سلامت

10 باور غیر علمی در زندگی

چند نمونه باور غیر علمی

کاملا برعکس چیزی که همیشه شنیده اید، نوشیدن مقدار 8 لیوان آب در روز اصلا کلید سلامتی شما نیست یا حتی نپوشیدن لباس گرم در روزهای سرد باعث مریضی شما نمی شود. جالب است بدانید دوران بارداری 9 ماه نیست!
شایعات پزشکی رواج پیدا کرده بین مردم گاهی به سلامت آن ها صدمه وارد می کند، این در صورتی است که جستجوی بسیار در اینترنت و آشکار شدن حقایق هم بی تاثیر بوده و افکار مردم هیچگاه عوض نخواهد شد. در این مقاله قصد داریم درباره این باورهای غیر علمی در حوزه پزشکی بحث کرده و چند موردی را برای شما عزیزان بیان کنیم.

باور غیر علمی,باور غیر علمی در زندگی,باورهای غیر علمی,

10. واکسن ها احتمال ابتلا به آنفولانزا یا حتی اوتیسم را افزایش خواهند داد

درست است که بدن در واکنش با واکسن دچار تب کمی خواهد شد، اما دکتر راشل ریمان که استادیار در طب کودکان دانشکده علوم پزشکی در دانشگاه ایندیانا می باشد و همچنین نویسنده کتابی درباره همین شایعات پزشکی است، می گویند: شایعات ابتلا به آنفولانزا به دلیل استفاده از واکسن آنفولانزا کاملا غلط بوده و اساس پزشکی ندارد.
واکسن های آنفلانزا قطعا دارای ویروس های مرده آنفلانزا هستند، که کاملا مرده بوده و یک ویروس مرده نمی تواند مجدد زنده شود یا به کسی صدمه ای بزند. برای توجیح شایع استفاده از واکسن و ابتلا به اوتیسم باید بگویم مقاله ای در این زمینه نوشته شده است.

در این مقاله موضوع بحث والدین 8 کودک بودند که باور آن ها بر این موضوع بود، که فرزند آن ها با استفاده از واکسن به اوتیسم مبتلا شده اند. بعد از آن مطالعات بسیاری در این زمینه انجام شده که نشان از اشتباه بودن این باور دارد، با این حال باز هم این باور در بین مردم رواج داشته و از بین نرفته است. جالب است بدانید در سال 2002 آزمایشی بر روی 350 هزار کودک انجام گرفت و هیچ یک از آن ها بعد از استفاده از واکسن به اوتیسم مبتلا نشده و کاملا سالم بودند.
این موضوع در حدی است که در رقابت های انتخابی کشور آمریکا فردی به اسم ترامپ اعلام کرده است به تاثیر مثبت واکسن اصلا اعتقاد نداشته و باور دارد، افرادی که واکسن استفاده کنند به اوتیسم مبتلا خواهند شد.

چند باور غیر علمی,چند نمونه باور غیر علمی,باور غیر علمی,

9. استفاده از مکمل های ویتامینی به سلامت شما کمک می کند

برای کسانی که اولین بار است این موضوع را می شنوند جالب است که مکمل های ویتامینی علاوه بر این که تاثیری بر سلامت افراد ندارند، بلکه ممکن است خطرناک ظاهر شده و برای شما مشکلی ایجاد کنند چرا که یک باور غیر علمی می باشد. به طور مثال می توان به مطالعات سال 2016 اشاره کرد، محققان به این نتیجه رسیدند که احتمال زوال عقل برای زنانی با سن بالا که از ویتامین کلسیم استفاده می کنند وجود دارد. حتی می توان تحقیقات جامع محققان که در سال 2015 انتشار یافت را بیان کرد که به نکته بسیار مهمی بر این مبنا اشاره دارد، که قرص ویتامین های بسیار قوی ممکن است احتمال به سرطان را افزایش داده و بسیار خطرناک ظاهر شود.
دکتر ریمان می گوید قرص های ویتامین علاوه بر صدمات بلند مدت، می توانند صدمات کوتاه مدتی هم داشته و زیان بار باشند، وی ادامه می دهد به جای مصرف قرص های ویتامین، غذا و سایر مواد مغذی را مصرف کنید.

باور غیر علمی در زندگی,باورهای غیر علمی,چند باور غیر علمی,

8. غذاهای بسیار تند و استرس سبب زخم معده خواهد شد

شاید بعد از غذای پر ادویه یا تندی که دیشب میل کرده اید، در صبح هنگام، احساس درد معده داشته باشید و با خود فکر کنید به علت آن غذای تند است، در صورتی که اشتباه فکر می کنید این یک باورهای غیر علمی است. البته لازم به ذکر است مدتی پزشکان بر این باور بودند و غذای پرادویه یا حتی استرس را عاملی برای زخم معده می دانستند.
اما امروزه با پیشرفت علم مشخص شده است عامل اصلی زخم معده وجود باکتری به نام هلیکوباکترپیلوری می باشد. دکتر آران مدیر برنامه بیماری التهابی روده، اظهار دارد علت زخم معده یا همان زخم ابتدایی در قسمت روده می تواند، به علت مصرف داروهایی مانند آسپرین یا قرص آهن باشد.

این مطلب را از دست ندهید
10 ویژگی ژنتیکی باور نکردنی

چند نمونه باور غیر علمی,باور غیر علمی,باور غیر علمی در زندگی,

7. آدامس ها به مدت حدود 7 سال در معده باقی می مانند

آدامس ها از موادی مانند الاستومر، موم و رزین ساخته شده اند که این موارد نام برده شده غیر قابل هضم بوده و این موضوع درست است، اما دلیل نمی شود که آدامس ها به مدت 7 سال در معده باقی بمانند. ذکر این نکته را واجب می دانیم که موارد دیگری مانند فیبرها هم غیرقابل هضم است، اما سیستم گوارشی انسان ارگانیک بوده و این قابلیت را دارد که هر چیزی را که جذب نمی کند، از خود خارج خواهد کرد.

باورهای غیر علمی,چند باور غیر علمی,چند نمونه باور غیر علمی,

6. دیدن تلویزیون از نزدیک یا مطالعه در نور کم سبب ضعیفی چشم میشود

این موضوع که دیدن تلویزیون از فاصله بسیار کم یا حتی مطالعه در نور کم سبب می شود چشم شما با مشکل کار کند یا حتی آسیب ببیند درست است، اما دکتر ریمان می گوید هیچ شواهد منطقی برای اثبات این که این کارها باعث آسیب طولانی مدت به چشم شود، وجود ندارد.
دکتر ریمان افزود در دهه 1960 این امکان وجود داشت که تلویزیون ها باعث آسیب طولانی مدت به چشم شما شوند، اما این مشکل که به علت امواج خاص تلویزیون های قدیمی بوده است، برطرف شده و دیگر وجود ندارد.
پس با اطمینان کامل به شما می گویم نزدیک نشستن کودک شما به تلویزیون اصلا مشکل ساز نبوده و تلویزیون های امروزی بی خطر هستند.

باور غیر علمی,باور غیر علمی در زندگی,باورهای غیر علمی,

5. نوشیدن روزانه 8 لیوان آب به سلامتی شما کمک می کند

در سال 1945 این شایعه برای اولین بار رواج پیدا کرد. شورای تحقیقات ملی غذا و تغذیه آمریکا اظهار داشت، بزرگسالان باید در روز حدود 8 لیوان آب دریافت کنند. این مطلب در کل رسانه های پخش شد ولی اصلا دقت نکردند جمله بعدی شورا این بوده که بخش زیادی از این آب از غذاهای مصرفی تأمین خواهد شد. دکتر ریمان این شایعه را به این شکل اصلاح می کند و می گوید، روزانه 8 لیوان آب بنوشید یا بخورید.

چند باور غیر علمی,چند نمونه باور غیر علمی,باور غیر علمی,

4. هوای سرد باعث بیماری انسان خواهد شد

این شایعه که در سراسر دنیا رواج دارد، از نظر دکتر ریمان که متخصص علم پزشکی است، کاملا اشتباه بوده و می گوید سرما باعث بیماری نمی شود و این باور صحت ندارد. این که با وجود سرما علائم مریضی را داشته باشیم درست است، اما باور داشته باشید سرما به تنهایی سبب مریضی ما نخواهد شد. این که سرما بدن ما را در در برابر ویروس ضعیف نمی کند، نتیجه نشریه The New England Journal of Medicine است که در سال 1968 منتشر شده است.
می توان این مطلب را به این شکل بیان کرد که اگر شما در یک اتاق بسیار سرد باشید و میکروب سرما خوردگی را استنشاق کنید، احتمال سرما خوردگی شما بیش تر از زمانی که در یک دمای معمولی باشید و این میکروب را استنشاق کنید، نخواهد بود.

باور غیر علمی در زندگی,باورهای غیر علمی,چند باور غیر علمی,

3. تب کردن کودکان در هنگام دندان در آوردن عادی است

این شایعه همگانی بوده و هر پدر مادری آن را شنیده است. دکتر ریمان می گوید این باور نادرست است و حتی می تواند خطرناک باشد. وی ادامه داد دندان درآوردن کودکان هیچ ربطی به تب آن ها نداشته و در صورتی که کودک شما تب داشت، این موضوع را جدی گرفته و به دندان در آوردن آن ربطش ندهید.

چند نمونه باور غیر علمی,باور غیر علمی,باور غیر علمی در زندگی,

2. استفاده از پروبیوتیک از سرما خوردگی جلوگیری خواهد کرد

با قطعیت می توان گفت پروبیوتیک ها بیماری شما را درمان نکرده و همچنین سبب جلوگیری از سرما خوردگی شما نخواهد شد. دکتر پاتریک هیبرد که رئیس سازمان سلامت جهانی کودکان است اظهار دارد، تحقیقات اولیه این ماده را برای جلوگیری از سرما خوردگی مناسب می داند، اما هیچ آزمایشی پسشرفته این ادعا را ثابت نمی کند.

باورهای غیر علمی,چند باور غیر علمی,چند نمونه باور غیر علمی,

1. دوره بارداری 9 ماه به طول می انجامد

همه ما باور داریم که زمان بارداری 9 ماه بوده ولی این یک باور اشتباه است. دکتر جوانا متخصص زایمان در دانشگاه نیویورک اظهار دارد، این دوره به مدت 5/9 ماه می باشد. شاید برای شما جالب باشد که پزشکان آغاز این مدت را از آخرین روز قاعدگی دانسته و می گویند بارداری به مدت 40 هفته به طول می انجامد.

این مطلب را از دست ندهید
10 بیماری وحشتناک که در ساحل سلامتی شما را به خطر می اندازد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا