کسب و کار

10 نکته طلایی برای جلب توجه مخاطبان در سخنرانی

خلاصه نوشته
  • ترفندهای سخنرانی خوب، زمانی  تاثیرش را بر مخاطبان خواهد گذاشت که پس از اتمام آن به وجد بیایند و در طول تمامی مدتی که به حرف های تان گوش می دهند، در جای شان میخکوب شوند! جالب است بدانید که این ترفندها و استراتژی ها نه تنها در سخنرانی هایی با مضمون سبک زندگی، راه های موفقیت و ثروت تاثیر گذار است بلکه حتی در تبلیغات تلویزیونی هم کاربرد موثری دارند!

آشنایی با راه و روش سخنرانی جذاب

شاید برای خیلی از شما پیش آمده باشد که در مراسم، همایش، پایان نامه، و یا حتی برای یک جمع های کوچک مثل جلسات اداری سخنرانی کرده باشید. همه ما خوب می دانیم که برای جلب توجه مخاطبان در سخنرانی، باید تکنیک ها و اصول خاص فن بیان را بیاموزیم. این روزها افراد موفق و مشهور بسیاری مانند برجسته ترین سخنرانان جهان، کتاب هایی درباره فن بیان منتشر می کنند و در آن به نکاتی که در عین سادگی بسیار کاربردی و تاثیر گذار هستند اشاره کرده اند. حاصل مطالعه این کتاب ها تجاربی هستند که افراد مختلف با به کار گیری آن ها موفق می شوند و بعدها این تکنیک های خاص را در قالب تجربه خود در مقالات و شبکه های اجتماعی منتشر می کنند. در ادامه با ما همراه شوید تا برخی از مهم ترین راه های سخنرانی موفق را در اختیارتان قرار دهیم.

ترفندهای سخنرانی,ترفندهای سخنرانی خوب,جلب توجه مخاطبان در سخنرانی,

10. ارتباط چشمی و زبان بدن قوی

یکی از ترفندهای سخنرانی خوب این است، فردی که بر روی صحنه حضور داشته و با مخاطبانش ارتباط دیداری برقرار می کند تاثیر بیشتری بر روی افراد حاضر در سخنرانی می گذارد، چراکه همین به اصطلاح چشم تو چشم شدن با شنونده تاثیر کلام شما را چند برابر می کند. اگر فقط صدای شما برای حاضرین پخش شود بعد از مدت کوتاهی محیط اطراف شنونده، موجب حواس پرتی و عدم تمرکزش می گردد. پس هر حرکت شما بر روی صحنه به راحتی می تواند توجه حضار را جلب کند، ذهن بینندگان با کوچکترین حرکات بدن تان به منظور نهایی شما از سخنان تان پی می برد. شما با استفاده از زبان بدن می توانید استرس ناشی از حضور در جمع را پنهان کنید.

9. با سخنرانی های طولانی، شنوندگان خود را خسته نکنید!

به یاد داشته باشید که اشتیاق زیاد شنوندگان نیز حد و مرزی دارد پس تا قبل از اینکه حوصله شنونده سر برود سریع به جمع بندی موضوع و ختم سخنرانی بپردازید. با این کار علاوه بر تاثیرگذاری بیشتر بر ذهن مخاطب، او را برای شنیدن سخنرانی هایی که قرار است در آینده برگزار کنید، راغب تر خواهید کرد.

راه های سخنرانی جذاب,راه های سخنرانی خوب,راه های سخنرانی موفق,

8. استفاده از تیترهای خاص و جذاب

اگر از امکاناتی همچون اسلاید و یا ویدئو پروژکشن استفاده می کنید، حتما در ابتدا سر تیترهای خود را انتخاب کنید. داشتن تیترهای خاص و جذاب بیشتر توجه مخاطب را جلب می کند و یکی از راه های سخنرانی جذاب است. مثلا به جای استفاده از تیتر” نه به چاقی” تیتر ” چگونه به سرعت لاغر شویم ” را به کار ببرید. با این روش ذهن کنجکاو شنونده را ترغیب به همراهی و پذیرش سخنان خود می کنید.

7. روابط تعامل بر انگیز در حین سخنرانی با مخاطبین

زمانی که شنونده در امور مورد بحث مشارکت می کند تمایل بیشتری به شنیدن سخنان شما نشان می دهد. به طور مثال در یک سخنرانی در مورد ” بررسی مشکلات زوجین از نگاه روانشناسی”، سخنران با پرسیدن برخی سوالات در زمینه بیشترین مشکلات زوجین، می تواند علاوه بر ایجاد مشارکت در پاسخگویی از سوی مخاطبان، آن ها را برای رسیدن به راه حل رفع مشکل شان مشتاق تر کند. معروف ترین رهبر سیاسی دنیا که از همین تکنیک در سخنانش استفاده نمود، هیتلر رهبر آلمان نازی است که با بلند کردن دستش و اعلام سلام نظامی موجب می شد که مخاطبان سرا پا گوش شوند.

این مطلب را از دست ندهید
10 نکته برای حرفه ای شدن در بورس و کسب ثروت

راه و روش سخنرانی,ترفندهای سخنرانی,ترفندهای سخنرانی خوب,

6. بر انگیختن احساسات مخاطبان

از ترفندهای سخنرانی این است که با مخاطبان تان صادقانه سخن بگویید! آن ها به شدت علاقه مند شنیدن تجربیات شخصی زندگی شما هستند. مثلا اگر در برهه ای از زندگی تان دست به کارهای خاصی همچون دست فروشی، کارگری و یا فعالیت های اجتماعی و خیرخواهانه زده اید حتما برای شان تعریف کنید. اگر در بیان مسائل و موقعیت های طنز تبحر دارید حتما در سخنان تان از آن استفاده کنید زیرا، مخاطب را سر ذوق آورده و با اشتیاق بیشتری به صحبت های شما گوش فرا می دهد، اما اگر در زمینه طنز موفق نیستید فقط زمانی که واقعا در موقعیت بیانی طنز آلود قرار گرفتید از آن بهره بگیرید.

5. سریع به اصل مطلب بپردازید

برای مخاطب باز کردن مطلب و سریع به اصل موضوع پرداختن بسیار سرگرم کننده تر است. مردم همیشه دوست دارند با سریع ترین روش ممکن به تمام جریان پی ببرند، برای مثال در یکی از سخنرانی های انگیزشی محمد علی کلی با گفتن این جمله :” بدن تان درست از جایی ساخته می شود که از تمرین خسته شده اید و قصد دارید از تمرین دست بکشید.” ذهن مخاطبانش را به راحتی در مسیر سخنانش قرار داد.

جلب توجه مخاطبان در سخنرانی,راه های سخنرانی جذاب,راه های سخنرانی خوب,

4. مطالب را روان و راحت بیان کنید

زمانی که مشغول خواندن یک مطلب هستید اگر صفحات بی شماری به طور روزنامه وار به توضیح پرداخته باشد مطمعنن موجب خستگی و کلافگی شما خواهد شد. بهترین نوع سخنرانی این است که گوینده به محض بیان مقدمه، سر اصل مطلب رفته و به نتیجه گیری درست و مختصر برسد، آن هم به گونه ای که سخنان شما همچون رودخانه ایی، ذهن مخاطب را ماهی وار در جریان خود شناور کند.

3. موضوعات و مثال های ملموس جذاب تراند

هرگز سعی نکنید دانش خود را به رخ مخاطبان تان بکشید! هرچه از جملات ساده تر و ملموس تر استفاده کنید، شنونده رغبت بیشتری برای شنیدن حرف های تان نشان می دهد. برای ورود به موضوع اصلی از تکنیک داستان گویی غافل نشوید مثلا با تعریف یک داستان مرتبط به موضوع، ذهن مخاطب را برای فهم بیشتر مطالب آماده کنید.

به طور مثال در یکی از همایش های محیط زیست سخنران به موضوع درختان انبوه جنگل های ضلع غربی شهر اشاره کرد، ولی تصویری که برای مخاطب نمایش داده شد، کارخانه های بزرگی بود که با دودهای خاکستری احاطه شده بودند! اما چیزی که در ذهن شنونده تصویر سازی شده بود درختان سرسبز و با طراوت بود و درست در همین جا سخنران از چگونگی از بین بردن جنگل ها و جایگزین شدن کارخانه ها صحبت کرد که بیشترین تاثیر را بر مخاطبان گذاشت.

راه های سخنرانی موفق,راه و روش سخنرانی,ترفندهای سخنرانی,

2. حضار داخل سالن را مدام مورد مخاطب قرار دهید

پس از آنکه توجه مخاطب را جلب کردید فورا به سراغ نگرانی ها و نیازهایی که مستقیما آسایش و خوشبختی آن ها را تهدید می کند بروید و با تذکر نیازها و راه های رفع آن ها را نیز بیان کنید. سعی کنید به گونه ای افراد شنونده را مخاطب قرار دهید که تا پایان سخنان تان بدون پلک زدن مجذوب حرف های تان شوند. این دقیقا همان کاری است که در صنعت تبلیغات صورت می پذیرد. ترفند و استراتژی این روش در این است که با ایجاد حس نا امنی در ذهن مخاطب به فروش بالای محصولات شان دست می یابند.

این مطلب را از دست ندهید
10 رمز موفقیت کارآفرینان از زبان مدیرعامل شرکت اوبر

1. در ابتدا سخنان خود را محکم شروع کنید

اینکه شما سخنرانی خود را چگونه و با چه جملاتی شروع می کنید بسیار مهم است. شما باید برای جلب توجه مخاطبان در سخنرانی با اولین جملات ذهن کنجکاو مخاطبان را به دنبال موضوع مورد بحث خود کشانده و آنان را تا پایان سخنان تان میخکوب کنید. این همان تکنیکی است که گویندگان خبر برای جلب توجه مخاطبان از آن استفاده می کنند. به چند نمونه از بهترین جملات کوبنده و جذاب بهترین سخنرانان توجه کنید:

  • نیک ویچیچ: ” اگر روزی از خواب بیدار شوید و ببینید نه دست دارید و نه پا چه کاری انجام می دهید؟”
  • آنتونی رابینز: ” چگونه در عرض 7 دقیقه لکنت زبان یک جوان سی ساله را از بین ببریم ؟”

استفاده از این دست جملات ذهن هر مخاطبی را قلقلک می دهد تا برای شنیدن مطالب شما سراپا گوش شود

پیشنهاد می کنم همین حالا از خدمات سایت دیجی فالوور استفاده کنید. اگر به دنبال فالوور ایرانی اینستاگرام هستید برای ورود به این سایت روی “خرید فالوور اینستاگرام” کلیک نمایید

برای خرید فالوور اینجا کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

دکمه بازگشت به بالا