سلامت

10 درمان خانگی برای از بین بردن درد پاها

افزایش بازدید در گوگل

برای از بین بردن درد پا چه باید کرد؟

پاها از آن دسته اندام هایی هستند که در طول روز و بدون جلب توجه به صورت متناوب در حال فعالیت و حرکت هستند و اگر نگوییم همه، حداقل بخش بسیار زیادی از جابه جایی روزانه ما انسان ها به واسطه آنها انجام می شود.

به همین دلیل است که درد پا، از جمله دردهایی به شمار می آید که علاوه بر ایجاد مشکل جسمانی باعث بروز مشکلات فراوان در روند عادی زندگی افراد می شود و بنابراین بسیاری از افراد به دنبال پیدا کردن راه حل و درمانی برای این دردها هستند.

💥🩺 بهترین سایت مشاوره پزشکی آنلاین 🩺 💥
❤️ نگران بیماری خود نباشید، مقالات آموزشی، مشاوره و خدمات پزشکی ❤️

ما هم در این مقاله قصد داریم تا بعضی از این درمان ها را به شما معرفی کنیم. بنابراین در ادامه با Bestfarsi باشید تا ۱۰ درمان خانگی برای از بین بردن درد پاها را به شما معرفی کنیم.

اما قبل از آن اجازه دهید تا ابتدا انواع مختلف درد پا و علل بروز این دردها را به شما معرفی کنیم.

از بین بردن درد پاها,از بین بردن درد کف پا,برای از بین بردن درد پا

عوامل ایجاد درد پا

شرایط و عواملی مختلفی می توانند باعث بروز درد در پا شوند که در زیر تعدادی از آنها را معرفی می کنیم:

 • اضافه وزن
 • مصرف بعضی از داروها
 • وجود مشکلاتی مانند پینه یا میخچه یا رشد نامناسب ناخن
 • استفاده از کفش کوچک یا بزرگتر از اندازه مناسب
 • بارداری
 • استفاده از کفش هایی با پاشنه بیش از اندازه بلند
 • بعضی مشکلات جسمانی مانند آرتروز یا دیابت
 • ورزش شدید
 • وجود زخم در پا

اکنون که با رایج ترین دلایل درد پا آشنا شدیم، به موضوع مهم دیگر، یعنی انواع مختلف این درد می پردازیم.

تسکین درد پاها,درمان درد پاها,از بین بردن درد پاها

انواع درد پا

به صورت کلی پادرد به صورت حس سوزن سوزن شدن، تیر کشیدن، کوفتگی، التهاب، حساسیت، قرمزی، بی رنگ شدن و حس خارش بروز می یابد، البته باید به خاطر داشته باشیم که ممکن است این درد به صورت های دیگری هم خود را نشان دهد.

درد در پا در نقاط مختلفی از پا بروز پیدا می کند که شایع ترین آنها، موارد زیر است.

 • انگشتان: یکی از بخش های اصلی پا که در بسیاری از موارد درد در آنجا بروز می کند، انگشتان پا است. در حقیقت ورم مفاصل در انگشتها یکی از رایج ترین انواع دردهای جسمی است.
 • پاشنه: پاشنه هم یکی دیگر از محل هایی است که ممکن است درد پا در آن دیده شود. درد پاشنه ممکن است در نتیجه مواردی مانند زخم پاشنه یا بروز عفونت در کف پا یا سایر شرایط پزشکی ایجاد شود.
 • قوس کف پا: درد قوص پا، هم از جمله دردهای شایع پا است که معمولا در اثر صاف بودن کف پا ایجاد می شود.
 • توپی کف پا: یکی دیگر از کانون های درد پا، مشکلات ایجاد شده در توپی کف پا به دلیل استفاده از کفش نامناسب یا مشکلات مختلف جسمی مانند مورتون نروما یا متاتارسالژی یا سزاموئید هستند.

در مورتون، انگشتان دوم یا سوم یا چهارم پا دچار سوزش یا گزگز یا بی حسی می شوند. در مقابل، به درد در قسمت زیر استخوان متاتارس که در اثر استفاده از کفش نامناسب با دویدن یا پریدن ایجاد می شود هم درد متاتارسالژی می گویند.

اکنون که با انواع دردها و محل ها بروز آنها در پا آشنا شدیم، به بحث اصلی مورد نظر خودمان یعنی درمان خانگی درد پا می پردازیم.

از بین بردن درد پاها,از بین بردن درد کف پا,برای از بین بردن درد پا

۱۰. روغن اکالیپتوس

در برگ های درخت اکالیپتوس و در نتیجه روغن این گیاه، ماده ای به نام اکالیپتول وجود دارد که به دلیل ویژگی ضد التهاب و درد می تواند تاثیر زیادی در کاهش درد پا داشته باشد.

برای سود بردن از این ماده باید روزانه یک یا دوبار، ۱۰ قطره از این روغن را به یک لگن متوسط آب داغ اضافه کرد و سپس پاها را به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در آن قرار داد.

۹. روغن نارگیل

روغن نارگیل در هر خانه ای پیدا می شود. در این روش درمانی کافی است تا ۲ یا ۳ قاشق روغن نارگیل را روی محل درد مالیده و سپس روی آن را با جوراب پوشاند.

چنانچه از این روش یکبار در روز استفاده شود، نتایج شگفت انگیزی در کاهش درد پا به دست خواهد آمد. به خاطر داشته باشید که بهترین زمان استفاده از این درمان، قبل از خواب است.

از بین بردن درد پاها,از بین بردن درد کف پا,برای از بین بردن درد پا

۸. زنجبیل

شاید باورتان نشود اما زنجبیل معجزه می کند! در این روش کافی است تا یک تکه ۳ سانتی از زنجبیل را در یک لیوان آب داغ خرد کرد.

چای زنجیل بعد از ۵ تا ۱۰ دقیقه دم خواهد کشید. برای مشاهده تاثیر معجزه وار این روش در درمان درد پا، بعد از دم کشیدن چای و قبل از خنک شدن آن کمی عسل به چای اضافه کرد و سپس چای را بنوشید.

شایان ذکر است که خاصیت درمانی این دم نوش به دلیل وجود آنزیمی به نام زینگیباین در زنجبیل است که ویژگی رفع التهاب و در نتیجه تسکین دهنده دارد.

۷. نمک اپسوم

استفاده از نمک اپسوم هم در تسکین پا درد بسیار تاثیر گذار است. در این روش درمان کافی که روزانه نصف پیمانه از این نمک را در یک لگن متوسط آب داغ حل کرده و سپس پا را به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در این آب قرار دهیم تا شاهد کاهش درد باشیم.

از بین بردن درد پاها,از بین بردن درد کف پا,برای از بین بردن درد پا

۶. جوش شیرین

ماده دیگری که می توان از آن به عنوان یک درمان کننده خانگی پاها درد استفاده کرد، جوش شیرین است. برای استفاده از خاصیت درمانی جوش شیرین باید نصف پیمانه از این ماده را در یک ظرف بزرگ آب داغ حل کرده و پا ها را به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در آن قرار داد.

برای نتیجه بخش تر بودن این درمان خانگی، بهتر است که به صورت روزانه این کار را انجام داد.

۵. روغن نعنا فلفی

روغن نعنا فلفی هم یکی دیگر از موادی است که می توان از آن  کاهش درد پاها یا دست استفاده کرد. این روغن خاصیت ضد التهابی داشته و بسیار در تسکین درد موثر عمل می کند.

برای استفاده از این روغن باید به صورت روزانه ۱۰ تا ۱۲ روغن نعنا فلفلی را به یک ظرف متوسط آب داغ اضافه کرد و سپس پا ها را به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در آن آب نگه داشت.

از بین بردن درد پاها,از بین بردن درد کف پا,برای از بین بردن درد پا

۴. تمرینات کششی انجام دهید

انجام برخی از حرکات کششی تاثیر بسزایی برای از بین بردن درد پاها خواهد داشت. اما از آنجا که ممکن است پا دردتان بسیار شدید باشد، شاید فکر کنید که انجام این تمرینات فقط دردتان را بیشتر می کند. در صورتیکه اینگونه نیست.

۳. کمپرس یخ را فراموش نکنید

اگر درد پای تان ناشی از آسیب خاصی است، بهتر است ناحیه ضرب دیده را با بانداژ محکم ببندید و آن را به مدت ۵ دقیقه در کاسه ای پر از یخ قرار دهید و یا یک کمپرس یخ روی آن بگذارید و پس از ۵ دقیقه بردارید و مجدا بگذارید تا ۵ دقیقه بماند.

حس خنکی شدیدی که یخ به محل آسیب دیده وارد می کند، دردش را کاهش داده اما این روش کاملا موقت است و ممکن است پس از چند ساعت باز هم درد بکشید.

از بین بردن درد پاها,از بین بردن درد کف پا,برای از بین بردن درد پا

۲. ماساژ را فراموش نکنید

بهترین و در دسترس ترین روش برای تسکین درد پاها یا دست، ماساژ است. بهتر است یک پماد موضعی کاهش درد مفصلی از داروخانه تهیه کنید و یا با یک لوسیون یا روغن معمولی شروع به ماساژ دادن ناحیه ای کنید که درد می کند.

بهتر است این کار را یکی از افراد منزل برای تان انجام دهد که تمرکز بیشتری بر روی پای شما داشته. این روش تا حدودی بسته به نوع درد و علت آن، تا ۲ الی ۴ ساعت درد را تسکین می دهد.

۱. سرکه درمانی

گاهی اوقات ممکن است درد پاها بخاطر انقباض شدید ماهیچه ها بر اثر ورزش یا کارهای سنگین رخ دهد که در این مورد می توانید از سرکه استفاده کنید.

وان حمام را پر از آب گرم کرده و به اندازه نصف استکان سرکه داخل آن بریزید و پاهای خود را تا محلی که درد می کند برای یک ساعتی در آب گرم بگذارید.

اگه دنبال یه سایت خوب برای خرید فالوور واقعی میگردی؟ اگه میخوای با خرید لایک به اکسپلورر اینستاگرام راه پیدا کنی؟ حتما یه سری به سایت دیجی فالوور بزن

خرید فالوور ایرانی اینستاگرام 100K با 25% تخفیف خرید تیک آبی اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا