سلامت

10 کاری که هرگز بعد از آفتاب سوختگی نباید انجام دهید

خلاصه نوشته

  • آفتاب سوختگی موجب آسیب دیدن بافت پوست و کم آبی آن می گردد و ممکن است در فصل تابستان برای هر فردی به وجود آید و چند روزی او را آزار دهد. اما اگر اقدامات صحیحی را پس از آفتاب سوختگی انجام دهد قطعا به راحتی این پروسه دردناک را پشت سر خواهید گذاشت.

بعد از آفتاب سوختگی چه کارهایی انجام ندهیم بهتر است؟

معمولا در ماه های گرم سال یکی از مشکلاتی که ممکن است برای افراد مختلف به وجود آید آفتاب سوختگی است که می تواند بسیار آزار دهنده باشد. آفتاب سوختگی موجب می شود که پوست نسبت به قبل حساس تر شود و به مراقبت بیشتری احتیاج داشته باشد. این عارضه با رعایت یک سری نکات و پرهیز از قرار گرفتن  در مقابل آفتاب پس از چند روز درمان می شود. اگر می خواهید با اعمالی که پس از آفتاب سوختگی نباید انجام دهید بیشتر آشنا شوید پس تا پایان با ما همراه باشید.

آفتاب سوختگی دست,آفتاب سوختگی شدید,آفتاب سوختگی صورت

10. خاراندن پوست یا کندن آن

کاملا طبیعی است که بعد از آفتاب سوختگی پوست دچارپوسته پوسته شدن می شود و این می تواند نشانه خوبی باشد که پروسه درمانی در حال انجام است. بنابراین توجه داشته باشید که هرگز این پوست ها را نکنید و اجازه دهید خودشان به مرور بریزند. تنها کاری که در این زمان می توانید انجام دهید استفاده از محصولات مرطوب کننده بر روی پوست است که موجب می شود روند پوسته ریزی طبیعی تر انجام شود.

9. عدم مصرف کافی مایعات

نوشیدن مقدار کافی از مایعات پس از آفتاب سوختگی بسیار اهمیت دارد و توصیه می شود که حتما 8 لیوان آب را در روز بنوشید. زیرا آفتاب سوختگی موجب می شود کلیه مایعاتی که در بدن وجود دارد به سمت پوست جذب شوند و آب از دست رفته آن را تامین کنند، در نتیجه اندام های دیگر خود دچار بی آبی می شوند. پس بنابراین برای سریع تر طی شدن پروسه درمانی چند روزی را میزان مصرف مایعات را افزایش دهید. همچنین مواظب باشید که در بدنتان علائم کم آبی نمایان نشود.

علائم آفتاب سوختگی,آفتاب سوختگی دست,آفتاب سوختگی شدید

8. استفاده از لباس های تنگ

پوشیدن لباس های تنگ بعد از آفتاب سوختگی پوست به هیچ عنوان توصیه نمی شود. زیرا بدن به دلیل التهاباتی که دارد نیازمند به تنفس کافی می باشد. در واقع بدن برای آنکه بتواند اختلال و آسیب به وجود آمده را رفع نماید باید میزان گردش خون در ناحیه آسیب دیده را افزایش دهد و پوشیدن لباس تنگ مانع از این عمل می شود. این فرآیند درمانی با التهابات پوستی، قرمزی و بالا رفتن دمای بدن همراه است و پوشیدن لباس های تنگ موجب تشدید این علائم می گردد.

7. مصرف پمادهای معطر آلوئه ورا

همانطور که می دانید آلوئه ورا دارای خاصیت ضد التهابی و درمان کنندگی می باشد مخصوصا در زمانی که پوست دچار آفتاب سوختگی شده باشد. اما به هیچ عنوان در زمان آفتاب سوختگی از پماد های معطر آن استفاده نمایید زیرا شرایط وخیم پوست را تشدید می کند و بهتر است در صورت دسترسی خود گیاه آلوئه ورا یا پمادهای غیر عطری آن را مصرف نمایید.

آفتاب سوختگی صورت,علائم آفتاب سوختگی,آفتاب سوختگی دست

6. آرایش کردن

کاملا طبیعی است که آفتاب سوختگی زیبایی پوست شما را تحت تاثیر قرار دهد و ولی نباید برای مخفی کردن این مشکل از محصولات آرایشی استفاده نمایید، زیرا پوست برای طی نمودن پروسه درمانی به اکسیژن کافی برای تنفس نیاز دارد و مواد آرایشی مانع این عمل می شوند. استفاده از محصولات آرایشی مانند برس ها، اسفنج ها و سایر لوازم آرایشی که آلوده هستند. حتی می توانند واکنش های آلرژیک و عفونت های پوستی را به وجود آورند و موجب شوند که ظاهر پوست از قبل بدتر شود که بسیار ناخوشایند است.

5. لایه برداری

استفاده از محصولات حاوی گلیکولیک اسید، رتینوید یا سالیسیک اسید و محصولات لایه بردار پس از آفتاب سوختگی به هیچ عنوان توصیه نمی شود، زیرا پوست در این حالت فوق العاده حساس شده و احتمال اینکه صدمات بیشتری ببیند افزایش می یابد. بهتر است مصرف محصولات لایه بردار 3 روز پس از پایان پوسته ریزی ها شروع نمایید.

این مطلب را از دست ندهید
10 عادت که باعث بیماری می شوند

آفتاب سوختگی شدید,آفتاب سوختگی صورت,علائم آفتاب سوختگی

4. استفاده ننمودن از داروهای ضد التهاب

لازم است که به محض مشاهده علائم آفتاب سوختگی شدید  از داروهای ضد التهاب استفاده نمایید، زیرا مهم ترین واکنش بدن به آفتاب سوختگی التهاب است که با استفاده از این داروها می توان آن را کاهش داد. در 4 الی 6 ساعت اولیه که آفتاب سوختگی خود را به طور کامل نشان می دهد حتما باید از داروهای ضد التهاب بدون نسخه مانند آسپیرین و ایبوپروفن  استفاده شود، زیرا پس از این زمان دیگر تاثیر گذاری ندارد.

3. مصرف کرم هایی که در آن ها الکل وجود دارد

وجود الکل در کرم ها و محصولات آرایشی که پس از آفتاب سوختگی استفاده می کنید می تواند صدمات بیشتری به پوست شما وارد نماید، زیرا الکل سبب از بین رفتن چربی طبیعی پوست می گردد. بنابراین سعی کنید از کرم ها و پماد های آلوئه ورایی استفاده نمایید که فاقد الکل باشند تا پوست بتواند مراحل درمانی خود را به خوبی به طور طبیعی طی کند.

آفتاب سوختگی دست,آفتاب سوختگی شدید,آفتاب سوختگی صورت

2. ترکاندن تاول ها

به هیچ عنوان نباید تاول های به وجود آمده را بترکانید، زیرا این تاول ها تاثیر بسزایی در محافظت از قسمت هایی از پوست که آسیب دیده اند دارند و در صورتی که تاول های به وجود آمده برایتان آزار دهنده و دردناک است بهتر است از پمادهای غیر معطر آلوئه ورا مصرف نمایید.

1. مصرف ضد آفتاب هایی که دارای پایه شیمیایی هستند

بهتر است که بعد از آفتاب سوختگی تا جایی که می توانید از قرار گرفتن در معرض آفتاب جلوگیری نمایید و در صورتی که مجبور شدید بیرون بروید حتما از کرم های ضد آفتاب استفاده نمایید. کرم ضد آفتاب تا زمانی که بیرون هستید باید دائما تجدید شود. مصرف ضد آفتاب هایی که پایه شیمیایی دارند اصلا توصیه نمی شود زیرا می تواند موجب سوزش پوست در پوست هایی که دارای آفتاب سوختگی هستند شود. بهترین ضد آفتاب پس از آفتاب سوختگی ضد آفتابی است که دارای میزان زیادی زینک اکساید (9 یا 10 درصد) باسد که موجب کاهش التهابات پوستی می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن