سلامت

۱۰ اشتباه رایج در مورد دیابت

افزایش بازدید در گوگل

همه چیز در مورد دیابت

درمان و کنترل کردن دیابت از اهمیت زیادی برخوردار است که تغییرات واضحی را در زندگی مبتلایان ایجاد می ‌کند، بنابراین افراد مبتلا ممکن است کارهایی را انجام دهند که کاملا غیر کارشناسی می باشد و تصورات اشتباهی در ذهن آن ‌ها ایجاد می ‌کند. در ادامه‌ مطالب قصد داریم در مورد ۱۰ اشتباه رایج بیماری دیابت را برای شما شرح دهیم.

💥🩺 بزرگترین سایت های پزشکی ایران 🩺 💥
❤️ نگران بیماری خود نباشید، مقالات آموزشی، مشاوره و خدمات پزشکی ❤️

درمان دیابت,همه چیز در مورد دیابت,کنترل دیابت

۱۰. پروتئین ‌ها مفیدتر از کربوهیدرات‌ ها هستند

کربوهیدرات ‌ها تاثیر سریعی بر روی قند خون دارند که باعث می شود افراد دیابتی پروتئین ‌ها را جایگزین کربوهیدرات ‌کنند، اما باید به این نکته توجه داشته باشید که دریافت مقدار زیادی پروتئین مشکلات بسیاری را برای دیابتی ‌ها ایجاد می‌ کند، چرا که غذاهایی چون گوشت از چربی‌ های اشباع شده برخوردار هستند که می توانند خطر ابتلا به بیماری‌ های قلبی را افزایش دهند.

۹. کربوهیدرات ‌ها برای دیابتی ها مضر هستند

همان ‌طور که در مطالب بالاتر هم ذکر شد افراد دیابتی تصور می‌ کنند که کربوهیدرات ها برای آن‌ ها ضرر دارد، اما باید بگوییم که کربوهیدرات ها برنامه‌ غذایی سالمی را تشکیل می ‌دهند.

افراد دیابتی باید برای کنترل دیابت از مقدار کمی کربوهیدرات مصرف کنند، چرا که تاثیر زیادی بر روی قند خون دارند.

درمان دیابت,همه چیز در مورد دیابت,کنترل دیابت

۸. برنامه غذایی دیابتی ‌ها باید از قوانین زیادی برخوردار باشد

یکی از اشتباهات واضحی که افراد دیابتی با آن مواجه هستند این است که احساس می‌ کنند باید قوانین سخت‌ گیرانه ‌ای را در برنامه غذایی خود اعمال کنند، اما اگر یک برنامه‌ ریزی کلی و ساده داشته باشید به‌ راحتی می ‌توانید به درمان دیابت خود کمک کنید.

به طور کلی باید برنامه غذایی خود را به‌ نحوی انتخاب کنید که با داروهای مصرفی و فعالیت بدنی شما هماهنگ باشد تا قند خون شما را در حد نرمال نگه دارد.

۷. دست کشیدن از غذاهای مورد علاقه

از اشتباهات دیگری که افراد مبتلا به بیماری دیابت با آن مواجه هستند این است که تصور می‌ کنند باید از غذای مورد علاقه خود دست بکشند، اما به‌ جای آن سعی کنید غذای مورد علاقه خود را به‌ نحو سالم‌ تری تهیه کنید.

از طرفی غذاهای ناسالم مصرفی را بهتر است سالم سازی کنید و اندازه و مقدار آن ‌ها را تغییر دهید، همچنین غذای مورد علاقه خود را به‌ عنوان جایزه ‌ای برای داشتن یک برنامه غذایی مناسب مورد استفاده قرار دهید.

درمان دیابت,همه چیز در مورد دیابت,کنترل دیابت

۶. تنظیم داروها به‌ نحوی که غذاهای مصرفی را خنثی کند

افرادی که دچار بیماری دیابت می ‌شوند برای کنترل دیابت از انسولین استفاده می کنند، اما این افراد باید میزان مصرف غذاها را هم در نظر داشته باشند، چرا که با مصرف انسولین نمی توانید هر مقدار که می خواهید غذا بخورید یا اگر برای مشکل دیابت خود از داروهای دیگر استفاده می کنید هرگز نباید مقدار مصرف آن ها را تغییر دهید مگر این‌ که دستور خاصی را از پزشک متخصص دریافت کرده باشید.

۵. استفاده از شیرین‌ کننده‌ های مصنوعی برای دیابتی ها خطرناک است

یکی از اشتباهاتی که معمولا افراد مبتلا به دیابت با آن مواجه هستند این است که تصور می‌ کنند شیرین کننده‌ های مصنوعی برای آن‌ ها خطرناک است، اما باید بگوییم این شیرین کننده ‌ها با توجه به این‌ که بسیار شیرین ‌تر از قند معمولی هستند مقدار کمی از آن‌ ها می‌ تواند شیرینی خاصی را در غذا ایجاد کند به‌ همین علت کالری غذا را پایین می‌ آورد.

درمان دیابت,همه چیز در مورد دیابت,کنترل دیابت

۴. مصرف دسر ها را کنار بگذارید

دسرها با توجه به این‌ که از مقدار کربوهیدرات بالایی برخوردار هستند از نظر مردم مشکلات زیادی را برای دیابتی ‌ها ایجاد می‌ کنند، اما شما می ‌توانید راه ‌های مختلفی را برای استفاده از دسر در برنامه غذایی خود بکار ببرید، به‌ عنوان مثال می ‌توانید از شیرین ‌کننده مصنوعی در تهیه دسر بهره ببرید و قسمتی از آن را حذف کنید به این معنی که اگر قرار است ۲ اسکوپ بستنی را میل کنید بهتر است یک اسکوپ آن را حذف نمایید.

استفاده از دسرهای مغذی و کم کالری برای دیابتی‌ ها مناسب‌ تر می‌ باشد، به‌ عنوان مثال در تهیه دسر می‌ توانید از غلات کامل، ماست، آب‌ میوه‌ های خانگی و … استفاده کنید.

۳. استفاده از غذاهای رژیمی

شاید بسیاری از افراد تصور کنند که غذاهای رژیمی برای کنترل دیابت انتخاب مناسبی هستند، اما شما نمی‌ توانید تنها با استفاده از غذاهای رژیمی به درمان انواع دیابت بپردازید.

در حقیقت تنها تفاوتی که غذاهای رژیمی با غذای معمولی دارند گران‌ تر بودن آن ها است. در این جا کاری که باید انجام دهید این است که هنگام تهیه غذا مواد تشکیل دهنده آن‌ ها را با توجه به میزان کالری مورد بررسی قرار دهید.

درمان دیابت,همه چیز در مورد دیابت,کنترل دیابت

۲. استفاده از غذاهای ویژه دیابتی‌ ها

یکی از اشتباهات رایجی که افراد دیابتی برای درمان بیماری خود آن را مرتکب می‌ شوند استفاده از رژیم دیابتی است، اما باید بگوییم که هیچ ‌چیزی به اسم رژیم دیابتی وجود ندارد؛ به این معنی که غذاهایی که افراد مبتلا به دیابت استفاده می ‌کنند برای تمامی اعضای خانواده‌ غذای سالمی بشمار می ‌رود.

در این شرایط نیازی نیست که غذای خاصی را برای دیابتی ها فراهم آورید تنها باید بر روی چیزهایی که می‌ خورند کنترل داشته باشید تا کالری کمتری دریافت کنند.

۱. خوردن قند باعث دیابت می ‌شود

علت دیابت  کاملا مشخص نیست، اما آن‌ چه که مردم در نظر دارند این است که خوردن قند باعث ایجاد دیابت خواهد شد. در واقع باید بگوییم که دیابت زمانی به وجود می‌ آید که چیزی در بدن فرایند تبدیل غذا به انرژی را مختل کند.

برای فهمیدن علت دیابت باید بدانید که بیشتر چه نوع غذاهایی را مصرف خواهید کرد که به واحدهای گلوکز می ‌شکند، در واقع بدن هورمونی به اسم انسولین را ترشح می‌ کند که به سلول‌ های بدن کمک کند از گلوکز به‌ عنوان نوعی سوخت استفاده نمایند.

علاوه بر علت دیابت باید نوع آن را هم مورد بررسی قرار داد که به سه نوع دیابت نوع ۱، دیابت نوع ۲ و دیابت بارداری وجود دارد که در مورد علت آن‌ ها توضیحاتی خواهیم داد.

دیابت نوع ۱ زمانی به وجود می‌ آید که هورمون پانکراس نتواند انسولین مورد نیاز بدن را تولید کند، بنابراین اگر انسولین وجود نداشته باشد قند در رگ‌ های خونی انباشته خواهد شد که باعث ایجاد دیابت می شود. افراد مبتلا به این نوع دیابت زمانی‌ که انسولین دریافت کنند قند به درون سلول‌ های آن ها جاری نی شود.

دیابت نوع ۲ زمانی اتفاق می‌ افتد که انسولین تولید شده عملکرد مناسبی نداشته باشد و افرادی که دارای اضافه وزن هستند دچار دیابت خواهند شد.

مادران باردار در زمان بارداری خود معمولا با تغییرات هورمونی خود از عملکرد انسولین جلوگیری می ‌کند، بنابراین این افراد هم برای سلامت خود باید انسولین دریافت کنند.

اگه دنبال یه سایت خوب برای خرید فالوور واقعی میگردی؟ اگه میخوای با خرید لایک به اکسپلورر اینستاگرام راه پیدا کنی؟ حتما یه سری به سایت دیجی فالوور بزن

خرید فالوور ایرانی اینستاگرام 100K با 25% تخفیف خرید تیک آبی اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا