سلامت

10 تا از عوارض داروهای آنتی کولینرژیک

آشنایی با عوارض آنتی کولینرژیک ها

همان طور که می دانید داروی های آنتی کولینرژیک ها برای کمک به بهبود بیماری های ریوی مصرف می شوند. این داروها همچنین تاثیرات مثبتی بر سلامت دستگاه گوارش و همچنین بهبود شرایط روحی و روانی فرد دارند. علیرغم تاثیرات مثبت این داروها، خطراتی نیز می تواند در اثر مصرف این دارو ها ایجاد شود که در این مقاله در مورد عوارض داروهای آنتی کولینرژیک صحبت می کنیم.

در صورت مصرف بی رویه این داروها، ممکن است دچار سندرم آنتی کولینرژیک شوید. این سندرم با علائم تشدید ضربان قلب، احساس خواب آلودگی، افزایش دمای بدن، خشک شدن پوست، خشک شدن دهان، تشنج، تار شدن دید و حتی توهم خود را نشان می دهد. البته در صورتی که این داروها را مطابق دستور پزشک و بدون زیاده روی مصرف کنید، دچار این سندرم نمی شوید.
در زمان های گذشته معمولا جراحی های همراه با بیهوشی با استفاده از داروهایی مانند آتروپین و اسکوپولامین انجام می شد. گاهی پیش از انجام این جراحی ها، سندرم آنتی کولینرژیک علائم خود را نشان می داد. به عنوان مثال بیمار دچار تنگی نفس، کم شدن عملکرد مغز و ایجاد اختلال در عملکرد شناختی مغز می شد. البته این علائم می توانند بسیار گسترده تر باشند و مواردی مانند سخت شدن دفع ادرار، سرگیجه، حساس شدن نسبت به گرما و اختلال در حافظه و توان پردازشی مغز نیز می توانند برای بیمار ایجاد شوند.

عوارض آنتی کولینرژیک ها,عوارض داروهای آنتی کولینرژیک,مصرف آنتی کولینرژیک ها,

عوارض داروهای آنتی کولینرژیک از نظر نوع مصرف کنندگان و همچنین تاثیراتی که بر بدن دارند، به چند دسته تقسیم می شوند. در ادامه 10 مورد را بررسی می کنیم.

10. تاثیر داروهای آنتی کولینرژیک بر عملکرد قلب

در یک مطالعه که بر روی تعدادی مرد بزرگسال انجام گرفت، مشخص شد که فشار خون و ضربان قلب در این شرکت کننده ها بر اثر مصرف داروهای آنتی کولینرژیک افزایش پیدا می کند. دوز ابتدایی این دارو در زمان آزمایش 10 میکروگرم بوده است.

9. تاثیر داروهای آنتی کولینرژیک بربیماری های روانی

طبق مطالعات انجام شده، این داروها می توانند بر روی بیماران دارای اسکیزوفرنی، تاثیرات مخربی مانند اختلال در حافظه و پردازش مغز داشته باشند. هر چه میزان این داروها در خون بیماران اسکیزوفرنی افزایش پیدا کند، تاثیرگذاری بر عملکرد حافظه نیز بیشتر می شود. همچنین این دارو در دوزهای بالاتر، می تواند باعث ایجاد زوال عقل در بلند مدت شود. داروهایی که برای درمان افسردگی، پارکینسون و بیماری های مثانه تجویز می شوند، عموما بیشترین تاثیر را بر زوال عقل دارند.

عوارض آنتی کولینرژیک ها,عوارض داروهای آنتی کولینرژیک,مصرف آنتی کولینرژیک ها,

8. تاثیر داروهای آنتی کولینرژیک برای افراد مسن

مطالعات مختلفی بر روی چند هزار شرکت کننده انجام شده است که نتیجه آن ها به صورت زیر است:
طبق یکی از مطالعات که به مدت هفت سال به طول انجامیده است، افراد مسن با سن بیشتر از 65 سال، می توانند با مصرف چندین آنتی کولینرژیک در بلند مدت خطر ابتلا به کم شدن عملکرد پردازشی مغز یا همان زوال عقل را در خود افزایش دهند.
مطالعه دیگری در مقایسه بین چندین شرکت کننده جوان و مسن انجام شده که طبق نتایج آن می توان گفت که مصرف داروهای آنتی کولینرژیک در افراد مسن می تواند باعث کاهش سرعت پردازش های مبتنی بر حافظه شود. در حالی که افراد جوان دچار این مشکل نشدند.
مطالعه دیگری نیز بین شرکت کننده های مسن انجام شده است که نشان می دهد این افراد در اثر مصرف داروهای آنتی کولینرژیک دچار اختلالاتی در حافظه تصویری و همچنین بلاغت کلام می شوند.

یکی از مهمترین انواع این داروها، مکامیلامین نام دارد که مصرف آن با دوز ده میلی گرم می تواند بر حافظه و میزان یادگیردی افراد مسن تاثیرگذار باشد. البته این دارو بر جوانان تاثیری نداشته است.
آزمایش دیگری نیز که به صورت تصادفی انجام شده بود، نشان داد که داروی فنتانیل که برای انجام بیهوشی استفاده می شود، فشار خون و ضربان قلب را حین عمل جراحی افزایش می دهد.

این مطلب را از دست ندهید
فروش عمده فیلتر تصفیه آب با تخفیف شگفت انگیز در بازار داخلی

7. تاثیر داروهای آنتی کولینرژیک بر مصرف کنندگان کودک و نوجوان

مطالعه دیگری بر روی تعدادی از مصرف کنندگان بین سنین 3 تا 12 سالگی انجام شده است که طبق آن تاثیرات جانبی استفاده از قطره های چشمی سیکلوپنتولات را مورد بررسی قرار داده است. بیشتر این کودکان بعد از مصرف این قطره دچار خواب آلودگی شدند اما تعداد اندکی از کودکان علائم دیگری مانند سرگیجه و قرمز شدن چشم را تجربه کردند. البته گزارش های متعددی از مسموم شدن نوزادان در اثر مصرف این داروها گزارش شده است که در بیشتر آن ها، التهاب و بالا رفتن ضربان قلب شایع بوده است.

عوارض آنتی کولینرژیک ها,عوارض داروهای آنتی کولینرژیک,مصرف آنتی کولینرژیک ها,

6. مسمومیت بر اثر مصرف آنتی کولینرژیک

برخی از داروهایی که عضو خانواده آنتی کولینرژیک ها هستند، مانند آتروپین، می توانند در دوزهای بالا باعث ایجاد مسمومیت شوند. یکی دیگر از انواع این داروها، شینوکلیدینول بنزینات است که در جنگ ها به عنوان سلاح شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرد. مصرف این داروهای حاوی این ماده می تواند باعث ایجاد عوارضی شبیه توهم و هذیان شود.
با توجه به این که منشا اصلی داروهای آنتی کولینرژیک از گیاهان طبیعی است، گاهی مصرف این گیاهان نیز می تواند باعث ایجاد مسمومیت شود. گیاهی مانند شابیزک در صورت مصرف زیاد باعث ایجاد توهم، عصبانیت، اختلال در حافظه، مشکلات تنفسی و تشدید ضربان قلب شود.
برخی از داروهای ضد افسردگی نیز می توانند مسمومیت آنتی کولینرژیک ایجاد کنند. موارد مشخصی گزارش شده است که نشان می دهد مصرف آنتی کولینرژیک ها به صورت بی رویه می تواند به ایجاد مشکلات شدید تنفسی، کما و حتی مرگ منجر شود.

5. بالا رفتن ریسک ابتلا به انسداد ریه

طی مطالعاتی که بر روی هزاران شرکت کننده انجام شده، افراد می توانند با توجه به شرایط ژنتیکی خود، بر اثر مصرف داروهای آنتی کولینرژیک دچار بیماری های مزمنی انسداد ریه شوند. افرادی که حامل پروتئین اپسیلون 4 هستند، در وضعیت خطرناکتری قرار دارند. این افراد بعد از مدت 3 هفته که این داروها را مصرف کرده اند، عوارضی مانند اختلال حافظه و پردازش مغز از خود نشان داده اند.

عوارض آنتی کولینرژیک ها,عوارض داروهای آنتی کولینرژیک,مصرف آنتی کولینرژیک ها,

4. بالا رفتن ریسک ابتلا به زوال عقل

براساس مطالعات صورت گرفته در این زمینه، مصرف داروهای آنتی کولینرژیک می تواند باعث ایجاد زوال عقل شود چرا که این داروها مستقیما بر سیستم عصبی بدن تاثیر می گذارند و التهابات مغزی را نیز افزایش می دهند. در طولانی مدت، مصرف مداوم آنتی کولینرژیک ها می تواند خطراتی برای حافظه، گفتار و رفتار فرد به دنبال داشته باشد.

مصرف همزمان آنتی کولینرژیک با داروهای دیگر: تداخل دارویی

همان طور که دیدید، مصرف غیر اصولی این داروها به تنهایی می تواند باعث ایجاد مسمومیت و عوارض شدید شود. اما آنتی کولینرژیک ها چه تاثیراتی بر سایر داروها دارند؟ در ادامه تاثیر مصرف آنتی کولینرژیک ها با داروهای دیگر را بررسی می کنیم.

3. مصرف همزمان داروهای اسکیزوفرنی با آنتی کولینرژیک ها

داروهایی که برای بیماران اسکیزوفرنی تجویز می شوند، در صورت مصرف همزمان با داروهای آنتی کولینرژیک می توانند باعث ایجاد اختلالات شناختی، گفتاری و حافظه ای شوند. هر چه دوز داروهای آنتی کولینرژیک بیشتر باشد، این عوارض هم شدیدتر خواهند بود.
افرادی نیز که از داروهایی برای جلوگیری از زوال عقل استفاده می کنند، می توانند داروهای آنتی کولینرژیک را به عنوان یک بی اثرکننده مصرف کنند. البته مصرف بیش از اندازه همزمان این داروها باعث ایجاد خطرات دیگری می شود که در افراد سالخورده این خطرات بیشتر است.

عوارض آنتی کولینرژیک ها,عوارض داروهای آنتی کولینرژیک,مصرف آنتی کولینرژیک ها,

2. مصرف همزمان داروهای دیابت و آنتی کولینرژیک ها

مصرف همزمان این داروها می تواند باعث خنثی شدن اثر داروهای دیابتی شود و قند خون بیماران افزایش پیدا کند.

1. مصرف همزمان داروهای مهارکننده کولین استراز با آنتی کولینرژیک ها

مهارکننده های کولین استراز باعث می شوند که فرایند تجزیه کولین استراز در بدن متوقف شود. این داروها به عنوان یک درمان برای بیماری فراموشی (آلزایمر) استفاده می شود. حال آنتی کولینرژیک ها در جهت عکس این داروها عمل می کنند و اثر این مهارکننده ها را خنثی می کنند. بنابراین نباید بیمارانی که داروی آلزایمر مصرف می کنند، به طور همزمان داروهای آنتی کولینرژیک نیز استفاده کنند.

این مطلب را از دست ندهید
10 درمان خانگی برای پاکسازی صورت

عوارض آنتی کولینرژیک ها,عوارض داروهای آنتی کولینرژیک,مصرف آنتی کولینرژیک ها,

داروهای آنتی کولینرژیک طبیعی

ترکیب های زیادی وجود دارند که می توانند بر استیل کولین موجود در داروهای آنتی کولینرژیک اثرگذار باشند. این تاثیر می تواند مثبت و یا منفی باشد.

ترکیبات با اثر مثبت بر استیل کولین: اسید لیپوئیک می تواند اثر استیل کولین را تقویت کند و اثرات ناشی از زوال عقل را کاهش دهد. همچنین در اثر مصرف همزمان این دو، اثرات التهابی موجود در مغز نیز کاهش می یابد.
نیکوتین می تواند انتشار استیل کولین را در بدن بالا ببرد. اگر فرد نیکوتین بیشتری دریافت کند، این فرایند دچار کندی شده و فرد نیاز بیشتری به دریافت نیکوتین پیدا می کند. به همین دلیل است که مصرف این داروها در افراد سیگاری می تواند باعث افزایش مصرف سیگار شود.
طی یک مطالعه، مشخص شد که مصرف همزمان پیراستام و داروهای آنتی کولینرژیک می تواند حافظه و عملکردهای شناختی مغز را در افراد مسن بهبود ببخشد. همچنین اثرات مثبت این دارو بر حافظه کودکان نیز گزارش شده است.

ترکیبات با اثر منفی بر استیل کولین: منظور از اثر منفی این است که این ترکیبات باعث می شوند که عملکرد استیل کولین مختل شده و یا تا حد قابل توجهی کاهش پیدا کند. ترکیبات زیر چنین اثری بر استیل کولین دارند:
ترکیباتی که حاوی گیاه کاوا باشند، می توانند انتقال پیغام های عصبی بین عضلات را کاهش دهند. این ترکیب در بین گیاهان خاصی در جزیره های اقیانوس آرام یافت می شود.
گیاه حسن یوسف ترکیباتی به نام فورسکولین دارد که باعث می شود گیرنده های مربوط به استیل کولین دچار انسداد شده و عملکردشان متوقف شود.

ترکیبات جیوه دار نیز باعث اختلال در عملکرد استیل کولین می شوند. البته این ترکیب ها باعث می شوند که عملکرد آنزیم های سازنده استیل کولین نیز تا حد زیادی کاهش پیدا کند.
ساخت استیل کولین می تواند با مصرف ماده ای به نام بوتولین کاهش پیدا کند. این ماده که جزء ترکیبات تزریقی در بوتاکس است، با همین روش می تواند باعث ثابت شدن ماهیچه ها شود.
کورار ترکیبی است که از گیاهان مختلفی ایجاد می شود. این ترکیب عموما توسط سرخپوست های آمریکایی تهیه می شده است. اکورار باعث می شود که گیرنده های استیل کولین مسدود شده و پیغام های عصبی بین ماهیچه ها منتقل نشوند. با مصرف همزمان این دو ترکیب، فرد دچار فلج کامل و خفگی می شود.
گیاه شابیزک نیز در صورتی که به شکل دمنوش تهیه شود، می تواند باعث ایجاد مسمومیت در فرد شود. این گیاه معمولا برای درمان بیماری های روده و ریه مورد استفاده قرار می گیرد.
گلیسین ترکیبی است که باعث تجزیه شدن استیل کولین می شود. این ترکیب با از بین بردن استیل کولین ها، باعث ایجاد خستگی می شود.

عوارض آنتی کولینرژیک ها,عوارض داروهای آنتی کولینرژیک,مصرف آنتی کولینرژیک ها,

عوارض کلی داروهای آنتی کولینرژیک

خشک شدن پوست، خشک شدن دهان، کور شدن، التهاب، قرمز شدن پوست، حساسیت به گرما، توهم و هذیان، تشنج، نفخ، افزیش ضربان قلب، مشکلات تنفسی.

داروی ضد مسمومیت آنتی کولینرژیک

معمولا برای رفع مسمومیت ناشی از مصرف زیاد آنتی کولینرژیک از ترکیب فیزوستیگمین سالیسیلات استفاده می شود. این دارو در دوزهای بسیار کم می تواند مشکلات قلبی و تنفسی، خشکی و توهم ناشی از مسمومیت را کاهش دهد. در یک مورد گزارش شده است که این ترکیب مسمومیت ناشی از مصرف بیش از حد شربت دیفن هیدرامین توسط یک کودک را درمان کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا