رپورتاژسبک زندگی

مستقل شدن کودک در انجام امور شخصی

خلاصه نوشته

  • مستقل شدن یکی از پیامد های رشد کودک است. استقلال در راه رفتن غذا خوردن، پوشیدن و درآوردن لباس، دستشویی رفتن، و ... همگی به ما یادآور می شود که فرزندمان در حال گذر از مراحل اولیه رشد است. در این بین بعضی از این مراحل مثل یادگیری کنترل ادرار و مدفوع پیچیدگی هایی را به همراه دارند.

راههای مستقل شدن کودک

یادگیری کنترل ادرار و مدفوع علیرغم اینکه یک موفقیت و پیروزی بزرگ برای کودک محسوب می شود، و اعتماد به نفس و حس عزت نفس را در وی رشد می دهد، یک چالش هم برایش محسوب می شود. پوشک برای بچه ها حکم یک احساس ایمنی و منطقه امن را دارد در نتیجه گرفتن آن از کودک ترک نقطه امن محسوب می شود، که قطعاً کار راحت و حتی خوشایندی نیست. خیلی از بچه ها این مرحله را به راحتی طی می کنند و به سوی مراحل بعدی رشد قدم بر میدارند. اما برای تعداد دیگری از بچه ها (که شمار آن ها کم هم نیست) این مرحله به یک چالش گاهاً جدی تبدیل می شود؛ بارها و بارها شلوارشان را خیس می کنند، حاضر به نشستن در لگن مخصوص یا توالت نمی شوند. دچار یبوست می شوند، از مدفوع خود می ترسند، دچار شب ادراری می شوند، برای روزها مدفوع خود را نگه می دارند و …

راههای مستقل شدن کودک,مستقل شدن کودک در غذا خوردن,مستقل شدن کودک دو ساله

طبیعی است که والدین در این شرایط مستاصل و نگران می شوند. و در پی چاره برمی آیند. راههای مختلفی را امتحان می کنند و گاهاً نتیجه عکس هم می گیرند. اما می شود که خیلی راحت تر از این مرحله گذر کرد. و با هیچ یک از این چالش ها هم روبرو نشد. کافی است که مراحل صحیح آموزش کنترل ادرار و مدفوع در کودک را بدانیم و اینکه برای هر کودک چه زمانی بهترین وقت برای آموزش کنترل ادرار و مدفوع است. در این صورت این مرحله هم به اندازه مرحله راه افتادن کودک، یا شروع گفتار او می تواند شیرین باشد. روانشناس کودک و نوجوان و متخصصان رشد بهترین مرجع برای ابلاغ این آموزش ها به والدین هستند.

این مطلب را از دست ندهید
قانون جذب و نقش آن در مسیر ثروت آفرینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن