگری خلوت هستند و از این رو بیشتر هتل ها تخفیفات چشمگیری برای اقامت به شما می دهند.

بهترین زمان برای سفر به سمنان,بهترین سوغاتی سمنان,بهترین فصل سفر به سمنان,

بهترین سوغات سمنان

پسته

سمنان یکی از مهم ترین راه های ارتباطی را دارد به همین خاطر دارای سوغاتی ها و صنایع دستی بسیار ارزشمندی می باشد. پسته بهترین سوغاتی سمنان و از محصولات کشاورزی این استان است و بهترین پسته های سمنان را می توانید در یکی از شهرستان های این استان یعنی شهرستان دامغان تهیه کنید. دامغان در این زمینه دارای شهرت بسیاری است و همچنین از محصولات صادراتی مهم ایران محسوب می شود. در معرفی پسته بهتر است بگوییم: محصولی ارزشمند با خواص بسیار زیاد است که لقب طلای سبز را به خود اختصاص داده است.

گردو

بزرگترین باغ گردوی جهان در یکی از شهرهای مجاور شهر سمنان، به نام شهمیرزاد واقع شده است. شهمیرزاد با وسعت زیاد زیرکشت، سهم بسیاری را در صادرات گردو به کشورهای اروپایی و عربی از آن خود کرده است. از این رو پیشنهاد می کنیم که اگر به سراغ یک سوغاتی خوراکی خاص بودید حتما سری با باغ های شهمیرزاد بزنید.

این مطلب را از دست ندهید
بهترین زمان سفر به اراک

راهنمای سفر به سمنان,سفر به سمنان,هزینه سفر به سمنان,

نان های محلی

نان سنتی و محلی، یکی از خوشمزه ترین سوغاتی های هر شهر است که می توانید آن را برای عزیزان تان تهیه کنید. این نان ها بنا بر فرهنگ غذایی هر شهر به گونه ای تهیه می شوند و در سمنان تنوع نان های محلی بی نهایت زیاد است. برای تهیه این نان ها می توانید به نانوایی ها مراجعه کنید، معمولا اکثر نانوایی های سمنان، نان محلی هم تولید می کنند.

بهترین زمان برای سفر به سمنان,بهترین سوغاتی سمنان,بهترین فصل سفر به سمنان,

معرفی جشنواره ها و فستیوال های سمنان

نوروز خوانی

اگر در اواخر اسفند ماه به استان سمنان سفر کنید، افرادی را خواهید دید که با خواندن آوازهای محلی با موضوعات خاص و نواختن ساز و دهل رسیدن بهار را خبر می دهند. به در هر خانه ای که می رسند صاحب خانه هدیه ای را جهت سرسلامتی به آن ها می دهند.

جشنواره گل غلتان

گل غلتان یکی از محبوب ترین جشنواره های استان سمنان است که از اهمیت خاصی برخوردار می باشد. این جشنواره در سال 1389 با شماره ثبت 177 به عنوان یکی از آثار معنوی ایران و سمنان به رسمیت شناخته شد. برگزاری تورهای گردشگری و بازدید از اماکن تاریخی سمنان، پختن غذاهای سنتی و بازی های بومی از جمله فعالیت های مهم در این جشنواره می باشد.

راهنمای سفر به سمنان,سفر به سمنان,هزینه سفر به سمنان,

جاذبه های گردشگری سمنان

دروازه ارگ سمنان | Semnan Arg Gate

یکی از تاریخی ترین امکان دیدنی سمنان، دروازه ارگ است که حدود 7 متر ارتفاع دارد که در سفر به سمنان می توانید آن را مشاهده کنید. قدمت این بنا متعلق به دوره قاجارهاست و تمامی قسمت های آن با هنر معماری جالب و دیدنی قاجار ها تزیین شده است. این دروازه در میدانی به نام ارگ قرار گرفته است و دیدن آن خالی از لطف نیست!

بهترین زمان برای سفر به سمنان,بهترین سوغاتی سمنان,بهترین فصل سفر به سمنان,

مسجد جامع سمنان | Semnan Central Mosque

در هر شهری مسجد جامع وجود دارد و معمولا این مساجد با سایر مساجد عادی فرق می کنند، چراکه از لحاظ قدمت و نوع معماری منحصر به فرد تر هستند. در سمنان هم مسجد جامعی وجود دارد که قدمت آن بسیار زیاد است و بنا بر گفته های ساکنین این شهر، این مسجد در قرن های اخیر بر روی یک خرابه به جای مانده از آتشکده زرتشتیان ساخته شده است.

راهنمای سفر به سمنان,سفر به سمنان,هزینه سفر به سمنان,

منار سلجوقی مسجد جامع | Golpayegan Central Mosque

در سمنان یادگاری هایی هم از دوره سلجوقیان به جای مانده است که می توانید آن ها در مسجد جامع ببینید. در این مسجد یک مناره قدیمی وجود دارد که در ضلع شمالی واقع شده است و به آن منار سلجوقی می گویند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا