سلامت

10 روش تقویت ناخن دست و پا و سفید کردن آنها

خلاصه نوشته
  • تقویت ناخن هم مانند سایر اعضای بدن مهم و ضروریست و برای رسیدگی به آن نیازی نیست که به سالن های زیبایی بروید و کلی هزینه بابت مانیکو، ژلیش یا کاور و... انجام دهید! برای رسیدگی و تقویت ناخن دست و پا کافیست کمی هزینه کنید و با همین هزینه کم تا سال ها خودتان به ناخن های تان رسیدگی نمایید.

تقویت و سفید کردن ناخن‌ های دست و پا به صورت طبیعی

دست ها جزء زیباترین عضو بدن هستند و رسیدگی به آن ها همانند سایر اعضای بدن، اهمیت زیادی دارد که متاسفانه بسیاری از خانم ها نسبت به این موضوع بی اهمیت هستند! چیزی که زیبایی دست را بیشتر می کند، ناخن است. زیبایی ناخن اهمیت ویژه ای دارد و دغدغه اکثر خانم ها و دختران جوان است. اما یک مشکل اساسی در میان خانم ها وجود دارد که تقریبا همه با آن درگیر هستند، آن هم مرتب و تمیز نگهداشتن ناخن های دست و پاست. خانم ها دست های شان مدام با مواد شوینده در تماس است و از طرف دیگر کارهای خانه باعث می شود تا فرم ناخن ها و رنگ شان تغییر کند. شکستن ناخن یکی از مهم ترین مشکلات اساسی در میان خانم هاست که برای پیشگیری از آن راه های مختلفی وجود دارد و یکی از آن ها کاور کردن ناخن با مواد مخصوص این کار است. اما روش هایی هم برای تقریت ناخن وجود دارد که در ادامه همه روش های تقویت ناخن را مورد بررسی قرار می دهیم.

برای تقویت ناخن دست,تقويت ناخن,تقويت ناخن دست,

10. از بین بردن آلودگی زیر ناخن ها

ناخن های بلند همیشه در معرض انواع آلودگی ها قرار دارند. بسیاری از میکروب های مضر با چشم دیده نمی شوند و ممکن است در زیر ناخن های تان رخنه کنند! پس مهم ترین قدم برای تقویت ناخن دست، سالم و تمیز نگهداشتن آن هاست. برای شستن ظرف ها و کارهایی که باعث می شود دست تان طولانی مدت با آب در تماس باشد، بهتر است که از دستکش استفاده کنید چراکه تماس مستقیم ناخن ها به صورت طولانی مدت با آب و مواد شوینده شیمیایی باعث شکنندگی ناخن و پوسته پوسته شدن کوتیکول ناخن می گردد.

تقویت ناخن,تقویت ناخن دست,تقویت ناخن دست و پا,

9. استفاده از مرطوب کننده برای شادابی کوتیکول ناخن

برای اینکه ناخن هایی مرتب و محکم داشته باشید، باید به صورت روزانه به آن ها برسید. رسیدگی به ناخن چندان وقت تان را نخواهد گرفت و شاید روزی 10 دقیقه مشغول آن شوید. نایل آرتیست ها و مختصصین ناخن بر این اعتقاد هستند که برای تقویت ناخن ها و داشتن ناخن هایی سالم باید پوست دست و پوست دور ناخن همیشه مرطوب و با لطافت باشد، چراکه اگر کوتیکول یا همان گوشت و پوست دور ناخن خشک باشد خود ناخن هم حساس و شکننده می شود، مانند گلی که ریشه هایش خشکیده و خودش هم پژمرده!

پس شادابی پوست دور ناخن تاثیر مستقیمی بر روی ناخن های تان خواهند داشت برای اینکه همیشه پوست تان را مرطوب نگهدارید، بهتر است از مرطوب کننده های قوی یا روغن کوتیکول ناخن استفاده کنید. این روغن را می توانید از فروشگاه های آرایشی و بهداشتی و جاهایی که مخصوص فروش ابزار کاشت ناخن است پیدا کنید. ممکن است قیمت روغن کوتیکول کمی بالا باشد اما کاملا ارزشش را دارد. برای استفاده از روغن کوتیکول، بهتر است تنها زمانی از آن استفاده کنید که مطمعن هستید تا چند ساعتی دست تان با آب در تماس نیست. این روغن در شیشه هایی مانند شیشه لاک است و کافیست مقداری از آن را با فرچه مخصوص خودش، دور و بر کوتیکول ناخن های تان بمالید. این روغن علاوه بر اینکه پوست اطراف ناخن شما را تقویت می کند، باعث درخشندگی ناخن های تان هم می شود.

این مطلب را از دست ندهید
10 روش اثبات شده برای بهبود بینایی که حتما باید بدانید

تقویت ناخن ها,راههای تقویت ناخن دست,روش تقویت ناخن دست,

8. مرتب نگهداشتن ناخن ها

ناخن های بلند دردسر ساز هستند، کافیست تا لحظه ای بی احتیاطی کنید و چندتا از آن ها بشکند و یا به طور دردناکی به عقب برگردد! پس برای جلوگیری از این مشکلات بهتر است همیشه آن ها را مرتب کنید. برای این کار پیشنهاد می کنیم به مغازه های ابزار ناخن فروشی رفته و یک ست کامل ابزار مانیکور و مرتب کردن ناخن تهیه کنید. قیمت این ابزار چندان زیاد نیست و حتی می توانید آن را به صورت آنلاین از سایت های فروشگاه اینترنتی خریداری کنید و با تماشای ویدئوهای آموزش مرتب کردن ناخن، به راحتی یاد بگیرید که چگونه ناخن های تان را در خانه مرتب کنید.

سفید شدن ناخن دست,برای تقویت ناخن دست,تقويت ناخن,

7. کاور، کاشت و پولیش بیش از حد ناخن

یکی از رایج ترین کارهایی که اکثر خانم ها انجام می دهند، کاشت و کاور ناخن است که این کارها به خودی خود بد نیستند و دست ها را زیباتر می کنند، اما انجام آن ها به صورت مداوم و مکرر آسیب های فراوانی به ناخن می رساند. موادی که برای کاشت و پودرهایی که برای کاور و ژلیش ناخن به کار برده می شوند، بسیار سنگین اند و هنگامی که قصد ریمو ناخن ( از بین بردن کاشت) را می کنید ناخن اصلی خودتان تا مدت ها شکننده و آسیب پذیر می شود به قدری که حتی نمی توانید آن را بلند کنید و باید مدام کوتاه شان کنید زیرا به شدت نازک می شوند. انجام پولیش و گرفتن گوشت های دور ناخن به صورت طولانی مدت، به شدت به ناخن های تان آسیب می زند پس برای یک مدت هم که شده بگذارید ناخن های تان نفس بکشند و استراحت کنند و نه کاشت کنید و نه از لاک و استون های شیمیایی استفاده کنید.

تقويت ناخن دست,تقویت ناخن,تقویت ناخن دست,

6. جویدن ناخن!

یکی از عادت های ناسالمی که حتی بزرگسالان هم آن را انجام می دهند، جویدن ناخن است! هنگامی که شما ناخن را در دهان تان می گذارید و می جوید، با برخورد بزاق به پوست اطراف ناخن به مرور زمان خشک و پوسته پوسته می شود. این کار نه تنها ظاهر دست ها و ناخن های تان را زشت می کند، بلکه از لحاظ بهداشتی هم صحیح نیست و ممکن است میکروب و آلودگی در  اطراف ناخن تان تجمع کند.

تقویت ناخن دست و پا,تقویت ناخن ها,راههای تقویت ناخن دست,

5. ماساژ ناخن

پوست ناخن حساس و ظریف است و نیاز به مراقبت دارد، برای اینکار پیشنهاد می کنیم آخر شب ها که دیگر دست های تان با آب تماسی نداشته و هیچکار خاصی انجام نمی دهید، با همان روغن کوتیکول یا یک کرم مرطوب کننده پوست ناخن تان را به خوبی ماساژ دهید. این ماساژ نه تنها به زیباتر شدن دست ها و ناخن های تان کمک می کند، بلکه برای تقویت ناخن دست می تواند باعث تامین سریع خون شده و به مرور زمان رشد ناخن تان هم افزایش پیدا کند.

روش تقویت ناخن دست,سفید شدن ناخن دست,برای تقویت ناخن دست,

4. استفاده از بیس کات و تاپ کات

اشتباه نکنید بیس کات و تاپ کات با آن برق ناخن های مضری که برای براق شدن لاک مورد استفاده قرار می گیرد، فرق دارد! قیمت بیس کات و تاپ کات تا حدودی بالاست اما ارزشش را دارد. در حالت عادی تنها روش تقویت ناخن دست که باعث مستحکم شدن و ثابت ماندن فرم ناخن های تان می شود این است که کاور ژل کنید که برای این کار باید ماهی یکبار به دلیل رشد ناخن های تان آن را ترمیم کنید و این کار کمی هزینه بردار است. برای کسانی که شرایط کاور ژل ناخن را ندارند، بهترین گزینه این است که از بیست کات و تاپ کات ناخن استفاده کنند. این دو را می توانید از مغازه هایی که ابزار کاشت ناخن را می فروشند تهیه کنید. چنین محلول هایی از زرد شدن ناخن های تان جلوگیری کرده و باعث استحکام و تقویت ناخن می شوند.

این مطلب را از دست ندهید
10 نوشیدنی معجزه آسا برای کاهش سرعت پیری

تقويت ناخن,تقويت ناخن دست,تقویت ناخن,

3. استفاده مداوم از ژلیش و اکلریک بسیار آسیب رسان است

محلول های اکلریک و لاک ژل و ژلیش های ناخن از مواد شیمیایی درست می شوند و اگر تجربه انجام ژلیش ناخن را داشته باشید، متوجه شده اید که با چه سختی از سطح ناخن خودتان جدا می شوند!‌ این محلول ها از موادی همچون رزین و فرمالدئید ها ساخته می شوند و از حق نگذریم زیبایی منحصر به فردی به ناخن ها می دهند، اما استفاده طولانی مدت از این مواد باعث آسیب شدید به پوست و سطح ناخن های تان خواهد شد. در بسیاری از مواقع این محلول ها و ژل ناخن های قوی باعث می شوند که حتی ناخن طبیعی هم از بین برود که این موضوع باعث می شود بستر ناخن به شدت آسیب دیده و دیگر رشد آنچنانی نداشته باشد!

یکی از بدترین معایب ناخن های اکرلیک این است که کاملا به ناخن خودتان چسبیده و درست است که از ناخن شما محافظت می کند تا نشکند و فرم بهتری داشته باشد، اما اگر بر اثر یک ضربه به ناخن جدا شود، ممکن است ناخن اصلی خودتان هم از ریشه جدا شود و این بسیار دردناک است. از دیگر معایب این کار این است که متاسفانه بسیاری از ناخن کارها وسایل و ابزارهای شان را پس از هر بار استفاده برای مشتری ها ضد عفونی نمی کنند، به همین خاطر احتمال اینکه ناخن های تان در زیر حجمی از ژلیش و اکلریک قارچ بزند وجود دارد! پس برای پیشگیری از چنین مشکلاتی پیشنهاد می کنیم که قبل از شروع، از ناخن کار بخواهید که وسایلش را استریل کند و حتما از دستکش لاتکس استفاده نماید.

نکته بعدی هم اینکه به هیچ وجه پیش ناخن کارهای مبتدی ناخن های تان را ژلیش نکنید! کافیست تا با آن نیپر تیز در حین مانیکور، گوشه ای از پوست ناخن تان را بیشتر بچینند! کوتیکول ناخن مهم ترین قسمت آن است، زیرا پایه های ناخن شماست و اگر آسیب ببیند، هم بسیار دردناک خواهد بود و هم اینکه موجب تجمع میکروب ها می شود.

تقویت ناخن دست,تقویت ناخن دست و پا,تقویت ناخن ها,

2. لاک بزنیم یا نه؟

همانطور که می دانید تمام رنگ ها، حاوی مواد شیمیایی هستند حال این رنگ چه رنگ گواش باشد و چه لاک ناخن! پس بهتر است که برای تقویت ناخن به صورت مداوم لاک نزنید و از لاک هایی با مارک های خوب استفاده کنید.

راههای تقویت ناخن دست,روش تقویت ناخن دست,سفید شدن ناخن دست,

1. داشتن رژیم غذایی مناسب

فکر می کنید که خورد و خوراک تان هیچ تاثیری بر روی ناخن های تان ندارد؟ باید بگوییم که یکی از راههای تقویت ناخن دست، تغذیه طبیعی که سرشار از ویتامین باشد، بهترین گزینه است. علت اصلی شکننده بودن ناخن، کمبود کلسیم و آهن است و شما باید رژیم غذایی روزانه خود را به گونه ای تنظیم کنید که تمامی این عناصر مهم را در بر بگیرد.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا