سلامت

10 روش پیشگیری از بیماری آنفلوآنزا و محافظت بیشتر از سلامتی

خلاصه نوشته
  • فصل آنفلوآنزا هر ساله در هوای سردتر اوایل پاییز رخ می دهد و می تواند تا اواخر فروردین ماه سال بعد ادامه داشته باشد. اوج آن بین آبان تا دی است و تأثیرات آن در سراسر کشور احساس می شود. شش نوع اصلی آنفلوانزا از نظر پزشکی وجود دارد که در این مقاله بررسی خواهیم کرد.

انواع اولیه آنفلوانزا

آیا با انواع آنفلوانزا آشنا هستید که می توانید در فصل آنفولانزا و سرماخوردگی به آنها مبتلا شوید؟ حتی ممکن است بعضی از آنها را نشنیده باشید.

آنفلوانزای نوع a

این رایج ترین نوع ویروس آنفولانزا است. به طرز تکان دهنده ای، این بیماری را هم در حیوانات و هم در افراد می توان یافت. این علامتی است که معمولاً شدیدترین علائم را ایجاد می کند. از آنجا که این بیماری به سرعت پخش می شود، باید مراقب باشید تمام سطوح لمس شده توسط فرد آلوده را پاک کنید.

در این گروه ، 198 زیرگروه و گونه وجود دارد و برخی از آنها شدیدتر از بقیه هستند. اگر به آنفلوانزای A مبتلا شده اید، انتظار می رود که یک تا دو هفته بیمار باشید.

آنفلوانزای نوع b

در حالی که نوع B مطابق انتظار نیست، اما مدت زمان آن یک تا دو هفته است. این نوع بیماری خیلی همه گیر نیست. نوع B فقط به انسان محدود می شود و به طور کلی ضعیف تر از نوع A است. با این حال، به یاد داشته باشید که می تواند برخی از عوارض جانبی شدید داشته باشد.

آنفلوانزای نوع c

نوع C باعث شیوع آنفلوانزای فصلی می شود، اما از همه انواع آنفلوانزا کمترین شدت را دارد. این نوع می تواند برای نوزادان، افراد مسن و کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند خطرناک باشد. این نوع بیماری انفولانزا در حدود 3-7 روز طول می کشد، اگر چه در کسانی که به پزشک مراجعه نمی کنند می تواند طولانی تر باشد.

غیر معمول نیست که شاهد آنفلوانزای C با شیوع همه گیر آنفلوانزای A باشیم. از آنجا که بسیاری این را بیماری خفیف تنفسی می دانند، اما چیزی بیشتر از سرماخوردگی در اکثر افراد دیده نمی شود.

آنفلوانزای نوع d

تصور می شد آنفولانزای D یک نوع است که فقط بر خوک ها و گاوها تأثیر می گذارد. با این حال، در سال 2011، جامعه پزشکی مطالعاتی را انجام داد و نظریه پردازی کرد که می تواند از حیوانات به انسان منتقل شود. توزیع این نوع آنفولانزا در سراسر جهان امکان پذیر است.

انواع آنفلوانزا,فصل انفلوانزا,فصل پاییز و آنفلوآنزا,

آنفولانزای خوکی H1N1

آنفولانزای خوکی از سال 2009 در مکزیک ایجاد شد. این ویروس کشنده ترکیبی از سه نوع انسانی و همچنین خوک و آنفلوانزای مرغی است. این یک نوع جهش یافته از آنفلوانزای A است و مسئول اولین شیوع آنفلوانزا در جهان است که طی بیش از چهار دهه دیده شده است.

آنفولانزای مرغی H5N1

آنفلوانزای مرغی از پرندگان به انسان منتقل می شود. خوشبختانه نمی توان از فردی به فرد دیگر منتقل کرد. اگر به این نوع کشنده آنفلوانزا مبتلا شوید، احتمال زنده ماندن فقط 50 درصد است.

این نوع جدی آنفولانزا است که خطر عوارض شدید را با خود به همراه دارد. بسیاری از افراد با نارسایی چند اندام و همچنین میزان بالای مرگ و میر روبرو هستند. مطالعات جدید در مورد حرکت این ویروس در مصر نشان می دهد که احتمال انتقال از انسان به انسان وجود دارد، هرچند هیچ چیز قطعی هنوز اعلام نشده است.

این مطلب را از دست ندهید
10 نشانه که میگوید خوردن گوجه فرنگی برای شما ضرر دارد

پیشگیری آنفولانزا,پیشگیری از آنفلوآنزا,پیشگیری از بیماری آنفلوآنزا,

پیشگیری از بیماری آنفلوآنزا در فصل سرما

دانش، همانطور که می گویند، یک قدرت محسوب می شود. و با علائمی که می توانند از خفیف تا شدید و یا حتی تهدید کننده زندگی باشند، همه باید یاد بگیریم که چگونه از خود در برابر عفونت محافظت کنیم.

به راحتی می توان فهمید که چرا محافظت از خود در فصل سرماخوردگی و آنفولانزا بسیار ضروری است. آنفلوانزا نوع C به نظر می رسد یک بیماری تنفسی و خفیف ترین نوع آنفلوانزا باشد.

اگر می خواهید خطر بیماری خود یا خانواده خود را در سال جاری کاهش دهید، در اینجا Bestfarsi ده راه را بیان کرده است که می توانید برای پیشگیری از آنفولانزا و محافظت از سلامتی خود به آنها توجه کنید.

انواع آنفلوانزا,فصل انفلوانزا,فصل پاییز و آنفلوآنزا,

10. دستان خود را بیشتر بشویید

هرگز نمی توانید بیش از حد دستان خود را بشویید چراکه در ماه های زمستان، ممکن است دستان شما خشک شده و از هوا سرد ترک بخورد. همیشه باید مقداری لوسیون با خود داشته باشید. آیا می دانید زخم های باز روی دست شما می تواند احتمال بیماری شما را افزایش دهد؟

9. فاصله اجتماعی

فاصله اجتماعی به یک امر عادی جدید تبدیل شده است. وقتی فصل آنفولانزا شروع می شود، باید از کسانی که آلوده شده اند فاصله بگیرید.

قسمت ناراحت کننده این است که شما نمی دانید چه کسی آلوده است و چه کسی آلوده نیست. حداقل 1.5 متر فاصله داشته باشید تا اطمینان حاصل کنید که کسی سرفه یا عطسه می کند. میکروب آنها شما را آزار نمی دهد.

8. در ملا عام از ماسک استفاده کنید

ماسک ها به شما کمک می کنند تا از میکروب هایی که نمی توانید ببینید، محافظت کند. اگر کسی سرفه یا عطسه کند، در صورت عدم پوشش کافی، احتمال تنفس میکروب افزایش می یابد. اگر می خواهید ماسک بزنید، مطمئن شوید که دهان و بینی شما را پوشانده است.

7. به آرنج سرفه یا عطسه کنید

اگر احساس می کنید باید عطسه کنید یا سرفه کنید، به خود و اطرافیان لطف کنید و از آرنج سرفه کنید. برخی از بافت ها را نیز مفید نگه دارید، زیرا ممکن است مشکلات سینوس شما کسی را که می خواهد از خود محافظت کند بترساند.

6. هنگام بیرون رفتن، گوش، بینی و دهان خود را بپوشانید

روی یک روسری دوست داشتنی و یک ماسک محافظ سرمایه گذاری کنید تا بتوانید هنگام بیرون رفتن دهان، گوش و بینی خود را بپوشانید. هوای سرد می تواند سیستم ایمنی ضعیف را ویران کند و شما باید این مناطق را گرم نگه دارید.

5. دست زدن به صورت خود را متوقف کنید

101 دلیل وجود دارد که باید از لمس صورت خودداری کنید و یکی از آنها این است که می توانید در فصل آنفولانزا به آنفلوانزا مبتلا شوید. اگر کسی در یک فروشگاه مواد غذایی عطسه کند و 10 دقیقه بعد آن را بردارید، ویروس در دستان شماست. مطمئناً نمی خواهید آن را در جایی نزدیک دهان یا بینی خود قرار دهید.

این مطلب را از دست ندهید
10 عادت شبانه زمینه ساز چاقی

4. از دست دادن خودداری کنید

در حالی که معمولاً دست دادن برای تجارت و تعاملات اجتماعی معمول است، فقط به مردم بگویید که در فصل آنفولانزا این کار را نمی کنید.

3. در برابر اصرار برای در آغوش کشیدن مردم مقاومت کنید

حتی اگر مادر یا مادربزرگ شیرین شما برای تعطیلات به دیدار شما می آیند، لطفا سعی کنید از آغوش گرفتن جلوگیری کنید. این نه تنها برای محافظت از شما بلکه برای آنها نیز تاثیر دارد. اگر آنها اصرار دارند که در آغوش بکشند، پس مطمئن شوید که صورت خود را به بیرون و دور از چهره آنها برگردانده اید.

2. ضد عفونی کننده دست را با خود حمل کنید

ضد عفونی کننده دست یکی از وسایل روزمره است که این روزها حمل کردنش واجب است. مطمئن شوید که بطری دارید که حداقل 90 درصد ظرفیت میکروب کشی دارد. به یاد داشته باشید که هیچ چیز نمی تواند به مدت 20 ثانیه جای شستن دست ها با آب و صابون را بگیرد، اما کمک می کند.

1. مراقب دستگیره های در باشید

هیچ چیز بدتر از لمس دستگیره های کثیف نیست. آیا می دانید روزانه چند بار دستگیره در محل کار شما لمس می شود؟

میکروب های موجود در این سطوح از نظر تعداد نجومی هستند. به خود لطف کنید و از یک حوله کاغذی یا انتهای دم پیراهن خود استفاده کنید.

کلام آخر

در آخر، بهترین کاری که می توانید در این فصل برای بدن خود انجام دهید این است که ویتامین های C و D و همچنین روی و سیر را بیشتر مصرف کنید. هدف این است که سیستم ایمنی بدن خود را بسازید تا اگر با قطره های میکروسکوپی افراد دیگر روبرو شود، بتواند با این مهاجمان خارجی مبارزه کند.

آیا می دانید مراکز کنترل بیماری ایالات متحده تخمین می زنند که هر فرد هر ساله 2-3 بار دچار سرماخوردگی می شود؟ متأسفانه، تقریباً 10 درصد مردم در فصل آنفولانزا با این بیماری مبارزه می کنند.

اگرچه اقدامات پیشگیرانه تضمین نمی کند که امسال بیمار نشوید، اما می تواند خطر ابتلا به آنفلوانزا را کاهش دهد. ایمنی و عقل سلیم کلیدهای داشتن یک فصل سالم و بدون آنفولانزا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا