سرگرمی

10 نکته ساده و کاربردی برای آموزش زبان به کودکان

خلاصه نوشته
  • امروزه با پیشرفت تکنولوژی، اکثر والدین به فکر آموزش زبان به کودکان خود می باشند. بچه ها تا قبل از فراگیری زبان مادری نیز می توانند زبان های متفاوت دیگری را آموزش ببینند، اما بیشتر متخصصان معتقدند، هر چقدر کودکان به زبان مادری مسلط تر باشند برای شان بهتر است.

بهترین راه آموزش زبان به کودکان

امروزه و با پیشرفت لحظه به لحظه تکنولوژی و دنیای علم، والدین به فکر استفاده حداکثری از توان ذهنی کودکان افتاده اند. بسیاری از پدر و مادرها با ثبت نام فرزندان در کلاس های زبان انگلیسی، آن ها را در مسیر رسیدن به علوم جهانی سوق می دهند. همه ما دوست داریم که چندین زبان زنده دنیا را به راحتی صحبت کرده و به کودکان مان نیز بیاموزیم.

بچه ها تا قبل از فراگیری زبان مادری نیز می توانند زبان های متفاوت دیگری را آموزش ببینند. اما متخصصان حوزه کودک و گفتار شناسی معتقدند، هر اندازه طفل به زبان مادری مسلط تر باشد بهتر است، زیرا ممکن است با ورود لغات جدید از سایر گویش ها، دچار تداخل کلمات شده و در مکالمات سردرگم شود. توانایی شگفت انگیز اطفال در آموختن چند زبان به طور هم زمان نشان گر بهره هوشی فوق العاده آنان می باشد. برای یادگیری سریع و آسان تر زبان جدید، راهکارهای ساده اما کاربردی وجود دارد که به اختصار برای تان بیان می کنیم.

یک راهکار استفاده از سایت های آموزش آنلاین زبان انگلیسی می باشد و در ادامه بست فارسی 10 تا از بهترین راه های آموزش زبان به کودکان را به شما نشان میدهد. با ما همراه باشید.

آموزش زبان به کودکان,آموزش زبان به کودکان با کارتون,آموزش زبان به کودکان در خانه,

10. شکیبایی مهم ترین اصل یادگیری زبان

مهمترین فاکتور قابل توجه در آموزش زبان به کودکان، صبور بودن زبان آموز و والدین اوست. ذهن کودکان اگرچه فعالیت بسیار خوب و سریعی در آموزش دارد، اما نباید بیش از حد تحت فشار قرار بگیرد. از آن جا که تفکیک زبان ها و الگویابی در مغز به زمان نیازمند است، پس باید صبورانه در کنار فرزندان در امر فراگیری گام برداشته تا با اطمینان خاطر بتوانند از عهده این کار به خوبی بر بیایند.

مغز همچون یک دستگاه پردازش گر حافظه عمل می کند، و باید زمان کافی برای جایگذاری و تقسیم بندی هر قسمت را در اختیار داشته باشد. اگر کودک در فراگیری زبان دوم یا سوم به نسبت سایر دوستان و همسالانش که تنها یک زبان را می آموزند، کمی کند تر عمل می کند، نباید شما را نگران و مضطرب کرده و یا گمان کنید که طفل از قابلیت ذهنی خوبی برخوردار نمی باشد. بهتر است با صبر و تحمل او را در مسیر آموزش یاری نمایید.

آموزش زبان به کودکان همراه با بازی,بهترین راه آموزش زبان به کودکان,زمان مناسب برای آموزش زبان به کودکان,

9. کودک تان را با بچه هایی آشنا کنید که زبان انگلیسی بلد اند

چنانچه در خانواده ای با دو زبان مختلف زندگی می کنید، سعی داشته باشید که از لغات و اصطلاحات هر دو زبان برای آموزش کودک استفاده نمایید. اگر در همسایگی یا دوستان شما افراد مسلط به زبان انگلیسی زندگی می کنند، حتما برنامه گفت و گو و معاشرت را طوری تنظیم کنید که در کنار تفریحات خانوادگی آموزش گویش یا زبان یکدیگر را نیز داشته باشید.

کودکان در سنین پایین تر بیشتر از سایر افراد تحت تاثیر زبان های جدید قرار می گیرند. حتی ممکن است عدم فهم معنایی آن ها از یک لغت بیگانه تا مدت ها توجه و ذهنش را به خود درگیر کرده و شما پس از گذشت مدت زمان طولانی دوباره همان لغات را از زبان او بشنوید. به هر حال هر اندازه گوش و ذهن کودک با الفاظ جدید درگیر باشد، روند آموزش و فراگیری به نحو چشم گیر تری انجام می پذیرد.

این مطلب را از دست ندهید
10 تا از عجیب ترین صداهای دنیا

آموزش زبان به کودکان,آموزش زبان به کودکان با کارتون,آموزش زبان به کودکان در خانه,

8. وسایل بازی کامپیوتری را با زبان اصلی تنظیم نمایید

پلی استیشن و ایکس باکس یا بازی های کامپیوتری امروزه از محبوبیت خاصی در بین کودکان برخوردار می باشند. اکثر بازی های اطفال به صورت رایانه ایی بوده که می تواند یکی از راه های آموزش بهتر زبان نیز به شمار برود.

به طور مثال یک بازی خاص را با زبان اصلی برای فرزند تان نصب کنید و از او بخواهید به کلمات به دقت گوش کرده و تکرار نماید، سپس معنی هر لغت را برای او بازگو نموده تا مفهوم جملات بیان شده را یاد بگیرد. برخی از این اصطلاحات در سایر بازی ها نیز تکرار می شود، و کودک با شنیدن آن ها به راحتی با نوع بیان نیز آشنایی پیدا می کند.

آموزش زبان به کودکان همراه با بازی,بهترین راه آموزش زبان به کودکان,زمان مناسب برای آموزش زبان به کودکان,

7. با هم شعر های انگلیسی بخوانید

آموزش موزیکال و یا شعرخوانی به زبان انگلیسی یکی از بهترین متد های فراگیری زبان به شمار می رود. کودکان هر چه را با آهنگ و شادی بیاموزند، هرگز فراموش نمی کنند. امروزه اشعار فراوانی به صورت لوح های فشرده در بازار ارائه می شوند، که مکالمات، رنگ ها، نام حیوانات، میوه ها، غذاها، لباس و برخی درخواست ها را با اشعار موزیکال به کودکان می آموزند.

به کار گیری آهنگ در ریتم آموزش علاوه بر سرگرمی جنبه فراگیری سریع نیز داشته و شما حتی می توانید اطفال زیر یک سال را نیز با این موزیک ها به جنب و جوش و تکاپو وادار نمایید. نکته قابل توجه دیگر این است که کودک با ریتم موزیک درگیر شده و نمای اجبار و آموزش مبتنی بر جبر را در روش تعلیم نمی بیند، که همین از جبهه گرفتن در برابر یادگیری در فرزندتان می کاهد. هر اندازه در سنین پایین بیشتر به شنیدن واژه ها مشغول باشند در نوجوانی راحت تر لغات و اصطلاحات را می آموزند و کمتر فراموش می کنند.

آموزش زبان به کودکان,آموزش زبان به کودکان با کارتون,آموزش زبان به کودکان در خانه,

6. از ترفند های بازی بهره بگیرید

بچه ها عاشق بازی و خراب کاری هستند، پس شما به راحتی می توانید علاوه بر ایجاد یک فضای شاد به آموزش زبان نیز بپردازید. به طور مثال زمانی که کودک مشغول درست کردن کاردستی است و با علاقه قطعات کاغذ را قیچی می کند، طرح هایی از حیوانات یا میوه ها برایش نقاشی کرده و ضمن بیان نام آن ها به زبان انگلیسی، از او بخواهید میوه یا حیوان مورد نظر را یافته و دوربری نماید.

این کار اینقدر برای شان لذت بخش می باشد که ساعت ها می توانند به بازی و یادگیری مشغول بوده و احساس خستگی یا دل زدگی نداشته باشد.

آموزش زبان به کودکان همراه با بازی,بهترین راه آموزش زبان به کودکان,زمان مناسب برای آموزش زبان به کودکان,

5. آواها را تکرار نمایید

زبان ها سرشار از آواها و اصوات بسیاری هستند، در این میان زبان انگلیسی علاوه بر اصوات عامیانه ، یک سری از صوت های جداگانه را نیز دارد که در نوع بیان و لهجه بسیار موثرند. آواها را مکررا برای کودکان بیان کنید و یا با استفاده از لوح های آموزشی بگذارید مدام اصوات را بشنوند. گوش انسان در گذر زمان لایه های حساس خود را از دست می دهد و یا ضعیف می شود.

به همین خاطر برخی آوا ها را به صورت صحیح نمی شنود، اما بچه ها هنوز از لایه های قوی شنوایی برخوردارند که بخش های پنهان صداها را نیز می توانند بشنوند. همین قدرت تفکیک اصوات به آن ها کمک می کند واژه ها را با تلفظ صحیح و لهجه واقعی خود بیان نمایند.

این مطلب را از دست ندهید
10 تا از رسم و رسوم های کریسمس در کشورهای جهان

آموزش زبان به کودکان,آموزش زبان به کودکان با کارتون,آموزش زبان به کودکان در خانه,

4. برنامه های انگلیسی رادیو و تلویزیون را نگاه کنید

برنامه های رادیویی و تلویزیونی نیز تاثیر بسزای در آموزش زبان به کودکان خواهد داشت. تلویزیون همواره برای کودک جالب و سرگرم کننده می باشد. سعی کنید با گوش کردن به رادیو انگلیسی زبان و یا تماشای انیمیشن های زبان اصلی، فرزندان را در آموزش بهتر یاری نمایید.

بچه ها در سنین زیر 3 سال فرایند مغزی شگفت انگیزی در یادگیری زبان بویژه زبان مادری شان دارند. سنین بین 3 تا 7، سال های شکوفایی مغز و خلاقیت اطفال به شمار می رود. هر اندازه بیشتر الفاظ را از شما یا رسانه ها بشنوند، راحت تر تکرار می کنند. پس آموزش زبان به کودکان با کارتون را هم جدی بگیرید.

آموزش زبان به کودکان همراه با بازی,بهترین راه آموزش زبان به کودکان,زمان مناسب برای آموزش زبان به کودکان,

3. قصه های انگلیسی بخوانید

ذهن اطفال به صورت خستگی ناپذیر مدام در حال تلاش و تکاپو برای آموختن و حل مجهولات اطرافش می باشد. در زمان خواب مغز در حالت استراحت خود به سر می برد و بهترین وقت برای آموزش زبان انگلیسی است. بچه ها دوست دارند موقع خواب برای شان قصه بخوانید، پس از این فرصت استفاده کرده و با خواندن یک داستان انگلیسی علاوه بر به چالش کشیدن ذهنش، او را در میان واژگان جدید قرار داده و جالب است بدانید، بازدهی فراگیری آنان در این زمان بیشتر از 50 درصد می باشد.

از سویی دیگر می توانید در حین تعریف قصه، بعضی از کلمات مانند نام حیوانات یا گل ها را به زبان انگلیسی بیان نموده، تا در دفعات بعد بچه ها با تکرار آن لغات در داستان گویی مشارکت مفیدی داشته باشند.

آموزش زبان به کودکان,آموزش زبان به کودکان با کارتون,آموزش زبان به کودکان در خانه,

2. آموزش زبان به کودکان همراه با بازی

بازی تنها عنصر زندگی کودکان است که نه برایشان تکراری می شود و نه از انجامش خسته می شوند. بیایید در کنار یک تفریح کودکانه همچون توپ بازی از اشعار و یا پرسش و پاسخ از ابزار و اسباب بازی ها به زبان انگلیسی استفاده کنید.

به طور مثال چند عدد از وسایل کودک را بچینید و از او بخواهید که هر وقت نام یک وسیله را گفتید، آن را به شما تحویل دهد. تعدادی توپ های رنگی را در اختیار او قرار بدهید و بگویید با گفتن اسم رنگ ها توپ مورد نظر را داخل سبد بیاندازد. فراموش نکنید با هر بار تشخیص درست از سوی کودک، حتما از یک جایزه برای تشویق بیشترش بهره بگیرید.

آموزش زبان به کودکان همراه با بازی,بهترین راه آموزش زبان به کودکان,زمان مناسب برای آموزش زبان به کودکان,

1. شما نیز با کودکتان آموزش ببینید

از دیرباز شنیده ایم که ” والدین آینه تمام نما فرزندان هستند”. پس نتیجه می گیریم اگر کودک شما را در حال یادگیری زبان ببیند، او نیز با شما همراه خواهد شد. کودک ذاتا حس رقابت و برتری جویی دارد، و موقعی که در شرایط قرار بگیرد تمام سعی خود را به کار می گیرد تا بهتر از شما به لغات تسلط پیدا کند. از سویی دیگر اگر شما به کلاس های آموزش زبان بروید، می توانید در یادگیری کودک نیز نقش مهمی داشته و او را با اصطلاحات و کلمات بیشتری آشنا نمایید.

بهترین راه آموزش زبان به کودکان کدام است؟ شما چه راهی پیشنهاد می دهید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا