کسب و کار

10 گام تاثیرگذار برای رسیدن به موفقیت در کار و زندگی

خلاصه نوشته
  • مثبت فکر کردن به تنهایی نمی تواند ضامن موفقیت باشد؛ امروزه همه ما به واقع نگری و اتکا به نفس بیشتری نیاز مندیم. راه های موفقیت در کار و زندگی هم به اندازه تمام آدم ها متفاوت است. پیش از هرچیزی باید بدانید آیا شجاعت و اعتماد به نفس رسیدن به آن را دارید؟

بهترین راههای رسیدن به موفقیت در کسب و کار و زندگی

پیش از آن که با تعریف موفقیت آشنا شویم باید موضع خود را تعیین کنیم. به این فکر کنید که درصدد بدست آوردن چه چیزی هستید؟ چه دورنمایی را برای خودتان متصور می شوید؟

اگر در حال حاضر احساسس خوشایندی درباره خود و زندگی تان ندارید؛ چه چیزی واقعا می تواند دیگاه تان را تغیر دهد؟ آیا اصلا پذیرای تغیرات هستید یا نسبت به آن گارد گرفته اید؟

این ها مواردی هستند که قبل از هرچیزی باید به پاسخ شان خوب فکر کنید. همه ما می خواهیم موفق شویم اما اصلا برای مان روشن و واضح نیست که این مفهوم کلی چه ابعاد وسیعی را دربر می گیرد، پس باید در مرحله اول موانع رسیدن به موفقیت را بیابید.

هرچند همواره به ما گفته اند مثبت فکر کن و منتظر باش تا اتفاق بیفتند؛ حالا زمان آن رسیده که عمل را نیز چاشنی افکار مان بکنیم. روزی بلاخره باید دست به کار شد و قدم های مهم و جدی برای ادامه برداشت.

چنانچه کسب و کار جدیدی را آغاز کرده اید، یا به هر دلیلی شیوه زندگی تان کاملا ناگهانی زیر و رو شده است؛ امکان دارد حالا کمی سردرگم باشید. اما نترسید و نگرانی به خود راه ندهید؛ به مرور موفق می شوید رشته امور را به دست بگیرید.

این در بست فارسی مطلب به ارائه 10 راهکار برای رسیدن به موفقیت در کار و زندگی اختصاص داده شده که دعوت می کنیم تا انتهای آن را دنبال کنید.

اصول موفقیت در کار و زندگی,اعتماد به نفس,راههای موفقیت در کار و زندگی,

10. از همین حالا شروع کنید

شمار زیادی از افراد استعداد های ویژه ای دارند. خوب فکر می کنند، ایده های نو و خلاقانه دارند و البته خوب هم حرف می زنند. بله ویژگی مهم آن ها حرف زدن است.

یک بار برای همیشه باید تصمیم بگیرید و بلافاصله دست به کار شوید. نقشه کشیدن و برنامه ریزی تا زمانی عملی وجود نداشته باشد؛ تنها یک رفتار وقت تلف کن به شمار می رود.

عمر شما در حال گذشتن است. صحبت کردن از ایده ها، هرچقدر هم که مبتکرانه باشند؛ کافی نیستند. می خواهید به یک ورزشکار حرفه ای تبدیل شوید؟ از همین امروز جدی، پیگیرانه و مشتاقانه ورزش را شروع کنید.

به مرور همه چیز همان طور که درست است پیش می رود. تنها قدم اول تان را محکم و با اعتماد به نفس و باور بردارید.

9. برای پرداخت هزینه ها آماده باشید

آدم ها قصد موفق شدن دارند اما نمی خواهند هزینه آن را بپردازند. یکی از اصول موفقیت در کار و زندگی این است که واقعیت را بپذیرید که هیچ چیز در این دنیا مجانی بدست نمی آید. آیا حاضر هستید فداکاری کنید؟ امکان دارد موفقیت کاری شما منجر به کمتر وقت گذاشتن برای خود و خانواده تان بشود.

یا در مثالی ساده تر اگر لازم است وزن کم کنید و سلامتی خود را بیابید؛ از غذاهای خوشمزه بسیاری محروم خواهید شد. اگر حاضر هستید تا بهای عمل تان را پرداخت کنید، کامیابی نزدیک شماست.

این وضعیت موقتی خواهد بود، به شرطی که تا مدت معلومی کمی به خود سخت بگیرید. در آینده ای نچندان دور پاداش عمل تان را بی هیچ شک و شبهه ای بدست می آورید.

این مطلب را از دست ندهید
10 کتاب برتر انگیزشی دنیا

رمز موفقیت در کار و زندگی,عوامل موفقیت در کار و زندگی,موفقیت در کار و زندگی,

8. زمانی را به استراحت اختصاص دهید

یک نفس و بی وقفه کار کردن ضامن رسیدن به موفقیت نیست. باید زمانی را هم به استراحت کردن اختصاص دهید. برای خود یک برنامه مشخص تدوین کرده و در آخر اگر موفق شد تا پروزه تان را به اتمام برسانید؛ خود را به صرف یک شام لذیذ، فیلم مورد علاقه و… دعوت کنید.

اگر بخواهید همه مسیر با سرعت تند یک مرتبه پیش بروید، خیلی زود خستگی و بی انگیزگی به سراغ تان می آید. افراط و تفریط هر یک می توانند به شدت آسیب زا باشند و مانع موفقیت در کار و زندگی شما شوند.

7. فقط بر خودتان تکیه کنید

راستش را بخواهید فرقی نمی کند همسرتان تا چه اندازه دوست تان دارد، یا مادر تان تا چه حد دلسوز شماست. در هر صورت تا خودتان تصمیم نگیرید که پیشرفت کنید، کاری از آن ها بر نمی آید.

همه حق دارند تا تقاضا کمک کنند، اما قرار نیست دیگران بار ما را به دوش بکشند. مشکلات شما، مشکلات شما هستند! با صبر و حوصله به سراغ حل آن ها بروید. صورت مسئله را نیز پاک نکنید.

به جای گم کردن دست و پا وقتی با کوه کارهای عقب مانده، مواجه می شوید؛ کلاف های درهم را بگشایید و آرام آرام چاره اندیشی کنید. راستش گاهی اوقات تصور این است که نمی توانید از پس خیلی از امور بربیایید؛ اما این فقط یک تصور می باشد.

یکی از عوامل موفقیت در کار و زندگی این است که واقعیت را بپذیرید! بعضی وقت ها تا در شرایط سخت نباشید، توانایی های مخفی وجودتان خود را بروز نمی دهند. به پتانسیل های درونی تان اعتماد داشته باشید.

اصول موفقیت در کار و زندگی,اعتماد به نفس,راههای موفقیت در کار و زندگی,

6. برنامه مشخصی داشته باشید

یکی دیگر از راههای موفقیت در کار و زندگی این است تا برنامه ریزی مشخص و درستی برای خود داشته باشید. شب ها بدون تعیین کردن کارهای مهم فردا نخوابید. لازم نیست که یک لیست بلند بالا و پر و پیمان ترتیب دهید.

سعی کنید فهرست کارهای تان به بیش از 5 مورد نرسد. در این صورت بیشتر به رسیدگی به آن ها ترغیب می شوید. احتمالا شما هم مثل بسیاری دیگر از افراد اگر با برنامه ای طویل روبه رو شوید؛ استرس سراسر وجود تان فرا می گیرد.

به نصف آن ها هم نمی پردازید و تنها ناراحت می شوید که باز هم مواردی روی هم تلنبار شده است. پس تنها به ذکر مهم ترین و حیاتی ترین ها اشاره کنید.

5. تجربه گرا تر شوید

نتیجه گرایی محض را برای یک بار هم که شده کنار گذاشته و تنها به تجربه کردن بسنده کنید. منظور این نیست که روحیه رقابتی را به طور کل در درون تان حذف و سرکوب کرده باشید.

بلکه به خاطر بسپرید، یک شکست یا اشتباه آخر راه نیست. هنوز هم باید ادامه داد. نسبت به تجارب با آغوش باز و انعطاف بیشتری برخورد کنید. پس مدتی خواهید دید که تا چه اندازه قوی تر و کارآزموده تر از گذشته شده اید.

رمز موفقیت در کار و زندگی,عوامل موفقیت در کار و زندگی,موفقیت در کار و زندگی,

4. صراحت و شفافیت را از یاد نبرید

تعارف را برای همیشه از زندگی تان حذف کنید. هم با خودتان صادق باشید و هم اطرافیان، اگر مشغول کار یا امر مهمی هستید؛ بی پرده آن را به زبان بیاورید.

این مطلب را از دست ندهید
10 شغل پر درآمد دنیا که به مدرک دانشگاهی نیاز ندارند!

مردم از شرایط شما آگاه نیستند، نمی توانند حدس بزنند که اوضاع و احوال تان چگونه است. خیلی شفاف و مقتدر برخورد کنید. مرزبندی مشخصی برای همکاران و آشنایان داشته باشید.

اینگونه حجم زیادی از استرس ها و نگرانی های تان کاهش می یابد و برنامه ها بهتر و سریع تر از قبل به سمت پیشرفت می روند.

3. شما شکننده نیستید!

درد های بزرگ، شکست های عجیب و اشتباهات کلیدی نباید باعث شود که خود را ضعیف و شکننده ببینید. این ها همه اتفاقاتی طبیعی در مسیر زندگی هستند که ناگریز پیش می آیند.

آدم پنج سال پیش با تمام اشتباه های ریز و درشتی که مرتکب شده خود شما بوده اید. این به هیچ وجه مایه شرمساری نیست. اگر آن ها را پشت سر نمی گذاشتید؛ به فردی که الان هستید تبدیل نمی شدید.

دید باز و روشن امروز، نتیجه تحمل تاریکی های دیروز است. نسبت به خود بخشنده باشید. همه چیز را همان طور که هست بپذیرید؛ حالا زمان آن رسیده تا تصمیم بگیرید می خواهید در پنج سال آینده چه کسی باشید!

اصول موفقیت در کار و زندگی,اعتماد به نفس,راههای موفقیت در کار و زندگی,

2. مسئولیت پذیر تر باشید

نخست مزایای تعریف خود را از مسئولیت پذیری شرح دهید. شما در طول روز وظایفی دارید که هر طور شده باید به آن ها عمل کنید. می توانید از تمام آن ها متنفر باشید اما به هر صورت باید انجام شوند.

در این شرایط هزینه های شانه خالی کردن های مداوم را محاسبه کرده و یا به دست آورد ها بیندیشید. آن موقع خواهید دید رسیدگی به امورتان چندان هم سخت نیست. گاهی هم لازم است تا برای خود انگیزه ایجاد کنید.

اینکه به خودتان جایزه بدهید نه عجیب است نه خنده دارد! برای موفقیت در کسب و کار به برنامه تان متعهد باشید و سرانجام از نتیجه حاصله لذت ببرید. عمل به مسئولیت ها حس خوشایندی به دنبال دارد. این گونه نه تنها از عملکرد تان راضی تر خواهید بود؛ بلکه اعتماد به نفس بیشتری هم پیدا می کنید.

1. تنها یک راه وجود دارد!

روز هایی در زندگی هست که علی رغم تمام نارضایتی ها، به وضوح می دانیم که تنها یک راه و انتخاب پیش روی مان قرار دارد. برای کاهش وزن باید ورزش کرده و از بعضی غذا ها چشم پوشی نمایید. برای پول بیشتری درآوردن باید هوشمند تر و سخت کوش تر باشید.

ما ممکن است از خیلی از امور لذت نبریم اما باید بدانیم یک فرد عاقل در جایی که شک جایز نیست؛ به فکر و خیال مشغول نمی شود. انرژی خود را جمع آوری کرده و به تنها انتخاب موجود عمل کنید.

با خود صادق باشید و واقع گرایی را در پیش بگیرید. به مرور با تجربه اندوزی در تصمیم گیری ها ماهرانه تر خواهید شد. بهانه گرفتن را کنار گذاشته و قدم های استوار تری بردارید.

در انتها می توانید به بهترین سایت های موفقیت رجوع کنید و از آنها کمک بخواهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا