سلامت

10 روش ساده برای درمان افسردگی

خلاصه نوشته
  • افسردگی یکی از شایع ترین و خطرناک ترین بیماری های روحی می باشد که معمولا به بخش های مختلف تقسیم شده و هر دسته حالات و نشانه های خاص خود را دارد. از این رو فرد بیمار باید با توجه به نوع شدت آن، سریعا اقدام به درمان افسردگی کند.

بهترین راه های درمان افسردگی

افسردگی یکی از شایع ترین و در عین حال خطرناک ترین بیماری های روحی عصر جدید به شمار می رود. زمانی که فرد به لحاظ روحی و عاطفی احساس خستگی کرده و هیچ انگیزه ایی برای ادامه فعالیت های روزمره و یا حتی زندگی را در خود نمی بیند، را افسردگی می نامند. این بیماری به بخش های مختلف دسته بندی شده و هر دسته حالات و نشانه های خاص خود را دارد. در انواع خفیف آن معمولا با تغییر سبک زندگی و یا ایجاد یک تنوع مانند انجام فعالیت ورزشی، به سادگی درمان می شود. در مراحل متوسط، فرد به درمان دارویی در کنار تغییرات ظاهری در خود و زندگیش نیازمند است.

بیماری افسردگی,درمان افسردگی,درمان افسردگی شدید,

اما در نوع حاد و خطرناک از این بیماری روحی فرد علاوه بر درمان داروی باید بستری شده و تحت نظارت پزشک دوره درمانی خود را سپری نماید. در تمامی مراحل یاد شده وجود یک پزشک متخصص در کنار بیمار الزامی بوده تا در مواقع نیاز از راهنمایی و راهکارهای الزامی بهره بگیرد. در این مقاله ساده ترین و بهترین راه های درمان افسردگی را بیان می نماییم، پس با Bestfarsi همراه شوید.

درمان افسردگی و اضطراب,راه درمان افسردگی,راه های درمان افسردگی,

10. یک سرگرمی و تنوع حال تان را بهتر خواهد کرد

زمانی که زندگی دچار روزمرگی و تکرار شود، فرد را به حس بیهودگی و پوچی خواهد کشاند. سعی کنید برای تمام روز خود برنامه کاری و سرگرمی خاصی طراحی نمایید. هر اندازه بیشتر فعالیت کنید زمان کمتری برای درگیری ذهنی و فکر کردن به مشکلات باقی می ماند. بهترین گزینه برای ایجاد تنوع امور هنری می باشد.

کارهایی از قبیل نقاشی، شعر سرودن، تاتر، سینما و یا هر فعالیت هنری دیگری که بتواند روحیه تان را عوض کرده و حال خوشی در شما بوجود آورد، را در لیست سرگرمی ها بنویسید. علاوه بر این امور کارهایی همچون گذراندن وقت با دوستان، میهمانی رفتن یا آشنایان را میهمان کردن نیز می تواند، برای چند روز روحیه شما را بهتر کرده و انرژی خوبی را انتقال دهد.

سریعترین درمان افسردگی,بیماری افسردگی,درمان افسردگی,

9. کار متفاوتی را تجربه کنید

یکی دیگر از دلایل بروز افسردگی انجام فعالیت های تکراری روزانه یا کارهای خسته کننده می باشد. اگر شرایط تغییر شغل برای شما امکان پذیر نیست، تلاش کنید محیط کار را به شکلی زیبا تغییر دهید. به طور مثال چند گلدان را به محل کار ببرید تا با هر بار دیدن و رسیدگی حال روح تان بهتر شود. انجام یک فعالیت کاری جدید مانند کتاب خواندن، طراحی یک روزنامه دیواری، آشپزی کردن و یا فراگیری یک زبان جدید همگی می تواند، شما را به چالش انرژی های مثبت بکشد.

درمان افسردگی شدید,درمان افسردگی و اضطراب,راه درمان افسردگی,

8. با مشورت پزشک از مکمل ها استفاده نمایید

مصرف برخی از مکمل های دارویی مانند امگا3، ویتامین ب، اسید فولیک و کافئین تاثیر زیادی در جلوگیری از بروز افسردگی دارد. اما قبل از مصرف حتما با یک پزشک متخصص مشورت نمایید. در برخی تحقیقات به عمل آمده بر روی بیماران مبتلا به افسردگی، مشخص شد که خوردن برخی مکمل ها و ویتامین ها افراد را در برابر افسردگی مصون داشته و در بهبود اوضاع روحی آنان نقش مهمی را ایفا می کند .

این مطلب را از دست ندهید
10 خاصیت روغن آرگان مراکشی برای لک صورت و تقویت مو

راه های درمان افسردگی,سریعترین درمان افسردگی,بیماری افسردگی,

7. افکار منفی را از خود دور کنید

ذهن با اهمیت ترین بخش در درمان افسردگی می باشد. پس باید فکرتان را از هرگونه امواج منفی و تصورات نا امیدانه خالی نمایید. همیشه نیمه پر لیوان را بنگرید. ممکن است اتفاقی که شما را الان ناراحت کرده باشد در آینده ایی نزدیک، نتایج مثبتی را به همراه آورد. بنابراین هیچ شکستی پایان دنیا نیست.

از سنگ هایی که روزگار به سوی شما پرتاب می کند پلکانی به سوی عرش بسازید. با خود تکرار کنید “من بهترین و تواناترین نوع خودم هستم”. مهم نیست که اطرافیان در مورد شما چگونه فکر می کنند و یا به چه اندازه ما را دوست دارند. چیزی که اهمیت دارد این است که خودتان چقدر به خود باور و اطمینان دارید. شما همان می شوید که می اندیشد.

درمان افسردگی,درمان افسردگی شدید,درمان افسردگی و اضطراب,

6. مسئولیت پذیر باشید

یکی از مثبت ترین و مفیدترین راه های درمان افسردگی، تقویت حس مسئولیت پذیری در فرد می باشد. زمانی که شما به امور کاری خود با دقت بپردازید، به نوعی یک سرگرمی موثر را برای خود فراهم آورده اید. هر زمان که افراد به حجم عظیمی از کارهای انجام نشده رو به رو شوند، با استرس و اضطراب انگیزه خود را برای ادامه فعالیت ها از دست داده و باه حس کسالت و کرختی دچار خواهند شد.

همین احساس بیهودگی فرد را دچار افسردگی می کند. پس برخیزید و با انرژی مثبت به تمام کارهای عقب افتاده تان بپردازید. هر اندازه در رو به راه کردن زندگی خود و اطرافیان تلاش کنید، حس مفید بودن شما را به سمت نشاط سوق خواهد داد.

راه درمان افسردگی,راه های درمان افسردگی,سریعترین درمان افسردگی,

5. خواب کافی داشته باشید

همانطور که افسردگی بی خوابی را به همراه می آورد، کم خوابیدن نیز می تواند یکی از عوامل ابتلا به افسردگی باشد. به یاد  داشته باشید که 8 ساعت خواب مفید شبانه بدن را در برابر بیماری ها ایمن کرده و هورمون ها را در بهترین حالت شان قرار خواهد داد. تعادل هورمونی موجب ایجاد حس خرسندی و نشاط بوده و از ابتلا به افسردگی ممانعت به عمل می آورد. شب ها زود بخوابید و صبح ها هم زود از خواب برخیزید.

روزتان را با کمی نرمش شروع کنید. هر روز با طلوع خورشید به زندگی لبخند زده و خود را برای یک زندگی پر انرژی آماده نمایید. هرچه که مانع یک خواب راحت می شود را از خود دور نمایید. با گوشی یا لب تاب به رخت خواب نروید. بگذارید فضای تاریک اتاق کم کم ذهن تان را در بر بگیرد. هر قدر نور اتاق خواب ضعیف تر باشد، سریعتر به خواب رفته و رویایی عمیق را تجربه خواهید نمود.

بیماری افسردگی,درمان افسردگی,درمان افسردگی شدید,

4. تغذیه سالم داشته باشید

هنوز به لحاظ علمی تاثیر مواد غذایی بر روند بهبود خلقیات افراد مشخص نشده. اما بر اساس تجربیات شخصی گاها مشاهده شده که انواع خوراکی های مغذی و حاوی امگا3، فولیک اسید و ویتامین های گروه ب تا حد زیادی در درمان افسردگی موثر بوده اند. همچنین غذاهایی که طبعی سرد داشته باشند با اثرگذاری بر کار کبد، می تواند فرد را دچار کرختی و سنگینی در بدن نموده، که زمینه ساز بیماری افسردگی محسوب می گردد.

این مطلب را از دست ندهید
10 درمان طبیعی آفتاب سوختگی پوست بدن و صورت

درمان افسردگی و اضطراب,راه درمان افسردگی,راه های درمان افسردگی,

3. ورزش؛ درمان قطعی افسردگی

ورزش به عنوان موثرترین روش درمان افسردگی و اضطراب برای تمامی مبتلایان در هر مرحله از بیماری به کار گرفته می شود. ورزش هورمون سرتونین ( هورمون شادی) و آندورفین( مسکن طبیعی) را به شدت در بدن تولید کرده و فرد را به سرزندگی و نشاط خاصی می رساند. هر اندازه به ورزشی که انجام می دهید علاقه مند باشید، قطعا نتایج مطلوب تری کسب خواهید کرد.

بدن در زمان فعالیت ورزشی اسید لاکتیک ترشح می کند، ترکیب این اسید با اکسیژن مواد مغذی عضلات را تامین کرده و با بالا بردن انرژی، بدن را از کسالت و بی حالی دور نگه می دارد. ضمن اینکه با تخلیه ارژی های منفی فکر و ذهن فرد را آزاد کرده تا به زیبایی ها و لذات زندگی بیاندیشد.

سریعترین درمان افسردگی,بیماری افسردگی,درمان افسردگی,

2. هدفمند زندگی کنید

زندگی را به حال خودش رها نکنید. هر فردی برای رسیدن به موفقیت نیازمند تلاش و برنامه درست و مدونی می باشد. برای روزها و ساعات زندگی خود هدف و انگیزه مناسبی طراحی کنید. یک خواسته یا آرزوی زیبا می تواند شما را در جهت دست یابی به آن ترغیب کند. آینده هدفمند شما را به قله های موفقیت خواهد رساند.

از اهداف کوچک شروع کرده و به تدریج دایره آرزوهای خود را گسترش دهید. به یاد داشته باشید که انسان توانمند آفریده شده. پس به هرچه بخواهید می رسید. بروز تغییرات مثبت در خانه و محل کارتان می تواند روزهای روشن و پر فروغی را نوید دهد.

درمان افسردگی شدید,درمان افسردگی و اضطراب,راه درمان افسردگی,

1. برنامه های روزانه خود را یادداشت کنید

فردی که دچار افسردگی می شود؛ به طور قطع افسار مهار زندگی را از کف داده است. زندگی همچون اسبی سرکش می باشد که شما باید نقش یک سوارکار ماهر را در آن ایفا نمایید. برنامه ریزی مانند زین در سوارکاری نقش مهمی را بر عهده دارد. نیاز نیست که برنامه ی بلند مدتی را تدوین کنید.

ابتدا از هدف های روزانه خود مانند تمیز کردن اتاق، رسیدگی به باغچه، پختن یک غذای خوشمزه و یا کمی پیاده روی شروع کنید. هر فعالیتی که در کنار جسم، ذهن تان را به چالش بکشد را در لیست برنامه روزانه خود قرار دهید. افسردگی مانند هر بیماری دیگری به مراقبت های خاص نیازمند است. زندگی را برپایه نظم بنا کنید تا هرگز دچار روزمرگی نشوید.

به نظر شما چه راه های دیگری برای درمان افسردگی و اضطراب وجود دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا