سلامت

10 عامل چاقی که تصورش می تواند محال باشد

خلاصه نوشته
  • عوامل موثر در بروز چاقی تنها به پرخوری و خوردن خوراکی های بی ارزش و پر کالری ختم نمی شود! متاسفانه عادات غلط و اشتباه بسیاری وجود دارد که اکثر افراد با بی توجی و آگاهی اندک مدام آن را در طول زندگی روزمره خود تکرار می کنند. برخی از این عادات نه تنها موجب اضافه وزن می شوند بلکه سلامت جسمی را هم به خطر می اندازند!

پنهان ترین علل بروز چاقی

عوامل بسیاری در برزو چاقی موثراند! شاید فکر کنید مهم ترین عوامل موثر بر بروز چاقی پرخوری و بی تحرکی باشد و صد البته که این دو مورد هم در اضافه وزن دخیل اند! اما بسیاری از عوامل محیطی و یا ژنتیکی نیز در این امر بی تاثیر نیستند! به طور مثال پدر و مادری که خود به اضافه وزن مبتلا هستند، 65 درصد بیشتر از سایر والدین ممکن است فرزندی با وزن بالا به دنیا بیاورند. کودکانی  که به صورت مادرزاد با کمبود لپتین در جفت به دنیا می آیند در بزرگسالی با تجمع بیشتر توده های چربی در بدن شان مواجه می شوند.

همچنین نوعی اختلال هم وجود دارد که در سیستم عصبی بدن رخ می دهد و نوروژنیک نامیده می شود، این اختلال با تاثیر بر سلول های عصبی موجب بهم ریختن هورمون های غدد هیپوتالاموس یا کمبود لپتین و یا کمبود انتقال دهنده های عصبی می گردد که همگی موجب بروز چاقی می شود.

از دیگر عوامل بروز چاقی می توان به عوامل روحی و روانی اشاره کرد، مثلا وقتی شخصی یک دوره پر تنش روحی  مانند از دست دادن نزدیکان را سپری می کند، ایجاد حالت های افسردگی با تاثیر بر غده تیروئید و کم کاری آن موجب انباشت چربی ها در بدن می شود. گذشته از این عوامل، بسیاری موارد دیگر نیز در چاقی شما دخیل هستند که بست فارسی به اختصار به بررسی برخی از آن ها خواهد پرداخت.

دلایل بروز چاقی,علل بروز چاقی,عوامل بروز چاقی,

10. گوشی های هوشمند موجب عدم تحرک اند

متاسفانه با افزایش رواج استفاده از گوشی های هوشمند روز به روز تحرک و فعالیت انسان ها کمتر شده است! گوشی هایی با قابلیت فراوان و برنامه های جذاب بی شک ساعت های طولانی شما را به خود مشغول می کنند و همین یک جا نشستن های طولانی موجب کاهش کالری سوزی بدن شده و سر انجام به سوی چاقی و اضافه وزن سوق داده می شوید. پس برای استفاده از گوشی حتما برنامه ریزی زمانی داشته باشید و از انجام فعالیت های بدنی غافل نشوید.

عوامل موثر بر بروز چاقی,عوامل موثر در بروز چاقی,دلایل بروز چاقی,

9. ازدواج عامل چاقی!

شاید به نظرتان خنده دار باشد اما ازدواج هم یکی دیگر از عوامل موثر در بروز چاقی می باشد! بدن زن و مرد بعد از ازدواج با تغییرات هورمونی روبرو می شود هورمون های استروژن و پروژسترون تا به تعادل برسند حدود سه ماه زمان نیاز دارند و در طول این دوران بدن با افزایش اشتها مواجه می شود و میل به خوردن شیرینی جات بسیار افزایش می یابد و از این رو با افزایش کالری دریافتی به اضافه وزن دچار می شوید! همچنین افراد با ازدواج از یک برنامه غذایی که به مدت طولانی استفاده می کرده اند جدا می شوند و برنامه غذایی خود را طبق ذائقه شریک زندگی شان تغییر می دهند که همین تغییر به راحتی می تواند دلیل اضافه وزن شما باشد.

علل بروز چاقی,عوامل بروز چاقی,عوامل موثر بر بروز چاقی,

8. ویروس های خطرناکی که در مواد غذایی کمین کرده اند!

آدنو ویروس ها از جمله ویروس های بدون غشا دو رشته ایی می باشند که مستقیم به سلول های بدن چسبیده و موجب ایجاد عفونت های تنفسی و گوارشی می شوند. این ویروس ها همان عامل ایجاد فساد در غذاهای مانده نیز هستند پس زمانی که شما غذای مانده مصرف می نمایید در واقع دارید این میهمانان خطرناک را به بدن تان دعوت می کنید! حدود شش ماه طول می کشد تا این ویروس ها از بدن خارج شوند و همین زمان کافیست تا عفونت ها به تولید بافت چربی در بدن بپردازند. پس توصیه می کنیم که حتما از غذاهای تازه و سالم استفاده کنید.

این مطلب را از دست ندهید
10 حرکت یوگا که برای تسکین درد کمر پیشنهاد می شود

عوامل موثر در بروز چاقی,دلایل بروز چاقی,علل بروز چاقی,

7. ساعت ها بی تحرک ماندن در فضایی با دمای یکسان

شاید تعریق به نظرتان آزار دهنده و بی فایده بیاید اما بدن با تعریق به تعادل دما دست پیدا کرده و همچنین به دفع سموم از ناحیه پوست می پردازد. پس قرار گرفتن در دمایی مطبوع برای ساعات طولانی خیلی هم خوب نیست! زیرا زمانی که شما از هوای خنک اتاق تان لذت می برید مغزتان در حال صدور فرمان ایجاد لایه محافظتی بدن در برابر سرماست  و همین موجب ایجاد سلول های چربی در زیر پوست تان می شود. اگر به ناچار باید در چنین دمایی کار کنید حتما زمانی را در طول روز به انجام فعالیت بدنی و ورزشی برای تعریق بدن تان اختصاص دهید.

عوامل بروز چاقی,عوامل موثر بر بروز چاقی,عوامل موثر در بروز چاقی,

6. عفونت گوش و افزایش اختلالات پرخوری

عصب های مربوط به حس چشایی و احساس سیری در ناحیه گوش میانی ما قرار دارند، چنانچه به عفونت گوش میانی مبتلا شدید، حتما با پزشک متخصص در زمینه بروز عوارض احتمالی در عصب بخش چشایی مراجعه کنید، زیرا این عفونت ها به راحتی این عصب ها را ضعیف کرده و یا از کار می اندازند و همین اختلال موجب عدم احساس سیری، پرخوری و در نتیجه چاقی می شود.

دلایل بروز چاقی,علل بروز چاقی,عوامل بروز چاقی,

5. مراقب کیسه های نایلونی و بطری های پلاستیکی باشید

هورمون استروژن در بدن مسئول تنظیم هورمون زنانه و چرخه قاعدگی می باشد. پس اگر تعادل این هورمون به هم بریزد عوارض مختلفی هم چون چاقی و نامنظمی قاعدگی و حتی ناباروری را در پی خواهد داشت. در بطری های پلاستیکی و کیسه های نایلونی عنصری به نام “بیسفنول آ ” وجود دارد که جذب مواد خوراکی موجود در این بطری و کیسه ها می شود و به محض ورود به بدن همچون استروژن عمل می کند و همین تعادل استروژنی، بدن را مختل ساخته و شروع به جذب و ذخیره سازی چربی در اندام هایی مثل شکم، سینه و ران ها می کند.

عوامل موثر بر بروز چاقی,عوامل موثر در بروز چاقی,دلایل بروز چاقی,

4. با مصرف مواد غذایی بی ارزش باکتری های مضر را افزایش می دهید

در معده و روده همه ما باکتری های مفید بسیاری زندگی می کنند که همگی در سلامت این دو عضو حیاتی ما تاثیر بسزایی دارند. اما زمانی که ما از غذاهایی پر کالری مثل فست فود ها و یا سرخ کردنی ها زیاد استفاده  کنیم، به تعداد این باکتری ها می افزاییم و افزایش بی رویه این موجودات میکروسکوپی در بدن موجب کند شدن روند هضم غذا و دفع به موقع آن می شود و همین امر موجب فاسد شدن غذا در معده و روده شده که علاوه بر ایجاد مسمومیت و چاقی موجب بروز عفونت های شدید نیز می گردد.

علل بروز چاقی,عوامل بروز چاقی,عوامل موثر بر بروز چاقی,

3. خودتان را از نور آفتاب قایم می کنید!

ویتامین D عامل مهم تنظیم فعالیت های تیروئیدی می باشد و از همه مهمتر اینکه از بروز حالات استرسی جلوگیری کرده و سلامت قلب شما را تضمین می کند. اگرچه  تامین ویتامین D بدن تنها با استفاده قرص های ویتامینه امکان پذیر می باشد، اما  این کافی نیست چراکه بدن برای تعادل دریافت این ویتامین به نور خورشید نیازمند است. تعادل دریافت ویتامین در تجزیه ویتامین و تقسیم متناسب آن در کل بدن تنها با تابش نور خورشید امکان پذیر است و همین تعادل هورمونی در غده تیروئید از کم کاری آن جلوگیری کرده و تا حدود زیادی شما را از شر چربی های اضافی خلاص می کند.

این مطلب را از دست ندهید
10 بهترین غذای خون ساز برای درمان کم خونی

عوامل موثر در بروز چاقی,دلایل بروز چاقی,علل بروز چاقی,

2. وعده های اصلی غذایی را حذف می کنید!

همه ما معمولا سه وعده مهم و اصلی غذایی داریم و با گذشت مدت زمان طولانی این وعده ها و تایم تناول غذا برای بدن به صورت یک عادت در می آید! مثلا اگر شما عادت دارید ناهارتان را هر روز ساعت 1 بخورید، مغز شما هر روز ساعت 1 منتظر ارسال پیام های دریافت غذا از طرف معده شماست و حدودا 20 دقیقه بعد مغز فرمان سیری را به معده ارسال می کند. اما اگر پیام دریافت غذا به مغز ارسال نشود او پیام ذخیره گلوکز را به کبد ارسال می کند، چون می ترسد بدن با کمبود انرژی مواجه شود و بدن این گلو کزهای ذخیره شده را به سلول های چربی تبدیل می کند.

پس با حذف وعده های غذایی شما وزن کم نمی کنید بلکه روند کالری سوزی بدن تان را مختل می سازید. در بسیاری از برنامه های رژیم لاغری تاکید بر خوردن وعده های غذایی می شود در حالیکه شاید بسیاری از شما گمان می کنید نیازی نیست که هر سه وعده غذایی را در طول روز میل کنید!

عوامل بروز چاقی,عوامل موثر بر بروز چاقی,عوامل موثر در بروز چاقی,

1. کار کردن تا پاسی از شب

بدن در طول شبانه روز ساعت کالری سوزی و یا استراحت خاصی دارد، مثلا بین ساعات 7 تا 9 صبح سطح متابولیسم بدن یا همان سوخت و ساز، بسیار بالاست و بین ساعت های 5 تا 7 عصر با کاهش روند سوخت و ساز، بدن آماده می شود تا به تایم استراحت شبانه وارد گردد. پس از ساعت 9 شب متابولیسم بدن در پایین ترین سطح خود قرار می گیرد زیرا، در این زمان هورمون های حیاتی شروع به فعالیت می کنند.

پس زمانی که شما شب ها تا دیر وقت بیدار بمانید این تعادل هورمونی به هم می ریزد و کالری سوزی متوقف می شود. بنابراین اگر به ناچار باید در طول شب به کار بپردازید، سعی کنید در طول روز زمانی برای فعالیت بدنی تان قرار دهید تا از اضافه وزن و چاقی جلوگیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا