کسب و کار

10 شغل ناسالم دنیا که باید در موردش بدانید

خلاصه نوشته
  • بیشتر افراد هنگام انتخاب شغل آینده شان بیش از هر چیز به درآمد آن اهمیت می دهند بدون آن که بدانند برخی از شغل ها هستند که می توانند تاثیر منفی روی سلامت شان داشته باشند، از این رو شاید بهتر باشد با شغل های پر خطر دنیا آشنا شوید.

با پرخطر ترین شغل های ناسالم دنیا آشنا شوید

همه ما می دانیم که در دنیای امروزی، درآمد یکی از مهم ترین فاکتورها برای انتخاب شغل می باشد تا بتوانبم مطمئن شویم که زندگی راحتی خواهیم داشت اما گاهی این مسئله آنقدر پر رنگ می شود که ما جنبه های دیگر را نادیده می گیریم.

شما در هنگام انتخاب شغل باید بدانید که قرار است برای سال ها با آن زندگی کنید و بخش مهمی از روز را به آن اختصاص دهید بنابراین نمی توان از اهمیت آن بر روی سلامتی جسمی و روحی تان غافل شد، از این رو باید انتخاب درستی داشته باشید تا دچار مشکل نشوید.

بسیاری از شغل ها هستند که علارغم درآمد بالا و محبوبیت شان، آسیب های زیادی در طولانی مدت خواهند داشت و شاید بهتر باشد که ابتدا از آن ها آگاه شوید و با چشم بازتری انتخاب کنید.

اگر شما هم در این مورد کنجکاوید و می خواهید انتخاب آگاهانه ای داشته باشید، با ما همراه باشید تا به شما کمک کنیم که با 10 شغل ناسالم جهان آشنا شوید و در انتخاب آن ها با دقت بیشتری عمل کنید.

شغل های پر خطر دنیا,مشاغل نا سالم,پرخطر ترین شغل های دنیا,

10. راننده اتوبوس | Bus Driver

شاید دیدن دیدن نام این شغل کمی برای تان عجیب باشد اما طبق تحقیقاتی که در سال 2010 در مورد مشاغل مختلف انجام گرفته، رانندگان اتوبوس آمار بالایی در ابتلا به بیماری ها و آسیب های دیگر داشته اند و همین امر باعث شده است تا این شغل در طولانی مدت دارای ریسک های مختلفی باشد که بهتر است از آن ها آگاه باشید.

علاوه بر آن رانندگان اتوبوس بیشتر طول روز را نشسته اند و فعالیت جسمی ندارند و این امر باعث می شود که مشکلات بیشتری سلامت شان را تهدید کند.

شغل های پر خطر دنیا,مشاغل نا سالم,پرخطر ترین شغل های دنیا,

9. نظافتچی منزل و ساختمان | Home Janitor

یکی دیگر از شغل های پر خطر دنیا در این لیست مربوط به نظافت چیان منزل و ساختمان می شود، زیرا همانطور که می دانید این افراد بیشتر طول روز را در معرض مواد شیمیایی و شوینده های مختلفی هستند که تماس با آن ها می توانند سلامتی شان را به خطر بیندازد.

این افراد معمولا از محصولاتی استفاده می کنند که مملو از مواد شیمیایی است و به راحتی می تواند مسمومیت های مختلف را ایجاد کند. علاوه بر آن ابتلا به آسم شغلی نیز یکی دیگر از بیماری هایی به شمار می رود که می تواند نظافت چیان را تهدید کند.

شغل های پر خطر دنیا,مشاغل نا سالم,پرخطر ترین شغل های دنیا,

8. نیروهای نظامی و ارتشی | Military Forces

این شغل یکی از پرخطر ترین شغل های دنیا به شمار می رود که در صورت مشغول شدن به آن موقعیت های خطرناک بسیاری وجود دارند که ممکن است باعث آسیب رسیدن به شما شود و سلامت تان را به خطر بیندازد.

علاوه بر آن این شغل استرس و اضطراب زیادی را به شما تحمیل خواهد کرد به طوری که طبق تحقیقاتی در سال 2013 عنوان استرس زا ترین شغل را به خودش اختصاص داد که عمده آن به علت موقعیت های پیش بینی نشده و خطرناکی است که ممکن است تجربه کنید.

بهتر است بدانید که تمامی این اطلاعات معتبر هستند و در نتیجه تحقیقات سایت CareerCat.com به همراه محقیقن فعال در دانشگاه ویسکانسین به دست آمده اند. بنابراین پیش از انتخاب کردن باید به طور کامل از شرایط آن آگاه باشید و توانایی های تان را بسنجید.

این مطلب را از دست ندهید
10 نکته کاربردی برای سرمایه گذاری در بورس

شغل های پر خطر دنیا,مشاغل نا سالم,پرخطر ترین شغل های دنیا,

7. مهمانداری | Stewardess

مهمانداری هواپیما از دسته شغل های جذابی است که معمولا طرفداران زیادی دارد، زیرا این افراد دائم در سفر هستند و به مکان های مختلفی می روند که برای بسیاری از ما کار هیجان انگیزی به نطر می رسد، اما باید بدانید که این شغل هم ریسک ها و خطرهای مخصوص خودش را دارد، به خصوص برای آن دسته از مهماندارانی که در شیفت شب مشغول هستند.

قطعا انتخاب سبک زندگی به شکلی که قرار باشد در طولانی مدت و شب هنگام فعالیت کنید اثرات منفی روی سلامتی تان خواهد داشت و تحقیقات انجام شده نشان می دهند که زنانی که در شغل هایی با شیفت شب های طولانی مشغول هستند، ریسک بالاتری در ابتلا به سرطان سینه خواهند داشت.

جالب است بدانید که دانمارک به زنانی که در اثر کارکردن های طولانی در شیفت شب به سرطان سینه دچار شده بودند، غرامت پرداخت کرده است. بنابراین پیش از انتخاب این دسته از شغل ها بهتر فکر کنید تا بتوانید زندگی سالم تری داشته باشید.

شغل های پر خطر دنیا,مشاغل نا سالم,پرخطر ترین شغل های دنیا,

6. وکیل دادگستری | Lawyer

اگر شما هم از دسته طرفداران شغل وکالت هستید بهتر است بدانید که از هر 10 وکیل تنها 4 نفر از آن ها شغل شان را به شما توصیه خواهند کرد، بنابراین شاید بهتر باشد که درموردش بیشتر فکر کنید.

بیشتر عدم رضایت وکلا از شغل شان به علت فشار زیاد و سطح بالای استرس این حرفه می باشد و طبق تحقیقات انجام شده توسط law care نشان داده شده است که 47 درصد وکلا باور دارند که این شغل واقعا سخت است و علاوه بر آن حدود 75 درصدشان نیز اظهار داشته اند که میزان استرس در این حرفه واقعا بالاست.

همانطور که می دانید استرس یکی از مخرب ترین حالاتی است که می تواند باعث به خطر انداختن سلامتی تان باشد و همینطور بسیاری از بیماری ها مانند زخم معده، فشار خون و انواعی از بیماری های قلبی در اثر در اثر استرس ایجاد می شوند.

شغل های پر خطر دنیا,مشاغل نا سالم,پرخطر ترین شغل های دنیا,

5. رقصنده ها و طراحان رقص | Dancers

یکی از شغل های دوست داشتنی که برخلاف تصور شما ریسک های بالایی دارد، رقصندگی و یا طراح رقص می باشد که بر اساس مطالعات انجام شده معمولا افراد شاغل در این حرفه آمار بالایی در طلاق را داشته اند و همین امر باعث ایجاد انواعی از بیماری های روحی و تنش ها فکری در آن ها شده است.

برای اینکه بتوانید در این زمینه اطلاعات دقیق تری دریافت کنید باید بدانید که تنهایی می تواند تاثیر بسیار منفی بر روی سلامت روحی و جسمی تان داشته باشد و منشا بیماری هایی مانند امراض قلبی به شمار رود. بنابراین پیش از انتخاب شغل تلاش کنید که تمامی جنبه های لازم را به خوبی بررسی کنید.

شغل های پر خطر دنیا,مشاغل نا سالم,پرخطر ترین شغل های دنیا,

4. کارمندهای اداری | Office Staff

همه ما می دانیم که شغل های اداری همیشه در دسته شغل های مطمئن و امن به شمارمی رفته و از نظر مالی نیز وضعیت مناسبی داشته اند اما برخلاف تصورتان باید بدانید که این شغل هم چندان مناسب به نظر نمی رسد و آسیب های خاص خودش را دارد.

این مطلب را از دست ندهید
10 نکته کلیدی از اصول ارتباط با مشتری که باید رعایت شود

حتما آگاه هستید که در شغل های اداری افراد باید بیشتر ساعات روز را پشت میز سپری کنند و همین عدم تحرک می تواند آسیب های جبران ناپذیری به وضعیت سلامتی تان وارد کند.

طبق تحقیقات انجام شده در سال 2013 که در استرالیا و روی 60348 مرد صورت گرفته، نشان داده شده است که نشستن های طولانی می تواند ریسک ابتلا به بیماری های قلبی، دیابت و حتی سرطان را نیز بالا ببرد.

بنابراین اگر قصد دارید که این شغل را انتخاب کنید و یا در حال حاضر کارمند اداری هستید بهتر است که تحرک را یکی از اولویت های روزانه تان قرار دهید تا دچار مشکل نشوید.

شغل های پر خطر دنیا,مشاغل نا سالم,پرخطر ترین شغل های دنیا,

3. صید ماهی (ماهیگیری) | Fishing

شاید برای تان جالب باشد که بدانید ماهیگیری یکی از مشاغل پر خطر در دنیا به شمار می رود که طبق بررسی آمارهای تلفات شغلی در آمریکا، در سال 2011 بالا ترین میزان تلفات را داشته است و تخمین زده شده است که از هزار ماهیگیر حدود 121 نفر آز آن ها جان شان را از دست می دهند.

علت اصلی مرگ و میر در این حرفه بیشتر مربوط به واژگونی قایق هاست. بنابراین شغلی که ما بیشتر اوقات به شکل تفریحی به آن می پردازیم هم می تواند از خطرناک ترین حرفه های دنیا به شمار رود.

شغل های پر خطر دنیا,مشاغل نا سالم,پرخطر ترین شغل های دنیا,

2. حرفه گل آرایی | Flower Arranging Profession

قطعا گل فروشی و یا سر و کار داشتن با گل ها یکی از لذت بخش ترین شغل های دنیا به شمار می رود که همه ما آن را زیبا و رویایی در نظر داریم اما بهتر است بدانید که این شغل چندان هم لطیف و بی خطر نیست و ممکن است سلامتی تان را تحت تاثیر قرار دهد.

یکی از مواد پر استفاده در این حرفه فوم گلدار می باشد که استفاده مداوم و زیاد از آن می تواند انواعی از التهابات را در چشم و یا پوست شما ایجاد کند و علاوه بر آن بودن در کنار گل ها می تواند باعث آسم شغلی نیز باشد.

یکی دیگر از تهدیدات موجود در این حرفه مربوط به عفونت های قارچی است که احتمال آن را افزایش خواهد داد، بنابراین پیش از آن که به ظاهر هر شغل دقت کنید، به خوبی از شرایط آن آگاه شوید تا بتوانید تصمیم مناسبی بگیرید.

شغل های پر خطر دنیا,مشاغل نا سالم,پرخطر ترین شغل های دنیا,

1. شغل پرستاری | Nursing job

بدون شک می توانیم بگوییم که پرستاری یکی از محبوب ترین شغل های دنیای امروزی به شمار می رود که معمولا طرفداران زیادی دارد و درآمد مناسب آن هم باعث شده است تا بیشتر مورد توجه قرار بگیرد.

یکی از نکات مهم که در این حرفه باید مد نظر قرار دهید آن است که طبق مطالعات انجام شده حدود 55 درصد از پرستاران از مشکل چاقی رنج می برند و آزمایش های انجام شده روی 19 هزار پرستار دیگر نشان داده است که حدود 10 درصد از آن ها حین کار با آسیب های فیزیکی رو به رو شده اند.

در نهایت به شما پیشنهاد می کنیم که پیش از وارد شدن به هر حرفه ای به خوبی شرایط را بسنجید و توانایی های جسمی و روحی تان را مد نظر قرار دهید. امیدواریم که نکات گفته شده برای تان مفید بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا