سلامت

10 نکته برای پیشگیری از علائم سرطان سینه زنان

خلاصه نوشته
  • امروزه یکی از بیماری های مهم و از عواملی اصلی مرگ و میر در میان زنان، بیماری سرطان سینه است. به همین دلیل همه زنان به دنبال راه حل هایی برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری هستند. از جمله این راه جل ها، غذاهای ضد سرطان است.

علائم سرطان سینه زنان چیست؟

سرطان سینه. فقط خواندن این کلمات باعث نگرانی شدید در بسیاری از زنان می شود. این موضوع، امر کاملاً طبیعی است.

بر اساس بعضی از تحقیقات و مطالعات پزشکی، سرطان سینه یا همان سرطان پستان، دومین عامل مرگ و میر در میان زنان است. تقریباً همه ما کسی را در میان آشنایان یا دوستان و یا فامیل خود می شناسیم که از این نوع سرطان ضربه دیده ‌است.

با این‌ همه خبرهای خوبی هم در راه است و چشم‌انداز مرتبط با این نوع بیماری روشن است. درمان های مرتبط با این بیماری روز به‌ روز بهتر می‌ شوند و ما هر روز دانش خود را نسبت به این بیماری و راه ‌های مقابله با آن و جلوگیری از بروز آن افزایش می ‌دهیم.

اگر شما هم از آن دسته از زنانی هستید که نگران بروز بیماری سرطان سینه در خود هستید و ممکن است این سوال را از خود مطرح کنید که چه گام ‌هایی می ‌توانم برای جلوگیری از این بیماری بردارم، خواندن این مقاله برای شما بسیار مفید خواهد بود.

البته باید به این نکته توجه داشته باشید این است که بعضی از عوامل ریسک، مانند سابقه بیماری های فامیلی و ژنتیک، چیزی نیستند که بتوانید آنها را تغییر دهید.

با این همه نگران نباشید، تغییرات و مواردی هم وجود دارند که توجه به آنها می ‌تواند در زمینه پایین آوردن میزان خطر به شما کمک کند.

یکی از این موارد مؤثر، غذاهای ضد سرطان می‌ باشد. البته به جز غذا، موارد مهم دیگری هم هست. در ادامه با Bestfarsi باشید تا 10 مورد از روش های شناسایی و راهکارهای پیشگیری از سرطان سینه در زنان را به شما معرفی کنیم.

بيماري سرطان سينه,بیماری سرطان سینه,سرطان پستان,

10. ماموگرافی

مطالعات و یافته‌ های اخیر پزشکی نشان می ‌دهد که میزان شیوع سرطان سینه در میان زنان به‌ شدت در حال پیشرفت و افزایش است و سالانه زنان بیشتر و بیشتری به این بیماری دچار می ‌شوند.

طیف و محدوده سنی زنانی هم که به این بیماری دچار می‌ شوند در کشورهای مختلف، متفاوت است. برای مثال در ایران چیزی بیشتر از ۵۰ درصد از موارد ابتلا به این بیماری در میان زنان ۴۵ تا ۵۵ سال مشاهده می‌ شود.

به‌ همین دلیل بیشتر پزشکان و مؤسسات درمانی به زنان پیشنهاد می‌ دهند که از اوایل دهه 40 زندگی خود آزمایش‌ های لازم برای شناسایی علائم اولیه سرطان پستان را آغاز کنند.

البته به خاطر داشته باشید، چنانچه سابقه ابتلا به سرطان سینه در میان نزدیکان فرد وجود دارد، آنگاه بهتر است که سن شروع آزمایش ها کاهش یابد.

در میان انواع آزمایش‌ ها و روش‌ های مورد استفاده برای شناسایی علائم سرطان پستان، رایج ‌ترین و مؤثرترین آنها روش ماموگرافی است.

به اعتقاد پزشکان بعد از سن چهل ‌سالگی بهتر است که افراد هر سال یا حداکثر هر ۲ سال یکبار، این آزمایش را انجام دهند تا از شرایط بدنی خود آگاه شده و در صورت وجود علائم سرطان سینه در زنان، اقدامات لازم برای درمان آن را انجام دهند.

9. علائم بیماری

متأسفانه به دلایلی مختلفی مانند دانش کم، رسومات مذهبی و سنتی، خجالت و حجب ‌و حیای بی‌ دلیل و موارد مشابه، بسیاری از زنان به‌ خصوص زنان کشورهای درحال‌ توسعه، اطلاعات درست و دقیقی درباره علائم ظاهری و مشخصات آغازین بیماری سرطان سینه در اختیار ندارند.

به‌ همین دلیل پیشنهاد ما به همه زنان این است که حجب‌ و حیای بیجا را کنار گذاشته و با مطالعه و پرس‌ و جو از پزشکان و افراد و منابع مطلع، اطلاعات دقیق و درستی درباره علائم و مشخصات این بیماری کسب کنند.

این مطلب را از دست ندهید
10 علت پوسیدگی دندان را بشناسیم

لازم به ذکر است که از سال 2003 جنبشی جهانی در زمینه شناسایی علائم این بیماری در کشورهای مختلف به راه افتاده است.

این جنبش بنام جنبش «لیموی خود را بشناس» شناخته می‌ شود. دلیل این اشتهار هم شباهت فراوان میان لیموهای سفت و توده‌ های سرطانی در ناحیه سینه زنان است.

8. شیردهی مادران

مطالعات و توصیه‌ های فراوانی در زمینه شیردهی به نوزادان وجود دارد. همه ما با فواید این عمل برای نوزادان آشنا هستیم و می ‌دانیم که شیر مادر بهترین و پرسودترین منبع غذایی برای نوزادان است.

اما چیزی که شاید بسیاری از زنان از آن مطلع نباشند این است که شیردهی به نوزاد علاوه ‌بر سود رسانی برای نوزاد، برای مادر هم بسیار سودمند است.

بررسی ها مشحص کرده است ک خطر ابتلا به سرطان سینه در میان مادرانی که حداقل 2 سال به نوزادان خود شیر می‌ دهند، به صورت میانگین چیزی در حدود یک سال کاهش می یابد.

البته ذکر این نکته هم حائز اهمیت است که امکان بروز سرطان در دوران شیردهی هم وجود دارد. بنابراین مادران در دوران شیردهی هم باید معاینات لازم برای تشخیص علائم اولیه این بیماری را انجام دهند.

7. نه به سیگار

تحقیقات و مطالعات پزشکی در سرتاسر دنیا نشان داده است که تنباکو و سیگار، بزرگ ‌ترین و مهم ‌ترین عامل ابتلا انسان به انواع بیماری سرطان است.

میزان تاثیرگذاری این ماده در بروز انواع سرطان ‌ها در مردان چیزی در حدود 23 درصد و در زنان چیزی در حدود 15.6 درصد است. این تاثیر گذاری در مورد بیماری سرطان سینه هم صدق می ‌کند.

بنابراین پیشنهاد ما به همه زن‌ ها این است که یکی از راه‌ های اصلی جهت پیشگیری از ابتلا به سرطان سینه، ترک سیگار و دخانیات و جایگزینی حانشین کردن عادت به استفاده از این مواد با عادت ‌های مثبت مانند ورزش یا موارد مشابه است.

6. مسدود کننده‌ های موضعی استروژنی

براساس تحقیقات و مطالعات پزشکی یکی از راه‌ های موثر جهت پیشگیری از ابتلا به بیماری سرطان سینه، استفاده کردن از داروها یا مکمل ‌هایی است که از انواع دارو های مسدود کننده استروژنی به شمار می آیند.

به‌ همین دلیل به زنانی با سن بالای ۶۰ سال و یا زنانی با سابقه خانوادگی ابتلا به بیماری سرطان سینه پیشنهاد می ‌شود تا بعد از مشاوره و کسب تکلیف از پزشک، داروهای مسدود کننده استروژنی استفاده کنند. از انواع این داروها می‌ توان به مواردی مثل رالوکسیفن و تاموکسیفن اشاره کرد.

5. پرهیز از هورمون تراپی

به ‌تازگی بسیاری از زنان با استفاده از روش‌ های مختلف هورمون تراپی می ‌کوشند تا دوران یائسگی خود را به تاخیر انداخته و مشکلات و علائم این دوران را کاهش دهند.

اما موضوعی که این زنان از آن بی‌اطلاع هستند یا نسبت به آن بی توجهی می کنند، تأثیرات منفی این هورمون تراپی به‌ خصوص در زمینه سرطان سینه است. مطالعات نشان داده است که هورمون تراپی باعث افزایش شانس ابتلا به سرطان سینه می ‌شود.

به‌ همین دلیل توصیه ما به همه زنان این است که در صورت اجبار به انجام دوره‌ های هورمون تراپی و استفاده از داروهای پروژسترون، این دوره‌ها را به زمانی کمتر از ۳ سال محدود کنند.

این مطلب را از دست ندهید
بررسی انواع ادویه

علاوه ‌براین راهکار دیگری که پیش روی این زنان است، استفاده از هورمون ‌های طبیعی و یا کرم‌ ها و ژل‌ های هورمونی به ‌جای هورمون تراپی شیمیایی است.

4. نه به الکل

تأثیرات منفی استفاده از الکل بر روی بروز انواع بیماری‌ ها، موضوعی نیست که کسی از آن بی‌ اطلاع باشد. این‌ موضوع در مورد سرطان سینه در زنان هم صدق می‌ کند.

درحقیقت مطالعه جدیدی که به‌ تازگی توسط بنیاد جهانی پژوهش ‌های سرطانی انجام‌ شده است نشان می‌ دهد که استفاده روزانه از یک لیوان مشروب باعث می‌ شود تا خطر ابتلای زنان یائسه به سرطان سینه چیزی در حدود 9 درصد افزایش پیدا کند.

به‌ همین دلیل پیشنهاد ما به همه زنانی که به‌دنبال راهکاری برای کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه هستند، عدم استفاده از مشروبات الکلی است.

3. نه به بی ‌تحرکی

تحرک و ورزش آنچنان موضوع مهمی است که هر چقدر بر روی آن تمرکز و تاکید کنیم باز هم حق آن را ادا نکرده ‌ایم.

درحقیقت میزان تأثیرگذاری ورزش بر پیشگیری از ابتلا به سرطان سینه آنچنان ازیاد ست که حتی اگر این فعالیت بدنی دیر هنگام و در دوران یائسگی آغاز شود، باز هم باعث کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه به میزان 10 تا 30 درصد می شود.

به‌ همین‌ منظور پیشنهاد ما به همه زنان این است که دست‌ کم هفته‌ ای 5 نوبت و هر نوبت حداقل به مدت 30 دقیقه زمان را به انجام ورزش های مختلفی ماند پیاده روی اختصاص دهند.

به یاد داشته باشید که میزان ابتلا به سرطان سینه در میان زنانی که تحرک جسمی کمتری دارند بسیار بیشتر از زنانی است که فعالیت و حرکت جسمی خوب و زیادی دارند.

2. نه به غذاهای ناسالم

یکی دیگر از راهکارهای پیشنهادی تقریباً همه پزشکان در زمینه کاهش خطر ابتلا به انواع بیماری ‌ها، به‌ خصوص بیماری سرطان سینه زنان، استفاده از غذاهای سالم و مقوی است.

استفاده از غذاهایی مانند انواع سبزیجات به ‌خصوص کلم، اسفناج، انواع میوه ‌ها و همچنین پرهیز از استفاده از غذاهای فست ‌فودی، غذاهای چرب، نوشابه ‌ها و نوشیدنی‌ های گازدار و یا مواد کربوهیدراتی تصفیه شده، از عوامل مهم و مؤثر در زمینه کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه هستند.

پیشنهاد ما به زنان، استفاده از انواع گوشت سفید مانند گوشت ماهی و گوشت پرنده به جای گوشت قرمز، استفاده از روغن‌ های گیاهی و مغزها به‌جای چربی‌ ها و روغن های حیوانی و استفاده از غلات کامل و سبوس ‌دار به‌جای آردهای سفید است.

لازم به ذکر است که یکی از بهترین نوشیدنی ‌ها در جهت مبارزه با سرطان سینه، قهوه است. در حقیقت قهوه یک نوشیدنی ضد سرطانی هم برای آقایان و هم برای خانم‌ ها بشمار می‌ آید.

1. نه به اضافه وزن

زندگی شهری و ماشینی امروزی باعث افزایش اضافه‌ وزن و چاقی در بسیاری از افراد، به خصوص زنان شده ‌است.

با این همه موضوعی که زنان باید به آن اهمیت زیادی بدهند، موضوع تاثیرگذاری و نقش پر رنگ اضافه ‌وزن در بالا رفتن خطر ابتلا به بیماری سرطان سینه است.

درحقیقت هرچه میزان وزن در دوران یائسگی بالاتر باشد، خطر و احتمال ابتلا به بیماری سرطان سینه هم افزایش می‌ یابد.

پیشنهاد ما در این زمینه به شما این است که سعی کنید برای پیشگیری از ابتلا به سرطان سینه، شاخص توده بدنی خود را همواره کمتر از عدد 25 نگه دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا