کسب و کار

10 دلیل که چرا باید شغل خود را عوض کنیم؟

خلاصه نوشته

  • پیدا کردن یک شغل ایده آل مطابق با مهارت ها و درآمد زایی مناسب یکی از سخت ترین کارهایی است که هرکسی در زندگی تجربه می کند اما سخت تر از آن تغییر شغل است.

دلایل قانع کننده برای تغییر شغل

چنانچه شما جزء افرادی باشید که از لحاظ درآمد مناسب و راحتی کار از شغلی که دارید راضی باشید اما به دلایل متعددی بخواهید شغل خود را تغییر دهید قطعاً استرس و ناراحتی بسیاری را متحمل می شوید.

در میانه این راه شما باید تصمیماتی صحیح و آگاهانه اتخاذ کنید تا با این کار زندگی خود را به خطر نیندازید و شغل بعدی بتواند زمینه ساز موفقیت بیشتر برایتان باشد. در این جا یک سری از دلایل که تغییر مسیر شغلی را بر سر راهتان قرار می دهند معرفی می کنیم پس با ما همراه باشید.

آینده شغلی,تغییر مسیر شغلی,درخواست تغییر شغل

10. افزایش روند کسب اطلاعات

همیشه یک کارمند و یا کارگر ساده بودن دلیل بر موفقیت نمی شود. به طور میانگین هر شخصی پس از گذراندن یک دوره 5 ساله در شغل خود تسلط پیدا کرده و دیگر چیزی برای یادگیری ندارد. حال این شخص باید شرایط جدیدی برای خود ایجاد کند تا بتواند به دانش، یادگیری و اطلاعات خود بیفزاید. اما چگونه؟ این کار تنها با تغییر شغل و دست یابی به جایگاه بالاتر میسر است. شاید شخص مورد نظر با همکاران خود خو گرفته باشد و صمیمیت بیش از حدی در میان آن ها ایجاد شده باشد اما لازم است برای رسیدن به موفقیت و طی کردن پله های طرقی در موقعیت شغلی خود تنوع ایجاد کند؛ افزایش روند کسب اطلاعات و تجربه شخصی یک دلیل منطقی برای این کار می باشد.

9. کسب درآمد بیشتر

همه ی مشاغل به کارمندان حقوق یکسانی پرداخت نمی کنند؛ هر کسی با عضویت در شرکت ها درصد حقوق معینی دارد که ممکن است شخصی دیگر با داشتن جایگاهی مشابه در یک شرکت مشابه حقوقی بالاتر دریافت کند. برای مثال ممکن است شما در یک شرکت مهندسی به فعالیت در پست کارشناس بپردازید و حقوق پایه 3 میلیون برایتان در نظر گرفته شده باشد؛ اما پسر عمویتان در یک شرکت مشابه با همان جایگاه کارشناس حقوق 4.5 میلیون در ماه دریافت کند و روزی در یک مهمانی این موضوع را با شما در میان بگذارد. این خود یک جرقه در ذهن شما برای تغییر شغل است که کاملا منطقی می باشد.

دلایل تغییر شغل,دلیل تغییر شغل,علت تغییر شغل

8. کسب مهارت بیشتر

بسیاری از افراد تنها ملاکشان برای انتخاب شغل داشتن یک درآمد مناسب با کمترین سختی های کاری می باشد. اما بسیاری دیگر اینگونه فکر نمی کنند؛ ممکن است در ابتدا برای آن که بتوانند درآمدی داشته باشند و سرمایه مناسبی برای خود جمع آوری کنند به کاری ساده وارد شوند اما آن ها چون به کارهای هیجان انگیز علاقه دارند به زودی خسته شده و از شغل خود زده می شوند. پیدا کردن یک شغل جدید با داشتن مشکلات بیشتر و هیجان انگیز تر به مهارت ها و توانایی های شخص می افزاید که این موضوع برای او بسیار خوش آیند می باشد. در چنین شرایط فکر کردن به مشاغل جدید یک امر طبیعی و ضروری است.

7. وجود تنش های شغلی

در برخی مواقع بحث و جدال با کارکنان همسطح، زیر دست و یا رئیس روسا یک اتفاق طبیعی است که به مرور حل می شود و جای نگرانی برای آن وجود ندارد. اما در برخی دیگر از موارد این درگیری را به یک معضل روزانه تبدیل می شود و تنش های زیادی را برای دو طرف ماجرا ایجاد می کند؛ در چنین شرایطی استعفا از شغل نه تنها کار اشتباهی نیست بلکه برای روحیه و اعصاب اشخاص نیز موثر است. اما توجه داشته باشید که پیش از هر تصمیمی بتوانید آینده شغلی خود را تضمین کنید.

چرا تغییر شغل,آینده شغلی,تغییر مسیر شغلی

6. سازمان ورشکسته

قطعا کار کردن در یک شرکت ورشکسته یک انتخاب شغل صحیح نمی باشد زیرا هر شرکت و یا سازمانی در روز های پایانی عمر خود به علت بدهکاری ها نمی تواند به تعهدات خود به خوبی عمل کند. بنابراین اگر در یک شرکت خصوصی کار می کنید که وضعیت اقتصادی آن را نابسامان مشاهده می کنید هر چه سریع تر به دنبال پیدا کردن شغل مناسب تر در سازمان های دیگر باشید و تغییر شغل مثبتی برای خودتان ایجاد کنید.

این مطلب را از دست ندهید
10 شغل پر درآمد دنیا که به مدرک دانشگاهی نیاز ندارند!

5. مشکلات شخصی

بسیاری از انسان ها در زندگی شخصی خود شرایطی برایشان ایجاد می شود که ناچاراند از شغل خود فاصله بگیرند. این شرایط می تواند در اثر ازدواج با شخصی در شهر دیگر، بارداری و یا داشتن والدینی پیر صورت بگیرد. به هر حال برخی از کارفرمایان چنین شرایطی را نمی پذیرند و شخص ناچار می شود برای آن که بتواند مدت زمان بیشتری را با خانواده خود که در اولویت هستند بگذراند از شغل خود استعفا دهد و یک شغل جدید تری پیدا کند. تغییر شغل به چنین دلایلی یک انتخاب صحیح است.

اما بهتر است پیش از هر واکنش سریعی به کارفرمای خود احترام گذاشته و او را جویای مشکلات خود نمایید شاید بتواند در بخشی دیگر از سازمان سمت انعطاف پذیری به شما واگذار نماید.

درخواست تغییر شغل,دلایل تغییر شغل,دلیل تغییر شغل

4. درگیری با همکاران

هر سازمان برای رسیدن به هدف خاصی تاسیس می شود که لازمه ی رسیدن به آن هدف در اختیار داشتن یک تیم حرفه ای از نیروی انسانی می باشد. افراد حاضر در این تیم شاید در کار ها با یک دیگر همکاری می کنند اما ممکن است در برخی موارد مشکلاتی بینشان ایجاد شود که در نهایت به درگیری و دشمنی ختم شود. این شرایط باعث می شود محیط کاری آرام به محیطی پر از تنش و جدال تبدیل شود که تحمل آن برای هر دو طرف سخت شود. برای آن که آرامش مجدداً بر محیط کار حاکم شود و همچنین آرامش روانی دو طرف ماجرا حفظ شود تغییر شغل یک گزینه مناسب محسوب می شود.

3. عدم ارتباط شغل با توانایی های فردی

معمولاً همه افراد نمی توانند شغلی را پیدا کنند که با تحصیلات و مهارت های آن ها همخوانی داشته باشد در نتیجه وارد بازار کاری می شوند که هیچ آشنایی با آن ندارند. به تصور این که با گذراندن دوره آموزشی می توانند موفقیت کسب کنند به کار در بخش مربوطه ادامه می دهند اما طولی نمی کشد که وظایف جدید تری به آن ها محول می شود که از تواناییشان خارج است و یا به دلیل عدم علاقه به کار خسته می شوند. در چنین مواردی بایستی به دنبال کاری جدید تر بگردید و پس از یک انتخاب عاقلانه جهت تغییر شغل اقدام نمایید.

علت تغییر شغل,چرا تغییر شغل,آینده شغلی

2. دریافت پیشنهادات شغلی مناسب تر

در بسیاری از مواقع مشاهده شده که افراد به دلیل داشتن آشنا در یکی از بخش های سازمان ها پیشنهاد شغلی مناسب تری دریافت می کنند.در چنین شرایطی نباید محدودیت شغلی را در نظر گرفت بلکه بهترین شرایط هر دو شغل را در کفه تازو قرار داده و بهترین آن ها را انتخاب نمایید. تغییر شغل برای دست یابی به موقعیت بهتر ک کار بسیار مناسب و مفید در زندگی افراد می باشد.

1. داشتن آمادگی برای کسب تجربه جدید

حرفه جدید تجربه جدید تری در اختیار افراد قرار می دهد. چنانچه مشاهده کردید که آمادگی کامل برای قدم گذاشتن در مسیر حرفه جدیدتری دارید از این کار صرف نظر نکنید بلکه شرایطی برای خود ایجاد کنید که با وارد شدن در حرفه جدید که آن هم تنها با تغییر شغل میسر است به کسب تجربیات بیشتر و موفقیت شغلی خود کمک کنید. اما اگر از شغل فعلی رضایت کامل دارید نیازی به تغییر شغل نیست بلکه تلاش کنید در زمان های بیکاری حرفه مورد علاقه خود را به صورت جدی دنبال کنید تا مسیر موفقیت برایتان هموار شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن