سرگرمی

10 کوه دیدنی ایران

افزایش بازدید در گوگل

کوه های دیدنی ایران کدامند؟

اگر با دقت به نقشه ایران بنگرید متوجه خواهید شد که این کشور تنها به سواحل شمال مشهد و شیراز محدود نمی‌ شود، بلکه هزاران مکان مذهبی دیدنی و تاریخی در آن وجود دارد که ممکن است تا به ‌حال اسم آن را نشنیده باشید.

برای بازدید از این زیبایی ‌ها کافی‌ است به جستجو در اینترنت بپردازید تا با آن ‌ها آشنا شوید، بنابراین در ادامه مطالب قصد داریم شما را با ۱۰ کوه دیدنی ایران آشنا کنیم.

ده کوه دیدنی ایران,کوه دیدنی ایران,کوه های دیدنی ایران

۱۰. کوه دنا

کوه دنا به‌ عنوان بلندترین کوه ‌های زاگرس در کشور ایران و مرکز فولاد معرفی می‌ شود که بلندی آن به ۴۴۸۸ متر می رسد و در ۳۰ کیلومتری شمال غربی یاسوج واقع شده‌ است.

شهرستانی که این کوه در آن جا قرار گرفته دنا نام دارد و بارش سالانه در آن‌ جا ۶۰۰ تا ۱۲۰۰ میلی‌ متر می ‌باشد، به‌ همین علت رودهای بسیاری از آن سرچشمه می‌ گیرند.

۹. زرد کوه

زرد کوه که بعد از کوه دنا به‌ عنوان دومین کوه زاگرس از لحاظ ارتفاع معرفی می شود که در استان چهارمحال ‌و بختیاری واقع شده است. امتداد زردکوه بختیاری در جنوب غربی کشور ایران شروع می‌ شود پ تا انتهایی ‌ترین قسمت غربی استان چهارمحال بختیاری به شمال شرق خوزستان ادامه دارد.

زرد کوه در میان ده کوه دیدنی ایران به‌ عنوان یکی از غنی ‌ترین ذخایر طبیعی معرفی می‌ شود که رودخانه کارون و زاینده ‌رود نیز از دامنه ‌های این کوه سرچشمه می ‌گیرند. زرد کوه  قلل زیبا و معروفی را به اسم شاه شهیدان، زرده، دو زرده، کلونچین و هفت تنان را پوشش می‌ دهد که قله شاه شهیدان آن حدود ۴۱۵۰ متر ارتفاع دارد.

ده کوه دیدنی ایران,کوه دیدنی ایران,کوه های دیدنی ایران

۸. کوه دماوند

دماوند یکی از بلندترین کوه‌ های ایران و بزرگ ‌ترین آتشفشان خاورمیانه به شمار می ‌رود که در قسمت مرکزی رشته ‌کوه البرز واقع شده‌ است.

این کوه در تقسیمات کشوری جزء رشته کوه البرز می ‌باشد، اما از تهران قم و ورامین هم قابل رویت می‌ باشد. با توجه به این ‌که کوه دماوند که یکی از کوه های معروف ایران است و اثری طبیعی می باشد، در فهرست آثار ملی کشور ثبت‌ شده و در کتاب ‌های مختلفی اسم آن ذکر شده‌ است.

۷. کوه توچال

قله توچال به ارتفاع ۳۹۶۲ متر در شمال تهران واقع شده و قسمتی از رشته کوه البرز به شمار می‌ رود که دامنه جنوبی و قله آن کاملا به شهر تهران مشرف می ‌باشد.

قله کوه توچال یکی از پر رفت‌ و آمدترین پناهگاه های می‌ باشد که همگی آن‌ ها به تهران مشرف می‌ باشند، این پناهگاه ‌ها شامل شروین، شیرپلا، ایستگاه پنجم تله‌ کابین، اسپید کمر و پلنگ چال هستند.

ده کوه دیدنی ایران,کوه دیدنی ایران,کوه های دیدنی ایران

۶. کوه تفتان

یکی از آتشفشان های فعال در سراسر ایران کوه تفتان می ‌باشد که در منطقه جنوب شرقی ایران و استان سیستان ‌و بلوچستان واقع شده‌ است. در واقع این کوه ۴۰۰۰ متر از سطح  دریا فاصله دارد و به‌ عنوان بلندترین قله در جنوب شرقی ایران معرفی می شود.

تفتان که در زبان فارسی به ‌معنای گرما می‌ باشد گاز و گوگرد های زیادی را از دهانه خود منتشر می‌ کند، با توجه به این ‌که کوهنوردان معمولا به آن‌ جا رفت ‌و آمد دارند از پناهگاه‌ های مختلفی برخوردار است.

۵. اشتران‌ کوه

اشتران‌ کوه به ‌عنوان بلندترین رشته کوه زاگرس و یکی از کوه های دیدنی ایران شناخته می‌ شود که قسمتی از چین‌ خوردگی زاگرس است و در شهرستان دورود و الیگودرز واقع شده که از ده کیلومتری جنوب شهر دورود شروع  و امتداد آن به جنوب روستای چغاگرگ می ‌رسد.

رودهای بسیاری چون مهره زرین، ماربره، گهررود، دره دایی و دره دزدان از این قله سرچشمه می‌ گیرند، از طرفی دریاچه گهر در دامنه جنوب اشتران‌ کوه واقع شده‌ است.

دامنه ‌های این کوه از قدیم تا به امروز محل استقرار طایفه‌ های مختلفی بود که می ‌توان از جمله آن‌ ها خواندن فضلویه را نام برد که پس‌ از مهاجرت از شام  به دامنه‌ های شمالی اشتران ‌کوه و خود را رساندند که بعدها به اتابکان لرستان معروف شدند.

منطقه اشتران ‌کوه به دلیل وجود گونه‌ های جانوری و گیاهی مختلف کاملا حفاظت شده می باشد و از سال ۱۳۴۸ به بعد به ‌عنوان محیط زیست جهانی آن را معرفی کردند و گونه ‌های جانوری مختلفی چون خرس قهوه‌ ای، روباه، کفتار، گراز، گرگ خاکستری، بز کوهی، قوچ و پرندگان مختلفی را در این منطقه می ‌توان مشاهده کرده، در اشتران ‌کوه پسته کوهی فراوانی پیدا می ‌شود و از گونه‌ های گیاهی چون گون، ریواس و استپ‌ ها برخوردار است.

ده کوه دیدنی ایران,کوه دیدنی ایران,کوه های دیدنی ایران

۴. کوه‌ های مریخی

یکی از زیباترین و منحصر به‌ فردترین کوه‌های دیدنی ایران کوه‌ های مریخی می‌ باشد که در جاده چابهار واقع شده و به‌ عنوان یکی از زیباترین مناظر طبیعی ایران معرفی می‌ شود که مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است.

اگر ۴۰ تا ۵۰ کیلومتر بعد از چابهار به سمت بندر گواتر راهی شوید کوهی را مشاهده خواهید کرد که به کوه‌ های مریخی یا مینیاتوری معروف هستند و منظره کاملا متفاوتی را رو به دریا دارا می‌ باشند که باعث می‌ شود یکی از زیباترین جاده ها پیش روی شما قرار بگیرد.

با مشاهده‌ کوه‌ های مریخی گویی کره ماه را مشاهده خواهید کرد که جنس آن ها رسوبی می ‌باشد، همچنین فرسایش باعث می‌ شود که تراشه هایی زیبا بر روی کوه ایجاد شود.

این کوه‌ ها که چاک چاک مشاهده می ‌شود از هیچ ‌گونه پوشش گیاهی برخوردار نیستند، به‌ همین علت در میان گردشگران به کوه‌ های مریخی شهرت پیدا کرده‌ اند.

کوه‌های مینیاتوری که به رنگ تقریبا سفید مشاهده می‌ شوند وجود گرما و حرارت و شرجی بودن هوا را کاملا به ما القا می‌ کنند و با توجه به این‌ که جاده چابهار به گواتر را به ۲ نیم تقسیم کرده اند باعث می‌ شود که با یکی از زیباترین جاده‌ های ایران رو به رو باشید.

از طرفی در یک سمت جاده کوه‌های مخروطی مریخی مشاهده می‌ شود و طرف دیگر دریای سبز با ماسه های سرخ رنگ مشاهده خواهد شد.

۳. کوه سبلان

سبلان در شمال غرب کشور یعنی استان اردبیل و ۲۵ کیلومتری جنوب شرقی مشکین شهر واقع شده‌ است که به‌ عنوان سومین قله بلند ایران معرفی می‌ شود. در واقع یک کوه آتشفشانی غیرفعال می ‌باشد که ارتفاع آن به ۴۸۱۱ متر می رسد و دریاچه کوچکی بالای کوه قراردارد.

چشمه های آبگرم طبیعی بسیاری در دامنه کوه سبلان قرار دارد که طبیعت زیبایی را در فصل تابستان در اختیار گردشگران قرار می‌ دهد و از پیست اسکی معروف الوارس برخوردار است.

در این کوه، قله سنگی سلطان به شکل عقاب در کنار جانپناه سنگی واقع شده  وجود دارد که به نماد کوه سبلان تبدیل شده است. سه قله معروف سبلان به نام های سلطان، هرم و کسری معروف هستند.

سبلان از شرق، شمال و جنوب به کوهی به نام قوشه داغ می رسد که آن را به رشته کوه ارسباران متصل خواهد کرد، از طرفی   قله آتشفشان سبلان در قسمت شرقی واقع شده، همچنین دریاچه زیبایی را می ‌توان مشاهده کرد که در تمام ایام سال پوشیده از برف است.

ده کوه دیدنی ایران,کوه دیدنی ایران,کوه های دیدنی ایران

۲. کوه بی بی شهربانو

بی‌ بی شهربانو که یکی از کوه ‌های دیدنی ایران است در جنوب شرق تهران واقع شده و بقعه ای به اسم بی ‌بی شهربانو در دامنه ‌های کوه ری قرار دارد که باعث محبوب شدن این کوه می‌ شود.

پایین پله‌ های کوه بقعه بی بی شهربانو غاری مشاهده می‌ شود که از مدخل تنگ و باریک برخوردار است و مردم برای روشن کردن شمع و نذر و نیاز به داخل غار پناه می‌ برند.

آثار باقیمانده از این بافت تاریخی که  در شمال بلندی های چشمه علی تا کوه بی بی شهربانو ادامه دارد شامل دیوار اصلی و باروی شهر می شود.

۱. کوه سهند

سهند یکی از قلل جنوب شهر تبریز و رشته ‌کوه ‌های البرز است که در شمال مراغه واقع شده و از غرب به شرق امتداد دارد که بلندترین قله آن به جام معروف می باشد.

کوه سهند در تمام ایام سال از برف پوشیده است و می ‌توان در دامنه ‌های آن گل، ریحان و لاله های واژگون را مشاهده کرد. این کوه بعد از سبلان به ‌عنوان یکی از کوه‌ های دیدنی ایران و معروف ‌ترین کوه‌های آتشفشانی خاموش شناخته می ‌شود.

این کوه آتشفشانی خاموش همانند کوه‌های آرارات، البرز و سبلان و در دو توده البرز و ارمنستان قرار دارد که ارتفاع آن به ۲۲۰۰ متر می ‌رسد و دامنه های آن با شیبی تند، تنگه ‌های باریک و رشته ‌کوه‌های کشیده مشاهده می‌ شود که در موازات یکدیگر قرار گرفته‌ اند و در آن‌ جا رودخانه‌ های پر آب به سوی دریاچه ارومیه و قزل ‌اوزن جریان دارد.

اگه دنبال یه سایت خوب برای خرید فالوور واقعی میگردی؟ اگه میخوای با خرید لایک به اکسپلورر اینستاگرام راه پیدا کنی؟ حتما یه سری به سایت دیجی فالوور بزن

خرید فالوور ایرانی اینستاگرام 100K با 25% تخفیف خرید تیک آبی اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا