سلامت

10 ویژگی ژنتیکی باور نکردنی

معرفی ویژگی های ژنتیکی باور نکردنی

همانطور که می دانید همه ی انسان ها ویژگی های مانند رنگ چشم، پوست و مو تا قد و حالت موها و سایر ویژگی های ظاهری را از پدر و مادر خود به ارث می برند. اما جالب است که بدانید انسان ها نه تنها ویژگی های ظاهری بلکه ویژگی هایی مانند موفقیت تحصیلی، میزان کلسترول خون را نیز از والدین خود به ارث می برند. در ادامه 10 ویژگی انسانی که باور نمی کنید ژنتیکی باشند را به شما معرفی خواهیم کرد.

ویژگی های ژنتیکی,ویژگی ژنتیکی,کلسترول بالای خون,

10. کلسترول بالای خون | High blood cholesterol

اکثر مردم بر این باورند اند که میزان کلسترول خون رابطه مستقیمی با تغذیه فرد دارد و راز داشتن عمری طولانی و زندگی لذت بخش را قرار دادن مصرف میوه و سبزیجات و ورزش در برنامه روزانه می دانند. در حالی که پژوهشگران دریافته اند که کلسترول بالای خون کاملا وابسته به ژن های فرد است و حتی اگر فرد سبک زندگی صحیحی داشته باشد باز هم به آن مبتلا خواهد شد. بر اساس این تحقیقات از هر 500 نفر یک نفر جهش ژنتیکی ویژه ای دارد که موجب می گردد میزان کلسترول خون او افزایش یابد.

ویژگی های ژنتیکی,ویژگی ژنتیکی,کلسترول بالای خون,

9. طاسی سر مردان| Men’s baldness

مردها معمولا طاسی را از مادر خود به ارث می برند، ژنی که موجب طاسی سر در مردان می شود در واقع بر روی کروموزم X اثر می گذارد. البته این تنها از طریق مادر به ارث رسیده نمی شود بلکه پدران نیز می توانند این ژن را به پسران خود منتقل کنند. علاوه بر تاثیر ژن بر طاسی سر فاکتورهای زیست محیطی نیز از مهم ترین عوامل طاسی سر محسوب می شوند.

ویژگی های ژنتیکی,ویژگی ژنتیکی,کلسترول بالای خون,

8. موفقیت تحصیلی | Educational accomplishment

موفقیت تحصیلی رابطه مستقیمی با ژن هایی دارد که فرزند از پدر و مادر خود به ارث می برد. خیلی از پدر و مادر ها فرزندان خود را در مواقعی که نمرات پایینی می گیرند مورد سرزنش قرار می دهند و معتقد هستند که آن ها در گذشته که هم سن و سال فرزند خود بوده اند از نظر تحصیلی در سطح بهتری قرار داشته اند. ژن والدین نقش مهمی درمیزان موفقیت تحصیلی فرزندان دارد، به طوری که تحقیقات نشان می دهد که میزان موفقیت تحصیلی فرزندان تا 55 درصد به ژن هایی که به ارث برده اند بستگی دارد. از این رو اگر پدر و مادری خود در دوران تحصیل جز شاگردان ممتاز بوده باشند می توان انتظار داشت که فرزندان آن ها هم در زمینه تحصیلی موفق شوند.

ویژگی های ژنتیکی,ویژگی ژنتیکی,کلسترول بالای خون,

7. علاقه به قهوه | Interest in coffee

طبق تحقیقاتی که بر روی افرادی که مصرف قهوه بالایی دارند و افرادی که چندان به قهوه علاقه مند نیستند انجام شده است مشخص شده افرادی که چندان به قهوه علاقه ندارند در واقع سرعت هضم قهوه در آن ها کمتر است از این رو میل به خوردن قهوه در طول روز کمتر به سراغ آن ها می آید و مصرف پایین تری دارند.

این مطلب را از دست ندهید
10 گیاه تصفیه کننده هوای خانه برای حفظ سلامتی

ویژگی های ژنتیکی,ویژگی ژنتیکی,کلسترول بالای خون,

6. دیابت نوع 2 در کودکان | Type 2 diabetes in children

دیابت نوع 2 یکی از بیماری هایی است که به ندرت پیش می آید کودکان و نوجوانان به آن مبتلا شوند و بیشتر در میان افراد سالمند و بزرگسال شایع است. البته مواردی نیز وجود دارد که کودکان و نوجوانان به دیابت نوع 2 مبتلا هستند که معمولا به دلیل ژنتیک است. لازم به ذکر است که رژیم غذایی نامناسب نیز در کنار ژنتیک می تواند موجب دیابت نوع 2 در کودکان شود.

ویژگی های ژنتیکی,ویژگی ژنتیکی,کلسترول بالای خون,

5. کوررنگی | Color blind

یکی از بیماری های ارثی که معمولت در مردان بیشتر مشاهده می شود کوررنگی است. این ژن معمولا از مادران به فرزندان پسر منتقل می شود زیرا مردان فاقد تک کورومزوم X مادری هستند، اما فرزندان دختر به دلیل آرایش ژن هایی که دارند حتی اگر این کورومزم x را از مادر دریافت ننمایند شانس این را دارند که از پدر کورومزم ایکس را کسب کنند.

ویژگی های ژنتیکی,ویژگی ژنتیکی,کلسترول بالای خون,

4. حساسیت به لاکتوز | Lactose allergy

هضم قند شیر یا همان لاکتوز برای بیشتر از نیمی از افراد جامعه دشوار است و نمی توانند آن را هضم کنند. نوزادان در ماه های اولیه تولد خود فقط از شیر مادر تغذیه می کنند و یک ژن در بدن نوزاد مسئولیت دارد که آنزیمی را تولید نماید تا لاکتوز موجود در شیر هضم شود. به مرور زمان با بزرگ تر شدن کودک قدرت هضم لاکتوز در بدن او کاهش می یابد، به همین دلیل است که بسیاری از افراد نمی توانند شیر بنوشند.

ویژگی های ژنتیکی,ویژگی ژنتیکی,کلسترول بالای خون,

3. توانایی رانندگی کردن | Ability to drive

تنها داشتن گواهینامه رانندگی و آموزش دیدن در این زمینه نمی تواند موجب شود که یک فرد بتواند به خوبی رانندگی کند بلکه باید توانایی رانندگی کردن در او وجود داشته باشد. زیرا اگر فردی آموزش های لازم را ببیند اما آن ژن ویژه را نداشته باشد نمی تواند استرس خود را به خوبی کنترل کند در نتیجه احتمال اینکه تصادف کند بسیار وجود دارد. طبق پژوهش هایی که انجام شده است حدود 30 درصد افراد جامعه دارای این ژن خاص هستند.

ویژگی های ژنتیکی,ویژگی ژنتیکی,کلسترول بالای خون,

2. نزدیک بینی | Myopia

یکی دیگر از بیماری های ارثی که وجود دارد نزدیک بینی است و فرزندانی که دارای پدر و مادر نزدیک بین هستند به احتمال 50 درصد در آینده نزدیک بین خواهند شد. البته توجه داشته باشید تنها علت نزدیک بینی ژن های به ارث برده شده نمی باشد و زندگی و فعالیت های فرد مانند استفاده مداوم از کامپیوتر و گوشی از دلایل غیر ژنتیکی نزدیک بینی هستند.

ویژگی های ژنتیکی,ویژگی ژنتیکی,کلسترول بالای خون,

1. محبوبیت | Popularity

طبق تحقیقاتی که دانشمندان دانشگاه هاروارد بر روی افراد بسیاری انجام داده اند محبوبیت در میان افراد یکی از مواردی است که از والدین به ارث برده می شود. این تحقیقات نشان می دهد در زمان های بسیار دور و هنگام پیدایش انسان ها افرادی که اطلاعات بالاتری از منابع غذایی داشتند بیشتر مورد توجه سایر افراد بودند. این افراد ژن محبوبیت خود را به نسل های بعدی خود منتقل نموده اند. بنابراین می توان گفت افرادی که بیشتر مورد توجه و محبوب هستند و طرفداران زیادی دارند در واقع این ژن را از پدر و مادر و نسل های پیشین خود به ارث برده اند. در حال حاضر اطلاعاتی در مورد نحوه انتقال این ژن وجود ندارد اما قطعا در آینده ای نه چندان دور پژوهشگران می توانند نحوه انتقال ژن محبوبیت را کشف کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا