سلامت

روش های مراقبت از پوست و درمان مشکلات پوستی

راه های مراقبت از پوست های مختلف و درمان مشکلات پوستی

پوست یکی از اندام های حیانی و بزرگ بدن می باشد که مانند اندام های دیگر بسیار دقیق و قانونمند است. تشخیص نوع پوست نخستین و مهم ترین گام در جهت مراقب های پوستی می باشد. ژنتیک یکی از عوامل مهم در تعیین نوع پوست هر شخص می باشد اما در کنار آن سبک زندگی و عادت های غلط تغذیه ای نیز می تواند به شدت پوست را تحت تاثیر قرار دهد. از این رو اگر هر فردی با نوع پوست خود و ویژگی هایش به خوبی آشنا باشد بهتر می تواند از پوست خود مراقبت نماید.

بهترین راه درمان مشکلات پوستی,درمان مشکلات پوستی,راه های مراقبت از پوست,

هرنوع پوست نیازمند یک نوع مراقبت خاص می باشد زیرا دارای ویژگی های متمایزی است. هدف ما از تهیه این مقاله آشنایی کاربران با انواع پوست و راه های مراقبت از پوست می باشد، پس به شما پیشنهاد می کنیم تا پایان با ما همراه باشید.

انواع پوست و روشهای مراقبت از پوست

روش مراقبت از پوست چرب,روش های مراقبت از پوست مختلط,روشهای مراقبت از پوست,

1. روشهای مراقبت از پوست خشک

افرادی که دارای پوست خشک هستند برای مراقبت از پوست خود باید موارد زیر را رعایت نمایند.

 • سبک حمام رفتن خود را تغییر دهد و دیگر از حمام های طولانی مدت و دوش آب داغ استفاده ننمایید. همچنین توصیه می شود از حمام رفتن بیش از یکبار در روز خودداری کنید.
 • از صابون های فاقد عطر و ملایم استفاده کنید و به هیچ عنوان برای شستشو صورت از لیف استفاده نکنید زیرا موجب می شود پوست چربی طبیعی خود را از دست دهد.
 • استفاده از مرطوب کننده پس از هر حمام ضروری می باشد، همچنین توصیه می شود دوبار در روز( صبح وشب) به طور مداوم از مرطوب کننده ها استفاده نمایید.
 • سعی کنید که هوای منزل همیشه معتدل و مرطوب باشد و در مواردی که هوای محیط شما خشک بود از دستگاه های بخور برای مرطوب نمودن هوا استفاده نمایید.
 • از تماس مواد شوینده با پوست خود جلوگیری کنید و سعی کنید در حین کار با آنها از دستکش استفاده کنید.
 • هرگز در معرض هوای نامطلوب قرار نگیرید، مثل مواقع وزش باد شدید، نور خورشید، هوای سرد یا گرم و غیره زیرا رابطه مستقیمی با خشکی پوست دارند و توصیه می شود حتما از کرم های ضد آفتاب استفاده شود.
 • محصولاتی که درمواد تشکیل دهنده آنها الکل و سولفات ها وجود داشته باشد موجب از بین رفتن چربی طبیعی پوست می شوند.
 • برای آنکه پوستتان طراوت داشته باشد به طور مرتب از مرطوب کننده استفاده نمایید. از آن جایی که پوست های خشک دارای میزان حساسیت بیشتری هستند بهتر است برای مرطوب کردن آنها از کرم استفاده شود که میزان نفوذ پذیری بیشتری به لایه های پوست دارد و آبرسانی عمیق تری انجام می دهد.

روشهای مراقبت از پوست خشک,بهترین راه درمان مشکلات پوستی,درمان مشکلات پوستی,

2. روش مراقبت از پوست چرب

بهترین محصولات برای افرادی که پوست چربی دارند محصولاتی هستند که دارای نوشته Noncomedogenic می باشند. این گروه از محصولات به جهت ساختاری که دارند جذب منافذ باز پوست نمی شوند از این رو نمی توانند جوش هایی را بر روی سطح پوست ایجاد کنند. این مورد زمانی اهمیت پیدا می کند که فرد بخواهد آرایش داشته باشد. پوست چرب به مراقبت های زیر احتیاج دارد.

 • از فشار دادن و کندن جوش های سرسیاه خودداری نمایید زیرا موجب بدتر شدن شرایط پوست و آسیب دیدن به نواحی اطراف جوش می گردد. همچنین ممکن است جای جوش بر روی صورت باقی بماند.
 • شستشو صورت با صابون ملایم پس از هر نوع فعالیت و ورزشی که تعریق به همراه دارد.
 • سعی کنید از پاک کننده، محصولات آرایشی و نرم کننده های فاقد چربی استفاده نمایید. زیرا ساختار پوست های چرب به گونه ای است که تنها قادر به جذب رطوبت موجود در این مواد می باشد در نتیجه باقی مواد بر روی پوست رسوب می کند. البته توجه داشته باشید که محصولات دارای الکل و سولفات نیز برای پوست شما مناسب نمی باشد و وجود آنها در محصولاتی که استفاده می کنید موجب خشکی پوست شده و چربی طبیعی آن را نیز از بین می برند و پوست مجبور می شود برای رفع این مشکل چربی بیشتری را تولید نماید در نتیجه چربی پوست شما افزایش می یابد.

راه های مراقبت از پوست,روش مراقبت از پوست چرب,روش های مراقبت از پوست مختلط,

3. روش های مراقبت از پوست مختلط

مراقبت و درمان پوست های مختلط به توجه بیشتری نیاز دارد زیرا باید از محصولات مخصوص دو گروه پوستی چرب و خشک برای درمان آن استفاده نمود. در مورد پوست های مختلط استفاده از محصولات حفظ کننده تعادل پوست می تواند گزینه مناسبی باشد.

روشهای مراقبت از پوست,روشهای مراقبت از پوست خشک,بهترین راه درمان مشکلات پوستی,

4. روش های مراقبت از پوست معمولی

روش های درمان و مراقبت از پوست های معمولی راحت تر از سایر پوست ها می باشد، اما متاسفانه این پوست ها زودتر دچار آثار پیری می شوند. از پوست های معمولی باید به خوبی مراقبت شود تا کمتر به سمت خشکی پیش رود و باید به طور مرتب از آبرسان ها و محصولات ضد پیری برای مراقبت از آن استفاده نمود. بهترین زمان برای پیشگیری از ظاهر شدن آثار پیری بر روی پوست معمولی از 20 سالگی می باشد . رعایت این مسئله موجب می شود که پوست حالت طبیعی خود را حفظ کند و به سمت چربی یا خشکی نرود.

این مطلب را از دست ندهید
10 تا از بهترین شامپوهای ضد شوره در بازار ایران

درمان مشکلات پوستی,راه های مراقبت از پوست,روش مراقبت از پوست چرب,

5. روش های مراقبت از پوست حساس

بهترین مرطوب کردن پوست های حساس روغن نارگیل و محصولات طبیعی مانند آن می باشد.زیرا این پوست ها نسبت به مواد معطر، رنگی و شیمیایی بسیار حساس هستند و این مواد موجب تحریک پذیری آنها می شود.

روش های مراقبت از پوست مختلط,روشهای مراقبت از پوست,روشهای مراقبت از پوست خشک,

اصل استفاده از هرگونه محصولات آرایشی و بهداشتی

مهم نیست که پوست شما جز کدام دسته ی پوستی محسوب می شود زیرا به طور کلی در مورد استفاده از هر نوع محصول آرایشی بهداشتی باید اصل تست 24 ساعته را رعایت نمایید. به این معنی که با خریداری هر محصول مقداری از آن را بر روی پوست بازو امتحان کنید و بگذارید 24 ساعت بماند در صورتی پوست شما به آن حساسیتی نشان ندهد می توانید از آن استفاده نمایید.

بهترین راه درمان مشکلات پوستی,درمان مشکلات پوستی,راه های مراقبت از پوست,

مراقبت های همیشگی از تمامی پوست ها

تمامی افراد با انواع پوست های مختلف برای آنکه بتوانند پوست سالم و شاداب و با طراوتی داشته باشند باید مراقبت همیشگی و مرتب را در برنامه روزانه خود قرار دهند و به آن توجه کنند. مراقبت های روزانه از پوست شامل موارد زیر است:

1. پاکسازی پوست

حتما دو بار در طول روز برای شست و شوی پوست از پاک کننده ها استفاده نمایید. البته توجه کنید این پاک کننده نباید موجب خشکی و سفتی پوست شما شود پس در انتخاب آنها دقت داشته باشید.

2. سرم پوست

با شروع روز و قبل از استفاده از ضد آفتاب ها از سرم هایی که در ترکیباتشان پپتید یا ویتامین سی دارند استفاده نمایید. زیرا اسیدهای آمینه موجود در آنها میتواند آثار پیری را از بین ببرد. همچنین شب ها قبل از خواب نیز استفاده از سرم های دارای رتینول توصیه می شود زیرا رتینول ها( ویتامین A) از پیری پوست جلئگیری می کنند.

روش مراقبت از پوست چرب,روش های مراقبت از پوست مختلط,روشهای مراقبت از پوست,

3. مرطوب کننده پوست

تمامی پوست ها نیاز به استفاده مرتب از مرطوب کننده دارند و پوست های چرب به دلیل شرایطی که دارند سرم های مرطوب کننده می تواند نیاز آنها را بر طرف نماید اما پوست های خشک محدودیتی در این رابطه ندارند و می توانند از کرم های مرطوب کننده نیز استفاده کنند.

4. ضد آفتاب پوست

حتما قبل از خارج شدن از منزل از ضد آفتاب استفاده نمایید. بهتر است این کار 15 دقیقه قبل از خارج شدن انجام شود تا ضد افتاب فرصت کافی برای فعال شدن داشته باشد. افراد دارای پوست تیره نیاز به مراقبت های بیشتری در برابر نورآفتاب دارند زیرا درمان لکه های ناشی از نور افتاب در این افراد بسیار دشوار است و پروسه ای طولانی دارد.

روشهای مراقبت از پوست خشک,بهترین راه درمان مشکلات پوستی,درمان مشکلات پوستی,

خودداری از انجام برخی درمان های خانگی

درمان های خانگی مفیدی برای مراقبت از پوست ها وجود دارد اما در این میان روش هایی وجود دارد که اصلا توصیه نمی شود و بسیار مضر می باشد. مهم ترین آنها شامل موارد زیر می شود.

 • آب لیمو: برخی به دلیل وجود اسیدسیتریک موجود در آب لیمو از آن بر روی پوست خود به عنوان ماسک استفاده می کنند اما از این قضیه آگاهی ندارند که اسید موجود در این ماده بر اثر تابش نور آفتاب می تواند موجب لکه های تیره ی پوستی شود.
 • جوش شیرین: استفاده از جوش شیرین باعث خشکی پوست و کاهش میزان آب آن می شود زیرا PH آن 8 می باشد که اصلا برای پوست مناسب نیست و آن را تحریک می کند.
 • سیر: ماسک های پوستی که حاوی سیر خام هستند بسیار مضر می باشند زیرا این ماده بر روی پوست موجب ایجاد حساسیت، اگزما، تاول های درشت و تورم پوست می گردد پس به هیچ عنوان از آن استفاده نکنید.
 • خمیردندان: خمیر دندان به دلیل مواد تشکیل دهنده ای که دارد دارای خاصیت میکروب کشی و جذب چربی می باشد. اما استفاده از آن بر روی پوست اصلا توصیه نمی شود زیرا موجب خشکی و تحریک پوست می گردد.
 • شکر: شکر می تواند لایه بردار مناسبی باشد اما برای صورت استفاده از آن توصیه نمی شود زیرا بسیار خشن است.
 • ویتامین E: استفاده از این ماده در ماسک های صورت می تواند موجب التهاب و تحریک پوست شود. همچنین تاثیر این ماده در درمان ضخم ها و ضایعات پوستی هنوز به اثبات نرسیده است.

بهترین راه درمان مشکلات پوستی

امروزه روش های متعددی برای درمان مشکلات و بیماری های پوستی وجود دارد که می توانند بسیار موثر باشند. اما نکته ی مهمی که تمام افراد باید به آن توجه داشته باشند پرهیز از کندن و زخم نمودن جوش ها و برآمدگی های پوستی می باشد زیرا می تواند درمان مشکلات پوستی را طولانی تر نماید و آثار این جوش ها برای همیشه بر روی پوست باقی بماند.

این مطلب را از دست ندهید
آموزشگاه پرورش زالو طبی

راه های مراقبت از پوست,روش مراقبت از پوست چرب,روش های مراقبت از پوست مختلط,

آکنه پوستی

روش های درمانی جوش ها و آکنه پوست با توجه به میزان آنها تعیین می شود. درمان آکنه مهم ترین بخش از مراقبت پوست می باشد و باید به آن توجه نمود. داروهایی وجود دارند که مخصوص آکنه های خفیف هستند و شما می توانید در چنین مواردی بدون نیاز به تجویز پزشک از آنها استفاده نمایید هرچند که بهتر است کلیه درمان ها زیر نظر پزشک انجام شود.

از داروهایی که در این زمینه وجود دارد می توان به موارد زیر اشاره نمود:

اسید سالیسیلیک، اسیدهای آلفا هیدروکسی، آداپالین، پروکسید بنزوئیل و روغن درخت چای. البته از آنجا که مصرف این داروها پوست را حساس می کند باید حتما در کنار آنها از ضد آفتاب ها استفاده نمایید.

در صورتی که تعداد محدودی جوش بر روی پوسستان ظاهر شده است می توانید برای رفع آنها از چسب یا پچ های آکنه کمک بگیرید. زیرا این محصولات می توانند با کشیدن مایعات داخل جوش ها بدون آنکه آنها عفونی شوند موجب از بین رفتن آنها شوند. بهتر است این محصولات را قبل از خواب که هیچ گونه محصول آرایشی بر روی پوستتان وجود ندارد استفاده نمایید.

روشهای مراقبت از پوست,روشهای مراقبت از پوست خشک,بهترین راه درمان مشکلات پوستی,

غدد سباسه در پوست

این نوع جوش ها رشته های لوله ای مانند بسیار ریزی هستند که رنگ آنها زرد متمایل به سفید می باشد و وارد منافذ باز پوست می شوند که گاها آنها را با جوش های سر سیاه اشتباه می گیرند در حالی جوش های سر سیاه کاملا متفاوت هستند و آکنه های اکسید شده می باشند. رشته های سبابه موجب می شوند که منافذ باز پوست بزرگتر شده و حالت ناخوشایندی داشته باشند و فرد مجبور شود آنها را دستکاری نماید اما متاسفانه این کار به شدت ضرر دارد زیرا موجب عفونت، حساسیت، خشکی و قرمزی ناحیه مورد نظر می شود.

کرم های حاوی رتینول بهترین روش برای درمان این رشته های سبابه می باشند زیرا موجب پاکسازی منافذ پوست می شوند. البته ابزارهای فلزی نوک گردی نیز که مخصوص پاک کردن این منافذ می باشند جدیدا در بازار وجود دارند که بسیار مناسب هستند. مراحل استفاده از این ابزار به شکل زیر می باشد.

 • شستشوی کامل صورت
 • فشار دادن منافذ پوست به آرامی تا متوجه شوید رشته های سبابه در منافذ هستند یا خیر. البته توجه کنید که وارد کردن فشار زیادی به پوست می تواند به آن صدمه بزند.
 • سپس از تونر و مرطوب کننده بر روی پوست خود استفاده کنید.
 • حتما قبل از استفاده از ابزار آن را با الکل استریل نمایید تا عاری از هرگونه میکروب باشد و عفونتی ایجاد نشود. در پاین کار نیز مجددا ابزار را استریل نمایید.
 • توصیه می شود برای کاهش یافتن احتمال ابتلا به عفونت پس از شستن صورت از پروکسید بنزوئیل استفاده نمایید.

درمان مشکلات پوستی,راه های مراقبت از پوست,روش مراقبت از پوست چرب,

لکه های تیره پوستی، آکنه ها و آثار زخم

کلیه مشکلات پوستی را می توان با توجه به میزان کم یا زیاد بودن آنها طی مدت زمان چندین هفته تا 6 ماه درمان کرد. استفاده از محصولات مراقبت پوست و کرم های ضد آفتاب می تواند تاثیر زیادی در درمان جوش و آثار حاصل از زخم داشته باشد و قرار نگرفتن در معرض نور مستقیم خورشید بهترین روش برای کاهش لکه های تیره پوستی می باشد که توصیه می شود حتما رعایت شود.

جهت درمان اثر زخم ها روش های زیادی وجود دارد که از مهم ترین آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • سیلیکون: ژل های حاوی سیلیکون تاثیر بسیار خوبی بر روی اندازه و رنگ اثار زخم دارند و مالیدن آنها بین 8 الی 24 ساعت بر روی پوست توصیه می شود.
 • عسل: درمان جراحت با عسل یکی از مناسب ترین و موثرترین روش های درمان خانگی محسوب می شود.
 • ویتامین C: ترکیباتی مانند سویا، ویتامین سی و شیرین بیان که دارای خاصیت روشن کنندگی هستند تاثیر بسیار خوبی بر آثار زخم دارند.
 • نیاسینامید: این ماده نیز برای درمان جوش و لکه های پوستی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و موثر است. دوز مناسب آن برای افراد روشن پوست، کرم های 2 تا 5 درصد می باشد.

نیاز به مراجعه به متخصص پوست

در صورتی که متوجه شدید که پوست شما بسیار آسیب دیده است و استفاده از درمان خانگی و سایر روش ها تاثیری بر پوست شما نداشته است توصیه می شود هر چه زودتر به پزشک متخصص مراجعه نمایید و برای درمان مشکلات پوستی اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا