طراحی و ساختمانمشهورترین ها

10 تا از مشهورترین پل های جهان – سی و سه پل تا پل بروکلین

خلاصه نوشته
  • برخی از مشهور ترین پل های دنیا به دلایل مختلفی معروف شده اند و یکی از رایج ترین آن ها، وجود قدمت چندین صد ساله و یا نوع معماری و ساخت منحصر به فرد شان می باشد. برخی دیگر هم به قدری شهرت پیدا کرده اند که اکنون آن را به عنوان نمادی برای یک شهر یا یا کشور می دانند.

پیشنهاد ویژه بست فارسی

اگر دنبال بهترین سایت برای اعزام دانشجو و مهاجرت به ترکیه می گردی بزن رو دکمه پایین

قیمت لیر ترکیهاعزام دانشجوتحصیل در ترکیهمهاجرت به ترکیه

آشنایی با پل های مشهور جهان

معماری جهان در طول سال های متمادی دستخوش تغییرات بسیاری شده است. خلق آثار هنرمندانه و در مواردی غیر قابل باور در برخی ساختمان ها، پل ها و سازه های مهندسی در جهان چشم همگان را خیره کرده و به نمونه های مشهور یا نمادهای سرزمین ها بدل گردیده اند.

اولین پل ها توسط بشر برای گذر از رودخانه ها و یا شکاف کوه ها ساخته و بعدها با به کار بردن مصالح مستحکم تر گونه های بزرگ و کاربردی تری ایجاد کردند. با کشف عنصر قدرتمندی همچون آهن دریچه های روشن تری رو به صنعت معماری گشوده شد و مهندسان راحت تر می توانستند نقشه های مورد نظر خود را در ساخت پل ها به کار ببندند.

اگر به معماری های شگفت انگیز جهان علاقه مندید با Bestfarsi همراه شوید تا با هم 10 تا از مشهورترین پل های دنیا را بشناسیم.

عکس پل های معروف جهان,مشهورترین پل جهان,مشهورترین پل دنیا,

10. پل بندرگاه سیدنی | Sydney Harbour Bridge

پل هاربر که در بندرگاه سیدنی نصب شده است، یکی از مشهورترین پل های جهان به شمار می رود، و سواحل شمالی را به مرکز شهر متصل می کند.

ساختار پل به گونه ای می باشد، که در دماهای مختلف تا 18 سانتی متر تغییر اندازه می دهد. انبساط و انقباض بافت پل از فرسایش آن در تغییر فصول ممانعت به عمل می آورد. هاربر نماد شهر سیدنی بوده که ریل قطار و مسیر عبور دوچرخه سواران را نیز در آن طراحی ساخته اند.

مشهورترین پل های اصفهان,مشهورترین پل های جهان,پل هاي معروف دنيا,

9. پل پونته وکیو فلورانس | Ponte Vecchio Bridge

پل قدیمی و مشهور پونته وکیو در ایتالیا یادگاری از قرون وسطی به شمار می رود، که طی حوادث و اتفاقات متعددی همچنان پابرجا و مستحکم باقی مانده.

بونته وکیو یکی از پل های مشهور جهان و جاذبه های دیدنی فلورانس می باشد و در پس زمینه پوسترها به عنوان نماد شهر همواره مورد توجه قرار می گیرد. مساحت پل 84 متر طول و 32 متر عرض است و عشاق با نصب یک پل کوچک بر آن پیوندشان را جاودانه می کنند.

پل های مشهور جهان,پل های مشهور دنیا,پل های معروف دنیا,

8. پل آکاشی کای کیو ژاپن | Akashi-Kaikyo Bridge

شهرت فراوان پل آکاشی کای کیو در کشور ژاپن علاوه بر طولانی بودن به عنوان یکی از پل های معلق دنیا که فقط با 4 ستون نگه داشته می شود، می باشد، و به پل مروارید درخشان نیز معروف است.

4 کیلومتر طول آکاشی کای کیو آن را در لیست پل های معروف دنیا قرار داده. پل مروارید در حدفاصل دو شهر ایوایا و کوبه واقع گردیده و سال 1988 کلید ساختش زده شد. پس از 10 سال کار و تلاش بی وقفه در سال 1998 با شکوه خاصی آن را افتتاح کردند.

عکس پل های معروف جهان,مشهورترین پل جهان,مشهورترین پل دنیا,

7. پل برج لندن | Tower Bridge

سال 1894 پل ی با نام برج لندن در نزدیکی شهر لندن در دو طبقه ساخته شد و برای اتمامش 432 کارگر با تلاش شبانه روزی و 7000 تن بتن مستحکم برای ستون سازی پل در بستر رودخانه به کار گرفته اند.

این مطلب را از دست ندهید
معماری، قدیمی ترین هنر دست بشر

مساحت مشهورترین پل دنیا برابر با 244 متر طول و 65 متر ارتفاع می باشد، که سمبل شهر لندن نیز به شمار می رود.

مشهورترین پل های اصفهان,مشهورترین پل های جهان,پل هاي معروف دنيا,

6. پل بروکلین نیویورک | Brooklyn Bridge

اتصال دو قسمت منهتن و بروکلین با کمک پل بروکلین از سال 1883 محقق گردیده است. این پل زیبا به یکی از پل های معروف دنیا و یکی از جاذبه های گردشگری نیویورک نیز تبدیل شده است.

پل بروکلین توسط ” جان آگوستوس روبلینگ” از مهندسان اهل آلمان طراحی و با کمک 600 کارگر و استفاده از 6114 تن بتن به اتمام رسید.

پل های مشهور جهان,پل های مشهور دنیا,پل های معروف دنیا,

5. پل چارلز پراگ |Charles Bridge

شهر پراگ در جمهوری چک، پلی زیبا و یکی دیگر از مشهورترین پل های جهان به نام چارلز دارد که در سال 1357 میلادی بر رودخانه والتاوا طراحی و ساختش آغاز گردید و بعد ها در قرن 15 میلادی به اتمام رسید.

پل به شیوه ای ماهرانه قسمت های قدیمی شهر را به قلعه ای تاریخی در بخش غربی متصل می کند. مساحت پل چارلز چیزی حدود 621 متر طول و 10 متر عرض می باشد. این پل کاملا نمایی سنگی داشته که از قدمت و دیرینگیش خبر می دهد.

عکس پل های معروف جهان,مشهورترین پل جهان,مشهورترین پل دنیا,

4. سی و سه پل ایران | Si O Se Pol Bridge

شهر تاریخی و کهن اصفهان در کشور ایران، که زمانی به عنوان پایتخت سلسله صفویه به شمار می رفت، پلی زیبا و یکی از مشهورترین پل های اصفهان و ایران با نام سی و سه پل در خود جای داده است.

سی و سه پل در سال 1011 شمسی توسط فردی به نام الله وردی خان ساخته و در سال 1310 رسما به عنوان نماد شهر در فهرست آثار ملی ثبت گردید.

مشهورترین پل های اصفهان,مشهورترین پل های جهان,پل هاي معروف دنيا,

3. پل گلدن گیت سان فرانسیسکو | Golden Gate Bridge

پل دیگر از لیست پل های مشهور دنیا، پل گلدن گیت نام دارد که در شهر سان فرانسیسکو از سال 1937 تا به امروز مورد استفاده قرار گرفته است. رنگ پل را قرمز و نارنجی در نظر گرفته اند تا در زمان وقوع مه های سنگین برای رانندگان به خوبی قابل رویت باشد.

طول پل گلدن گیت چیزی حدود 3 کیلومتر بوده و وزنی بالغ بر 804672 تن را به خود اختصاص داده. معماری منحصر به فردش با توجه به گذشت بیش از 80 سال از ساخت در جای خود هنرمندانه و با پیشرفته ترین اصول مهندسی و کمترین خطا و انحراف سازه می باشد.

پل های مشهور جهان,پل های مشهور دنیا,پل های معروف دنیا,

2. پل اراسمبورگ هلند | Erasmusbrug bridge

پل آهنی با طراحی به شکل قو، که بخش های جنوب و شمال رتردام در کشور هلند را به هم متصل می کند، با نام اراسمبورگ، از سال 1996 تا به حال مورد بهره برداری قرار گرفته است.

در آغاز مهندسان سازنده دریافتند که پل بر اثر بادهای شدید تاب می خورد و با تعبیه پمپ های تنظیم کننده فشار هوا در ستون ها این مشکل را بر طرف نمودند. طی چند سال اخیر از این پل برای ساخت فیلم های هیجان انگیز هالیوود بسیار استفاده کرده اند.

این مطلب را از دست ندهید
10 تنیس باز مشهور دنیا - منصور بهرامی تا راجر فدرر

عکس پل های معروف جهان,مشهورترین پل جهان,مشهورترین پل دنیا,

1. پل میلو فرانسه | Millau Viaduct

دو سوی دره ترن در جنوب فرانسه با پلی به ارتفاع 338 متر و 2460 متر طول به نام میلو به هم متصل می گردد.

سال 2004 پل میلو به صورت رسمی افتتاح و در اختیار عموم قرار گرفت. طول پل با 7 ستون یا تیرک فلزی پوشانده شده که بر استحکامش می افزاید.

نظر شما در مورد مشهورترین پل های جهان چیست؟

پیشنهاد ویژه بست فارسی

یک سایت خوب و معروف جهت مشاوره مهاجرت تحصیلی و شرایط مهاجرت کاری میخوای بزن رو دکمه پایین

مهاجرت تحصیلیمهاجرت کاریتحصیل در انگلستانتحصیل در کانادا

اگه دنبال یه سایت خوب برای خرید فالوور واقعی میگردی؟ اگه میخوای با خرید لایک به اکسپلورر اینستاگرام راه پیدا کنی؟ حتما یه سری به سایت دیجی فالوور بزن

خرید فالوور ایرانی اینستاگرام 100K با 25% تخفیف

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا