سلامت

10 علت پوسیدگی دندان را بشناسیم

خلاصه نوشته
  • علت پوسیدگی دندان تنها به خوردن شیرینی جات و مسواک نزدن ختم نمی شود! در عصر حاضر با توجه به هزینه های بسیار کمر شکن دندان پزشکی باید بسیار مواظب دندان های خود باشید تا از مواردی همچون پوسیدگی که شایع ترین نوع مشکلات دهان و دندان است جلوگیری کنید.

علت پوسیدگی دندان چیست؟

در دنیای امروز پوسیدگی دندان از شایع ترین بیماری های دهان و دندان محسوب می شود. شاید از کودکی شنیده باشیم که مصرف شکلات و شیرینی جات موجب پوسیدگی دندان می شوند. اما در واقع عوامل دیگری نیز در بروز فرسایش دندان دخیل اند، که گاهی به نظر ساده و بی اهمیت می رسند. پوسیدگی دندان همان مرحله فرسایش بدون بازگشت بافت مینا به شمار می رود، که با درد و شکستگی دندان خودش را نشان می دهد.

از دیگر نشانه های پوسیدگی دندان و عامل درد غیر قابل تحمل آن می توان به مواردی از قبیل : تورم لثه، تحلیل لثه و قرار گرفتن ریشه در برابر سرما و گرما، التهاب و آفت های داخل دهان، تغییر رنگ مینا، سوراخ شدن دندان، که در اکثر موارد منجر به عصب کشی و پرکردن دندان می گردد، اشاره نمود. دندان پزشکان عواملی همچون وجود میکروب ها، مصرف مواد قندی، مسواک نزدن، شکستن اجسام سخت با دندان و ژنتیک را در فرسایش بافت دندان ها موثر می دانند. برای رهایی از مخارج بسیار سنگین و کمر شکن دندانپزشکی می توانید با شیوه های ساده اما کاربردی از پوسیدگی دندان تا حدود زیادی جلوگیری نمائید. اگر شما هم مایلید با 10 مورد از مهمترین علائم پوسیدگی دندان آشنایی پیدا کنید، با ما همراه شوید.

برای جلوگیری از پوسیدگی دندان,علائم پوسیدگی دندان,علت پوسیدگی دندان,

10. تاثیر برخی از داروها بر پوسیدگی دندان

مصرف برخی از داروها که مستقیما با بزاق دهان در ارتباط هستند، در پوسیدگی دندان نقش بسزایی دارند. برخی از این داروها مانند اسپری های استنشاقی مخصوص بیماری آسم، شربت یا قطره آهن، شربت یا قطره مولتی ویتامین که در سنین کودکی مورد استفاده قرار می گیرند، مسکن های ضد سرفه و شربت های ضد آلرژی همگی با ماندگاری زیادی که بر مینای دندان دارند، موجب پوسیدگی آن می شود. پس اگر در حال حاضر داروی خاصی را مصرف می کنید که پزشک آن را به صورت طولانی مدت برای تان تجویر کرده، حتما از عوارض آن و تاثیراتش بر دهان و دندان مطلع گردید، برای این کار کافیست جستجویی کوچک در گوگل داشته باشید.

2. تغذیه نامناسب

باکتری های موجود در دهان برای رشد و تکثیر از مواد قندی، نشاسته، کربوهیدرات و برخی لبنیات ها استفاده می کنند. زمانی که چیپس، شیرینی، پاستیل، آب میوه های صنعتی، غلات و انواع نان و شکلات  مصرف می کنید و مسواک نمی زنید، در واقع یک میز سلف سرویس را در اختیار باکتری های مضر قرار داده اید. مصرف شیر اگر چه به رشد کلسیم کمک می کند، اما زمانی که کودکان در زمان خواب از شیشه شیر استفاده می کنند، با چسبیدن مواد قندی آن به لثه ها و دندان های شان موجب نشانه های پوسیدگی دندان در کودکان و بروز پوسیدگی های شدید در سنین پایین می گردد.

علت پوسیدگی دندان چیست,علت پوسیدگی دندان کودکان,نشانه های پوسیدگی دندان,

8. مشکلات لثه و دندان

در برخی موارد افراد لثه های کوچک تری نسبت به اندازه و سایز دندان های شان دارند، که در اصطلاح تنگی لثه گفته می شود. تنگی لثه موجب روی هم افتادن و یا به هم فشردگی بیش از حد دندان ها می شود. زمانی که بافت دو دندان به هم فشار وارد می کنند علاوه بر کجی و نمای نا زیبایی که ایجاد می کنند، باعث پوسیدگی بافت آن ها نیز می گردد. چسبیدگی دندان اجازه نمی دهد که فضای بین آن ها با مسواک یا نخ دندان به خوبی تمیز شود و ذرات غذای بین شیارها باعث رشد باکتری ها و فرسایش مینا دندان می شود.

این مطلب را از دست ندهید
فروش عمده فیلتر تصفیه آب با تخفیف شگفت انگیز در بازار داخلی

7. اختلالات در نحوه عملکرد دهان و زبان

عضلات زبان و دهان به صورت خودکار به تمیز کردن دندان ها می پردازند. در برخی بیماری ها مانند سکته های مغزی و یا آسیب ها و جراحاتی که به بافت عصب وارد می شوند، موجب از کار افتادن یا ضعیف شدن عضلات تمیز کننده می گردد. این اختلال نیز می تواند علت پوسیدگی دندان به شمار می رود.

پوسیدگی دندان,برای جلوگیری از پوسیدگی دندان,علائم پوسیدگی دندان,

6. کیفیت بزاق

زمانی که غذا می خوریم قسمتی از عمل جذب در دهان صورت می پذیرد، مانند جذب کلسیم و آزاد سازی آن در مواقع لزوم که موجب استحکام دندان ها می شود. بزاق نباید خیلی غلیظ باشد زیرا مانع از ترشح کلسیم به میزان لازم و نرمال شده و نمی تواند به نحو احسنت به کار تامین سلامت دندان ها بپردازد. برخی بیماری ها مانند دیابت در غلظت بزاق بسیار تاثیر گذارند و یا مصرف برخی داروها مانند اسپری های آنتی بیوتیک کیفیت بزاق را به شدت پایین می آورند. ساعات شبانه روز نیز در ترشح بزاق موثرند، به طور مثال در ساعات پایانی شب ترشح بزاق به کمترین و غلیظ ترین سطح خود می رسد. به همین دلیل خوردن غذا و خوراکی در این ساعات از مهم ترین نشانه های پوسیدگی دندان به شمار می رود.

5. پلاک دندانی

پلاک ها در واقع همان باکتری ها و بزاق هستند که با چسبیدن به دندان به شکل لایه ایی جرم مانند درمی آیند.پلاک ها با جذب مواد قندی مصرفی شما، به تولید اسید های فرسایش گر مینا دندان می پردازند. اسید با حل کردن مینا به سوراخ کردن دندان و بیرون افتادن ریشه عصب منجر شده که در اصطلاح دکلسیفیکیشن  نامیده می شود. در کنار مسواک استفاده از نخ دندان می تواند در جلوگیری از پلاک بسیار موثر باشد.

علت پوسیدگی دندان,علت پوسیدگی دندان چیست,علت پوسیدگی دندان کودکان,

4. نا متعادل بودن باکتری ها

با تولد انسان تولید برخی باکتری های مفید در بدن آغاز می شود. یکی از این باکتری ها “فلور” یا ” فلوراید” نام دارد. در مقابل آن باکتری مضری به نام ” استرپتوکوک موتانس” وجود دارد که عامل اصلی شروع پوسیدگی و نشانه های پوسیدگی دندان به شمار می رود. تا زمانی که مسواک می زنید و بهداشت دهان و دندان را رعایت می کنید، باکتری های مضر را غیر فعال و بی خطر نگه می دارید. اما با مصرف خوراکی های شیرین و چسبنده موجب فعال شدن آن ها شده که با ایجاد اختلال در سیستم فلوراید ، موجب تکثیر بیش از حد فلور شده و با تشکیل پلاک بر روی دندان، در کوتاه مدت به فرسایش می پردازند.

3. شیارهای میان دندانی

ساختار دندان ها با هم متفاوت است، به گونه ایی که برخی از آن ها مانند دندان های آسیا از شیارهای بیشتری نسبت به سایر دندان ها برخوردار هستند. این شیار ها بهترین مکان برای چسبیدن ذرات غذا به دندان است، که گاها با مسواک نیز تمیز نمی شوند. ذرات با ترکیب در بزاق موجب تولید باکتری ها شده و با ایجاد پلاک بر سطح دندان به راحتی پوسیدگی را فراهم می آورند. این نوع پوسیدگی در بین کودکان سنین دبستان بسیار شایع تر می باشد.

این مطلب را از دست ندهید
10 روش ساده برای درمان افسردگی

نشانه های پوسیدگی دندان,پوسیدگی دندان,برای جلوگیری از پوسیدگی دندان,

2. تاثیر بیماری معده بر پوسیدگی دندان

شاید برای تان جالب باشد که بدانید بیماری های معده نیز در فرسایش دندان ها موثرند! بیماری هایی مانند رفلاکس که موجب بازگشت اسید معده به مری و دهان می شوند، یا زمانی که فرد به تهوع و استفراغ های مکرر دچار است، مدام دندان ها را در معرض اسید های معده قرار می دهد. اسید های معده با چسبیدن به دندان و ترکیب با پلاک های دندان به سرعت شروع به از بین بردن مینا کرده وبا ایجاد ترک و سوراخ در دندان موجب تخریب کامل آن می شود.

1. نداشتن رژیم غذایی مناسب در دوره بارداری

بانوان باردار 30 درصد بیشتر از سایرین به دریافت انواع ویتامین ها و مواد معدنی نیازمندند. جنین با جذب مواد مغذی بدن مادر از طریق بند ناف یا جفت به رشد می پردازد. اگر مادر در رژیم غذاییش مواد مفید و ویتامین ها را دریافت نکند، جنین برای جذب غذا به سراغ بافت استخوان و دندان ها می رود و ذخایر کلسیم آن ها را کاملا مصرف می کند. در همین زمان نه تنها دندان ها بلکه بافت استخوان مادر نیز با خطر پوسیدگی مواجه می شود. پس مصرف لبنیات و غذاهای حاوی کلسیم در دوران بارداری بسیار پر اهمیت می باشد.

کلام آخر

مواردی که ذکر کردیم همگی موجب پوسیدگی دندان ها در کوتاه مدت می شود. اما اگر شما بعد از صرف وعده های غذایی مسواک بزنید و یا از نخ دندان استفاده کنید تا حد زیادی از آسیب های دندان تان جلوگیری می کنید. به کار بردن دهانشویه ها نیز می تواند در نظافت دهان و دندان بسیار تاثیرگذار باشند. در کنار رعایت بهداشت دهان و دندان و مصرف ویتامین ها به خصوص کلسیم، باید حداقل هر شش ماه یکبار نیز برای معاینه به دندانپزشکی مراجعه نمائید، تا از پوسیدگی دندان ها پیشگیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا