سبک زندگی

10 گام موثر برای رسیدن به خودشناسی و موفقیت در زندگی

خلاصه نوشته
  • هرکسی برداشت خودش را از کامیابی دارد. انسان هایی که امروزه از آن ها تحت عنوان فرد موفق نام می بریم؛ علی رغم تمام تفاوت های شخصی، گاهی می توانند منبع الهام و یادگیری تلقی شوند. آشنایی با راه های خودشناسی، را باید موثر ترین نکته در این مبحث دانست. تا با حقیقت خود آشنا نباشید؛ دستیابی به موفقیت دور و بعید به نظر می رسد.  

آشنایی با مراحل رسیدن به خودشناسی

تعریف از موفقیت برای هر شخصی می تواند متفاوت از دیگری باشد. آیا شما نیز همچین تعریفی دارید؟ چقدر خود را می شناسید؟ پیش از هرچیزی باید بدانید افراد در طول زندگی از یک مسیر از پیش تعیین شده و شبیه هم گام برنمی دارند.

با این وجود انسان هایی که به رویا ها و آرزو های شان تحقق بخشیده اند، در برخی صفات با یکدیگر مشترک هستند. هرچند باید این واقعیت را پذیرفت که تا زمانی که با تمام وجود خواهان دستیابی به آمال و آرمان ها نباشید، هیچکس نمی تواند کمکی به شما بکند.

اگر ساعت ها را به پای خواندن کتب انگیزشی و نشستن در مجالس سخنرانی صرف کنید، احتمال دارد بر خلاف چیزی که به نظر می رسد؛ در مسیر موفقیت نباشید!

اولین و آخرین کسی که توانایی شکل دادن به راه زندگی تان را دارد؛ تنها خود تان هستید. در نتیجه باید توصیه های بزرگان، که اغلب بسیار شبیه به هم می باشند؛ براساس تفسیر شخصی شکل دهید. سپس آماده هستید تا پیش بروید.

در ادامه این بخش 10 گام پیشنهادی را بررسی خواهیم کرد که می توانند تا اندازه قابل تاملی راهگشای شما در خودشناسی و موفقیت باشند.

راه رسیدن به خودشناسی,راه های خودشناسی,راه های خودشناسی چیست,

10. تفاوت ها را بپذیرید

احترام نگذاشتن به تفاوت های خودتان و دیگران، آرام و بی صدا شما را تبدیل به چیزی می کند که نیستید. گاهی بسیاری سعی دارند تا همان روش زندگی که فلان فرد ثروتمند یا به هر ترتیب موفق، را در زندگی خود پیاده سازی کنند.

این را باید به عنوان اشتباهی مهلک نام برد. بپذیرید که آدم ها نمی توانند و اصلا نباید در یک غالب مشخص جا بشوند. همه افراد کامیاب نباید صبح های زود از خواب برخیزند! یا حتما پنج بار در هفته پیاده روی کنند!

یک راه برای رسیدن به خودشناسی این است که الگوی خود را بسازید. شاید کسی شب ها خلاقیت بیشتر و ذهن آرام تری داشته باشد و یا بلعکس. همه چیز همانگونه که هست قبول کرده و از شرایط موجود پلی به آینده بسازید.

9. به گفت و گو های درونی اهمیت بدهید

در ذهن خود یک هشدار تعیین کنید. به صورتی که هرگاه شروع به منفی بافی و خیال پردازی های عجیب کردید، جلوی این جریان تاریک را بگیرید.

خوشبینی بیش از اندازه می تواند آسیب زا باشد، بدبینی نیز همین طور است. برای رسیدن به خودشناسی سعی کنید واقعیت ها را ببینید و گفت و گو های درونی تان را به سمت مثبت سوق دهید. در واقع به زبان ساده تر مدام آیه یاس نخوانید!

بعضی اشخاص همواره پر از جملاتی با فعل های نمی شود، نمی توانم و امثالهم هستند. لطفا خود را از این دسته جدا کنید. بیش تر استرس ها و نگرانی های شما هرگز به واقعیت تبدیل نمی شوند.

راه های رسیدن به خودشناسی,مراحل رسیدن به خودشناسی,راه رسیدن به خودشناسی,

8. انعطاف پذیر باشید

آیا توانایی انطباق با شرایط جدید را دارید؟ آیا هر تغیر کوچکی باعث می شود تا سیلی از اضطراب را تجربه کنید؟ در این زمان چه راهکاری را در پیش می گیرید.

این مطلب را از دست ندهید
10 راه برخورد با افراد مغرور و خودشیفته

در حقیقت تنها راهی که برای مقابله با این ترس وجود دارد؛ تمرین کردن است. به مرور تلاش کنید تا به جای زانوی غم را به بغل گرفتن، ناله و شکایت، عصبانیت و از کوره در رفتن، وضعیت را درست بسنجید.

اگر برنامه ریزی روزانه تان ناچارا با تغیر مواجه شد، به جای ترس و ناراحتی مشتاقانه در پی ایجاد یک مسیر تازه باشید. باور کنید که دنیا با کمی بهم ریختگی امور شما به پایان نمی رسد.

همواره احتمالات را از پیش در نظر گرفته و با توجه به آن ها مسائل تان را سازمان دهی کنید.

7. رشد فردی را در الویت قرار دهید

چه کسی می تواند ادعا کند که کامل و بی نقص است و نیازی به بهتر کردن خودش ندارد؟ این تعریف سراسر اشتباه می باشد. رشد فردی یعنی دقت کنید که در چند وقت اخیر، در ماه یا سالی که می گذرد، عادت مثبتی در شما شکل گرفته؟

شاید لازم باشد تا با موشکافی بیشتری خود را زیر نظر بگیرید. از دیگر راه های رسیدن به خودشناسی این است که مشتاقانه در پی پیشرفت و رشد شخصیت باشید. اگر زودرنج هستید، به سرعت عصبانی می شوید، اعتماد به نفس کمی دارید و یا هر مورد دیگر؛ برای حل کردنش مدام گام های تازه بردارید.

راه های خودشناسی,راه های خودشناسی چیست,راه های رسیدن به خودشناسی,

6. یک مهارت به خصوص یاد بگیرید

اهمیتی ندارد که در چه شغلی فعالیت می کنید یا چه سنی دارید، مدرک تحصیلی تان در چه زمینه ای ست؛ در هر صورت پیشنهاد می کنیم تا یک مهارت جدید یاد بگیرید.

این موضوع می تواند آشپزی باشد، خیاطی، نواختن ساز، نقاشی کشیدن یا هر عنوان دیگری که به ذهن تان می رسد. برای اینکه به خود این اطمینان را بدهید که در شرایط پیش بینی نشده هم می توانید از پس خود بربیاید، نیاز است تا این مورد را جدی بگیرید.

قرار نیست از روز اول عالی ظاهر شوید، بار ها و بارها حق اشتباه دارید. متوجه باشید که نباید درجا زد، همواره همه تلاش خود را در یادگیری به کار ببندید.

5. اوقات فراغت را خلاقانه پر کنید

اوقات فراغت تان را چطور می گذرانید؟ فضای مجازی تا ابد وجود خواهد داشت؛ اما این عمر شماست که می گذرد. کتاب بخوانید، موسیقی خوب گوش کنید، فیلم های بیشتری ببینید.

اگر دقت کرده باشید کتاب خوان های واقعی آدم های دوست داشتنی تری برای معاشرت هستند. آن ها سرگرم کننده، سرشار از اشتیاق و حرف های شنیدنی می باشند. در نتیجه محبوب تر می شوند.

با دیدن فیلم نیز قوه تصور و تخیل تان رشد می کند. همیشه راهکار های تازه ای در پس ذهن تان وجود دارد و یاد می گیرید چطور از پس خود و زندگی تان بربیایید.

مراحل رسیدن به خودشناسی,راه رسیدن به خودشناسی,راه های خودشناسی,

4. با وسواس بیشتری دوست انتخاب کنید

بعضی آدم ها انرژی شما را از بین می برند. همیشه حرف های ناامید کننده و داستان های یاس آور برای تعریف کردن دارند. شاید وابستگی بسیاری با آن ها داشته باشید؛ اما بدانید اگر هرچه سریع تر چاره ای نیندیشید، باید با موفقیت برای همیشه خداحافظی کنید.

این مطلب را از دست ندهید
10 راه موثر و قطعی برای رهایی از استرس

تمام بار یک رابطه نباید روی دوش یک نفر باشد؛ در این صورت هردو نفر آن ها نابود خواهند شد. با دقت و موشکافی شخصی را برای همراهی برگزینید؛ که پیشرفت، خاطر آسوده و ذهن آرام شما آگاهانه خواسته واقعی او باشد.

این فرد با روراستی و صداقت مشاور خوبی خواهد بود و همواره کمک می کند تا شرایط را همانگونه که هست ببنید. در نهایت نیز تصمیم گیری و انتخاب درستی داشته باشید.

3. کار ها را به اندازه کوچک تر تقسیم کنید

گاهی با خروار ها کار عقب افتاده و تلنبار شده مواجه می شویم و به سرعت دست و پای مان را گم می کنیم. در همچین در درجه نخست آرامش خود را حفظ کرده و با حذف برخی موارد، الویت بندی جدیدی را به کار بگیرید این خود برای رسیدن به خودشناسی کافی است.

زمانی که دیگر ممکن نیست سیلی از امور را به موقع به سرانجام برسانید، باید بعضی ها را برای مدتی بی خیال شوید. اول از همه حیاتی ترین و مهم ترین آن ها را به پایان برسانید و سپس به ترتیب پیش بروید.

اینکه کمی به خود سخت بگیرید هم هیچ ایرادی ندارد. گاهی شاید لازم باشد تا لای منگنه قرار بگبربد تا استعداد ها و توانایی های بلقوه تان، بلفعل شوند. از اندکی تحمل سختی نهراسید.

راه های خودشناسی چیست,راه های رسیدن به خودشناسی,مراحل رسیدن به خودشناسی,

2. با چشم دیگران ببنید

گاهی برای اینکه پیشرفت کنید و بتوانید امور را درست و حساب شده در کنترل بگیرید؛ باید از دید شخص دیگری ببینید. قدرت همذات پنداری تان را تقویت کنید. خود را به جای اطرافیان قرار داده و زاویه نگرش آن ها را در نظر بگیرید.

بر اساس این عادت مثبت، بهتر از گذشته صحبت خوهید کرد. محبوب تر می شوید و توانایی حل مسئله تان بهبود می یابد. اینکه تاد چه حد قادر به درک آدم های دور و برتان باشید؛ هنری ارزشمند است که به مرور نتایج آن نمایان می شود.

1. عادات شخصی را بهبود ببخشید

موفقیت را نباید ابدا و صرفا پول بیشتری درآوردن، دستیابی به شهرت و مواردی این چنینی قلمداد کرد. آیا به این فکر کرده اید که سال ها بعد و پس از مرگ تان از شما چه چیزی به یادگار مانده؟

دغدغه مند باشید تا جهان به واسطه حضور شما کمی بهتر از قبل شده باشد. لازمه تحقق همچین هدف ارزشمندی، آدم خوب تری بودن است. زمانی می توانید خود را به نیکی به خاطر بسپرید که همواره در جهت بهبود بخشیدن به عادات و خلق بهترین آن ها گام بردارید.

هیچکس، هرگز به کمال نمی رسد و معنای ایده آل به تصویر کشیده نمی شود. منتهی همه ما وظیفه داریم در این راه گام برداریم و به سمت جلو حرکت کنیم.

به سلامتی جسمی و روحی خود اهمیت دهید، با جهان درون و پیرامون با عشق و احترام برخورد کنید. در نهایت دوست و منتقدعادل و عاقلی برای خود باشید.

به نظر شما راه های رسیدن به خودشناسی چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا