سرگرمی

10 کتاب خواندنی و جذاب برای بی حوصله ها در نوروز

خلاصه نوشته
  • کتاب های خواندنی و جذاب بسیاری در دنیا وجود دارد که اگر جزء آن دسته از افراد اهل مطالعه و عشق کتاب باشید، مصلما عمرتان آنقدری کفاف نمی دهد که همه کتاب های خوب جهان را بخوانید! اما می توانید در میان آن ها گلچینی از بهترین کتاب ها را جمع آوری کرده و بخوانید. در این میان تعطیلات نوروزی بهترین زمان برای خواندن این کتاب ها هستند.

خواندنی ترین کتاب های جهان در ایام نوروز

در جهان امروز، کتاب های مختلفی برای انواع سلیقه ها وجود دارند. کتاب خواندن می تواند در هر زمان و مکانی مورد استفاده قرار بگیرد و مناسب باشد، چه در اوج شلوغی و چه در زمان استراحت و تفریح!  به سختی می‌ توان فردی را پیدا کرد که کل عید و یا روز های خاصی از آن را فقط صرف کتاب خواندن کند. بیشتر افراد از این فرصت 13 روزه، برای تفریح و استراحت‌ بهره می گیرند تا بتوانند پس از پایان تعطیلات، پر انرژی تر از قبل به کار و فعالیت خود ادامه دهند. کتاب های معرفی شده در این مقاله، برای افرادی مناسب هستند که در نوروز کمتر به مسافرت و دید و بازدید از اقوام می روند و می خواهند خود را با دوستی خوب، یعنی کتاب، سرگرم کنند. مطمئن باشید با خواندن کتاب های معرفی شده، همانند سایر افراد و یا حتی بیشتر از آن ها از تعطیلات خود لذت می برید.

بهترین کتاب های خواندنی دنیا,خواندنی ترین کتاب های جهان,رمان های خواندنی جهان,

10. رقابت، سرآغازی برای محبوبیت و خوشبختی!

کتاب “باشگاه مشت زنی” اثری از چاک پالانیک است که در اصل به علت دعوایی بین ناشر و نویسنده خلق شد! جالب است بدانید، نویسنده باشگاه مشت زنی برای رقابت با ناشرش و نشان دادن قدرت خود، این کتاب را نوشت. محبوبیتی که چاک پالانیک پس از نوشتن این کتاب به دست آورد، موجب تعجب ناشرش و مردم و حتی خود او شد! این رمان، جایزه منتقدان ایالت اُرگان را از آن خود کرد.

این کتاب زندگی انسان هایی را در بر می‌گیرد که به مایکروسافت، مریلین مونرو، اپل، جاستین بیبر و مانند این ها علاقه دارند. در حقیقت موضوع این کتاب، نقد نظام سرمایه داری حاکم بر جوامع است.

فیلم باشگاه مشت زنی به کارگردانی دیوید فینچر، دو سال پس از چاپ اول کتاب، یعنی در سال 1999 ساخته شد اما نتوانست به اندازه اثر چاک پالانیک محبوبیت کسب کند.

کتاب های خواندنی جهان,کتاب های خواندنی دنیا,بهترین کتاب های خواندنی دنیا,

9. با این رمان، عاشق کتاب خواندن شوید!

“شاگرد قصاب” یکی از بهترین کتاب های پاتریک مک کیب، هم وطن افراد مشهوری چون جیمز جویس، اسکار وایلد، جاناتان سویفت و فلن اوبراین، است که با قلم قوی و بیان دلنشینی که دارد، باعث لذت بردن خواننده می شود. پاتریک مک کیب علاوه بر شاگرد قصاب، دو رمان و یک کتاب مختص کودکان نیز از خود به یادگار گذاشت اما، این اثر او باعث شد که مردم او را به عنوان نویسنده ای توانمند بشناسند و در نهایت به عنوان نامزد جایزه ادبی بوکر انتخاب شود.

رادی دوئل، نویسنده کتاب پدل کلارک درباره “شاگرد قصاب” می گوید: مک بیک با این اثر شگفت انگیز و منحصر به فرد خود، شما را غرق در دنیا کتاب و کتاب خوانی می کند، به گونه ای که بعد از خواندن این کتاب، دچار حیرت می شوید و این اثر را مانند یکی از عزیزان تان دوست می دارید.

شاگرد قصاب با ترجمه پیمان خاکسار و با بیان اول شخصی که دارد، باعث درک  و لذت بردن بیشتر خواننده می شود. به گفته پیمان خاکسار، بهتر است قبل از شروع این کتاب شگفت انگیز و یا در ابتدای داستان، آهنگ شاگرد قصاب که یک ترانه فولک انگلیسی است را گوش کنید. جالب است بدانید، عنوان این کتاب، با الهام از این ترانه مورد انتخاب واقع شده است. این آهنگ  توسط خوانندگان مشهوری همچون جوان بائز، شینید اوکانر، کاریستی مک کال و در نهایت با صدا بی نظیر برادران کلنسی خوانده شده و در دسترس است.

خواندنی ترین کتاب های جهان,رمان های خواندنی جهان,کتاب های خواندنی جهان,

8. رمان یا نقد سیاسی؟!

ماریو بارگاس یوسا، با آخرین اثر خود یعنی “قهرمان عصر ما”، به خوبی توانسته اوضاع بد جامعه و مشکلات روحی و روانی ناشی از مصرف مواد مخدر و تاثیر آن بر شرایط سیاسی – اجتماعی کشور پرو را نشان دهد. نویسنده ایرانی، خانم خجسته کیهان، پس از ترجمه قهرمان عصر ما در مصاحبه ای با روزنامه اعتماد در دهمین ماه امسال گفت: این کتاب، محتوایی سیاسی ندارد و مانند کتاب سروبز شرایط و مشکلات جامعه ای دیکتاتور زده را نشان می دهد و به هیچ وجه قصد بیان دسیسه چینی و توطئه های سیاسی آمریکای لاتین و رویداد های عرصه قدرت را ندارد.

این مطلب را از دست ندهید
10 تا از مشهورترین سگ های دنیا - سگ سخنگو تا سگ فضانورد

قهرمان عصر ما، حکایت از زندگی دو فرد و مسائل و مشکلات جامعه آن ها دارد. این رمان به زندگی فردی می پردازد که اخاذی و گروگان گیری می کند و به گونه ای شخصیتی منفی دارد.

کتاب های خواندنی دنیا,بهترین کتاب های خواندنی دنیا,خواندنی ترین کتاب های جهان,

7. آیا یک بار خواندن رمان کافی است؟

کتاب “عقرب روی پله های راه آهن اندیمشک” یا “از این قطار خون می چکه قربان”، به قلم و بیان ساده و جذاب حسین مرتضاییان آبکنار، موجب لذت بردن هر چه بیشتر خواننده از این رمان می شود. نکته حائز اهمیت این است که، این کتاب در همان اولین سال انتشار، تا چاپ سوم ادامه یافت و اکنون هم دوباره در دست چاپ قرار دارد. برای درک و فهم بیشتر این کتاب و مفاهیم ساده ولی مهم آن، نیاز است که آن را بیشتر از یک بار خواند چرا که پس از هر بار خوانش این رمان شگفت انگیز، به مفهومی جدید دست پیدا می کنید و شگفت زده می شوید.

ممکن است باور نکنید، اما مطمئن باشید که این داستان، ذهن شما را به شدت درگیر خود می کند به گونه ای که به سختی می توانید آن را فراموش کنید! حسین مرتضاییان این بار در عقرب روی پله های اندیمشک یا از این قطار خون می چکه قربان، از اوضاع و شرایط جنگ می گوید. اوضاعی که کمتر کسی از آن خبر دارد. جالب است بدانید، تمام صحنه ها و مطالب ذکر شده در این کتاب، بر اساس واقعیت هستند و تحریفی بر آن ها صورت نگرفته است.

رمان های خواندنی جهان,کتاب های خواندنی جهان,کتاب های خواندنی دنیا,

6. تخیل یا واقعیت؟

داستان “هالیوود”، اثری از بوکوفسکی، شخصیت هایی مشابه شخصیت های فیلم وودی آلن دارد. در فیلم Deconstructing Harry، شیطان همسر گلدبرگ را گروگان گرفته و همراه خود به جهنم آورده که وودی آلن قصد دارد برای نجات همسر گلدبرگ، به جهنم سفر کند. وودی آلن، هنگام سفر به اعماق اسفل، توسط گوینده آسانسور متوجه می شود که هر طبقه مخصوص افراد خاصی است و به همین علت نام های خاصی هم دارد. به عنوان مثال طبقه پنجم مخصوص کیف قاپ های مترو، گداهای بداخلاق و نقد کنندگان کتاب می باشد. طبقه ششم مختص سیاست مداران پرخاش گر، قاتلان زنجیره ای و وکیلانی است که در تلویزیون و رسانه ها به مردم مشاوره می دهند و طبقه هفتم و هشتم هم به تربیت به رسانه ها و مجرم های فراری جنگی و طرفداران و عضو های انجمن حمایت از سلاح های گرم اختصاص دارند.

بوکوفسکی در کتاب خود نوشته است: این رمان صرفا جنبه داستانی داشته و واقعیت ندارد. قابل ذکر است تمام شباهت های بین شخصیت های این رمان با افراد در جهان واقعی، برحسب تصادف بوده و حقیقت ندارند.

بهترین کتاب های خواندنی دنیا,خواندنی ترین کتاب های جهان,رمان های خواندنی جهان,

5. آخر عشق بود یا خودخواهی؟!

یکی از متفاوت ترین آثار جعفر مدرس صادقی، “آب و خاک” نام دارد. این اثر از هر نظر، بی نظیر است. به عنوان مثال چون مدرس صادقی آن را به شیوه سینمایی نوشته است، می تواند به فیلم هم تبدیل شود. شخصیت های داستان با ذکر زندگی گذشته شان به هم دیگر ربط داده می شوند و داستان اصلی رمان، این گونه شکل می گیرد.

مردی به نام بهمن اسفندیار است که پس از بیست و شش سال دوری از وطن، به ایران برمی گردد و سعی می کند با شرایط فعلی اش هماهنگ شود. سه شخصیت زن موجود در این رمان، به نوعی قربانی خودخواهی های دو مرد داستان می شوند. جعفر مدرس صادقی با این کتاب خود توانسته است نامزد ششمین دوره جایزه ادبی گلشیری هم بشود.

این مطلب را از دست ندهید
10 مدل بازی برای کودکان تا 4 سال

کتاب های خواندنی جهان,کتاب های خواندنی دنیا,بهترین کتاب های خواندنی دنیا,

4. آیا با نویسنده کتاب می توان همراه شد و سفر کرد؟

احمد پوری با “دو قدم این ور خط”، به جامعه ادبی ایران ثابت کرد که علاوه بر مهارت در عرصه ترجمه، می تواند رمان های قوی و خوبی هم بنویسد. این رمان در هفت فصل نوشته شده که پوری در این فصل های طولانی ولی زیبا و سرگرم کننده،  شما را با خود به سفری ذهنی به لندن، تبریز، باکو و لنینگراد می برد. این سفر به قصد دریافت نامه ای از آیریا برلین و تحویل آن به آنا آخماتووا (شاعر روس) انجام می شود. در اصل احمد پوری، در تبریز به دنیا آمده و در دو قدم این ور خط درباره کشورش و اوضاع آن در گذشته اطلاعاتی به خواننده می دهد.

خواندنی ترین کتاب های جهان,رمان های خواندنی جهان,کتاب های خواندنی جهان,

3. بیماری یا تلقین؟

رمان “وجدان زنو”، برای تان از زندگی مردی حکایت می کند که تمام عمر، خود را بیمار می داند و سرانجام تلاش می کند علت آن را بیابد. وجدان زنو در شش فصل، شرایط و خاطرات زندگی زنو کارسنی را بیان می کند.

کوششی که به وسیله  مترجم توانا جیمز جویس، برای ترجمه و چاپ این کتاب در پاریس صورت گرفت، موجب شد وجدان زنو تا امروز جاودان بماند. آندره تریو که مکتب پوپولیسم را به وجود آورده، درباره این رمان می گوید: وجدان زنو یک شاهکار بی نظیر و محشر است به گونه ای که، در یک قرن تنها پنج یا شش اثر می توانند این گونه نوشته شوند. متاسفانه این رمان در ایران چندان شناخته شده نیست و کمتر کسی آن را خوانده است.

کتاب های خواندنی دنیا,بهترین کتاب های خواندنی دنیا,خواندنی ترین کتاب های جهان,

2. کتابی مناسب، برای انسان گریز ها!

یکی از محبوب ترین رمان های قرن، “ناتور دشت” است که داستان زندگی پسری هفده ساله که در آسایشگاه روانی بستری است را روایت می کند. نام این پسر هولدن کالفیلد است که تقریبا مانند سایر نوجوانان هم سن خود، با همه افراد مشکل دارد. هولدن همیشه و در هر حال، در حال ناسزا گفتن به عالم و آدم است و همین ویژگی او باعث احساس نزدیکی خواننده به او می شود.

سلینجر نویسنده این کتاب، با این اثر خود توانست به طرز غیر قابل باوری در سراسر جهان مشهور و شناخته شود. به گونه ای که با شنیدن اسم او تنها ناتور دشت به خاطر تان می آید.

رمان های خواندنی جهان,کتاب های خواندنی جهان,کتاب های خواندنی دنیا,

1. آیا رمان می تواند در عین فلسفی بودن، عاشقانه هم باشد؟

اگر به رمان های فلسفی و درگیر شدن فکر و ذهن تان علاقه دارید، پیشنهاد ما به شما رمان “بار هستی” می باشد! این رمان درباره وضعیت هنرمندان و روشن فکران چکسلواکی، پس از حمله اتحاد جماهیر شوروی به چکسلواکی است.

شخصیت اصلی در این داستان توما نام دارد و به علت انتقاد به کمونیست های چک، شغل و اعتبار خود را از دست می دهد. توما بر اثر یک اتفاق، با زنی به نام ترزا، آشنا می شود و تصمیم به ازدواج با او می گیرد، اما با زنان دیگر نیز همچنان رابطه خود را حفظ می‌کند. ترزا پس از فهمیدن خیانت های شوهرش، دچار مشکلات روحی و روانی مانند پریشانی و استرس و ترس از نبود توما می شود.

به علت جذاب بودن بیش از اندازه این رمان، فیلمی هم درباره آن توسط فیلیپ کافمن با بازی ژولیت بینوش ساخته شد اما متاسفانه نتوانست به اندازه رمان، مخاطبان زیادی را جذب خود کند.

پیشنهاد می کنم همین حالا از خدمات سایت دیجی فالوور استفاده کنید. اگر به دنبال فالوور ایرانی اینستاگرام هستید برای ورود به این سایت روی “خرید فالوور اینستاگرام” کلیک نمایید

برای خرید فالوور اینجا کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

دکمه بازگشت به بالا