سلامت

10 علائم تومور مغزی که حتما باید به پزشک مراجعه کنید

خلاصه نوشته
  • تومور مغزی به غده ای غیر طبیعی در مغز گفته می شود که متشکل از دو نوع خوش خیم و بد خیم می باشد. علائم تومور مغزی بسیار است و گاهی حتی این امکان وجود دارد که فرد هیچ علائم خاصی نداشته باشد تا جایی که به یک باره حالات اش تغییر کرده و سیستم بدن او را به هم بریزد!

نشانه تومور مغزی چیست؟

تومور مغزی یک‌ توده مغزی غیر طبیعی است که به دو نوع خوش خیم و بدخیم تقسیم می شود.‌ در واقع این رشد غیر معمولی و مخالف حالت عادی سلول های مغز است که منجر به این بیماری در فرد می شود. همه تومورهای مغزی چون در نقطه حساس سر و جمجمه قرار دارند خطرناک محسوب می شوند و باید به طور جدی اقدام به کنترل و درمان آن کرد؛ اما این معضل حتی اگر از نوع بدخیم باشد بازهم به خودی خود کاملا کشنده به حساب نمی آید.

در واقع اندازه و محل قرار گرفتن تومور در سر و همینطور اینکه در کدام مرحله توسعه بیماری باشید، شروط اصلی و مهم تلقی می شوند. تشخیص سریع مشکل و ابعاد مختلف آن به فرد در درمان کامل و یا حداقل کنترل آن بیشترین کمک را می کند. متوجه شدن و به سرعت شناسایی کردن تومور مهم ترین بخش و اولین و بزرگ ترین گام در درمان است!

بست فارسی در این مقاله ده مورد از واضح ترین علائم تومور مغزی را برای تشخیص این مسئله بیان کرده است، با دارا بودن همه یا چند مورد از این علائم، در اسرع وقت به یک کلینیک درمانی جهت عکس برداری و حصول اطمینان از سلامت خود مراجعه کنید. هر یک از این علائم تومور مغزی ممکن است نشان دهنده و نشات گرفته از پدیده ای دیگر باشد اما بهتر است آن ها را جدی گرفته و نزد پزشک بروید.

علائم تومور مغزی,علائم تومور مغزی در خانم ها,علائم تومور مغزی در زنان,

10. تغییر در وضعیت شنوایی

اگر متوجه تغییر عجیبی در قدرت شنوایی خود شده اید یا تصور می کنید گوش های تان مدتی است که سنگین شده، صداها را واضح نمی شنوید، صحبت های اطرافیان را واضح درک نمی کنید؛ حتما این علامت را جدی و مهم تلقی کنید و در صورتی که طولانی مدت افت شنوایی را تجربه می کنید، در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید، شاید این یک نشانه تومور مغزی باشد.

9. تاری و ضعف بینایی

اگر زمان نسبتا طولانی ست که تاری و ضعف در بینایی تان را احساس می کنید. باید هرچه سریع تر به درمانگاه یا بیمارستان بروید. ممکن است نتوانسته باشید تا الان متوجه تغیرات بینایی خود باشید، چون این تغییرات علی رغم شدت، به مرور اتفاق می افتند.

بهتر است برای راحت کردن خیال تان آزمایش های مربوطه را فورا انجام بدهید. هرچند امکان دارد ضعف دید شما ناشی از مشکل دیگری باشد، اما یکی از مهمترنی علائم تومور مغزی نیز همین مورد است.

نشانه تومور مغزي,نشانه تومور مغزی,نشانه تومور مغزی در کودکان,

8. گفتار بی مفهوم

حرف زدن های روان و معمولی اما بی معنی و هذیان وار از دیگر نشانه هایی است که باید جدی گرفته شود. صحبت های نامفهوم و متراکم ممکن است ناشی از تومور در قسمت های مخصوص سخن گفتن در مغز یعنی، لوب گیجگاهی یا آهیانه ای باشد.

این مطلب را از دست ندهید
10 خواص لیموترش برای سلامتی

7. نقص تعادل بدن

ناتوانی در حفظ تعادل، بروز ضعف و سستی در پاها، تلو تلو خوردن، بی حسی و لرزش و خستگی غیر طبیعی در عضلات و ماهیچه های پا در صورتی که پیش از این، اینطور نبوده و بی سابقه است؛ می تواند خبر از ابتلا به تومور مغزی بدهد.

این علائم عمدتا مربوط به تومور در ناحیه مخچه،  لوب پیشانی و یا فیبر های حرکتی ساکن است. اگر چند وقتی است که با مشکل از دست دادن تعادل در بدن تان رو به رو شده اید، در نزدیک ترین زمان به پزشک مراجعه کنید.

نشانه تومور مغزی چیست,علائم تومور مغزی,علائم تومور مغزی در خانم ها,

6. تغیر غیر عادی عادات و رفتار

تغیر محسوس در رفتار و مرتکب شدن به اعمالی که تاکنون انجام نداده اید آن هم بدون اینکه کنترل خاصی بر روی رفتارتان داشته باشید نشانه ایست که بهتر است جدی بگیرید.

بروز رفتارهای پرخطر، انجام کارهایی خلاف معمول سابق، بی تفاوتی، تغیر اعمال و شخصیت و به طور کلی انجام اموربی سابقه می تواند نشان دهنده این موضوع باشد که شما در ناحیه لوب پیشانی که مختص کارکردهای اجرایی است، به تومور مبتلا شده شده اید.

5. کاهش کنترل بر روی دست و پاها

ضعف و بی حالی غیر عادی در دست ها و پاها، از دست دادن کنترل بر روی عضلات، دردهای عصبی و سستی بی سابقه و خلاف معمول، نیز ممکن است نشانگر مشکوک بودن فرد به ابتلای این عارضه در بخش نورون های عصبی مغز و لوب پیشانی باشد.

علائم تومور مغزی در زنان,نشانه تومور مغزي,نشانه تومور مغزی,

4. حالت تهوع های مکرر

اگر شخصی مدام با احساس تهوع و استفراغ همراه است وهیچ دلیل و علت ملموس و منطقی ای برای این مشکل سراغ ندارد، بهتر است در صورت مشاهده ادامه دار بودن روند ذکر شده در مدتی تقریبا طولانی، وضعیت خود را به پزشک گزارش دهد.

3. اختلال در حافظه

اگر حافظه فرد دچار خلل شده باشد و خلاف قبل مطالب را زود به زود و سریعا فراموش کند و همینطور اگر حافظه کوتاه مدت او دیگر حتی در موارد پیش پا افتاده همراهی نکند؛ متاسفانه ممکن است بیانگر این نکته باشد که شخص نشانه تومور مغزی دارد و با آن درگیر است.

نشانه تومور مغزی در کودکان,نشانه تومور مغزی چیست,علائم تومور مغزی,

2. سردرد های مکرر

بین مبتلایان به بیماری تومور مغزی رایج ترین نشانه سردردهای مختلفی ست که در هر زمان و مکان به سراغ فرد می آید. این دردها را به عنوان آلارم و هشداری در نظر بگیرید که به اطلاع تان می رساند که باید سریع تر به یک درمانگاه مراجعه کنید.

همه ما در دوره های مختلف زندگی با سر درد مواجه می شویم. اما اگر می خواهید تشخیص دهید آیا درد شما طبیعی است یا باید نگران آن باشید؛ به تعداد دفعات، شدت و محل دردها بیشتر دقت کنید و در صورت چندین بار تکرار مشکل را جدی گرفته و در مراحل درمان آن قرار بگیرید.

این مطلب را از دست ندهید
10 روش کلیدی برای درمان خانگی کبودی پوست

1. شدید ترین سردرد زندگی

متحمل شدن سردردهایی که هرگز دردی مانند آن ها را در زندگی تان تجربه نکرده اید به هیچ عنوان نشانه خوبی نیست. سردرد هایی مشابه میگرن اما صدها بار بدتر و شدید تر از آن؛ به طوریکه امان تان را می برد و خواب تان را با مشکل جدی رو به رو کرده، مدام گریبانگیر شماست.

به عقیده پزشکان درد های این چنینی در ناحیه سر و جمجمه مهم ترین و واضح ترین نشانه در تشخیص تلقی می شوند. پس بهتر است بدون اتلاف وقت و در اولین زمان به دست آمده نزد یک متخصص اعصاب رفته و متوجه جریان و دلایل کامل مشکل خود باشید.

آیا نشانه تومور مغزی دیگر را می شناسید که در این لیست نیامده است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا