سلامت

10 دلیل فشار خون بالا که هرگز نباید نادیده بگیرید

خلاصه نوشته
  • فشار خون بالا زمانی است که سطح فشار خون شما بیش از حد طبیعی 120/80 میلی متر جیوه باشد. این خصوصاً برای یک دوره طولانی خطرناک است، زیرا به این معنی است که قلب شما برای گردش خون در بدن بیش از حد کار می کند. فشار خون بالا کاملاً قابل اجتناب است ، به این معنی که عمدتاً ناشی از انتخاب سبک زندگی است.

دلیل فشار خون بالا چیست؟

در برخی موارد، احتمالاً شنیده اید که اعضای خانواده، دوستان و پزشکان در مورد فشار خون و احتمالاً فشار خون بالا صحبت می کنند. فشار خون اندازه گیری نیروی خون در برابر دیواره های رگ های خونی است. این نیرو باید در حد ایده آل باقی بماند وگرنه می تواند برای سلامتی شما خطرناک باشد.

فشار خون شما با آزمایشی تعیین می شود که دو عدد را می خوانید . قرائت به صورت یک عدد نسبت به عدد دیگر و به دنبال آن “mmHg” نوشته می شود. تعداد بالایی که فشار خون سیستولیک نامیده می شود باید در حدود 120 باشد. عدد اصلی که فشار خون دیاستولیک نامیده می شود باید در 80 یا نزدیک آن باشد.

بنیکو بارزیلای، دکتر، رئیس قلب و عروق در کلینیک کلیولند می گوید: “این می تواند به اتاق قلب چپ شما آسیب برساند و عضله قلب را ضعیف کند .”

دليل فشار خون بالا چيست,دلیل فشار خون بالا,دلیل فشار خون بالا چیست,

ده علت مکرر فشار خون بالا

در این مقاله Bestfarsi ده دلیل افزایش خون را شرح می دهد که هرگز نباید آنها را نادیده بگیرید. و هنگامی که آنها را شناختید، باید برای درمان فشار خون بالا از آنها اجتناب کنید.

10. خوردن نمک زیاد

نمک اصلی ترین علت فشار خون بالا است. مقدار زیاد آن می تواند به قلب و کلیه شما آسیب جدی برساند. متأسفانه، این روزها تقریباً به تمام غذاهای فرآوری شده و همچنین غذاهای رستوران نمک اضافه می شود. بنابراین اجتناب از آن کار سختی است.

همانطور که نمک می خورید، سدیم به کلیه ها سرازیر می شود. کلیه های شما برای فیلتر کردن سموم خون به سدیم و همچنین پتاسیم نیاز دارند. با این حال، اگر سدیم بیش از حد وجود داشته باشد، می تواند فیلتر کردن مایعات را برای کلیه های شما سخت کند.

تصور کنید که این یک فیلتر آب است که بیش از حد با ناخالصی ها مسدود شده و نمی تواند آب را به خوبی فیلتر کند. به راحتی می توانید فیلتر آب را عوض کنید. تغییر کلیه ها چندان آسان نیست.

اگر کلیه های شما در فیلتر کردن مایعات مشکل دارند، مایعات در رگ های شما جمع شده و فشار خون شما را بالا می برد. در نهایت، همچنین به کلیه های شما آسیب دائمی می زند.

9. اضافه وزن

تعجب آور نیست که چاقی باعث فشار خون بالا می شود. چاقی یک عامل خطر برای بیشتر شرایط و بیماری ها است. اضافه وزن تمام عملکردهای بدن شما را از بین می برد.

بیماری های قلبی عروقی (مانند فشار خون بالا) مهمترین علت مرگ و میر در سراسر کره زمین است. اصلی ترین عارضه چاقی بیماری های قلبی عروقی است. به زبان ساده، اضافه وزن قلب شما را خسته می کند.

چاقی باعث فشار خون بالا در بیش از یک روش می شود ، زیرا بسیاری از عملکردهای مختلف بدن را تحت تأثیر قرار می دهد. یکی از راه های اصلی تحریک بیش از حد سیستم عصبی سمپاتیک است. این سیستم بدنی مسئول پاسخ “جنگ یا گریز” شما در شرایط استرس زا است.

SNS با فشار دادن گلوکز اضافی به خون و خون اضافی به عضلات، هوشیاری شما را افزایش می دهد. این به طور خودکار به معنی فشار خون بیشتر بر روی رگهای شما است. برای لحظات کوتاه مدت، این کاملاً ایمن است، اما چاقی باعث می شود که این امر به صورت طولانی مدت اتفاق بیفتد و منجر به فشار خون بالا شود.

8. داشتن رژیم غذایی نامناسب

بارها و بارها گفته شده که رژیم غذایی نامناسب برای شما مضر است. این باعث ناسالم شدن، افزایش وزن، تنبلی و کلی چیزهای بد دیگر می شود. متأسفانه، فشار خون بالا نیز از عوارض رژیم غذایی نامناسب است.

این مطلب را از دست ندهید
10 تا از بهترین خواص شگفت انگیز روغن کنجد که نمی دانید!

دلیل این امر عمدتا از نکته ای است که قبلاً بحث شد – نمک زیاد. غذاهای ناسالم مملو از نمک و همچنین چربی های ترانس (چربی های بد) هستند. شما از قبل می دانید که نمک چه کار خواهد کرد.

چربی های ترانس کلسترول بد (LDL) و کلسترول خوب (HDL) را کاهش می دهند. کلسترول بد می تواند عروق شما را مسدود کند و باعث پمپاژ قلب برای عبور خون از خون شود. این منجر به فشار خون می شود.

7. نیکوتین

سیگار کشیدن برای قلب شما فوق العاده خطرناک است. این می تواند ترکیبی از موارد را در این لیست ایجاد کند، اساساً فشار خون بالا را تضمین می کند و خطر حمله قلبی یا سکته مغزی را به طرز چشمگیری افزایش می دهد. طبق انجمن قلب آمریکا، مصرف دخانیات هر ساله باعث یک سوم مرگ های ناشی از بیماری کرونر قلب می شود.

سیگار کشیدن رگ های شما را باریک می کند و دیواره های شریان را سخت می کند. این باعث استرس شدید قلب شما می شود. نیکوتین موجود در سیگار مشکل است. این یک ماده شیمیایی بسیار اعتیاد آور است که باعث می شود حتی در حالی که شما را می کشد، بیشتر بخواهید.

6. عوامل خطر ژنتیکی

ژن ها می توانند در فشار خون بالا یا نبودن شما نقش داشته باشند. اگرچه آنها 100٪ مسئولیت پذیر نیستند (زیرا انتخاب سبک زندگی نقش بیشتری نسبت به ژنتیک دارد)، اما در افزایش خطرات خاصی نقش دارند.

یک مثال در اختلاف نژادی نهفته است. اگرچه دانشمندان و متخصصان پزشکی در مورد این که چرا اختلاف نژادی در موارد فشار خون بالا وجود دارد، آمریکایی های آفریقایی تبار بیشتر از هر نژاد فشار خون بالا دارند. همچنین احتمال ابتلای آنها در سنین بالاتر از سایر نژادها بیشتر است.

سابقه خانوادگی نیز نقشی دارد. اگر خانواده شما سابقه طولانی در برخورد با فشار خون بالا از نسلی به نسل دیگر دارند، احتمال انتقال آن به شما بسیار زیاد است. با این حال، انتخاب سالم در زندگی می تواند خطر شما را کاهش دهد، بنابراین مهم است که تا حد ممکن سالم زندگی کنید.

5. استرس شدید داشتن

در جامعه امروز، اجتناب از شرایط استرس زا دشوار است. با این حال، این روش می تواند به طور غیر مستقیم منجر به فشار خون بالا و همچنین سایر مشکلات پزشکی شود. مهم است که به خاطر داشته باشید که شرایط استرس زا کوتاه مدت مشکلی ندارند. برخورد مداوم با موقعیت های استرس زا که باعث بروز این مشکل می شود.

استرس همان اثر سیگار کشیدن را ایجاد می کند (بدون ماده شیمیایی icky که به بدن شما آسیب می رساند). این باعث هجوم هورمون ها و خون در بدن شما می شود و منجر به فشار خون بالا می شود. با این حال، وقتی شرایط استرس زا به درستی مدیریت نشوند، فشار خون بالا از بین نمی رود.

شما باید روش های سالم برای کنترل شرایط استرس زا برای کنترل و درمان فشار خون بالای خود پیدا کنید.

4. عدم ورزش

عدم ورزش کافی می تواند به طور غیر مستقیم منجر به فشار خون شود. ورزش سلامت شما را حفظ می کند. وزن شما را کنترل می کند، سطح گلوکز را کنترل نمی کند و چربی و عضلات را کاملا متعادل نگه می دارد.

ورزش همچنین قلب شما را سالم نگه می دارد و به کاهش اثرات موقعیت های استرس زا کمک می کند. با دانستن اینکه ورزش همه این کارها را انجام می دهد، به راحتی می توان فهمید که چرا کمبود ورزش می تواند به فشار خون بالا کمک کند.

این مطلب را از دست ندهید
10 حقیقت علمی درباره بوی بدن تان که باید بدانید!

تحقیقات نشان می دهد که تعداد فشار خون سیستولیک و دیاستولیک در افرادی که به طور منظم ورزش می کنند 5-7 میلی متر جیوه کمتر از افرادی است که ورزش نمی کنند. به طور خاص، افراد پس از تمرین تعداد فوری سیستولیک را کاهش می دهند و این کاهش حداقل برای 24 ساعت ادامه دارد.

3. بارداری

بارداری می تواند باعث فشار خون بالا شود، حتی اگر مادر قبل از بارداری سابقه ابتلا به آن را نداشته باشد. از این گذشته، مادر آینده خون اضافی ، مواد مغذی و مایعات بیشتری برای رشد کودک از طریق رگها و رگهایش جریان دارد. منطقی است که زنان باردار فشار خون بالا داشته باشند.

وجود دارد دو نوع فشار خون بالا که زنان باردار می تواند داشته باشد. اولین مورد حاملگی است. این نوع فقط در زمان بارداری مادر اتفاق می افتد و هنگام زایمان از بین می رود. با استفاده از این نوع ، هیچ مشکلی در قلب یا کلیه وجود نخواهد داشت – فقط تعداد بالا.

نوع دوم پره اکلامپسی است. این نوع برای مادر و نوزاد خطرناک است. این اتفاق می افتد هنگامی که فشار خون مادر به شدت از ناکافی افزایش یابد و سایر مشکلات قلبی و کلیوی را بروز دهد. از پره اکلامپسی باید در اسرع وقت مراقبت شود تا بدتر نشود.

2. آپنه خواب

طبق انجمن آپنه خواب در آمریکا، تخمین زده شده است که بیش از 22 میلیون نفر در ایالات متحده دچار آپنه خواب هستند. به سرعت به یک اپیدمی تبدیل می شود که مردان بالای 40 سال در معرض خطرناکترین گروه قرار دارند. چاقی به تعداد زیادی از موارد آپنه خواب نیز کمک می کند.

وقفه تنفسی در خواب باعث خروپف و قطع تنفس دوره ای افراد در هنگام خواب می شود. این منجر به سطح پایین اکسیژن در خون می شود. اکسیژن کم باعث بالا رفتن فشار خون بدن می شود تا کمبود اکسیژن را جبران کند. این امر، همراه با وقفه در تنفس، برای سلامت قلب و عروق شما خطرناک است.

1. بیماری ها یا اختلالات

چندین بیماری یا اختلال می تواند علت فشار خون بالا باشد. وقتی این اتفاق می افتد، فشار خون ثانویه نامیده می شود. برخی از این بیماری ها و اختلالات قابل پیشگیری هستند زیرا به دلیل انتخاب بد شیوه زندگی بروز می کنند. موارد دیگر قابل پیشگیری نیستند. برخی از بیماری ها و اختلالات (که قبلاً در مورد آنها بحث نشده است) عبارتند از:

  • لوپوس
  • اسکلرودرمی
  • گلومرولونفریت
  • مشکلات تیروئید
  • بیماری کوشینگ
  • فائوکروموسیتوما
  • بیماری کلیه پلیکیستیک

کلام آخر

فشار خون بالا اکنون در دنیا چنان مشکلی شایع است که بسیاری از مردم از کشف این مشکل در فرد متعجب نمی شوند. سرزنش بسیاری می تواند به عهده غذاهای فرآوری شده و در کل انتخاب های نامناسب در مورد سلامتی باشد. با این حال، مهم نیست که کجا سرزنش شود، این یک مشکل است که نیاز به توجه بیشتری دارد.

علل ذکر شده در بالا تنها علت فشار خون نیستند، اما بیشترین علت آن است. اگر می خواهید فشار خون خود را کنترل کنید، این لیست نقطه شروع خوبی برای رفع مشکل است. حتی اگر فقط در مورد فشار خون بالا بیشتر یاد گرفته اید، به شما ایده خوبی درباره چیزهایی می دهد که باید برای جلوگیری از فشار خون در یک سطح سالم و متعادل از آنها اجتناب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا