سلامت

10 مشکل پوستی ای که باید جدی گرفته شود

افزایش بازدید در گوگل

مشکلات پوستی که بیانگر بیماری های مهمی می باشند

همانطور که می دانید، پوست شما از بزرگ ترین بخش های بدن تان به شمار می رود که نقش بسیار مهمی در حفظ سلامت شما دارد و توصیه می شود تا هر روز زمانی را برای مراقبت از آن اختصاص دهید تا دچار مشکل نشوید.

معمولا هنگامی که به یک بیماری دچار می شویم، پوست ما از اولین بخش هایی به شمار می رود که علائم بیماری را در خودش نشان می دهد. این علائم می توانند از قرمزی گرفته تا خارش های پوستی و جوش را شامل شود.

یکی از مهم ترین نکاتی که شما باید بدانید این است که بتوانید مشکل پوستی تان را تشخیص دهید و در اولین فرصت برای درمان آن اقدام کنید. در این زمینه بهتر است تا ابتدا علائم مربوطه و انواع شان را بشناسید.

💥 بهترین سایت های خرید لوازم آرایشی و بهداشتی 💥
🔷 نگران زمان نباش، قیمت ها را بررسی کرده و آنلاین خرید کنید 🔷

اگر شما هم در این زمینه اطلاعاتی ندارید، پس با بست فارسی همراه باشید تا شما را با ۱۰ مشکل پوستی ای که نشانه بیماری های جدی هستند، آشنا کنیم.

مشکل پوستی,مشکلات پوستی,مشکلات پوستی صورت

۱۰. وجود برآمدگی های زیر پوستی به رنگ زرد

احتمالا ممکن است شما هم متوجه برآمدگی های زرد رنگی در زیر پوست تان شده باشید. این مشکلات پوستی بیشتر در نواحی پا، دست و باسن شایع تر هستند و خبر از چربی های زیر پوستی می دهند.

بهتر است بدانید که وجود این برآمدگی ها می تواند نشان دهنده مشکلاتی مانند بالا بودن کلسترول یا چربی خون تان باشد. بنابراین بهتر است تا آن ها را جدی بگیرید.

حتی در مواردی ممکن است این مشکلات، خبر از بیماری هایی مثل دیابت، وجود التهاب در پانکراس و یا حتی سرطان نیز باشد، پس بهتر است در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید و به دنبال راهی برای درمان شان باشید.

۹. وجود التهاب و قرمزی در پاهای تان

بیماری ها و نارسایی ها مختلفی وجود دارند که می توانند باعث شوند تا قلب شما توانایی جا به جایی خون در بدن تان را نداشته باشد و حرکت دادن آن بر خلاف جاذبه زمین، کار بسیار سختی برایش به شمار رود.

همین امر می تواند باعث شود که خون در پاهای تان جمع شود و مشکلات مختلفی ایجاد کند. برای فهمیدن این مسئله، یکی از نشانه هایی که می توانند آلارم خطر به شمار رود زمانی است که شما وقتی جوراب های تان را در می آورید، رد عمیقی از آن را روی پاهای تان می بینید.

اگر چنین مشکل پوستی دارید ممکن است که علتش نارسایی در پمپاژ و گردش خون باشد، البته بهتر است بدانید که نارسایی احتقانی در قلب از بیماری هایی است که در افراد سن بالا مشاهده می شود و اگر شما سنی ندارید ممکن است مشکل اصلی از اندازه جوراب های تان باشد!

مشکل پوستی,مشکلات پوستی,مشکلات پوستی صورت

۸. عرق کردن زیاد و سرخی پوست

یکی دیگر از علائم پوستی که می تواند نشان دهنده مشکلی خاص باشد، تعریق زیاد و قرمزی پوست تان است. البته باید بدانید که اگر در مناطق بسیار گرم و شرجی زندگی می کنید این امر بسیار طبیعی است و یا اگر در سونا این مشکل را دارید، جای نگرانی نیست.

اما اگر در حالت عادی این مشکل را تجربه کرده اید ممکن است دلیل آن پر کاری تیروئید شما باشد و این علائم در نتیجه بالا بودن سوخت و ساز و متابولیسم بدن تان ایجاد شده اند. بنابراین اگر احساس گر گرفتی دارید بهتر است که به پزشک مراجعه کنید.

از دیگر علائم تیروئید پر کار می توانیم به مشکلات مربوط به خواب و یا از دست دادن وزن نیز اشاره کنیم که در صورت تجربه آن ها در کنار هم بهتر است که برای درمان و کشف مشکل اصلی اقدام کنید.

۷. وجود برآمدگی های زیر پوستی نرم و قرمز رنگ

معمولا وجود چنین برآمدگی هایی که معمولا دردناک نیز هستند می تواند نشان دهنده انواعی از مشکلات التهابی مانند التهاب روده باشد که در نهایت به صورت نشانه های پوستی ظاهر می شود.

پاها از اصلی ترین بخش هایی هستند که ممکن است این برآمدگی ها را به صورت عمیق و دردناک مشاهده کنید. نام دیگر این مشکل “اریتم گرهی” می باشد که اگر نشانه های دیگری مانند اسهال یا مدفوع خونی نیز دارید، بهتر است تا برای درمانش در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید.

مشکل پوستی,مشکلات پوستی,مشکلات پوستی صورت

۶. ظاهر شدن کک و مک های پوستی

دسته از بیماری ها و تومورهای پوستی وجود دارند که در ابتدا ممکن است به شکل کک و مک روی پوست تان خودشان را نشان دهند، اما باید بدانید که اگر سرطان های بدخیم باشند به همین شکل باقی نمی مانند و تغییر شکل خواهند داد.

خال هایی که در اثر سرطان های پوستی ایجاد می شوند در طول زمان از نظر اندازه و ظاهر تغیرات قابل توجهی خواهند کرد و اگر شما هم متوجه خال های مشکوکی شده اید که علائم مشابهی دارند پس بهتر است تا پیش از هر چیز به پزشک متخصص مراجعه کنید تا جلوی جدی شدن آن را بگیرید.

۵. وجود خارش های پوستی

خارش پوست هم یکی دیگر از علائم هشدار دهنده ای به شمار می رود که در شرایط خاص می تواند نشان دهنده مشکلات و بیماری های مختلفی باشد.

البته باید بدانید که خارش های پوستی که در اثر خشکی پوست و در فصل سرما ایجاد می شوند بسیار شایع هستند و جای نگرانی نیست. اما اگر با استفاده از مرطوب کننده ها نتوانستید آن را حل کنید، شاید بهتر باشد که جدی تر آن را بررسی کنید.

اگر خارش های پوستی مدت هاست که همراه شما هستند و یا حتی باعث مشکلات خواب شده اند، ممکن است نشان دهنده بیماری هایی مانند سرطان خون و لنفوم و یا حتی بیماری های مربوط به کبد و نارسایی های کلیه باشند.

بنابراین اگر نمی توانید منشاء خارش ها را پیدا کنید و یا در کنار آن علائم دیگری مانند از دست دادن وزن، تعریق پوست و یا تب نیز دارید، بهتر است که برای درمان آن اقدام کنید و مشکل را پیش از جدی شدنش حل کنید.

مشکل پوستی,مشکلات پوستی,مشکلات پوستی صورت

۴. آلرژی ها و ضایعات پوستی

همه ما می دانیم که بدن پس از مصرف هر دارویی ممکن است علائم مختلفی از خودش نشان دهد که اغلب آن ها در پوست نمایان می شوند.

سندروم واکنش دارویی از دسته واکنش هایی محسوب می شود که می تواند در صورت مصرف گروهی از داروها خودش را نشان دهد و علاوه بر آن معمولا علائم ائوزینوفیلیا و سیستماتیک نیز ممکن است در فرد ایجاد شود که منشاء آن ها نیز به همین واکنش بر می گردد.

بهتر است بدانید که این سندروم بسیار جدی تر از چیزیست که فکرش را بکنید و می تواند باعث ایجاد التهاب در قلب، کبد و ریه ها شود و در صورت پیشروی آن احتمال مرگ نیز وجود خواهد داشت.

این دسته از واکنش های پوستی می توانند در فاصله ۲ تا ۸ هفته ای از مصرف دارو نمایان شوند، بنابراین بهتر است تا توجه کاملی به آن ها داشته باشید و در صورت مشاهده تب و یا التهاب غدد لنفاوی تان حتما به یک پزشک متخصص مراجعه کنید.

۳. ضایعات پوستی در اثر نیش و گزش

دسته دیگری ازضایعات پوستی هستند که منشاء دارویی ندارند بلکه می توانند در اثر گزش و یا نیش حشرات مختلف ایجاد شوند.

همه ما از حساسیت پوست آگاهیم و می دانیم که حتی یک شوینده ساده هم ممکن است باعث تحریکات پوستی شود، بنابراین بهتر است تا به اندازه کافی حواس مان را در این مورد و تشخیص به موقع آن جمع کنیم.

نیش کنه یکی از مواردی است که می تواند حداقل پنج نوع مشکل و ضایعه پوستی ایجاد کند که شکل های متفاوتی خواهند داشت. برخی از آن ها به شکل سیبل هدف بستگی دارند و برخی دیگر خودشان را به شکل ضایعات صورتی رنگ در نواحی مچ دست و یا پا نشان خواهند داد.

بنابراین اگر چنین علائمی را مشاهده کردید و به تازگی در فضای باز فعالیت داشته اید، بعید نیست از اثرات نیش کنه باشد و بهتر است در اولین فرصت برای درمان آن اقدام کنید.

مشکل پوستی,مشکلات پوستی,مشکلات پوستی صورت

۲. جوش زدن های مداوم

همه ما آگاهیم که انواعی از جوش های بزرگسالی بسیار شایع هستند و وجودشان چیز عجیبی نخواهد بود اما مسئله اصلی زمانی مشخص می شود که شما سابقه ای در زمینه ابتلا به جوش ندارید، بنابراین ظاهر شدن ناگهانی آن ها و زیاد شدن شان می تواند نشانه ای از یک مشکل خاص به شمار رود.

سندروم تخمدان پلی کیستیک یکی از شایع ترین بیماری های زنان به شمار می رود که به علت عدم تعادل هورمونی می تواند باعث ایجاد جوش های مختلف و زیادی در پوست شما باشد.

منشاء این جوش ها به تولید بیش از اندازه هورمون های مردانه آندروژن بر می گردد که در بیشتر موارد با مراجعه به پزشک قابل درمان خواهد بود.

۱. وجود زائده های گوشتی در سطح پوست

به طور کلی پیش از هر چیز باید بدانید که زائده های گوشتی با تعداد کم چیز عجیبی نیست و ممکن است در بسیاری از افراد ظاهر شود، اما زمانی که تعداد آن ها بیشتر می شود مانند یک زنگ هشدار عمل می کند که احتمالا خبر از مشکل جدی تری می دهد.

دیابت نوع دو از دسته بیماری هایی است که می تواند منشا این مشکلات پوستی به شمار رود. در این بیماری نوعی پروتئین دخالت دارد که شبیه انسولین یک می باشد و از آن با عنوان “فاکتور رشد شبه انسولین یک” یاد می شود و این پروتئین می تواند باعث ایجاد زوائد گوشتی در سطح پوست شود.

بنابراین اگر این مشکلات پوستی را در کنار سایر علائم دیابت مانند تشنگی، گرسنگی و بد زخم بودن نیز مشاهده کرده اید، بهتر است تا برای درمان به پزشک مراجعه کنید و از مشکل اصلی با خبر شوید.

اگه دنبال یه سایت خوب برای خرید فالوور واقعی میگردی؟ اگه میخوای با خرید لایک به اکسپلورر اینستاگرام راه پیدا کنی؟ حتما یه سری به سایت دیجی فالوور بزن

خرید فالوور ایرانی اینستاگرام 100K با 25% تخفیف خرید تیک آبی اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا