خبری

10 حقایق جالب درباره زمان

خلاصه نوشته

  • حقایقی در مورد زمان، به انسان این نکته را اثبات می کند که حتی با وجود داشتن علم و دانش کافی، نمی ‌تواند در مورد وقوع یک حادثه یا اتفاق با نهایت اطمینان صبحت و نظریه صادر کند. ممکن است پیش ‌بینی انجام دهد و چند ماه بعد خلاف آن به او نشان داده شود.

10 حقیقت باورنکردنی که تصورتان از زمان را تغییر می دهد

گاهی تصور ما نسبت به زمان، با آنچه در واقعیت وجود دارد متفاوت است و شاید تصورات ما از تاریخ و گذشت زمان به حقیقت نزدیک نباشد. حتما شنیده ‌اید که گفته می ‌شود مثلا فلان تمدن از تمدن‌ های عصر باستان است؛ اما گاهی وقتی در مورد آن کمی تحقیق می ‌کنید متوجه خواهید شد که این تمدن از نظر زمانی از دوره ‌ای که در آن قرار دارید فاصله زیادی ندارد. در هر لحظه در این عالم، اتفاقاتی در حال رخ دادن هستند، که برخی از آن ها دارای اهمیت هستند و برخی دیگر از توجه و اهمیت زیادی برخوردار نیستند. حتما برای تان پیش آمده که فکر کنید یک حادثه زودتر از واقعه یا حادثه دیگری روی داده است، در حالی که اگر کمی تحقیق کنید، خلاف آن به شما اثبات خواهد شد. این تطابق نداشتن تصورات ما و آنچه در واقعیت اتفاق افتاده است، هنگام مواجه با چنین مواردی، ممکن است شما را مجبور کند که در مورد آن تحقیق کنید و بدون تفحص و داشتن اطلاعات کافی، اظهار نظر نکرده و یا نظرات دیگران را قبول نکنید. تطابق دادن حوادث و زمانی که در آن واقع شده‌ اند، می‌ تواند به افزایش اطلاعات شما کمک فراوانی کند و از بروز خطای زمانی در مورد آن ‌ها جلوگیری کند.

حقایق جالب درباره زمان,حقایق زمان,حقایقی در مورد زمان

10. همزمانی حضور دستگاه چاپ و فعالیت امپراطوری روم

حتما در مورد فردی که برای اولین دستگاه چاپ را اختراع کرد و تحول عظیمی در این زمینه ایجاد کرد، چیزهایی شنیده ‌اید. این شخص یوهانس گوتنبرگ است که اواخر دهه 1430 میلادی، این دستگاه را اختراع کرد و در سال 1440 کار ساخت آن به اتمام رساند. یگی از ۱۰ حقیقت باور نکردنی این است که بدانید موقعی که یوهانس در حال اختراع این دستگاه بود، امپراطوری روم نیز وجود داشت و همچنان به غارتگری‌ های خود ادامه می‌ داد. این امپراطوری در سال 1453 سقوط کرد، یعنی زمانی که 13 سال از اختراع دستگاه چاپ گذشته بود.

حقایقی درباره زمان,حقیقت های باور نکردنی,ده حقیقت باورنکردنی

9. همزمانی نمایش فیلم در سالن‌ سینما و روزهای اعدام به وسیله گیوتین

در دوره ‌ای که اعدام به وسیله گیوتین وجود داشت، نمایش فیلم در سالن‌ های سینما انجام میشد. شاید هم دوره بودن این دو اتفاق برای تان جالب باشد. آخرین فردی که به وسیله گیوتین اعدام شد، فردی تونسی به نام حمید جندوبی بود که به جرم قتل، او را اعدام کردند. سه ماه و نیم بعد از این اتفاق، اکران فیلم جنگ ستارگان نیز آغاز شد.

۱۰ حقیقت باور نکردنی,حقایق جالب درباره زمان,حقایق زمان

8. ملاقات 13 رئیس جمهور آمریکا توسط ملکه‌ ی بریتانیا در زمان سلطنتش

یکی از حقیقت های باور نکردنی این است که در زمانی الیزابت در سن 28 سالگی به سلطنت رسید، موفق شد 13 تن از روسای جمهور آمریکا را ملاقات کند. او در سال 1926 به دنیا آمد و از ابتدای تولد تا حال، 16 تن از کسانی که بر کرسی ریاست جمهوری آمریکا نشستند، را دید.

حقایقی در مورد زمان,حقایقی درباره زمان,حقیقت های باور نکردنی

7. همزمانی اختراع هواپیما و پیش‌ بینی پرواز انسان

در سال 1903 فردی به نام ساموئل پیریپانت بسیار تلاش کرد تا بتواند پرواز کند، اما او نتوانست موفقیت‌ های چشمگیری در این زمینه به دست آورد. در همان سال مجله نیویورک تایمز مقاله‌ ای منتشر کرد که گویای آن بود انسان به میلیون‌ ها سال زمان نیاز دارد تا بتواند پرواز کند. نویسنده در مقاله چنین عنوان کرده بود که اختراع ماشین ‌هایی که بتواند پرواز کند نیاز به مهندسین و ریاضیدانانی دارد تا بتوانند در در چند میلیون سال آینده پرواز کنند. یکی از ده حقیقت باورنکردنی این است که چند ماه بعد از منتشر کردن این مقاله، برادران رایت توانستند اولین گام‌ ها را در اختراع ماشینی برای پرواز انسان بردارند.

این مطلب را از دست ندهید
10 مورد از گران ترین حیوانات جهان

ده حقیقت باورنکردنی,۱۰ حقیقت باور نکردنی,حقایق جالب درباره زمان

6. دانشگاه آکسفورد قبل از تمدن آزتک‌ ها وجود داشته است

شاید شما نیز جزو آن دسته ‌ای هستید که معتقد بودید آزتک‌ ها یکی از قدیمی ‌ترین تمدن ‌های موجود در کره‌ ی زمین بوده است. البته در قدمتی که این تمدن دارد شکی نیست، اما خوب است بدانید که دانشگاه آکسفورد از این تمدن 130 سال بزرگتر است و پیشینه آن پر رنگ ‌تر است. دانشگاه آکسفورد در سال 1069 بنا شد و تمدن آزتک در سال 1325 در شهر تنوشتیتلان، پایه‌ گذاری شد. پس آزتک‌ ها آنقدر که به نظر می‌ آمد دارای قدمت نیستند.

حقایق زمان,حقایقی در مورد زمان,حقایقی درباره زمان

5. همزمانی تاسیس برج ایفل و شرکت نینتندو

برج ایفل بین سال‌ های 1887 و 1889 طراحی و ساخته‌ شد و همزمان با صدمین سالگردی که به مناسبت انقلاب فرانسه برگزار شده بود، این برج نیز افتتاح گردید. شرکت نینتندو که یک شرکت فعال در زمینه بازی های ویدئویی است، در سال 1889 در شهر کیوتو در کشور ژاپن فعالیت خود را آغاز کرد. در ابتدای کار این شرکت کارت‌ های بازی که به هانافودا معروف بودند را، تولید می‌ کرد. بعدها زمینه‌ کار خود را گسترده ‌تر کرد و به تولید بازی‌ های کامپیوتر روی آورد.

حقیقت های باور نکردنی,ده حقیقت باورنکردنی,۱۰ حقیقت باور نکردنی

4. موقعی که مصریان در حال ساخت اهرام مصر بودند، ماموت‌ ها زنده بودند

درست است که ماموت‌ ها را جزء یکی از قدیمی ‌ترین موجودات زمین دسته ‌بندی می ‌کنند اما فراموش نکنید، زمانی که انسان‌ ها بر روی کره‌ زمین زندگی می ‌کردند، ماموت‌ ها نیز حضور داشتند؛ این موجودات تا سال 2000 قبل از میلاد در یک جزیره به نام ورانگل مشغول انجام کارهای خود بودند. اقدام به ساخت اهرام مصر بین سال‌ های 2560 و 2580 قبل از میلاد آغاز شده‌ بود و از حقایق جالب درباره زمان این است که با مقایسه اعداد و ارقام مربوط به سال متوجه می شوید که قبل از انقراض ماموت‌‌ ها، عملیات ساخت اهرام مصر آغاز شده بود.

حقایق جالب درباره زمان,حقایق زمان,حقایقی در مورد زمان

3. سابقه زندگی استگوساروس‌ ها بیشتر از تی ‌رکس ها ‌می باشد

استگوساروس‌ ها و تی‌ رکس ‌ها، در یک مرحله زمانی زندگی نمی‌ کردند. استگوساروس‌ ها، در اواخر دوره‌ ژوراسیک، یعنی حدود 150 میلیون سال قبل زندگی می ‌کردند؛ در حالی‌ که تی ‌رکس ‌ها اواخر دوره کرتاسیوس، یعنی حدود 67 میلیون سال قبل زندگی می‌ کردند.

حقایقی درباره زمان,حقیقت های باور نکردنی,ده حقیقت باورنکردنی

2. قبل از انتشار کتاب موبی دیک، نهنگ‌ ها در اقیانوس وجود داشتند

کتاب موبی دیک، کتابی مشهور است که در سال 1851 نوشته و منتشر شد. این کتاب اثر هرمان ملویل است که در آن به خلق اتفاقاتی پرداخته که در دریا افتاده است. تحقیقات نشان داده ‌اند نهنگ‌ هایی که به نهنگ ‌های سرگنده معروف هستند، می ‌توانند تا 200 سال عمر کنند. از آنجایی که این کتاب بیشتر از 150 سال پیش نوشته شده، نشان می ‌دهد که نهنگ‌ ها قبل از نوشتن این کتاب در اقیانوس‌ها زنده بودند و زندگی می ‌کرده‌ اند.

۱۰ حقیقت باور نکردنی,حقایق جالب درباره زمان,حقایق زمان

1. پلوتون وقتی دور خورشید یک بار چرخید که عنوان سیاره را از دست داده بود

منجمان در سال 1930، موفق به کشف سیاره پلوتون شدند اما بعد از گذشت 76 سال، از لیست سیاره‌ های منظورمه شمسی حذف شد و به گروه سیاره‌ های کوتوله پیوست. پلوتون در بازه زمانی که عنوان سیاره را به یدک می ‌کشید، نتوانست یک گردش کامل در اطراف خورشید را تجربه کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن