سرگرمی

10 نماد سنتی و زیبای سفره هفت سین + معنای هر کدام

افزایش بازدید در گوگل

نمادهای سفره هفت سین

نوروز با تمام زیبایی هایش در راه است و بوی بهار در کوچه های شهر پیچیده. سفره هفت سین خود را چگونه می چینید؟ از نماد های هفت سین چه می دانید؟ اگر به قصه های سفره هفت سین علاقه مندید با این مطلب همراه شوید.

سفره هفت سین قدمتی باستانی و فرهنگی دارد، و ایران زمین مهد نوروز، آداب عید و نمادهای سفره می باشد. همه ما ساعات نزدیک به سال تحویل سفره ای پاکیزه، به همراه هفت خوراکی و نمادهایی که همگی به مقصود خاصی در آن قرار داده می شود، را پهن می کنیم.

برخی از چیزهایی که در سفره می گذاریم با حرف سین آغاز نمی شوند ولی حضورشان به عنوان نماد عید از ملزومات به شمار می رود، و از دیرباز همیشه جزو سفره هفت سین محسوب می گردیده.

مانند آینه که نماد روشنی و گشایش بخت و روزی بوده و در قسمت بالای سفره می گذارند. در مقالات قبلی شما را با جاهای دیدنی تهران در ایام نوروز و مسافرت های نوروزی و غذای عید نوروز آشنا کردیم.

حال بیایید با هم معنای هر سین و سایر چیزهایی که در سفره عید می چینیم را بخوانیم و هفت سینی زیبا برای سالن تدارک ببینیم.

سفره هفت سین,سفره هفت سین سنتی,سفره هفت سین مدرن

۱۰. نماد سیب در سفره هفت سین

سیب در طب باستانی ایران نشانه سلامتی و زیبایی است و به یکی از نمادهای سفره هفت سین بدل گردیده.

سیب را باید به تعداد افرادی که در یک خانه زندگی می کنند در سفره قرار دهند و پس از تحویل سال میل نمایند تا سالی پر از سلامت و به دور بودن از آسیب را آغاز نمایند. سیب در آیین باستان نام سپندارمزگان نیز می باشد.

سفره هفت سین ۱۴۰۰,نماد سرکه در سفره هفت سین,سفره هفت سین

۹. نماد سیر در سفره هفت سین

سیر از عناصر قدرتمند در دفع آفات و امواج منفی طبیعت محسوب می گردد، که باید در سفره هفت سین قرار بگیرد. سیرها را به صورت بوته تهیه نمایید و از حبه کردن آن ها بپرهیزید، زیرا زمانی که حبه ها به صورت یک دسته واحد باشند، در زمینه جذب انرژی کائنات نیز موفق عمل می کنند.

از سویی دیگر از سیر به عنوان نمادی در سفره های پر برکت یاد می شود و قناعت را به انسان یادآوری می نماید. سیر به نام اهورامزدا و اسوه پزشکی کهن است.

سفره هفت سین,سفره هفت سین سنتی,سفره هفت سین مدرن

۸. نماد سکه در سفره هفت سین

سکه از آن دسته از نمادهایی است، که نسبت به سایر موارد قدمت کمتری دارد و نشانه ثروت می باشد

برای بیشتر شدن انرژی مثبت در جهت رزق و روزی بالاتر سکه ها را در ظرف گندم یا برنج قرار دهید. سکه در آیین باستان اسوه دارایی و فرشته امرداد به شمار می رود.

سفره هفت سین,سفره هفت سین سنتی,سفره هفت سین مدرن

۷. نماد سبزه در سفره هفت سین

سبزه فرشته اردیبهشت و نماد تولد و زایش مجدد می باشد. ایرانیان طبق یک رسم قدیمی از حدود دوهفته قبل از سال نو دانه هایی همچون گندم، عدس، لوبیا و ذرت را در یک ظرف یا سینی به صورت سبزه می اندازند، تا در لحظه تحویل سال بر سفره های هفت سین خود بگذارند.

سبزه به معنای رویش سرسبزی و زایش بوده و تا روز سیزده نوروز نگه داشته می شود تا به جهت برآورده شدن آرزوها گرده زده و در آب روان بیاندازند.

سفره هفت سین,سفره هفت سین سنتی,سفره هفت سین مدرن

۶. نماد سنجد در سفره هفت سین

سنجد فرشته خرداد و نماد دانش و فرزانگی است. این عنصر ارزشمند طبیعت به منظور بالابردن عقل و افکار در سفره هفت سین قرار می گیرد.

سنجد برای سنجیده عمل کردن انسان در سال جدید نمادی ضروری محسوب می گردد.

سفره هفت سین,سفره هفت سین سنتی,سفره هفت سین مدرن

۵. نماد سماق در سفره هفت سین

سماق را به نام فرشته بهمن و نماد طلوع خورشید می شناسند. این نماد زیبا و پرمفهوم سفره هفت سین نشانه صبرو استقامت و شروع دوباره پس از هر غروب و شکستی می باشد.

سماق میوه ای است که در شرایط سخت و بدون آب کافی نیز می تواند رشد کند از همین رو به عنوان اسوه شکیبایی در نظر گرفته می شود.

سفره هفت سین,سفره هفت سین سنتی,سفره هفت سین مدرن

۴. نماد سمنو در سفره هفت سین

سمنو نماد برکت و فراوانی و نشانه فرشته شهریور می باشد. سمنو در هفت سین اسوه ای از برکت، قدرت و عدالت محسوب می گردد.

این خوراکی یکی از مقوی ترین غذاهای سنتی که سرشار از انواع ویتامین ها و مواد معدنی ضروری بدن است.

سفره هفت سین,سفره هفت سین سنتی,سفره هفت سین مدرن

۳. نماد ماهی در سفره هفت سین

ماهی قرمز در ادبیات باستان به معنی قدرت و فیروزی بوده که از اول جزو نمادهای هفت سین قرار می گرفته. این عنصر قدرتمند کائنات و طبیعت با حرف سین شروع نمی شود، اما از ملزومات یک هفت سین اصل به شمار می رود.

از سویی دیگر نشانه حیات و سرزندگی بوده و برای سال جدید شادی و تکاپو را به همراه می آورد.

سفره هفت سین,سفره هفت سین سنتی,سفره هفت سین مدرن

۲. نماد تخم مرغ در سفره هفت سین

تخم مرغ های رنگی نیز یکی دیگر از نماد های سفره هفت سین به شمار می رود که به معنای تولد، زایش و باروری می باشد.

در سفره باید به تعداد افراد خانواده تخم مرغ آبپزی که با سلیقه و ذوق رنگ و طراحی شده اند، قرار بگیرد، تا به خانواده و فرزندانش برکت و فزونی ببخشد.

سفره هفت سین,سفره هفت سین سنتی,سفره هفت سین مدرن

۱. نماد قرآن در سفره هفت سین

برای ما که مسلمان هستیم کتاب قرآن، به عنوان عنصر مقدس و متبرک کننده ی هفت سین به شمار می رود، که مقابل آینه قرار می گیرد.

تمام کسانی که عید باستانی نوروز را شروع سال جدید خود می دانند بنا بر دین و مذهب شان کتب دینی خود را در هفت سین می گذارند.

ما با قرآن برکت، سلامت و ایمان قلبی را به خانه های مان دعوت می کنیم. خواندن آیات جانبخش قرآن از آداب لحظه تحویل سال بوده و از سوی بزرگ تر خانه صورت می پذیرد. ضمن اینکه بزرگ ترها عیدهای اعضا خانواده را نیز لای صفحات نورانی کتاب آسمانی قرار می دهند.

اگه دنبال یه سایت خوب برای خرید فالوور واقعی میگردی؟ اگه میخوای با خرید لایک به اکسپلورر اینستاگرام راه پیدا کنی؟ حتما یه سری به سایت دیجی فالوور بزن

خرید فالوور ایرانی اینستاگرام 100K با 25% تخفیف خرید تیک آبی اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا